İçeriğe Yönlendir

Debriyaj Kavrama Noktası

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Sümbülün debriyaj çok yukarda kavrıyor. Araba daha 40 bin kmde. Debriyajın bu kadar yukarda kavraması bana mantıklı gelmiyor. Bu arabalarda bir kalibrasyon veya benzeri bir işlem varmı. 10 yıllık hidrolik sıvısı ile ilgili bir durum olabilirmi. Teşhis direk debriyaj değişimi yapılmasımı ? 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Huyu öyledir, ayrıca 40 bin debriyaj bitirmek için gayet yeterli bir km, kullanıma bağlı olarak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Fabrikasyon bir durum rahat ol Renault’ların  tümü böyle. Baskı balata değişsen de üstten kavrar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olcay Diker
(düzenlendi)

kavrama anında pedalda titreşim vibrasyon yoksa

daha yolu var,

ailede megane 2 var orjiinal sayılabilecek kondisyonda,

direksiyona ne zaman geçsem acemilik çekiyorum ford'a kıyasla

tarihinde Olcay Diker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Benim fiestada çok yukarda kavrıyordu. Aldığımda beri öyleydi. 55 binde almıştım. Ustaya gösterdim. Pek iyi değil, değişsen iyi olur dedi. Bende 2 sene önce  1 takım balata seti sipariş ettim. Balataları satın aldım ama hala değiştirmedim. Evde duruyor. Kalkışta sıkıntım yok, hızlanmada zaten kapasitesi belli. Yüksek devir çevirirsen gitmemde demiyor. Kalkarken seste çıkarmıyor. Bu yüzden bende değiştirmedim. Hala yukarda kavrıyor. Debriyaj yukarda kavradığı için benden başka bağırtmadan kaldırabilen yok. Bilmeye birisi, ayağını çekince kavrayabileceğini sanıyor, kavrama almayınca da fazla gaz vermiş oluyor. Bir kere Antalya'ya giderken bir arkadaşıma vermiştim. Al sen sür dedim. Dayanamadım yolun yarısında kendim geçtim direksiyona. Balata bitmemiş olsa bile dönüş yolunda bu sürüşle mutlaka bitecekti. Benim önceki opelde yukarda kavrıyordu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Sarıkaya yazdı:

Benim fiestada çok yukarda kavrıyordu. Aldığımda beri öyleydi. 55 binde almıştım.

zira balata sağlam baskı ayakları yukarıdadır, balata bitmiş sanırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Peki aşırı trafik te , manuel araç da belirli bir süre sonra debriyajın yukarıda kavramaya başlaması normal mi ?  bu olay ısınmasından dolayı mı oluyor ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yukarıdan kavrayan debriyajları çok severim. Hiç yormaz 

Fordlar da böyleydi. 
Başka belirtiler olmadan bitik muamelesi yapmayı yersiz buluyorum. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Murat Öngür yazdı:

Peki aşırı trafik te , manuel araç da belirli bir süre sonra debriyajın yukarıda kavramaya başlaması normal mi ?  bu olay ısınmasından dolayı mı oluyor ? 

Sıkışık trafikte birkaç kez bulundum hiç öyle bir deneyimim olmadı, ayağım kopacak kadar yoruldu ama kavrama noktası hep aynıydı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Metin Uzunoğlu yazdı:

Sıkışık trafikte birkaç kez bulundum hiç öyle bir deneyimim olmadı, ayağım kopacak kadar yoruldu ama kavrama noktası hep aynıydı. 

Ayak yorgunluğundan da yapıyor . 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Sağlıklı durumda olup yukarıda kavrayan debriyaj, konfor sağlar.
Vites geçişlerinde vuruntu yapmaz,

Işıklarda kalkış anında birden zıplamaz,

Araca aşina ise şoför, hafif bayırda kavrama noktasına kadar boşluk olduğu için tolerans mevcut olur, geriye kaçırmadan kalkış mümkün olur. Aşağıda kavrasa birden zıplayıp stop ettirme ihtimali yüksektir şoförün. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Öngür yazdı:

balata aşınır ısınırsa baskıyı tam kapmamaya başlar, ondan dolayı kavrama geç gerçekleşir yukarıda kavramaya başlar denen hadise o dur.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

balata aşınır ısınırsa baskıyı tam kapmamaya başlar, ondan dolayı kavrama geç gerçekleşir yukarıda kavramaya başlar denen hadise o dur.

yorgunluktan mış abi şuan sıkıntı yok :)  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...