İçeriğe Yönlendir

Boya Koruma

Adnan Murat Paçacıoğlu

Recommended Posts

Fatih Öztürk
Ben biraz yabancıyım sanırım bu araç koruma sistemine.

Biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Yakıt koruma dan farklı sanırım?.

Sait bey araç korumadan kasıt araç dış yüzeyi yani boyayı korumaktır. Belirli oranda çizilmeleri önleyen, solmaları geciktiren ya da paslanmayı önleyen maddelerden bahsediyoruz. Bir nevi cila ya da pasta gibi. Burada adı geçen markalar daha profesyonel ürünler ve genelde belirli servisler tarafından uygulanıyor. Bu ürünlerin yanında ses yalıtımı ve araç iç yüzey koruma ürünleri de araç koruma ürünlerine dahil edilebilir.

En samimi arkadaşım da güverte zabitidir. Bi ara tanıştırayım sizi :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
hiç tavsiye etmem başında durmazdanız büyük ihtimal bi cila atıp geçerler..illa orda yaptırcaksanız aracın başından ayrılmayın

zibeart tada aracın başında duramıyorsunuz ki :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Özgen Acar
zibeart tada aracın başında duramıyorsunuz ki :rolleyes:

bence en güzeli hiç öyle uçuk paralar vermeden boş bi günde malzemeleri alıp kendin yapmak

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
bence en güzeli hiç öyle uçuk paralar vermeden boş bi günde malzemeleri alıp kendin yapmak

+5000 forumda acaip detaylı anlatımlar var, boşa ziebarta falan para kaptırmayın, hepsi gereksiz, alın malzemeyi (sonax,turtlewax yada meguiars) kendiniz 4 ayda bir yapın, her 2 yıkamada bir de hızlı sonax cila kullanın, bakalım ziebartla fark kalıyormu, kılcal çizik vs. oluşmuşsa yüzey temizliği yapın AgSRP tazrız hafif pastalı cilalı çizik doldurma etkili üründen kullanın, keyfinize bakın.

Yorum bağlantısı
Sait Aktaş
Sait bey araç korumadan kasıt araç dış yüzeyi yani boyayı korumaktır. Belirli oranda çizilmeleri önleyen, solmaları geciktiren ya da paslanmayı önleyen maddelerden bahsediyoruz. Bir nevi cila ya da pasta gibi. Burada adı geçen markalar daha profesyonel ürünler ve genelde belirli servisler tarafından uygulanıyor. Bu ürünlerin yanında ses yalıtımı ve araç iç yüzey koruma ürünleri de araç koruma ürünlerine dahil edilebilir.

En samimi arkadaşım da güverte zabitidir. Bi ara tanıştırayım sizi :)

Tabiki Fatih Bey.

Memnun olurum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin İlik

arkadaşlar 1 ay önce aldığım aracıma aldığımdan beri boya koruma yaptırma düşüncem var. ancak gerek burada, gerek başka forumlarda, gerekse sağdan soldan duyduklarım biraz kafamı karıştırdı. bu nedenle tavsiyelerinize ihtiyaç duydum. istediğim şey aracımı kuş pisliği, küçük taş parçaları, kışın yol tuzu, şiddetli güneş ışığı vb. etkilerden koruyabilmek. çok şey mi istiyorum bilmiyorum :s işlevsellikle birlikte ekonomiklik de önemli benim için ve bunun için birkaç alternatif var. tavsiye ve görüşlerinizi iletirseniz çok sevinirim :

1- öncelikle pasta yaptırıp yaptırmamak konusunda kararsızım. ben de yeni araca pasta olmaz diye biliyordum ama bugün görüştüğüm ankara tur oto kaportacıları boya koruma ve cila yaptıracaksam bir kereye mahsus pasta yaptırmamın çok iyi olacağını söylediler.

2- pasta yaptırıp yaptırmamaya karar verdikten sonra sıra boya korumaya geliyor. alternatifler :

- paraya kıyıp ziebart'a diamond gloss yaptırmak (300-TL),

- autoking'in boya korumasını yaptırmak (150-TL)

- turtle wax platinum (30-TL) alıp altı ayda bir uygulamak ve yıkamalarda cilalı şampuan kullanımı.

bu alternatiflerden hangisi en yüksek fiyat/performans oranına sahiptir ve firmalara o fiyatları vermeye gerek var mıdır? ya da başka bir şey mi yapmalıyım?

şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
arkadaşlar 1 ay önce aldığım aracıma aldığımdan beri boya koruma yaptırma düşüncem var. ancak gerek burada, gerek başka forumlarda, gerekse sağdan soldan duyduklarım biraz kafamı karıştırdı. bu nedenle tavsiyelerinize ihtiyaç duydum. istediğim şey aracımı kuş pisliği, küçük taş parçaları, kışın yol tuzu, şiddetli güneş ışığı vb. etkilerden koruyabilmek. çok şey mi istiyorum bilmiyorum :s işlevsellikle birlikte ekonomiklik de önemli benim için ve bunun için birkaç alternatif var. tavsiye ve görüşlerinizi iletirseniz çok sevinirim :

1- öncelikle pasta yaptırıp yaptırmamak konusunda kararsızım. ben de yeni araca pasta olmaz diye biliyordum ama bugün görüştüğüm ankara tur oto kaportacıları boya koruma ve cila yaptıracaksam bir kereye mahsus pasta yaptırmamın çok iyi olacağını söylediler.

2- pasta yaptırıp yaptırmamaya karar verdikten sonra sıra boya korumaya geliyor. alternatifler :

- paraya kıyıp ziebart'a diamond gloss yaptırmak (300-TL),

- autoking'in boya korumasını yaptırmak (150-TL)

- turtle wax platinum (30-TL) alıp altı ayda bir uygulamak ve yıkamalarda cilalı şampuan kullanımı.

bu alternatiflerden hangisi en yüksek fiyat/performans oranına sahiptir ve firmalara o fiyatları vermeye gerek var mıdır? ya da başka bir şey mi yapmalıyım?

şimdiden teşekkür ederim.

Pasta yaptırmayında hangisini yaptırırsanız yaptırın .. :D

Ben uğraşamam yapamam derseniz işi profesyonellere bırakın ..

Ama zevkle yapar sıkılmam diyorsanız kendiniz 6 ayda bir tekrarlayın yeterli olur.. Birde her yıkamada sonax hızlı ( ıslak) cila kullanıldımı tam olur..

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Yıllardır pasta-cila yaparım. Size tavsiyem kesinlikle hiçbirşey yaptırmayın. Sadece süngerle yıkayıp bezle kurulayın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. pasta=çok ince zımpara

2. cila= kabaca 2 türlüsü vardır, birisi çok çok ince zımpara (çbs belco gibi), diğeri teflon gibi üstten kaplama

3. Ziebart diamond gloss yaptırın, hiç düşünmeyin, vakit te kaybetmeyin. 6 ayda bir yenileyin, sonuç tartışılmaz farklı. boya ölçüm cihazı ile katmanı ölçülebiliyor, yani gerçekten üstünü kaplıyor.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sadettin abi:

Nasıl hiç bişey yaptırmasın ? Kuş pislikleri asitler ilklim şartları ağaçlardan damlayan reçineler bunlar boyaya hiç mi zarar vermez ? Kesinlikle yanlış bir düşünce bu, lütfen arkadaşımızı yanlış bilgilendirmeyelim.

Hüseyin bey:

En işinizi görecek firma malesef pahalı olan ama iyi bir iş çıkaran ziebarttır. Yani iyi mal iyi para diyip paraya kıyıcaksınız. Sonrasında yanılmıyosam 6 ayda bir kışa girerken ve yaza girerken yenileme yapıldığında ki bunların ücreti de tam emin değilim 75-100TL gibi bir rakama mal olur. Aracınızın boyası ilk günkü kondisyonunu korur. Bunların dışında sizde aracı yıkarken kaliteli bir cilalı şampuan meguiars turtlewax vb. ve iyi bir cila özellikle sonax hızlı sıvı cila ıslakken uygulanması da kolay yaparsanız aracınız pırıl pırıl olur. Kesinlikle pasta yaptırmayın, bilindiği üzere pasta güçlü bir aşındırıcı olduğundan boyanın zamanla dayanıklılığını azaltacaktır. Pasta boyası eskimiş yıpranmış araçlar için yapılır. Sizin işinizi görücek olan iyi bir koruma uygulaması, kendim yapabilirim derseniz maliyeti daha uygun olur ancak polisaj makinesi ve gerekli ürünler(Koruyucu, glaze, wax gibi) şart. O yüzden işi profesyonellere bırakmak gerek. Kolay gelsin.

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik

söylenilenlerden kendi uygulamalarımızın profesyoneller tarafından yapılanlara pek benzemeyeceği anlaşılıyor. halbuki ben "hiç gerek yok ziebart'a o kadar para bayılmaya" gibisinden cevaplar bekliyordum :) neyse şaka bir yana elbette ki iyi ürünün iyi paraya satılacağı bir gerçek. bu arada diamond gloss'un fiyatı (maaşallah) 469-TL görünüyor ziebart'ın sitesinde. benim aklımda ultra koruma paketi kalmış. diamond gloss olmasa bile ultra koruma (300-TL civarı) yaptırma ihtimali ağırlık kazanıyor.

yorum ve tavsiyede bulunan herkese teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Ben diyeyim öyleyse;Ziebart'a o kadar para bayılmaya gerek yok!

Alın gerekli malzemeleri,hem yapması zevkli(kendi arabanı tabi ki)hem de oldukça ekonomik.Alınan ücret tamamen işçilik,ben şahsen o kadar parayı(500-600)araba parlasın-boya korunsun diye versem evin yolunu bulamam.

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Ben Sonax'ın "SIFIR" ARAÇ NANO BOYA TEMİZLEME PARLATMA VE KORUMA'sını yaptırdım.

ilk 500 km'ye kadar 200 lira fiyatı var.(Gerçi benim araba 17bin km. oldu ama hala sıfır :)

İlaveten alınan bayi ile anlaşmaları olduğu için %50 indirim daha yaptılar 100 liraya parıl parıl oldu araba :)

Hatta resimlerini çekseydim paylaşacaktım ama fırsatım olmadı.

Fiyat uygunluğu+işçilk olarak tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Ben arabayı alınca Ziebart'a gittim, iç döşeme ve boya koruma yaptırdım.

Yılda bir kere de yeniletiyorum. (6 ayda bir değil. Arkadaşlar yanlış biliyor.) Çok memnunum.

Araba hala ışıl ışıl.

Hiç sağın solun lafına bakmayın.

Yaptıracaksanız Ziebart'da yaptırın.

O fiyatlardan mutlaka indirim olur.

Araba koyu renkse Diamond Gloss açık renkse Ultra Boya Koruma...

Hepsine +26 :good1:

Sonuç olarak profesyonel uygulama başkadır. Hiç gerek yok o paraya ben aynı işi yaparım demeyelim, her işin bir bileni vardır. Bizlerde evde yaparız ama asla onlar gibi olmaz, kaldı ki benzer kimyasallar adam gibi polisaj makinesi bunlara uygun pedler ürünler derken daha fazla paralara gelmektedir. Siz bilirsiniz, şahsen bir ton para verip sıfır araba alsam 300-500'e bakmazdım.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
Sadettin abi:

Nasıl hiç bişey yaptırmasın ? Kuş pislikleri asitler ilklim şartları ağaçlardan damlayan reçineler bunlar boyaya hiç mi zarar vermez ? Kesinlikle yanlış bir düşünce bu, lütfen arkadaşımızı yanlış bilgilendirmeyelim.

Neden yanlış bilgilendirme olsun ki. Komşumda var 99 focus 11 yaşında boya hala cam gibi hiçbirşey yaptırmaz sadece güneşten korur. Sıfır arabaya bence gerek yok.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sancar Acar

Beyler 06 connect siyah ben kendim t wax kullandım ama sadece birkaç hafta gözalıcı oluyor. Ziebart a gitsem aracımı ilk günkü gibi ışıl ışıl yapabilirlermi..

Yorum bağlantısı
Yiğit Salcı
(düzenlendi)

Kendiniz kaliteli bir uygulama isterseniz kesinlikle Türkiye ' de satışı olmayan 2 adet wax tavsiye edebilirim .

1. Collinite Marque D'Elegance (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=COL-915-12oz)

2. Finish Kare 1000P (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=FIN-1000PSEAL)

Ürünler biraz maliyetli ama kullanım olarak 3-4 yıl yetebilecek bir ürün .

Kargo ücreti 12 Paund civarında 2,5 Kg ' a kadar .

1 sene sonunda ister istemez araç üzerine yıkamadan , toz , vb. nedenlerden dolayı dairesel kılcal çizikler meydana geliyor . Bu süre zarfında daha detaylı uygulamalar yapabilirsiniz . Kil + Polish + Wax şeklinde olabilir .

tarihinde Yi?it Salc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

işyerinin otoparkında verniğine zarar verilmiş araçlar gördüm ve hepsinin arka kelebek camlarında süslü oto kuaförlerinin etiketleri vardı. ben herşeyi ile kendim ilgilenirim ve hiçbir firmanın da benim kadar özeneceğini sanmam. kullandığım malzemeler ise en tanınmış markalardan, polisaj makinesinden, basınçlı yıkamaya kadar herşeyimi aldım, kendim hobi olarak uğraşıyorum. far parlatmadan, cila atmaya kadar da uğraşmışlığım vardır. ilginizi çeker mi uğraşır mısınız bilmem ama en azından doğrusunu yanlışını bilmekte fayda var. bildiklerimi de aşağıdaki forumda öğrendim, en azından göz atmanızı tavsiye ederim. sıfır araca da naçizane tavsiyem kil+katı bir cila. yiğitin dediği gibi collinite 915 veya collinite 476 veya finish kare 1000p. ben 476 kullanıyorum. ülkemiz şartlarında bir cilanın 6 ay sağlam kalması imkansıza çok yakın. etiketlere aldanmayın. bir de imkan oldukça fırçasız yıkama yaptırın.

http://www.skodaturkey.com/forumdisplay.php?f=38

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bakın, ben senelerdir aynı şeyi yapıyorum, eski arabalarımdada yaptım, araç özellikle yeni ise seçenekler şunlar, para varsa bir kereye mahsus ziebart ta uygulama yaptırın, sonrasında 6 ayda bir para bayılmanıza gerek yok, aracı her yıkamanızda cilalı şampuan kullanın ve her 2 yıkamada birde sonax hızlı cila atın, 4 ayda bir de turtle wax platinum boya koruyucu cila yada muadili bir ürün kullanın, ömür boyu boyanız aynı kalsın.

2. seçenek araba boyanız zaten yeni pastaya kesinlikle gerek yok, ziebartta da para bayılmak istemiyorum derseniz o zaman yukarda yazdıklarımdan ziebartı kısmını çıkarın.

Aracı cilalı şampuanla yıkayın ve kaliteli bir boya koruyucu özellikli cila uygulayın (Turtle wax platinum yada nano serisi yada daha pahalı olan meguiars NXT 2.0 vb.) cilayı (cila yazdığıma bakmayın bunlar esasında parlamada yapan çok kaliteli boya koruyucu yani wax lardır) 3-4 ayda bir tekrarlayın ve 2 yıkmada bir hızlı cila kullanın, canınız isterse arada bir arexons un kuru uygulanan fakat yeni yıkanmış kurulanmış boyaya uygulanan hızlı cilasındanda destek olarak kullanın, en pahalı uygulamalar kadar iyi olduklarını göreceksiniz.

Arkadaşların yazdığı ürünlerde süper fakat bulması zor ve pahalı, ben yıllardır yanı şeyleri yapıyorum, kılcal çizik yok ve harelenmede çok çok az, şiddetli noktasal ışıkta bile 3-5 mini izden başka bir şey görünmüyor.

Benim ekonomik ve kolay yolum bu, bunu yapmak için alet edevatta gerekmez, arabanız zaten yeni koruyucu cilada zaten el pedi kullanarak çok kolay uygulanan birşey yeni boya olduğundan dediklerimi yaparsanız 10 sene boyanız aynı kalır, zaten o zamana arabadan sıkılırsınız :), adı üstünde polisaj makinasınada bu uygulamada gerek yok zira boyanız yeni aşındırıcıya parlatıcı cilaya ihtiyaç yok boya zaten parlak siz sadece bu parlaklığı koruyacaksınız o kadar.

Wax denen koruyucuları ovalamadan boyaya sürmeniz dahi etkili olur, çok kolay uygulanır.

Ayrıca yazıldığı üzre en baba cila bile 6 ay dayanamaz, e ne anladım ben bu işten, dediklerimi yapın ucuza aynı sonucu alın, sadece 3-4 ayda bir uygulamayaı mutlaka yapın, eğer hobi olarak uğraşmak isterseniz o zaman collinite 915 gibi ürünlerdende temin edebilirsiniz, ama şart değildir aynı sonucu alırsınız, pahalı olanı 5, dediğimi 4 ayda bir uygularsınız gibi önemli olmayan farklar var aralarında.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
işyerinin otoparkında verniğine zarar verilmiş araçlar gördüm ve hepsinin arka kelebek camlarında süslü oto kuaförlerinin etiketleri vardı. ben herşeyi ile kendim ilgilenirim ve hiçbir firmanın da benim kadar özeneceğini sanmam. kullandığım malzemeler ise en tanınmış markalardan, polisaj makinesinden, basınçlı yıkamaya kadar herşeyimi aldım, kendim hobi olarak uğraşıyorum. far parlatmadan, cila atmaya kadar da uğraşmışlığım vardır. ilginizi çeker mi uğraşır mısınız bilmem ama en azından doğrusunu yanlışını bilmekte fayda var. bildiklerimi de aşağıdaki forumda öğrendim, en azından göz atmanızı tavsiye ederim. sıfır araca da naçizane tavsiyem kil+katı bir cila. yiğitin dediği gibi collinite 915 veya collinite 476 veya finish kare 1000p. ben 476 kullanıyorum. ülkemiz şartlarında bir cilanın 6 ay sağlam kalması imkansıza çok yakın. etiketlere aldanmayın. bir de imkan oldukça fırçasız yıkama yaptırın.

En iyisini yapıyorsunuz. Bende öyle yapıyorum. Hem hobi hemde dışarıya göre neredeyse maliyet sıfır.

Ayda 3 kereden yıllık araba yıkamanın bana maliyeti(şampuanlar, su dahil) max 20 TL. Bir yıkamada bol bol harcarsanız 200 kg su gidiyor. 5 yıkamada 1 ton. 1 ton su 2 TL

11 TL'ye aldığım arexsons şampuanda 3 yıl gidiyor.

Yıllık 50 TL'lik cila koruyucu vs alsam bana yıllık temizlik bakım koruma maliyeti 70 TL.

Çok büyük gider olmadığı için benim için bu hobi daha zevkli :). Tabi imkan meselesi. Garajım ve arabamı hortumu çekip rahat rahat gölgede yıkayabileceğim bir yerim olduğu için şanslıyım.

Eğer imkanınız varsa, içinizden de yapmak geliyorsa kendiniz yapın. Emin olun zor birşey değil. Bende okuyarak araştırarak öğrendim. Kullandığımız ürünler zarar verici ürünler değil. Kutunun üzerinde yazanlara uyduğunuzda sorun olmaz. Araba süren herkes yapabilir. Zatwn 2-3 defa yaptığınızda iyice öğrenmiş oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı

+1 :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik

bilgiler için herkese teşekkür ederim. ziebart'a o kadar para vermeye gönlüm razı olmadı. turtle wax platinum alıp kendim (daha doğrusu kardeşim) uyguladım. sonuç tatmin ediciydi diyebilirim. fırsat bulunca da turtle zip cilalı şampuan ile yıkayıp, buna zaman bulamazsak fırçasız yıkamalara veriyoruz. bir ara fotoğraflarını da ekleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Aracınızı kendiniz yıkıyorsanız malzemeler çok basit aslında.

2 kova

1 mikrofiber yıkama eldiveni (bimde 3,5 tl)

2-3 mikrofiber bez(bimde tanesi 1,5 tl)

araç şampuanı 8 tl ye aldığım sonax şampuan ile 20 kez araç yıkanır. 1 kovaya 1 kapak yetiyor.

oldu bitti :nazar:

bu da benim setimden bir görüntü,

DSCF4770.jpg

DSCF0707.jpg

bu da fırçasız yıkamadan bir video(bol köpüklü)

http://www.dailymotion.com/video/xem4ot_ac...-kopuk-yov_auto

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...