İçeriğe Yönlendir

Aracın Fanı Çalışmıyor ve Hararet Hiç Yükselmiyor

Muhammed Kalenderoğlu
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Muhammed Kalenderoğlu

97 model klimalı Ford fiesta flair aracımın harareti seyir halindeyken "NORMAL" yazısının N harfi ile O harfı arasında geziniyor. Araç hiç fan çalıştırmıyor. Acaba araba çok sağlıklı da o yüzden mi hiç hararet yapmıyor yoksa termostatta bir sorun mu var?

Ayrıca klimayı açınca fan çalışıyor. Ancak araç rölantideyken de seyir halindeyken de hiç fan açmıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fan açmazsa seyir halinde veya rölantide kısa sürede o ibre kırmızıya gider, motoru çalıştırın kaputu açın 30 dak bekleyin mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Kalenderoğlu

Çağlar bey, hararet ibresi hep düşük durumda gösteriyor. Bazen kontrol amaçlı aracı yarım saat kullanıyorum çalışır vaziyette yolda kenara çekip bakıyorum fan çalışmıyor hararet ibaresi de N harfinde gösteriyor. Ancak klimayı açınca fan çalışıyor. Bu arada araba çok yakıyor 40 litre benzinle 600 km gidiyor bu normal mi Fiesta flair için? Motor yeterince ısınmazsa çok yakar mı?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Muhammed Kalenderoğlu yazdı:

Ancak klimayı açınca fan çalışıyor. Bu arada araba çok yakıyor 40 litre benzinle 600 km gidiyor bu normal mi Fiesta flair için? Motor yeterince ısınmazsa çok yakar mı?

1. Klimayi açınca  çalışan fan klima fanı,normal fan değil.

2.  7lt/100 km  civari bir  tüketimi var. Karma tüketim  için  yüksek değil bence.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

termostat kaçırsa diyelim hatta remostatı sökelim boş klasın fan yine de açar, klimayı açınca 2. fan veya tek tek fan varsa hızlı devirde çelışır

Yorum bağlantısı
Muhammed Kalenderoğlu
İnan Çınar yazdı:

2.  7lt/100 km  civari bir  tüketimi var. Karma tüketim  için  yüksek değil bence.  

İnan bey bana biraz fazla geliyor bilmiyorum belki de yaşlı bir araç olmasından da kaynaklanıyor. ancak performans ve konfor olarak çok fazla bir şey vaat etmediği gibi 100km de 7 litre yakıyor  sizce fazla değil mi1.25 motor için.

Çağlar Bayur yazdı:

termostat kaçırsa diyelim hatta remostatı sökelim boş klasın fan yine de açar, klimayı açınca 2. fan veya tek tek fan varsa hızlı devirde çelışır

Çağlar bey aracı yarım saat kullandım hararet çubuğu N harfindeydi, sonra aracı kenara çekilip sizin dediğiniz gibi rölantide beklettim 15 dk sonra ibre normal yazısının M ile A harfleri arasına geldi ve fan çalıştı :)

ancak sorum şu, uzun yol yaparken bile hararet ibresi N harfinde gösteriyor ve bazen daha da iniyor. motor ideal sıcaklıkta sabit kalmıyor olabilir mi? Bu yakıtı etkiliyor olabilir mi, kaynağı termostat olabilir mi, ne önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Çağlar Bayur

Çağlar bey aracı yarım saat kullandım hararet çubuğu N harfindeydi, sonra aracı kenara çekilip sizin dediğiniz gibi rölantide beklettim 15 dk sonra ibre normal yazısının M ile A harfleri arasına geldi ve fan çalıştı :)

ancak sorum şu, uzun yol yaparken bile hararet ibresi N harfinde gösteriyor ve bazen daha da iniyor. motor ideal sıcaklıkta sabit kalmıyor olabilir mi? Bu yakıtı etkiliyor olabilir mi, kaynağı termostat olabilir mi, ne önerirsiniz?

termostat açık kalıyor veya kaçırıyor, önmüz yaz böyle devam edin kışa doğru baktırın, sevindirici tarafı fanınız çok iyi durumda hiç titreşim ve ses yapmıyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

İnan bey bana biraz fazla geliyor bilmiyorum belki de yaşlı bir araç olmasından da kaynaklanıyor. ancak performans ve konfor olarak çok fazla bir şey vaat etmediği gibi 100km de 7 litre yakıyor  sizce fazla değil mi1.25 motor için.

1999-2001 olmak üzere 2 tane fiesta kullandım totalde 14 sene civarı 😊

Yakıt normal bana göre. 1.4 96 bg 2010 fiestamdan daha zevkliydi kulanımı. Ilk 3 viteste  çok seri araçtır  mk4 kasa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Aracın termostatında sorun var demekki. Bu durum yakıtı artırır mı, yazın fark ettirmez ama kışın açık termostat yakıtı biraz artırır. 

Yakıt konusu 1.25 araç ile 120-130 bandında kullanım yaparken yakıt belki 8-9 litre çıkarken daha güçlü 1.6 araçta 6-7 litre çıkar. Bu tamamen motoru ne kadar dolu kapasite kullanım olduğuna bağlı. Düşük hızlarda da tam tersi küçük motor daha az yakabilir. 

Yakıttan bağımsız olarak aracınızın genel bir bakıma ihtiyacı olabilir, bence iyi bir yer bulup kontrollerini yaptırıp gerekli onarımları yaptırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Kalenderoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yakıttan bağımsız olarak aracınızın genel bir bakıma ihtiyacı olabilir, bence iyi bir yer bulup kontrollerini yaptırıp gerekli onarımları yaptırın.

Aracı alalı bir yıl oldu 10 bin km yaptım. Yağ değişimi vs yaptırmayı düşünüyorum bu sıralar. Baktırmam gereken ne gibi yerler var sizce yağ değişimi haricinde

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Aracı alalı bir yıl oldu 10 bin km yaptım. Yağ değişimi vs yaptırmayı düşünüyorum bu sıralar. Baktırmam gereken ne gibi yerler var sizce yağ değişimi haricinde

Geçmişini bilmiyorsanız triger, devirdaim, v kayışı, baskı balata iyi ise değişmez ama şanzıman yağı değişmeli. Fren hidroliği, genel fren kontrolü, alt takım vs vs liste uzar gider. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...