İçeriğe Yönlendir

Courier Dpf

Murat Kırçal

Recommended Posts

Murat Kırçal

Slmlar arkadaşlar. İyi tatiller. 1.6 tdci 95 hp courier aracım 159000 km de ama kullanıcılar dpfyi iptal ettir,  fan filan açıyorsa motora zararı oluyor diyorlar. Aslı astarı nedir bilmiyorum. Araç hiç sıkıntı yapmadı dpf filan temizletmedim mazotu daima kalite kullanırım. Dpf iptal edildiği zaman motorun gücü 20 beygir açılıyor diyorlar. Kararsız kaldım.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Bunu diyenler motoru tasarlayan mühendislerinden daha mı akıllı? Değil, o yüzden onları dinlemeyin. Geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak için getirilen katı emisyon kurallarına dizel motoru uygun hale getirmek için yapılan bir eklenti o DPF. Tıkanınca zaten uyarı verecektir, yenisi çok pahalıdır ara ara yüksek devirlerde koşturmak egzoz sıcaklığını yükseltecektir bu sırada biriken kurumu yakacaktır, ara ara uzun yol koşturmak fayda sağlar harici yapılabilecek birşey yoktur. Uyarı verene kadar herhangi bir müdahaleye gerek yok. İptal edelim diyenlere de inanmayın içinde ki malzemeler çok değerlidir içini boşaltıp onları satıyorlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Şimdiye kadar arıza vermedi ise kullanmaya devam edin. Euro 4,5,6 normlarına göre olan motorlarda doğaya zarar vermemesi için tasarlanmış bir sistem. Aslında temizliği de yapılabilir. Amaç gücü arttırmaksa, o size kalmış. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Bakırel yazdı:

Bunu diyenler motoru tasarlayan mühendislerinden daha mı akıllı? Değil, o yüzden onları dinlemeyin. Geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak için getirilen katı emisyon kurallarına dizel motoru uygun hale getirmek için yapılan bir eklenti o DPF. Tıkanınca zaten uyarı verecektir, yenisi çok pahalıdır ara ara yüksek devirlerde koşturmak egzoz sıcaklığını yükseltecektir bu sırada biriken kurumu yakacaktır, ara ara uzun yol koşturmak fayda sağlar harici yapılabilecek birşey yoktur. Uyarı verene kadar herhangi bir müdahaleye gerek yok. İptal edelim diyenlere de inanmayın içinde ki malzemeler çok değerlidir içini boşaltıp onları satıyorlar.

devirli sürünce dpf içinde birikenler yanıyormuş. Atmosfere gidiyor yani?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dün söktürdüm malumun, mantığı anladım. Kül olarak çıkıyor yandığında. NOX salmaktan çok çok daha çevreci yaktığında ortaya çıkan atık.

Burada aslolan bu DPF, EGR ve KAT üretilirken bunu üreten fabrikaların çevreciliği ne durumda... Sonuç olarak orada da bir karbon var.

Murat Kırçal yazdı:

Slmlar arkadaşlar. İyi tatiller. 1.6 tdci 95 hp courier aracım 159000 km de ama kullanıcılar dpfyi iptal ettir,  fan filan açıyorsa motora zararı oluyor diyorlar. Aslı astarı nedir bilmiyorum. Araç hiç sıkıntı yapmadı dpf filan temizletmedim mazotu daima kalite kullanırım. Dpf iptal edildiği zaman motorun gücü 20 beygir açılıyor diyorlar. Kararsız kaldım.

Arıza vermiyorsa, tıkanmıyorsa sorun yok. Arıza vermeseydi ben iptal ettirmezdim mesela... Performans olarak belirgin bir fark görmedim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Kırçal yazdı:

Dpf iptal edildiği zaman motorun gücü 20 beygir açılıyor diyorlar.

yok öyle bir şey

Murat Kırçal yazdı:

fan filan açıyorsa motora zararı oluyor diyorlar.

yok öyle birşey

Murat Kırçal yazdı:

mazotu daima kalite kullanırım.

bununla da pek ilgiisi yok

Murat Kırçal yazdı:

Araç hiç sıkıntı yapmadı

çiziksiz kazasız arabayı boyamaya götürün denmez. devam

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

heeee :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Furkan Bakırel yazdı:

Bunu bize direten önce kendi çevreci mi ona bakmak lazım. Benim fındık kadar motoru olan egeamın gaz salınımına bakan sistem denizleri, dereleri hunharca kirleten, ormanları kesen, yakan, denizi doldurup üzerine yapılaşan, sahilleri özelleştiren vb. sayamadığım bir çok şeye bakmalı öncelikle.

Sendeki 3.0 tdi V6 canavara bakarsak çok emisyon üretir. Günde kaç saat çalışıyor? 2? 4?  7 gün 24 saat çalışan makam araçlarının emisyonlarına bakılmalı mesela öncelikle vatandaşın günde 3-5 saat çalışan aracı yerine. Çevreci olunacaksa senin benim üzerimizdeki yaptırımdan önce yapılacak çok şey var. 

Üstelik çevreci sistemleri önceliklendiren bir takım uygulamalar olmalı amaç çevre duyarlılığı ise. Mesela temiz yakıtlı yada nispeten temiz emisyonlu araçlara insanları yönlendirecek vergi avantajları sağlanmalı. @Tansu Kalafatoğlu kibritin vergilendirmesi özendirici mi caydırıcı mı mesela? :) 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hacı abi vergiler şu şekilde. 

2545 —— 1.3 multijet

4434 —— 1.6 multijet

7834 ——  kibrit

aradaki 5000 bini daha ilk baştan harcadın :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lastik gibi tek başına iyi derken x4 quatro yapınca fark fena hisseidliyor geçmiş olsun darısı 2024 e

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hacı abi vergiler şu şekilde. 

2545 —— 1.3 multijet

4434 —— 1.6 multijet

7834 ——  kibrit

aradaki 5000 bini daha ilk baştan harcadın :) 

Yok ilk alırken ödeneni sordum aslında :) Yoksa yıllık ödenen mtv'yi artık aylık alacaklarmış :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Yok ilk alırken ödeneni sordum aslında :) Yoksa yıllık ödenen mtv'yi artık aylık alacaklarmış :D 

ilk alırken teşvikli. 1600cc ve altına uygulanan ötv’den faydalanıyor. 

%45-80 arası uygulanan ötv’de hibritin ötv’si daha geç yükseliyor. Yani 300binlik egea %80 ötv veriyor. 350 binlik kibrit %50 ötv veriyor gibi.

gerçi matrah falan hikaye oldu. Şu an hepsi %80. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Murat Sahın yazdı:

Bunu bize direten önce kendi çevreci mi ona bakmak lazım. Benim fındık kadar motoru olan egeamın gaz salınımına bakan sistem denizleri, dereleri hunharca kirleten, ormanları kesen, yakan, denizi doldurup üzerine yapılaşan, sahilleri özelleştiren vb. sayamadığım bir çok şeye bakmalı öncelikle.

Sendeki 3.0 tdi V6 canavara bakarsak çok emisyon üretir. Günde kaç saat çalışıyor? 2? 4?  7 gün 24 saat çalışan makam araçlarının emisyonlarına bakılmalı mesela öncelikle vatandaşın günde 3-5 saat çalışan aracı yerine. Çevreci olunacaksa senin benim üzerimizdeki yaptırımdan önce yapılacak çok şey var. 

Üstelik çevreci sistemleri önceliklendiren bir takım uygulamalar olmalı amaç çevre duyarlılığı ise. Mesela temiz yakıtlı yada nispeten temiz emisyonlu araçlara insanları yönlendirecek vergi avantajları sağlanmalı. @Tansu Kalafatoğlu kibritin vergilendirmesi özendirici mi caydırıcı mı mesela? :) 

Ben çevreci olduğumu iddia etmedim ki kimseye de herhangi konuda bir şey direttiğimde pek söylenemez niye böyle bir cevap yazdınız anlam veremedim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Bakırel yazdı:

Ben çevreci olduğumu iddia etmedim ki kimseye de herhangi konuda bir şey direttiğimde pek söylenemez niye böyle bir cevap yazdınız anlam veremedim. 

şu an atmosfere nox, kül ve bilimum zehirli gazlar vermekle meşgul olduğu için cevap veremiyor. Stop edince dönecektir :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

şu an atmosfere nox, kül ve bilimum zehirli gazlar vermekle meşgul olduğu için cevap veremiyor. Stop edince dönecektir :) 

Dedi ve pamuklu pijamasını giyip 100 watt abajurunu yaktı, kitabını okudu :crazy:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Furkan Bakırel yazdı:

Senden bahsetmiyorum ki hocam orada :) Euro normlarını zorlayan sistemi eleştiriyorum. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

He seninki gül suyu püskürtüyor zaten egzozdan :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

He seninki gül suyu püskürtüyor zaten egzozdan :D 

:sandalye: 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
Murat Kırçal yazdı:

Dpf iptal edildiği zaman motorun gücü 20 beygir açılıyor diyorlar. Kararsız kaldım.

Bir de rakam vermiş. Yüksek mühendis. Nerede ölçmüş 20 bg'yi? Bu zamana kadar zaten tıkanmamış. Uzun yol yapıyor, ara sıra devirli kullandığınız için hiç tıkanıyor. Böyle devam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Olcay Çiçek

Arıza yoksa devam edin arıza olduğunda da temizletme gibi bi durum var tatmin olursanız öyle devam edersiniz yoksa da iptal olur gözüküyor maalesef 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
Furkan Bakırel yazdı:

. İptal edelim diyenlere de inanmayın içinde ki malzemeler çok değerlidir içini boşaltıp onları satıyorlar.

Başkanım Biladerin transit te olan dpfnin içini boşaltmışlar ve poşete koyup bunu satarsın demişler acaba kg fiyatı nedirki..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Kırçal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Başkanım geçen kayseri'ye hastaneye gidiyordum. 4 viteste rampaları 3200 devirde çıktım kesintisiz Kurum temizliyor diyorlar. Eski aracım connecte mazodu daima kalite alırdım birinde gaz verince egzozdan siyah siyah kurumlar döküldüğünü gördüm. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Kırçal yazdı:

Başkanım Biladerin transit te olan dpfnin içini boşaltmışlar ve poşete koyup bunu satarsın demişler acaba kg fiyatı nedirki..

emniyet de peşindeymiş bu torbacı dpf’cilerin

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...