İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Yanlış Kapı Açık Uyarısı

Fırat Tarman

Recommended Posts

Fırat Tarman

Eveeet, Fiesta 2009 ilk sorunum ile karşınızdayım işte. Ne zaman bir şey çıkacak diye bekliyordum zaten :blink:

Sabahları arabaya bindiğimde "yolcu kapısı açık" uyarısı veriyor, ancak kapı kilitli, akşam sorunsuz kilitlenmiş durumda. Kapıyı açıp kapatınca düzeliyor. Sabah işyerine parkedip akşam 17:30-18:30 arasında bindiğimde ise hiç sorun yok. Sadece ev otoparkında ve sabahları bu sorun oluyor. Her sabah kapıyı kapatıp açmak can sıkıcı. Neden olabilir sizce?

Yorum bağlantısı
Oskay Furtuna

Kapı bağlantısındaki soket gevşemil olabilir kapı ile kasa arasında kalan..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

soketten de olabilir, anahtar içten oksitlenmiş de olabilir. basit bir arıza gibi görünüyor. bir elektrikçi kolayca yapar. tanıdıksa para bile almaz. :blink:

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman

Yeni araba için ne hoş arıza di mi :unknw:

Elektrikçi yaparsa ben de yaparım, ne olacak ki :) Ancak sabah olup akşamları olmaması kafamı karıştırdı. Ona da şöyle açıklama getirdim, akşam ailecek dolaştığımızdan sağ kapı açılıp kapanıyor. Sabah bindiğimde uyarıyı alıyorum. İşe gittiğim zamanlar tek gidip geldiğimden sağ kapı açılmıyor, akşam işten çıkınca uyarı almıyorum. Şimdi iş kapı açılıp kapanınca ne olduğunu bulmaya kaldı sadece wink.png

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Kapı açık uyarısını siviçten almıyormu.? Bence onda bir sorun var..

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Yeni araba için ne hoş arıza di mi :)

evet... ;)

madem yapabileceksiniz, o zaman, anahtarı (switch) çıkarıp bağlantı noktalarına kontak sprey denen zımbırtıdan sıkın ve anahtarın içine de wd40 benzeri bir şey sıkın ki hem temizlesin hem de kolayca gidp gelmesini sağlasın. umarım bunlar çözer de anahtar değiştirmeye gerek kalmaz... ;)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kapı düğmesinde temassızlık olabilir, geceden sabaha ısı farkı daha çok olur, bu sırada düğme içindeki kontaklarda sıkıntı oluyordur ısı farkından dolayı. Eğer gece bulutlar otoparka inip çiğ düşmüyorsa arabanın üstüne...

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Murat bey, araba 2009 model, 2 sene garantili, arkadaşın yapması gerken ilk fırsatta servise uğrayıp arızanın giderilmesini talep etmek olmalı. üstelik garanti bitene kadar dışarıdan bir elektrikçiye gitmeye gerek yok. üstelik arıza parça değişimini gerektiriyorsa, bu kez de servis açılmış diye sorun çıkartır.

anlıyorum da, arıza basit diye dedim. ben bunun için servise gitmem. ampul yanınca servise gitmek gibi bir şey gelir bana. :D giden gider tabii canım, kimseye karışmam... :nazar:

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman

Benim de pek servis takıntım yoktur zaten :)

Bu arada bu kapı anahtarının nerede olduğunu bilen var mı? Ben ilk bakışta göremedim. Hafta sonu vakit bulunca detaylı bakacağım gerçi ama... Bu sabah uyarı vermedi nedense, akşam kapıyı bir kaç kere sert kapattım :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

sert kapandığında arızada azalma olduysa büyük ihtimalle anahtarda oksitlenme mevcuttur. o yüzden ws40 dedim zaten. anahtara sıkarsanız hem rahat gider gelir hem de oksitlenmeyi alır. :)

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

araçlar sabahleyin nemli olurlar.bundan dolayısıyla arıza gösterebilir.zaten nemlendiyse swich yeşillenmiştir.pas sökücü sıkın geçer...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sviçler kapının içinde, menteşe basıyor galiba..Kapının içini sökmeniz gerekebilir..

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman
araçlar sabahleyin nemli olurlar.bundan dolayısıyla arıza gösterebilir.zaten nemlendiyse swich yeşillenmiştir.pas sökücü sıkın geçer...

Dört aylık arabada bu olursa ileride ne olur kimbilir :lol2:

Sviçler kapının içinde, menteşe basıyor galiba..Kapının içini sökmeniz gerekebilir..

Bugün detaylı baktım, dediğiniz gibi sanırım. Sökmek gerekecek..

Yorum bağlantısı
Utku Çay
Dört aylık arabada bu olursa ileride ne olur kimbilir :lol2:

kafanıza takmayın

belki bundan sonra hiç sorun çıkarmaz

bu tür sorunlarla her markada karşılaşmak mümkün olabilir. önemli olan çözülebiliyor olması :lol2:

Yorum bağlantısı
Haluk Gümüş

4 aylik araba = servis ..

Yapacaginiz en kucuk hata da aracin elektrik donanimi garanti disi kalir. Kapi soketinin tirnaklarinda sorun varsa degismesi gerekebilir. Yine ayni sekilde switch sorunu varsa degismesi gerekebilir. Garantili aracta ustelik de 4 aylik aracta ugrasmaya degmez.

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman

Bir iki gündür yapmadı nedense, ben de şimdilik kurcalamamaya karar verdim :)

Arkadaşlar, bu sorun yine tekrarladı. Gece bayağı yağmur yağmış. Sabah araba ıslaktı. İşe gidene kadar sağ kapı açık uyarısı devam etti. İşyerinin otoparkına geldiğimde araba kurumuştu. Birkaç tekmeden sonra arabayı kilitlemeyi başardım (evet, bir de kilitlemiyor iyi mi, manual kilitleme de işe yaramıyor). Bu lanetin anahtarı ya da sensörü tam nerededir bilen var mı? Körlemesine dalmayayım. Dışarıdan görünen bir şey yok zira... Servis vs. demeyin gene, ben meraklıyım bu işlere :vreka:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fırat Tarman
(düzenlendi)
Problem halledilebildimi?

Son tekmeden beri düzgün çalışıyor :nazar: Bu aralar çok yoğunum, fırsat bulduğumda serviste bir baktıracağım... Bilgi veririm o zaman... Sert çukurlarda bazen uyarı sesi geliyor, bu nedenle mekanik bir arıza olduğunu düşünmeye başladım ya da sensör ve/veya kablolarda temassızlık gibi birşey...

Lanet okuma.. :lol2:

Arabaya değil valla, sensöre dedim :)

tarihinde F?rat Tarman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Aman attığınız tekmenin yerine dikkat edin.Sonra o sevdiğiniz renkte de boya problemi yaşamayın.

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman

Tahtaya vurma smiley'i aradım ama bulamadım. wink.png Sorun yok şimdilik neyse ki... Tekmeyi de usturuplu vuruyorum, bir şey olmaz :)

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

bendede kapılar kapalı olduğu halde kapı açık görüküyor göstergede ve çok nadir oluyor sonrada kendiliğinden sönüyor kapılar açılıp kapandığında...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kapı içlerine giren su okside sebeb olmuş switch in içine işlemiş olabilir, dizayn hatası sanırım, kapı trimini çıkarıp gözden geçirin başka çaresi yok sanırım, merak etmeyin bişey olmaz kapının alt kısmından başlayın çentikler biraz asılınca gelir, önce kapı açma kolunun içindeki vidayı sökün ama.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Fırat Tarman
(düzenlendi)

Bu konuyu uzunca bir süre önce açmıştım ama hem ihmalden hem de sık yapmamasından ve yaptığında da kendimce bir çözüm bulduğumdan çok sallamıştım. Sorun ana hatları ile şu : hava çok soğukken ya da yağmur sonrası (nem!) kapı açık uyarısı veriyor ve ne kumanda ile ne de içeriden kapılar kilitlenemiyordu. Biraz ısınınca ya da kuruyunca sorun düzeliyordu.

15,000 bakımda servis arızanın sol kapı kilit mekanizmasında olduğunu iddia etti ve bu parçayı garantiden değiştireceklerini söyledi. Ne yazık ki parça ellerinde yokmuş :) Gelince arayacaklar :)

Bu arada; servis incelemesinden sonra arıza daha sık olmaya başladı ve nedense sağ kapıyı açılıp kapatınca düzeliyor :) Bakalım daha ne maceralar yaşayacağız :)

Sorun çözülürse (çözülmezse de) sizleri bilgilendireceğim...

tarihinde F?rat Tarman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fırat Tarman

Yeni güncelleme :B)

Hafta sonu kilit mekanizması değişti. Söylendiğine göre kapı açık sensörü de bu mekanizmanın içindeymiş. Bir saat sürecek işlem 3 saat sürdü. Tamam diyerek teslim ettiler. Tam yola çıktım ki sol cam kapanmıyor. Aynen servise geri dönüş. 2 saatlik bir uğraşıdan sonra kilit arızası gene tekrarladı ve çözülemedi. Şimdi servise 1 tam gün bırakmam isteniyor. Tesisat sökülüp gözden geçirilecekmiş. Bakalım daha ne maceralarımız olacak :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...