İçeriğe Yönlendir

Mercekli far muayeneden nasıl geçer

Emrah Kartal1679652621

Recommended Posts

Emrah Kartal1679652621

Arkadaşlar 2008corolla aracıma mercek takıp d2s philips ampul ve çakma zenon balastları ile kullanıyorum.

Aracımın muayene vakti geldi muayeneden nasıl geçilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Halojen uzunlarınız aktif ise H7 halojen ampulü traşlayıp bixenon merceğe takıp muayeneden geçebilirsiniz. 

Ancak geçenlerde arkadaşımın başına şöyle bir şey geldi. Halojen farında xenon kit takılı imiş. Sanayide söktürmüş. Ancak balastın bir tanesi kaportaya yapıştırılmış olduğu için sökememişler. Ancak farlara halojen ampuller takıp gitmiş. Kaputun altında xenon balastı gören eleman farlar halojen olmasına rağmen muayeneden bırakmış. Bilginiz olsun bu konuda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Kartal1679652621

teşekkür ediyorum h7 ampulu oturtmayı deneyeceğim. uzunlardada led ampul var onlarada orjinal ampullerini takarım.

Yorum bağlantısı
Hasan Nazif Çetin

Emrah Kartal bey merhaba benimde aracımın muaynesi bitti farlarım mercekkli muayneye gittiğiniz zaman ne yaptığınızı nasıl geçtiğini geçip geçmediğini anlatırsanız memnun olurum teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Uzunlarda led ampul ile muayeneden daha önce geçtim ben. Bir sıkıntı olmadı.

Yorum bağlantısı
Emrah Kartal1679652621

Arkadaşlar orjinal ampul hb4. Bu ampulu merceğe takarken ampul tutucuylamı takıcam yoksa tutucu kullanmadan oturtmayamı çalışayım. Ampul tutucunun merkezine gelmesi içinmitraşlayacağız ampulü

IMG_20160810_141753.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Ampul yükseklik yapacağı için tutucu ile takman zor.Tırnaklar oturmaz.Ayrıca ampul çok geride kaldığı içinde verimli ışık alamazsın.Bu muayenede sıkıntı oluşturabilir.

Bunun yerine H7 ampul kullanırsan zorlanmadan takarsın.Fakat soketi de h7 ye uyanı takman lazım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Kartal1679652621
54 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Ampul yükseklik yapacağı için tutucu ile takman zor.Tırnaklar oturmaz.Ayrıca ampul çok geride kaldığı içinde verimli ışık alamazsın.Bu muayenede sıkıntı oluşturabilir.

Bunun yerine H7 ampul kullanırsan zorlanmadan takarsın.Fakat soketi de h7 ye uyanı takman lazım.

H7 ampul aldım tutucuya yerleştirdim fakat merceğe otururken zor oturuyor ve yamuk oturdu gibi. Neresini kesmem lazım ampulün

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

+1.Tam Hella merceğe göre tıraşlama olmuş.Lakin merceğin içine oturunca ampule baskı yapaması için lastik conta tarzı bir şey ile ampul tutucu arasına destek gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Oktay hocam uyarmış evet Hella'ya göre traşladım. Yine oktay hocamın dediği gibi arkasına lastik koyarsanız ampul hiç oynamaz. Benim soket yapısı gereği lastiğe gerek kalmıyor. Ama sadece muayene için kısa süre kullanacağınızdan büyük bir problem çıkaracağını sanmam. Zaten her türlü far ayarsız diye hafif kusur yazıyorlar.

Yorum bağlantısı
Emrah Kartal1679652621
On 10.08.2016 at 16:17, Oktay Toker yazdı:

Yardımcı olan tüm arkadaşlara telekkür ediyorum. H7 ampulü şekildeki gibi traşlayıp taktım. Muayeneden geçti.  

Yorum bağlantısı
Hasan Nazif Çetin

Emrah Kartal Bey Bende size çok teşekkür ediyorum burda konu açmaya üşenmiştim eski farları takıp da gidecektim muaneye sayenizde far ampulü takıp gideceğim Üstadlar sizlerede teşekür ediyorum 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
9 saat önce, Emrah Kartal yazdı:

Yardımcı olan tüm arkadaşlara telekkür ediyorum. H7 ampulü şekildeki gibi traşlayıp taktım. Muayeneden geçti.  

Geçmiş olsun.Sevindirici haber.

Far yön hatası vesaire kusur gibi bişiler yazdılar mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yasir Ç.Sakal

Konuyu hortlatmis olacağım ama, H4 Bi-Xenon mercek takılmış far muayeneden nasıl geçer, bihalojen mi diyeceğiz?

@Oktay Toker

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Sizin diyeceğiniz bir şey yok.Halojen h7 takın sıkıntı olmaz.Burda maksat xenon var ise mantığına oturtulmuş yıkama ve otomatik yükseklik aranması.Mercekle alakalı bir önerge yok.Ampul halojense,uzun kısa far yanıyor ve ayarlarıda idealse olması istenen bunlar.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
8 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Sizin diyeceğiniz bir şey yok.Halojen h7 takın sıkıntı olmaz.Burda maksat xenon var ise mantığına oturtulmuş yıkama ve otomatik yükseklik aranması.Mercekle alakalı bir önerge yok.Ampul halojense,uzun kısa far yanıyor ve ayarlarıda idealse olması istenen bunlar.

Tamamdır abi teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Kerem Özdönmez

Arkadaşlar merhaba,

Yeni konu açmamak adına bu konudan devam etmek istedim. Alfa Romeo Giulietta (2011) aracıma kendi h7 mercekli farlarından verim alamadığım için orjinal karbon bixenon (d1s) mercekli far taktırdım. Önceki farlar h7 olduğu için far yıkama ve otomatik far yükseklik ayarım mevcut değil. Muayenede bu farlarla geçebilir miyim? Farlar orijinal olduğu için far dışında ilave kablo veya balast yok. Aydınlatma rengi de ampüller 4300 kelvin değerinde olduğu için sarımsı. 

Sizce ne yapmalıyım ?

Şimdiden çok teşekkürler.

3FE819DC-50CC-490D-99BD-9C341F2C804C.JPG

Giuly AytAcr 20062019IMG_20190620_083040 kopya.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Şansını denemekten başka çaren yok gibi , gaz deşarjlı ampuller açıldığı ilk anda anlaşıldığı için araçta far yıkama ve otomatik eğim sensör kontrolü yapacaklardır . 

Ya varsa başka bir halojenli araçtan muayeneden geçene kadar ödünç far alıp gideceksin , yada halojen ampulü biraz modifiye edip öyle gideceksin .

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

H7 ampul takıp git. Az uğraşmış olursun, bu haliyle geçmen mümkün değil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...