İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Turbo Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gökhun Lekesiz

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Türkiye şartında, turbo-diesel araç kullanıyorsanız, hava filtresi 5000km de, yağ ve bakım 10.000km de olmalı derim. Satış-pazarlama stratejistlerinin yazdığı periyodik bakım km lerini iyi irdelemek lazım.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Peki Çağlar abi 10k bakım periyodunu tamam dedik ama yağ olarak ne konması bende hala muamma servis 15w/30 diyor deniliyor ama gerçekten bilgili ve ilgili bir araç sahibi TR şartlarında ne koymalı Tdci motora gerçekten merak ediyorum yani olması gereken olarak. Motorun ve yağın çalıştığı diğer aksamları yeterli ölçüde ve viskozite'de hangi yağ bilhassa marka olarak?

Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Bende TDCI bir araç alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken temel kural şu:

Sıfır veya en fazla 1 yaşında alacaksın chipleteceksin bir güzel keyfini çıkaracaksın ve sorun çıkarmaya başlamadan satacaksın.

Yorum bağlantısı
İlker Öztürk

turbo arıza cıkarmadan once bi belirti gosteriyormu yoksa aniden mi bozuluyor,ben focus 2 tdci yi (2006) 2 hafta once aldım gaz verince ciiiiiiuv vites

değiştirince yine devirli sekilde ciiiiiiiiiiuuv diye motor sesi ,motor sesi boylemidir ?yoksa bu ses turbodan geliyo olablirmi?

ciiiuv biraz komik oldu :) ama belki vardır bi bilen.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Murat Karahan
gerçekten aynı soruyu bende günlerdir sormayı düşünüyordum. aynı motor farklı 4 araçta kullanılıyor ve sorun nerede ise 1 markada kronikleşmişken diğerlerinde bu sorundan eser yok. acaba bahsedilen turbo imaltçısı 1000 tane üretip 250 250 mi dağıtıyor yoksa üretim bandını firmalara göre değiştiriyormu. yada biz fordcularmı diğerlerine (pug- ctr-volvo culara) göre sertmi kullanıyoruz

Bence sorun diğer markaların (bildiğim kadarıyla) Türkiye de fabrikalarının olmaması.Türkiye işçilik ve malzeme kalitesi bakımından avrupanın çok gerisinde kalıyor.Buna kullandığımız yakıtın kalitesi de eklenirse arıza vermesi kaçınılmaz.Benim enişte Almanya da kalıyor.Hemen hemen her sene vw transporter ile Türkiye ye geliyor.Türkiyeden marka farketmeksizin yakıt aldığında hep sizin yakıt ile araba gitmiyor der. Almanya nın dizel i ile motor şahlanıyor diyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Turbo...

turbo arıza cıkarmadan once bi belirti gosteriyormu yoksa aniden mi bozuluyor,ben focus 2 tdci yi (2006) 2 hafta once aldım gaz verince ciiiiiiuv vites

değiştirince yine devirli sekilde ciiiiiiiiiiuuv diye motor sesi ,motor sesi boylemidir ?yoksa bu ses turbodan geliyo olablirmi?

ciiiuv biraz komik oldu :good1: ama belki vardır bi bilen.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Turbonun ömrü konusunda, yukarda arkadaşlar yazmışlar...

Yağ değişim periyodu 10 bini kesinlikle geçirilmeyecek. (Bu çoooook önemli)...

Hava filtresi 5 binden fazla kullanılmayacak... (Bu da önemli)...

5w 30 viskoziteli bilinen bir marka yağ kullanılacak. Castrol veya Mobil, vs. (Bu da çok önemli)...

Bir de stop etmeden önce 15-20 sn bekleme olayına dikkat edilirse korkmaya gerek yok...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ayrıca pejo turbosunu focusa takınca performanslı kullanımda dağılması ancak westgate ayarından dolayı olabilir, belki pejo egzost çıkış basıncı fordunkinden azdır, bu sebeble westgate daha geç gazı eksoza yönlendiriyordur, e bu ayara göre focusa takınca yüksek egzost çıkış basıncında haddinden fazla devir yaptığından patlıyor olabilir diye düşünüyorum, bunu kullanan arkadaşlar pejo turbosu takınca focusta fazladan bir güç artışı hissediyor olabilirmi acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
sorumu tekrar sorayım

arkadaşlar yurt dışından orjinal turbo getirtebilirim. Türkiyedeki fiyatı ne kadardır? Birde bunu alırken Turbonun bir parça numarası var mı?

Pek ilgilendiğim bir konu değil ama.. 600 lira falan diye duyuyorum bazen..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

109 PS focus turbosunun rakamı 800 Tl altında olması çok zor, ama olabiliyor....

Yorum bağlantısı
Birol Öner

Benim 2005 Model Ford Focus TDCI Ghia otomobilim var.

5 yıldır aracımı sorunsuz kullanıyordum.Aracım 128000km de, sıfır aldım ilk sahibiyim.

Şimdiye kadar hiçbir problem çıkarmadı .Peryodik bakımlar hariç arızası olmadı.

Şehir içinde 5,6lt yakıt tüketiyor. Yani oldukçada ekonomik.

Ancak bir ay kadar önce tatildeyken aracım arıza yaptı ve Tekirdağ yetkili servisi ERKAN Otomotive götürdüm.

Turbomun arıza yaptığını, milini kestiğini ve değişmesi gerektiğini söylediler. Aracım 2 gün serviste kaldı ve sonuçta yapıldı 2200 küsür TL ödedim.Tabi bu indirimli ücretti zira Koç çalışanıyım.

Arabamı alıp 4 hafta sorunsuz kullandım.Dört hafta sonra arıza tekrar nüksetti.

Araç giderken bir anda çekiş düşüyor ve gaza basıldığında çok ince bir ses geliyor, ancak araç stop etmeyip düşük sürat gidiyor.

Aracımı bu sefer kendi servisim olan İstanbul Tuzla'daki MUSLUO

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Motor sussa bile yağ pompası susmaz ve turbo durana kadar yağlama devam edebilir.Ford'ta böyle değil motor stop edince yağ pompası duruyor ama turbo dönmeye devam ediyor tabi yağlama olmadan!!!.

Bunu yapmak mümkündür.Bunu Ford Otosan'a bildireceğim.

Geçmiş olsun, bunları duymak biz yeni tdci kullanıcılarını şimdiden korkutuyor. :D

Bu söylediğiniz olayın makyajlı kasa focuslarda olduğunu duydum ben. Motor kapansa bile turbo yağlamayı sürdüren bir sistem varmış. Belki forum ustaları bizi aydınlatırlar.

Yorum bağlantısı
İsmail Yazıcı

Turbo ile birlikte yağı,filitreyi ve kartel söktürüp temizletilmesi gerekiyor,Birol arkadaşa söylenenler doğrudur,yağ kanalı tıkanmış olabilir.Lakin bu tamamen servisin hatasıdır,neden temizlemedin,vakti zamanında.Sen işini doğru dürüst yapma sonrada,yana yat çamura bat,az buz meblalar değil ki turbo değişimi,piyasada tamir ediyorlar,ama kimse garanti vermez.Servis diyosun en garantisi,en sağlamı,onlarda tam esnaf ağzı yapıyor,Allah sabır versin,insanın başı belaya girer valla.

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
(düzenlendi)

Geçmiş olsun.

Yapamamışlar tıkanıklık falan hikaye Turbo onarım için zaten sökülüyor ve yeterincede temizleniyor şimdide kıvırıyorlar işte.

Sıfır turbo alsanız o dediğiniz onarım maliyeti olan 2200 TL yi montaj işçiliği dahil ancak bulurdu.

Ek olarak motorun içerisine gidecek kırık TÜRBİN ve mil parçaları yağ kanalını-kanallarını tıkamaz subap portlarına zarar verir ancak.

Servis işte diyecek söz bulamıyorum.

tarihinde Yetkin Ak?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Turbo ile birlikte yağı,filitreyi ve kartel söktürüp temizletilmesi gerekiyor,Birol arkadaşa söylenenler doğrudur,yağ kanalı tıkanmış olabilir.Lakin bu tamamen servisin hatasıdır,neden temizlemedin,vakti zamanında.Sen işini doğru dürüst yapma sonrada,yana yat çamura bat,az buz meblalar değil ki turbo değişimi,piyasada tamir ediyorlar,ama kimse garanti vermez.Servis diyosun en garantisi,en sağlamı,onlarda tam esnaf ağzı yapıyor,Allah sabır versin,insanın başı belaya girer valla.

Cevap burda işte.Turbo TSB göstermelik yapılmış muhtemelen.Karter ve yağ pompasının sökülüp temizlenmesi gerekiyordu.

Yorum bağlantısı
Birol Öner

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.

Ben Ford Otosanı arayarak durumu bildirdim.

Ford Otosan'da servisi arayıp masrafın yarısını üstleneceğini söylemiş,

diğer yarısı içinde turboyu ilk değiştiren Tekirdağ-Erkan Otovotiv ile görüşüleceği söylendi.

Motor anlaşmalı bir rektifiye firmasına gönderilip baştan sona temizlenmiş.

Baş teknisyen bana turbonun yağ filtresini gösterip içinde metal parçacıkları olduğunu söyledi.

Halbuki ilk servis bunu değiştirmişti.(faturada yazıyor) yağ, yağ filtreside tamamen değiştirilmişti.

Buna rağmen tekrar arıza yaptı.

Şimdi bir ay içerisinde 3 kez turbo değişmesi kullanıcı hatası mıdır, servis hatası mıdır yoksa üretim hatası mı?

Bu gün 444 36 73 Ford direkt hattını tekrar arayıp durumu bildirdim.

Beni arayacaklarını söylediler.Bakalım bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Fatih Karaca

diğer yarısı içinde turboyu ilk değiştiren Tekirdağ-Erkan Otovotiv ile görüşüleceği söylendi.

Baş teknisyen bana turbonun yağ filtresini gösterip içinde metal parçacıkları olduğunu söyledi.

Halbuki ilk servis bunu değiştirmişti.(faturada yazıyor) yağ, yağ filtreside tamamen değiştirilmişti.

Şimdi bir ay içerisinde 3 kez turbo değişmesi kullanıcı hatası mıdır, servis hatası mıdır yoksa üretim hatası mı?

Birol Bey;

1. Turboyu garajınızda siz değiştirmediğinize göre, sizin maliyete ortak olmanız düşünülemez.

2. Focus II araçların turbo arızasının kronik olmasının sebebi bana göre, yağ pompasının kapasitesinin ve hızının turboya yetişememesidir. Turbo oldukça yüksek devirlere çıktığında, yeterli yağlama olmamakta, motor çalışırken bile tubo yağsız kalıp bozulabilmektedir.(iki defa başıma geldiğinden biliyorum)Bu sebepten kaynaklanan arıza, motorun rölantide bir süre çalıştırılmadan, hemen stop edilmesi sonucu oluşan arızayla aynı olduğundan, maalesef ispatı yoktur. Servisler de sorumluluktan kurtulmaktadır. En ufak turbo arızasında kusur kullanıcıya yüklenmekte ve yüksek maliyetle parça değişimi yapılmaktadır. Piyasada satılan turboların bir kısmı maalesef kullanılmış olmakla birlikte, orijinal, sıfır turboyu ucuza alabileceğiniz yerler de vardır. Fiyatı oldukça değişken olan turbo, kimi yerde 550-TL kimi yerde ise 800-TL'dir. Alıp takıyoruz, gayet de memnun kalıyoruz.

Yorum bağlantısı
Birol Öner

Fatih bey,

Önce cevap için teşekkür ederim.Görüşünüze katılıyorum.

Motorun yağ pompası yetersiz.Çünkü her iki değişimdede yağsızlıktan kaynaklanan metal parçacıkları çıktı filtreden.

Bunun bir tasarım hatası olduğunu düşünüyorum.

Düzeltmedikleri takdirde Focus çok prestij kaybedecek ve satışları azalacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Mehmet Soner Engin

yaklaşık 1.5 yıldır focus tdci kullanıyorum,sıfır almıştım. keşke burayı daha önce okusaydım, korktum şimdi. artık satmayı düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ufuk Memiş
Focus u alalı 15 gün falan oldu ama 5 yıllık Peugeot 307 1.6 HDI kullanıcısıydım.Ve Ankara'da firma yazmam yasak olabilir diye yazmıyorum.Ostim de sadece Turbo satan bir yer var.Pejo da aynı turboyu kullanır arabamdaki şahsi hatamdan dolayı turbo kanatları yamuldugundan değiştirmek istemiştim gecen yıl.Servis 3000 lira dediğinde Eniştem Ostim de işyeri sahibidir şirketin Turbolarını buradan alırız diye adama götürdü.Orjinal Turboyu(ki kutusunu ben actım) 560 Liraya alarak 100 lirada işcilikle taktırdım.O güne kadar servise bakıma giden ben adamlara kızmaya gittim.Yüzsüzlük mü desem ne desem Servis müdürü Turbocunun telefonunu istedi benden:)

merhaba, yazınızı okudum ama şu durumu anlayamadım? "arabamdaki şahsi hatamdan dolayı turbo kanatları yamuldugundan değiştirmek istemiştim" derken nasıl bir hata yaptınız? ve nasıl bir sorunla karşılaştınız? ve aracınız kaç km de idi? çünkü benimde buna benzer bir sorunum var ve aracım 8 günlük!!

Arkadaşlar merhaba,

Aramızda bugüne kadar bazı arkadaşlarımız tıpkı bugün benim de yapmak zorunda kaldığım gibi ( Konu detayı burada ) turbo yenileme yapmak zorunda kaldı. Bugünden sonra da muhakkak olacaktır. Fakat işin artniyet kısmının çok fazla olduğunu öğrendim ve öğrenmiş olduğum şeyleri sizlerle de paylaşmak istedim.

Aksaraydaki parçacıları dolaşıp turbo araştırdım. Aman dikkat arkadaşlar. Ford parçacılarının tamamını dolaştım. 1 tek yer haricinde (reklama girmezse o yerin adını da verebilirim.) kimse sattığı turboya garanti vermedi. Açıkçası bu durumdan işkillendim. Sıfır parçaya nasıl oluyor da garanti vermiyorlar diye. O gittiğim yerdek esnafın dürüstlüğü sayesinde çevrede esnaf diye geçinen ... (forum kuralları gereği söylemek istediklerimi yazamıyorum) revizyonlu turboları sıfır diye satıyorlar ya da satmaya çalışıyorlar bizlere. (Revizyonlu alsak ne olur, sıfırlanmış, fiyatı da makul diye düşünen arkadaşlar olursa onlara da ustamla yapmış olduğum sohbetin kısa bir bölümünü aktarayım. Benimki ile aynı model ve aynı sorunu olan bir araçta revizyonlu ard arda 3 tane turbo değişmiş. Takılır takılmaz ötme yapıyor. Sadece cebe zarar yani)

Turbo üstünde yeşil bir etiket var. Garrett orjinallik etiketi. Revize olan ürünlerde yani o esnaf şahsın gösterdiği haricinde hepsi hıpranmış kısmi olarak yırtık şekildeydi. İlk uyarı orjinal sıfır bir üründe asla bu etiketin hasar göremeyeceği şeklindeydi.

İkinci uyarı ise turbo ne kadar temizlenirse temizlensin içinde yağ vs kalıntısı kalacağı ve parmağınızı içeri sokup iç kısımda gezdirince kalıntı bırakacağıdır. Gerçektende revize turboların hepsinde bu kontolleri yaptım ve hepsinde de söylenen durumlarla karşılaştım.

Sonuç olarak sıfır diye satılmaya kalkışılan revize turbolar 800-850 TL idi.

Bahsettiğim esnaf ise Ford-Otosan kutusunda barkodlu gerçek sıfır ürünü biraz pazarlık ile 980 TL'ye bıraktı. Garanti konusunda ise prosedür şu imiş. Takılan yeni turbo sorun çıkarır ise Otosan'a, turbonun satış faturası ve aracın ruhsat fotokopisi ile gönderiliyor. Orada çeşitli testler gerçekleştiriliyor. Sonuç olarak ürünün montajından kaynaklı bir hata değil ise (turbo montajı sandığım gibi eski turboyu sök yeni turboyu tak bas git şeklinde değilmiş onu da öğrendim) ürün yenisi ile değiştiriliyor.

Otokoç ise 1275 TL fiyat verdi. Garantisi ise montajı kendileri yaparsa geçerliymiş. Ayrıca bakımları da otokoçta yaptırmak gerekiyormuş garantinin devam edebilmesi için. Kısacası pek de mantıklı birşey gibi gelmedi bana.

Sıfır turboların piyasası, garantileri ve hileleri bunlar arkadaşlar.

Herkese kazasız, cezasız, güvenli sürüşler.

merhaba size sorum şu:

aractaki turbonun ne durumda olduğunu, turboda sorun olursa ne gibi aksilikler yaşıyacağımızı biliyorsanız anlatabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Abdullah çakır
On 15.09.2009 at 23:22, Ayhan Şentürk yazdı:

Revize edilmiş turbo alınmaz. Turbo sadece pervaneden ibaret değil. Turbonun başka görevleride var. Gaz pedalının açısına göre egsoz gazını ya pervaneye yada egsoz manifoltuna gönlendirerek turbo basıncını ayarlıyorki gönderilen yakıt için uygun hava alınsız, yada ayak gazdan çekildiğinde egsoz gazı turboyu cevirmeden direk manifolttan atılsınki düşük devirli motora turbo fazla hava basmasın.

Birde piyasada yeni birşey oluşmuş, turbodan az bir ses geldin, hemen turbo gitmiş değişeçek diyorlar. Turbo bu, motorun 10-15 kat fazla devirle döner, ses yapacak tabi. Çekişte problem yoksa, yakıt tüketimi normalse, siyah duman atmıyorsa turbo istediği kadar ötsün, sese bakmayın.

Yukarıda bahsedilen fiyatlarda çok yüksek.

kardeşim fiyatlar nedir ve tavsiyen ne bana turba lazım siyah duman atıyor ve ötüyor ve 2500 devir ve 3000 üzerinde ufak ufak tekliyor sağolasın

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
merhaba size sorum şu:
aractaki turbonun ne durumda olduğunu, turboda sorun olursa ne gibi aksilikler yaşıyacağımızı biliyorsanız anlatabilirmisiniz.

En basit test yöntemi ıslık çalıyorsa gaza bastığınızda ve güç kaybı varsa kuvvetle muhtemel turbo
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Emre

Aracimde linkteki sesten mevcut neden boyle birsey yapiyor olabilir?gaza basip cektigimde ayni ses geliyor. Cekisten dusme siyah duman atma vs bir durum soz konusu degil gozlemledigim kadariyla..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Her turbo ıslık sesi çıkarır, ama az ama çok. Ses etken değildir hele yüksek rakımlı yerde daha fazla ses çıkarır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...