İçeriğe Yönlendir

Focus 2.0 mı 1.6 mı

Ahmet Karagöz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
memmet abi buji değişiminde buji kablolarıda değişmesini tavsiye edermisin

Yok, gereksiz olur bence..

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
''eger arabam 1.6 motorda fazla yakarsa bu arabayı 1.6 nın sahibine hediye ederim 1.6 ile aynı yakar fazla yakmaz ''
Benim 2,0 otomatik mondeom, 1,6 otomatik focusumdan sadece 1 lt fazla yakıyor. Üstelik kasası en az 200 kilo daha ağır.

Sipritmonitör'e üye olun, belgeli olarak görelim bakalım kaç yakıyormuşsunuz.. :)

Yorum bağlantısı
Gürkan Üşenmez

Merhabalar,

Normal kullanımda aynı kasaya sahip 2 araçtan yüksek motorlu olan daha az yakar. Ancak üst devirlere çıktıkça yüksek motorlu olan daha çok yakmaya başlar. Yüksek motorlu araç her zaman iyidir.

Yalnız ben İzmir piyasası için konuşursam eğer, 4 kapı 2.0 focustan burada herkes kaçıyor. Yani 1.6sı daha çok tercih ediliyor. Bundan dolayı 2.el olarak 1.6 daha avantajlı. Sizin orada da böyleyse bu 2.0 a eksi yazar.

Ayrıca 2.0 olarak ben hiç kullanmadım ama arabadan çok çok iyi anlayan bir abimizin dediklerini söyleyebilirim. O da yol tutuş mükemmel ilk 3 vites güzel 4-5 yok.. Bu da performans olarak bekleneniş veremediğini anlatıyor. Çok çok aşırı bir performans beklentisinde bulunmayın bence. Araç 3.20 bmw kadar bile gidebilitesi olmayan bir araç.

Ama şöyle bir şey var eğer daha önceden düşük motorlu bir araç kullandıysanız o zaman sizi tatmin edeceğini inanıyorum performansının.

Bu arada 2.0 focus benimde hayalimdir. Ama şöyle üstünde orta boy bir turbo uygulaması yapılmış olarak. Yane 300 hplerde.

Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir
2.0 litre 2009 bandrolü 285 tl
hayret,

ben bu yıl kasko bedelinden dolayı düşürttüm yıllık 510 tl ye düştü. bir yanlışlık olmasın.

ben sırf lpg taktıracağım diye tüm müdahalelere rağmen 2.0 ghia yı tercih ettim. özellikle 1.6 larda olmayan bir sürü özeliklerinden ötürü.

yetkili servisçi arkadaşımın: "gaza bastın mı giden, frene dokundun mu duran arabadır, ona alışınca ancak BMV'den başkasını görmezsin" dediği gibidir.

Mehmet Bey siz daha ii anlarsınız. doğru mu yukarda yazan rakam. gerçekten 2.0 ghia nın 2009 yıllık vergisi toplamda 285 tl mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Teknik yönden, focus kasası için 2.0 motor olmassa olmaz gibidir, vergisel (mtv-yakıt ötvsi) yönünden bakacak olursak en iyi araç 1.2 motorlu araçtır.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
vergisel (mtv-yakıt ötvsi) yönünden bakacak olursak en iyi araç 1.2 motorlu araçtır.

Ordan bakarsak araba başlı başına zarar. :bravo:

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Neticede fazla yakıyor.Önemli olan bu.Ne kadar fazla yaktığı önemli değil. 2.0 motor sabit şartlarda 1.6 dan fazla tüketir.Bunu burda tartışmak bile gereksiz.Daha az yakar diyen kendini kandırır.Veya az yaktırmayı başarırsada(Bu lpg de mümkün olabilir) Performansından ödün verir.

Bu mantıkla 1.4 Focusun 1.6dan az yakması gerekir ama böyle birşey pratikte mümkün değil... Uzun yolda aynı kasadan büyük motorlusu her zaman az yakar...

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu mantıkla 1.4 Focusun 1.6dan az yakması gerekir ama böyle birşey pratikte mümkün değil... Uzun yolda aynı kasadan büyük motorlusu her zaman az yakar...

Bence de böyle olmalı. Yüksek motorlu araç yüksek devirde kendisinden küçük hacimli motora sahip araçtan daha az yakar. Şehir içinde kalkış ve ani hızlanmalar yüzünden küçük motorlara göre dezavantajlıdırlar ancak aracı tanımaya başladıkça bu dezavantaj minimalize edilir. Ailenin yakın zamanda satılan 1,6 mazdası 90km/h'da 2,900d/d, yine honda hrv buna yakın bir devir çevirirken, mondeo 90km/h'da 2,200d/d çeviriyor. Aynı yol şartlarını gözönüne alırsanız, 2,000 motorun daha az yakması normal olacaktır. Bir de klimayı eklerseniz 1.6 motorun hem performans bakımından düşük, buna karşılık tüketim bakımından da yüksek sonuçlar vereceği aşikardır.

O da yol tutuş mükemmel ilk 3 vites güzel 4-5 yok.. Bu da performans olarak bekleneniş veremediğini anlatıyor. Çok çok aşırı bir performans beklentisinde bulunmayın bence. Araç 3.20 bmw kadar bile gidebilitesi olmayan bir araç.

Focus 2,0 kullanmadım ancak mondeo ile büyük oranda benzeştiğini düşünüyorum. Tanıdığınız kişinin mondeodan önce kullandığı araç çok performanslı ise bilemem ancak 4. viteste de 5. vitesde de oldukça güzel performansı var aracın. Klima açık rampada 5. vitesi düşürmeden gayet rahat hızlanan bir araç ancak aracı son devire kadar zorlayıp performans almak isteyenlerin istediğini vermeyecek bir araç olduğu doğrudur. Gerektiği ve ihtiyaç duyduğunuz her an güvenilecek bir motor 2,0 zetecler. Geçen gün eskişehir yolunda saçma bir hareketle beni sıkıştıran ve 100-110 km hızla giden ve hızlanmaya devam eden A3'e yaklaşık 100m geriden 5. viteste 80 km/h ile başlayıp yetişebilen bir performans alıyorum mondeodan.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

2,0 derim başkada bişi demem aradaki farkı bulabilsem(para olarak) 5,40 bmq alacam ne kadar büyük motor o kadar büyük kullanma zevki

Yorum bağlantısı
Gürkan Üşenmez
Focus 2,0 kullanmadım ancak mondeo ile büyük oranda benzeştiğini düşünüyorum. Tanıdığınız kişinin mondeodan önce kullandığı araç çok performanslı ise bilemem ancak 4. viteste de 5. vitesde de oldukça güzel performansı var aracın. Klima açık rampada 5. vitesi düşürmeden gayet rahat hızlanan bir araç ancak aracı son devire kadar zorlayıp performans almak isteyenlerin istediğini vermeyecek bir araç olduğu doğrudur. Gerektiği ve ihtiyaç duyduğunuz her an güvenilecek bir motor 2,0 zetecler. Geçen gün eskişehir yolunda saçma bir hareketle beni sıkıştıran ve 100-110 km hızla giden ve hızlanmaya devam eden A3'e yaklaşık 100m geriden 5. viteste 80 km/h ile başlayıp yetişebilen bir performans alıyorum mondeodan.

Saygılarımla.

a3 1.6 ise bir ihtimal. 1.8 Turboya bayağa zor bir ihtimal. Focustan bu şekilde bahseden arkadaşın E36 3.20 cabriosu var. o da bizim için orta düzey güçte bir araba demek.Tabiki normal bir kullanıcı için focus 2.0 performans bakımından iyi bir araçtır. Ama maalesef olay performans araçlarına dönüşünce focus aşağılarda kalıyor ve tek göze batan yanı mükemmel yol tutuşu oluyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Karagöz
Yalnız ben İzmir piyasası için konuşursam eğer, 4 kapı 2.0 focustan burada herkes kaçıyor. Yani 1.6sı daha çok tercih ediliyor. Bundan dolayı 2.el olarak 1.6 daha avantajlı. Sizin orada da böyleyse bu 2.0 a eksi yazar.

Ayrıca 2.0 olarak ben hiç kullanmadım ama arabadan çok çok iyi anlayan bir abimizin dediklerini söyleyebilirim. O da yol tutuş mükemmel ilk 3 vites güzel 4-5 yok.. Bu da performans olarak bekleneniş veremediğini anlatıyor. Çok çok aşırı bir performans beklentisinde bulunmayın bence. Araç 3.20 bmw kadar bile gidebilitesi olmayan bir araç.

Ama şöyle bir şey var eğer daha önceden düşük motorlu bir araç kullandıysanız o zaman sizi tatmin edeceğini inanıyorum performansının.

Yalnız İzmirde değil nerdeyse heryerde 2.0 Focusa yakıt yönünden sıcak bakmıyorlar.Öyle zannediyorum ki bu bir 2000 motor önyargısı.Çok yakar denilen motor aslında çok da yakmıyor LPG ile ve bunu halk daha idrak edememiş doğru mu anlamışım?

Daha önceden uzun yıllar boyunca ara ara sadece R12 Toros kullandım.Sizce tatmin olabilirmiyim Focus 2.0 ile ? :bravo::good1:

Kararım 2000 motor tarafına kaydı iyice.Madem mükemmel yol tutuşu var aracın,iyi bir motorla desteklenmeli ki anlam kazansın diyorum.Ama eğer çok yakarsa ocağımı söndürürse diye korkumu da atamadım tüm yardımlarınıza rağmen,bende bile önyargı oluşmuş galiba :f1:

Yorum bağlantısı
Ömer Gürgen

ahmet bey korkmayın focus 2.0 dan. 3 yıldır kullanıyorum.

aldığınız ilk günden itibaren içinize sinecek bir araç.

yakıtı normal abartıldığı gibi değil. ş.dışında 1.6 dan az ş.içinde fazla yakarsınız. yani aynıya gelir.

focus 2.0 spor arabası değil orta sınıf aile arabası. güzel bir çekiş, vites oranları ve alt devirlerdeki canlılığı ile dikkat çeken bir araç. tabi yoltutuşu ve fren mesafesiyle de dikkat çekiyor. virajlarda rampada ve sollamalarda hiç zorlanmazsınız.

içiniz rahat olsun.

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
hayret,

ben bu yıl kasko bedelinden dolayı düşürttüm yıllık 510 tl ye düştü. bir yanlışlık olmasın.

ben sırf lpg taktıracağım diye tüm müdahalelere rağmen 2.0 ghia yı tercih ettim. özellikle 1.6 larda olmayan bir sürü özeliklerinden ötürü.

yetkili servisçi arkadaşımın: "gaza bastın mı giden, frene dokundun mu duran arabadır, ona alışınca ancak BMV'den başkasını görmezsin" dediği gibidir.

Mehmet Bey siz daha ii anlarsınız. doğru mu yukarda yazan rakam. gerçekten 2.0 ghia nın 2009 yıllık vergisi toplamda 285 tl mi?

yalnızca ocak ayı bandrolünü yazmıştım 285* 2 tabiki yanlış anlaşıldı galiba

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
255 x 2 = 510 olacak.

aracın kasko beyan degerini vergi dairesine verirken cc-zenon far ilavesi olarak extradan fazla beyanda bulundum üstad ondan 285*2

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kasko bedelini siz belirlemiyorsunuz, vergi dairesinde kitapçık var, değerler orada model-yıl durumuna göre sabit?

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
İyi de 285x2 = 570 liralık bir mtv yok ki? 7-11 yaş diliminde 1600-1800 aralığının vergisi 510 lira. Anlayamadım.

aracın beyanını kasko yaptırdıgım bedel olan 13050 tl olarak beyan verdim çünkü kaskoyu bu bedel üzerinden yaptırdım olaki ilerde bir hasar vs (allah göstermesin) durumunda kaskoculara güven olmaz belkim hasar bedeli ödememek için gıcıklık ederler diye böyle beyan ettim ama benim araç 1800-2000 ve 7-11 yaş aralıgında

daire bu bizim kriterlere uymuyor demiyor biliyorsunuz yeterki ödensin ama eksik olmasın fazlasına birşey demiyo

daireye verdigim dilekçe bu

2009 YILI MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ TUTARINA ESAS OLAN KASKO SİGORTASI

DE

Yorum bağlantısı
Yaşar Şişer
Tamam bunda sıkıntı yok. Ama 7-11 yaş aralığında 1600-1800 diliminde vergi yıllık 510 lira. Bunun taksiti de 255 lira yapar. Daire 285 lirayı alırken neye göre aldı ben onu merak ettim.

inan bende merak ediyom ama daire henuz bu parayı almadı daha alınca görecegiz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamam işte.. Bu dilekçeye göre 510 liraya düşecekti..

Yorum bağlantısı
Abdülkerim Demir
Gecikme faizi olabilir.

kesinnlikle olamaz. 255 tl nin 1 aylık gecikme dahil toplamda 255*%2.5=261 tl 375 krş olur.

çünkü trafik cezalarında gecikme cezası % 5, vergilerde ise % 2.5 tir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Karagöz

Herkese katkılarından ötürü çok teşekkür ederim.Focus 2.0 GHİA almaya karar verdim tabi bulabilirsem.1.6 satan çok ama düzgün bir 2.0 gerçekten zor gözüküyor.Son olarak vereceğim maksimum parayı öğrenmek istiyorum ki kazık yemeyelim.Misal 100.000 kmde 2000 model Büyük kazası olmamış orta temizlikte ESPli ve LPG li bir Focus 2.0 Ghiaya en fazla ne kadar ödeyeyim?Muhtemelen ESPli focus 2.0 bulamayacağım,ilanlarda nerdeyse hiç yok ESP.Bir de km olarak kaç kmyi geçmiş araçtan uzak durayım?Tabiki bakımlar ve kullanış kmden daha önemli ama yinede belli bir km üzeri mantıksız olabilir.İlanlardaki araçlar maalesef genelde 120.000 üstü.Altı çok az var olsa da abuk subuk fiyatlar istiyorlar 20.000 TL gibi.

Almadan önce son sorularım bunlardı,her türlü tecrübe ve fikir önerilerinize açığım,aracı aldığımda mutlaka sizlerle paylaşacağım inşallah.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2000 model bir arabanın 100 bin km nin altında olması zaten zor.. 120 bindeki araçların falan kilometreleri bence doğrudur ve alınabilir.

Esp bulacağınızı sanmıyorum.

Para işi satıcının ve alıcının o anki durumuna bağlı belli bir piyasa yok..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...