İçeriğe Yönlendir

Ford Fİesta 1.25 Benzin/LPG Yağ Eksiltme Sorunu

Emre Kalaycı

Recommended Posts

Emre Kalaycı
(düzenlendi)

Herkese selamlar. 2014 model 150.000 km'de Ford Fİesta 1.25 Benzin/LPG aracım var. 5w 30 yağ kullanıyorum 1000 km'de 1 litre yağ eksiltiyor. Uzun zamandır yağ eksiltme problemi yaşıyorum. Yeni aldığım zaman dik bir yokuşu 3000 devirde çıktığımda aracın içine yoğun yağ yanık kokusu geliyordu havalandırmadan. Öncelikle 2 defa 2 farklı ustada üst kapak contası değişti. Bu koku ilk haline göre azaldı ama o yanık kokusu yine geliyordu. Ustalar sorunun bundan olduğunu söyledi ama arabanın altına doğru yağ sızmaya devam etti. Daha sonra üst kapağın işlevini yitirmiş olabileceği bundan kaynaklanabileceğini söyleyerek yan sanayi aldığım üst kapağı ve contası (külbülatör kapağını) değiştirdim. Ancak yine aynı şekilde eksilmeye devam ediyor. Mavi veya herhangi bir renkte duman atma durumu yok gaza basıp yüksek devire çıkarsam da arkadan bakıldı ve böyle bir şey yok. 3. bir usta ile görüştüm telefonda henüz yanına gitmedim 10w 60 yağ koyulması gerektiğini söyledi kalın değil mi dedim hayır dedi. Henüz gitmedim ustaya şu an ne yapsam diye kara kara düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

tarihinde Emre Kalaycı tarafından düzenlendi
model yılı
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1000 km de 1 litre anormal fazla , kapaktan o kadar yağ atar mı bilemedim. Ben de hafif sızıntı vardı, külbüratör kapağında , yetkili serviste yaptırdım, o zaman 500 TL idi conta. Yan sanayiler 50,100 lirayken. Ama kaç senedir sızıntı yok. 

Yorum bağlantısı
Emre Kalaycı

En son görüştüğüm usta contadan o kadar kaçırmaz dedi. Geçenlerde altını yıkattım çok bir yağ olmadığını söylediler. Traversin üstünde bir miktar var dedi yıkayanlar. Yağ yakma durumu için henüz erken değil mi 10w 60 yağ çözüm olur mu bilemedim

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Motorda ciddi aşınma var gibi geldi bana. Normalde 10bin km de bir litreye kadar normal sayılır.  10w60 yağ olmaz. Aşırı kalın. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

külbütör kapağında terleme oolur onca yağ eksiltmez, kapağı sökük 1000 km gidelim yine onca eksiltemz o derece, krank keçesine bakıldı mı alttan?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Kalaycı
Çağlar Bayur yazdı:

külbütör kapağında terleme oolur onca yağ eksiltmez, kapağı sökük 1000 km gidelim yine onca eksiltemz o derece, krank keçesine bakıldı mı alttan?

Lifte kaldırıp dışarıdan bir gözle bakıldı ama detaylı şekilde bakılmadı

Evren Erakçora yazdı:

Motorda ciddi aşınma var gibi geldi bana. Normalde 10bin km de bir litreye kadar normal sayılır.  10w60 yağ olmaz. Aşırı kalın. 

Bence de direkt bunu çözüm olarak sunmaları ilginç geldi 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Aracın altı yıkandıktan sonra kullanılıp tekrar bakıldı mı? Detaylı incelenirse mutlaka keçe contalardan kaçak gözükecektir. Altına damlatmıyor mavi duman da yok. Bu yağ mutlaka bi yere gidiyor.

Yorum bağlantısı
Emre Kalaycı
Süleyman Can yazdı:

Aracın altı yıkandıktan sonra kullanılıp tekrar bakıldı mı? Detaylı incelenirse mutlaka keçe contalardan kaçak gözükecektir. Altına damlatmıyor mavi duman da yok. Bu yağ mutlaka bi yere gidiyor.

Hayır bakılmadı. En son farklı bir ustaya gideyim dedim o da yağı değiştiririz demişti bakmadan. Dediğiniz gibi tam olarak durumlar damlatma ve duman atma yok. Yakın zamanda gitcem yıkandıktan sonra gitmedim bakalım son durum ne olacak 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bence alt yıkama yaptırıp kaçağın tam olarak nerde ve ne kadar olduğunu tespit ettirin, 2014 model araçta 1000 km de 1 lt yağ çok anormal fazla. Ayrıca kalın yağ koymak ileride doğacak masrafı arttırmaktan başka birşey olmaz yaptırmaya imkan yoksa kalın yağ koymaktansa 5/30 ekler ekler binerdim. Bence sorun kaçak tespitinden sonra azalacaktır

Yorum bağlantısı
Emre Kalaycı
Onur Doğan yazdı:

Bence alt yıkama yaptırıp kaçağın tam olarak nerde ve ne kadar olduğunu tespit ettirin, 2014 model araçta 1000 km de 1 lt yağ çok anormal fazla. Ayrıca kalın yağ koymak ileride doğacak masrafı arttırmaktan başka birşey olmaz yaptırmaya imkan yoksa kalın yağ koymaktansa 5/30 ekler ekler binerdim. Bence sorun kaçak tespitinden sonra azalacaktır

Yıkamayı yaptırdım en kısa zamanda kaçak tespiti için götürcem. Haklısınız bu km'de bir araç için fazla kalın bir yağ. Şu aşamada ekleyip biniyorum bir süredir ama sürekli yağ çubuğunu kontrol etmekten insan bunalıyor artık

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...