İçeriğe Yönlendir

1.6 Multijet DCT Motordan Gelen Ses

Şakir Dervişoğlu

Recommended Posts

Şakir Dervişoğlu

Aracım 2018 model 1.6 Multijet 120HP DCT 81.500 km'de. Ağır bakımlarına kadar her şey yetkili serviste yapıldı ve iyi niyet garantisi devam etmekte. Aracımda son 6 aydır hararet sıcaklığı 4 çizgi olduğunda başlayan motor tamamen ısındıktan 10-15 dakika sonra kesilen bir şakırdama mevcut. Bu durum 1500-1900 devirler arasında oluyor gaza yüklenince ya da yokuşta ses gelmiyor. Bu doğrultuda aracı bir çok kez yetkili servise ve özel servislere götürdüm. Yetkili serviste herhangi bir problem olmadığını söylediler. Özel bir serviste enjektörleri test ettirdim ve sıkıntı çıkmadı. Bu motorların sesli çalıştığını kafama takmamam gerektiği söylenerek hep geri gönderildim. Fakat 30.000 kmdir kullandığım arabanın motorunun sesinin değişmesini çok net şekilde anlayabiliyorum. Şakırdama çözümü için şöyle bir durum keşfettim; ses gelmeye başladığında motoru stop edip tekrar çalıştırdığımda ses kesiliyor. Bende 6 aydır aracı böyle kullanıyorum. Fakat araçta start stop bulunmakta ve start stopla eğer araç durursa şakırdama devam etmekte bunu anlamış değilim. Araçta herhangi bir duman atma, geç çalışma, çok yakıt yakma, çekişten düşme, arıza ışığı yanması hiç bir zaman olmadı bir tek bu ses sorunum var. Bu ses konusunda görüşleriniz nelerdir?

Video Linki: 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şakir Dervişoğlu yazdı:

ses gelmeye başladığında motoru stop edip tekrar çalıştırdığımda ses kesiliyor.

ve ses bir daha hiç olmuyor mu?

Şakir Dervişoğlu yazdı:

Fakat araçta start stop bulunmakta ve start stopla eğer araç durursa şakırdama devam etmekte bunu anlamış değilim. 

fiat fabrika birleşse buna yorum yapması çok zor olurdu iki şekilde de stop ediyor motor fark olmamalı idi çok ilginç

Yorum bağlantısı
Şakir Dervişoğlu
(düzenlendi)

Aracı kendim kontaktan stop edince bir daha ses hiç gelmiyor. Eğer stop etmezsem motor ısındıktan 10-15 dakika sonrada ses kendiliğinden kesiliyor. Motor ısınmadan eğer motor start stopla durursa ses gelmeye devam ediyor. Ayrıca soğukken hiç bir ses yok ne oluyorsa hararet 4. çizgiye geldiği anda başlıyor ses gelmeden kontaktan aç kapa yapmak işe yaramıyor. Bir türlü çözüm bulamadığım bir döngünün içindeyim

tarihinde Şakir Dervişoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şakir Dervişoğlu yazdı:

Aracı kendim kontaktan stop edince bir daha ses hiç gelmiyor. Eğer stop etmezsem motor ısındıktan 10-15 dakika sonrada ses kendiliğinden kesiliyor. Motor ısınmadan eğer motor start stopla durursa ses gelmeye devam ediyor. Ayrıca soğukken hiç bir ses yok ne oluyorsa hararet 4. çizgiye geldiği anda başlıyor ses gelmeden kontaktan aç kapa yapmak işe yaramıyor. Bir türlü çözüm bulamadığım bir döngünün içindeyim

hararet 4 e geldikten sonra başlayan alarmlı saat gibi

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Fan açıyor ve titreşim gibi bir ses çıkarıyor olabilir mi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Devirdaim+termostat kontrol edildi mi?

Yorum bağlantısı
Şakir Dervişoğlu

Fan sesini hiç duymadım. Hararetin 90ın üstüne yükselmesi gibi bir durum hiç olmadı. Devirdaim ve trigeri ağır bakımda yetkili serviste değişti. Motor ısındığında dediğim hararet orta noktaya geldikten 10-15 dakika sonra motorda ses kesiliyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...