İçeriğe Yönlendir

Mondeo II'ye LPG olur mu? Olursa nasıl olur?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Özdemir Deniz

Benim Milano'nun ECU'su ile ayar yapılırken e-gas diye bir program kullanıyorlar. piyasadaki bir çok kitin alt yapısı olmasın bu ..

Yorum bağlantısı
Mustafa Eski

mehmet abinin dediği gibi bilmediğiniz bir kite 1500 ytl vermeyin bence.belki ankarada servis veya yedek parça için problem yaşamayacaksınız ama,farzedin uzun yola çıktınız ve bir arıza oldu gittiğiniz yerde hizmet alabilecekmisiniz?

ben aracıma yerli vede ucuz olduğu ve bir o kadarda yaygın olduğu için atiker taktırdım.memnunum tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erdal Yılmaz
(düzenlendi)
İzmirdeyseniz Zavoliyi de düşünün derim :melek: Zavolinin Merkezi İzmirde en küçük bir sorunda bile ilgileniyorlar ki ben de hiç sorun çıkmadı. Nereden biliyorsunuz derseniz kit takılırken daha önce taktıranları araştırdım.

Nazmi Bey,

takdırdığınız yerin tam olarak adresi ,tel no'su veya web adrresini verebilir misiniz?

saygılar

tarihinde Erdal Y?lmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Zafer Ofli

Merhaba arkadaşlar,

Benim aracımdaki problem özellikle akşam farlar kalorifer açıkken birde arka cam rezistansını açtığımda rölantinin oldukça düşmesi. Öyleki nerdeyse stop etme durumuna kadar geliyor.Rezistansı kapattığımda ise araba bayağı bir topluyor kendini o zaman da (rezistans kapalıyken)çok nadir de olsa 0,5 e kadar düşüyor rolanti. Bunu özellikle lpg bölümüne yazmamın sebebi özellikle lpg de bariz hissediliyor bu benzinde de yoğun trafikte kaldığımda bazen yapıyor ama özellikle lpg de yapıyor. Bunun sebebi neden olabilir acaba ve bunun için ankarada götürebileceğim yer varmı?Yardımcı olursanız sevinirim. Şİmdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akünün zayıf olması büyük ihtimal.. Akü sağlamsa lpg yazılımı.. Bu da sağlamsa hava yollarında genel temizlik iyi gelir..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu yazdığınız kadar elektrik tüketimi olan ekipmanları çalıştırınca rölantinin düşmesi normaldir. sadece fark yeni ve diri araçlarda çok hissedilmeyip biraz yaşını almış araçlarda daha çok hissedilmesi olayıdır. bunu bir arıza olarak görmeyin sadece marş dinamosu, akü, kaboların oksit seviyesi vs derken araç elbette ilk günkü kadar verimli çalışmaz. bence sorun olarak algılamayın. sorun olarak algılarsanız tüm elektriksel ekipmanları yenilemeniz gerekecektir ve bence luzumlu değildir.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

peki mehmet abi bunu şarj dinamosundan yapabilirmi tabii aküde zayıf olabilr çünkü nisanda aldım arabayı aküsü iyi dediler ama tabi bilmiyorum bana dedikleri akünün üstündeki saydam yer yeşil olduğu sürece durumunun iyi olduğunu gösterirmiş

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çağlar Bey üstadımızdır.. Beyanları yabana atılamaz..

Ama bence araç sağlıklı çalışsaydı, elektrik ihtiyacının arttığını hissedip zengin karışım göndererek rolantiyi düzeltecekti..

Ama bu da akü sağlamsa olabilecekti..

Benimki de genç sayılmaz ama böyle yapıyor.. Mondeo farklı ise bilemiyorum..

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
bu yazdığınız kadar elektrik tüketimi olan ekipmanları çalıştırınca rölantinin düşmesi normaldir. sadece fark yeni ve diri araçlarda çok hissedilmeyip biraz yaşını almış araçlarda daha çok hissedilmesi olayıdır. bunu bir arıza olarak görmeyin sadece marş dinamosu, akü, kaboların oksit seviyesi vs derken araç elbette ilk günkü kadar verimli çalışmaz. bence sorun olarak algılamayın. sorun olarak algılarsanız tüm elektriksel ekipmanları yenilemeniz gerekecektir ve bence luzumlu değildir.

Ama oda özellikle trafikte problem yaratıyor veya ışıklara yaklaşırken ister istemez boşa aldığımda arabayı nerdeyse stop ediyor hani yarıya kadar düşse birşey demiyecemde 0,3 e kadar düşüyor nerdeyse birkeresinde stop etti direksiyon taş gibi oldu fren şişti yani problem oldu ne yapacağım bilmem

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Çağlar Bey üstadımızdır.. Beyanları yabana atılamaz..

Ama bence araç sağlıklı çalışsaydı, elektrik ihtiyacının arttığını hissedip zengin karışım göndererek rolantiyi düzeltecekti..

Ama bu da akü sağlamsa olabilecekti..

Benimki de genç sayılmaz ama böyle yapıyor.. Mondeo farklı ise bilemiyorum..

Abi diyorum umarım yanlış anlamazsınız bende öyle olması gerekir diye düşünüyorum ama dediğim gibi arabayı yeni aldım sayılır ve mondeo nun özelliklerini tam bilmiyorum ankarada bildiğiniz bir yer varmı yardımıcı olabilecek yoksa herhangi bir elektrikçide anlayabilirmi acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi diyebilirsin.. Her kes diyebilir.. Özyürek de diyebilirsiniz.. Mehmet de diyebilirsiniz.. Hiç bir mahsuru yok..

Ankara için CUB (Can Umut) yardımcı olur size..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

estağfurulahh mehmet kardeş tecrübe ve bilgimizi paylaşmak çok güzeldir herkes her gün yeni şeyler öğrenmeli, yanlış bildiğimiz varsa düzeltmeliyizi. modeli eski çok arabam oldu (finansal güç ne yapalım) ondan dolayı biraz da şahsi tecrübelerimle de modeli eskiyen arabda herşey arıza değil birazda yıllarla gelen çalışma bozukluklarıdır. rölanti valfide tam görevini yapamadığı için devri tam toparlayamıyordur.

Yorum bağlantısı

Malum benzin fiyatlarının hızla arttığı şu günlerde, her benzinli araç kullanıcısının girdiği çıkmaza ben de düşmüş durumdayım. Sene de yaptığım yol 10.000.-KM'yi geçmez ancak yakıt sarfiyatı düştüğünde aracı daha çok kullanırım gibi geliyor. Ayrıca aracımı daha çok şehir içinde kullanıyorum ve aylık 650-900km şehir içinde kullanımım var. Ankarada Konutkentte ikamet etmekte olduğumdan genelde şehir içi kullanımım bu yüzden yüksek ancak yolun yaklaşık 20 km'si dümdüz ve şehirlerarası yol kıvamında. Yani 90km ortalama ile yol aldığımda tüketimim oldukça ekonomik oluyor, ta ki şehir içi trafiğine girene kadar. Genede yol bilgisayarı ortalaması 9,7-10lt civarlarında kalıyor. 145.-ytl'lik benzinle (2,88.-ytl iken litresi) 610 km yol yapabiliyorum. Yani 23-25YKR'lik tüketim rakamlarım var. Bu veriler ışığında;

- Tüp taktırılmalı mıdır. Çünki ortalama LPG kit dönüşüm fiyatları ve 10.000 km yol yaptığımı düşündüğümde 1 yılda amorti edebileceğim. Yani başlangıç maliyeti zorluyor.

- Performans kaybının min. seviyede kalması sevindirici ancak, bu kayıp acaba kademeli olarak artar mı? Örneğin ilk yıl %1 kayıp varken ikinci sen bu kayıp %10'a çıkarmı? (Değerler farazidir, konuyu açmak için)

- LPG'nin uzun vadede motora yararı olduğu söyleniyor. Gerçek payı var mıdır?

- Forumlarda Prince ve Teleflex markalırını gördüm. Bunların maliyetlerini internette araştırdım ancak çok fazla sonuç alamadım, sadece bir yerde 2.100.-YTL civarında rakamdan bahsediliyordu. Bu rakam doğru mudur? Eğer doğru ise BRC'ye göre fiyat/performans olarak tercih edilmeli midir?

- Bagajda subwofer gibi fazlalık olduğundan, simit lpg takılması gerekebilir, bu tip depoların hacimleri uzun yol için elverişli midir?

- LPG'li araçlar muayenlerde zorlukla karşılaşıyorlar mı? Bir ara muayene istasyonları LPG'li araçların uzun kuyruklarına sahne olmuştu, gerçi geçici bir durumdu ama aklımda kalmış.

- Ankara da malum alışveriş merkezleri çoğalıyor. Araçların kapalı otoparklara parkedilmesi esnasında herhangi bir zorluk yaşanıyor mu?

Sorular biraz fazla oldu kusura bakmayın, ancak beni meşgul eden sorular olduklarından, bilen arkadaşlarımıza danışmayı en doğru yol olarak gördüm.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1- Tüp taktırılmalı mıdır. Çünki ortalama LPG kit dönüşüm fiyatları ve 10.000 km yol yaptığımı düşündüğümde 1 yılda amorti edebileceğim. Yani başlangıç maliyeti zorluyor.

2- Performans kaybının min. seviyede kalması sevindirici ancak, bu kayıp acaba kademeli olarak artar mı? Örneğin ilk yıl %1 kayıp varken ikinci sen bu kayıp %10'a çıkarmı? (Değerler farazidir, konuyu açmak için)

3- LPG'nin uzun vadede motora yararı olduğu söyleniyor. Gerçek payı var mıdır?

4- Forumlarda Prince ve Teleflex markalırını gördüm. Bunların maliyetlerini internette araştırdım ancak çok fazla sonuç alamadım, sadece bir yerde 2.100.-YTL civarında rakamdan bahsediliyordu. Bu rakam doğru mudur? Eğer doğru ise BRC'ye göre fiyat/performans olarak tercih edilmeli midir?

5- Bagajda subwofer gibi fazlalık olduğundan, simit lpg takılması gerekebilir, bu tip depoların hacimleri uzun yol için elverişli midir?

6- LPG'li araçlar muayenlerde zorlukla karşılaşıyorlar mı? Bir ara muayene istasyonları LPG'li araçların uzun kuyruklarına sahne olmuştu, gerçi geçici bir durumdu ama aklımda kalmış.

7- Ankara da malum alışveriş merkezleri çoğalıyor. Araçların kapalı otoparklara parkedilmesi esnasında herhangi bir zorluk yaşanıyor mu?

1-Tüp taktırmalıdır.. Buna en büyük sebep Ankara'da yaşıyor olman.. Malum Ankarada tüp % 10 ucuz.. 12 taksit taktır.. benzin parası gibi ödersin..

2-Bende çıkmadı.. Hatta bence benim motor geçen senekinden daha iyi çekiyor gibi geliyor bana.. Ama bu bir temizlenme sonucu iyileşmemi yoksa bir motorun son çırpınışları mı bilemem.. :)

3-Zannetmiyorum, Belki sadece kurum yönünden faydalı olabilir..

4-Teleflex peşin 1900 12 taksit 2100 lira civarındaydı.. Prins biraz daha pahalıydı.. Fayda maliyet olayını tam açıklayamayacağım.. Brc Fast kullanıyorum.. hiç sorun yaşamadım.. Ama Sequent kullananların sorunlarını gördükçe Bu günkü aklım olsa direk Teleflex taktırırdım.. Daha sessiz, daha estetik olurdu arabam..

5-Her halukarda bence simit iyidir.. 45 litrelikleri falan var galiba.. benim ki 42 litre 36-37 litre gaz alıyor.. bu da bana uzun yolda 450-500 kilometre gidiyor.. (Adam gibi gidersem ) Bence yeterli bir mesafe.. Çünkü yakıt almak için yakıtın bitmesi gerekmiyor.. Hoşuna giden yerde durur, bi elini yüzünü yıkar bi de gaz alır devam edersin..

6-Farkı sadece sızdırmazlık muayenesi.. Bazı illerde kuyruklar her zaman oluyor..

7-Ankaralılar cevaplasın.. Benim öyle bir derdim yok..

Yorum bağlantısı

Mehmet Bey ve Cihan Bey,

Cevaplarınız için teşekkürler, sanırım yavaş yavaş araştırmaları hızlandırmalıyım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bence yılda 10 bin km araç kullana birinin LPG taktırmasına gerek yok.

Bu 10 bin tüp taktırınca 15 bin olacak :)

Ayrıca Ankara'da lpg % 10 ucuz.. Bir senede amorti eder bu..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Size katılıyorum ama..

Gerçekler farklı.. Tüpü taktıktan sonra gözünü budaktan esirgemiyorsun.. Nasıl olsa tüplü deyip basıyorsun kontağa..

Yorum bağlantısı
Hilmi Cavlı
5-Her halukarda bence simit iyidir.. 45 litrelikleri falan var galiba.. benim ki 42 litre 36-37 litre gaz alıyor.. bu da bana uzun yolda 450-500 kilometre gidiyor.. (Adam gibi gidersem ) Bence yeterli bir mesafe.. Çünkü yakıt almak için yakıtın bitmesi gerekmiyor.. Hoşuna giden yerde durur, bi elini yüzünü yıkar bi de gaz alır devam edersin..

Mehmet abi bu konu benim kafamı karıştırıyor. Bende simit depoyu 40lık diye taktırdım. Ama LPG göstergesinde kırmızı yandıktan sonra biraz daha gidersem (şehir içi 20km falan) genellikle 40-41 litre falan gaz alıyor. Hadi ben yanlış biliyorum depo 45 diyeceğim ama geçenlerde ankarada eskişehiryolundaki shell 44.5 lt lpg bastı az daha girecektik pompacı çocuk ile birbirimize. bu nasıl oluyor, simit lpgnin en büyük boyu kaç lt? (lpg tankı çıkıntı falan yapmıyor stepne havuzundan)

45lik ve 40 lık tanklara en fazla ne kadar lpg konulabilir? LPG pompalarıın kalibrasyonları çok hatalı olabiliyor gibi geliyor bana..

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Benim arabadaki 45 lt lik simit depodan.38-39 lt gaz alıyor.

Bu arada gaz pompaların görünür bir yerinde basınç göstergeleri var.Bu göstergeler 9-11 bar arasında olmalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet Evren açıklamış..

Ayrıca simit tankın ortasında göstergelerin olduğu yerde baskı ile kaç litrelik olduğu yazılmıştır..

Genelde % 20'sinin boş kalması gerekir..

Ama ya şamandra ayarsız oluyor yada gaz basan istasyonun basıncı yüksek oluyor.. Benim gaz aldığım iki istasyon var..

Birisi 15 barda basıyor ona gidersem 37 litre ver derim..

Diğeri 11 barda basıyor.. Ona gittiğim zaman fulle derim.. 36-37 litre arasında dolar..

Siz önce takın hacmini bi öğrenin sonra % 20'si boş kalacak şekilde hesaplayıp.. pompacıyaşu kadar litre veya şu kadarlık gaz ver şeklinde dolum yaptırım..

Muhtemelen şamandranız bozuk.. Yada ayarsız.

Yorum bağlantısı

Mertol ve Selahattin görüş ve önerileriniz için sizlere de çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Kaçdepo gaz bitirdiğiniz bilmiyorum ama ilk başalrda biraz fazla yakar taki tam ayar yapılana kadar diye biliyorum.Sizin gösterge nasıl bilmiyorum ama bendeki tek kademeye düştükten sonra bir zaman sonra yanıp sönmeye başlıyor sonrasında ötmeye başlıyor. Eğerki 2-3 depo bitirdiyseniz o zaman ayarlarda bir sorun var demektir çünkü bence fazla kış şartlarında 190-200 deseniz normal derdim. Kimi zaman servisler rolanti problemini gaz vanasını biraz daha fazla açarak çözmeye çalışıyorlar.Tabii arabada daha önceden de bir problem varsa onu bilemeyecem

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Lpg araçta problem varsa daha çok belli ediyor.Araçta daha önce problem varsa demem o yüzden. Bence 2500 motor içinde olsa normal değil tabi bu dediğim arabayı sakin kullanmanız durumunda. benim araç 2000 motor ve dediğim gibi 160 civarı yakıyor ama kullanırken 3000 deviri çok fazla geçmiyorum. Ayrıca ayarları tam yapıp yapamadıkları meçhul.Benim arabada şehir içinde benzinde 300 civarı yaktığı için normal değil diyorum. Ayarları eğer yapamadılarsa yapacağınız çok fazla şeyde olmayacak muhtemelen yine yapamayacaklardır. Çünkü başka bir servise götürdüğünüzde garantiden düşecektir. Takılan kitin ayarları nasıl yapılıyor bilmiyorum ama brc de boşta ve yükteki ayarları ayrı ayrı yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yeni bir test okudum chevrolet fabrikasyon montaj lpg ile 1.4 motorda 13.8 ykr yaktığına göre 2.5 v6 motorlu ve kilometre yapmış bir araç için lpg ile 23.5 ykr yakması çokda fazla gelmedi bana? şunu sorsam son yani 6. silindir bujisi değiştimi hiç ( yani usta değişti derde siz eminmisniz) yani bakımlarda bunu atlarlar. ayrıca 2.5 ların buji tırnak aralıkları çok önemli ve değişiktir. 2.0 motorlarla farklıdır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...