İçeriğe Yönlendir

Fusion - Kalorifer Fanından Ses Geliyor

Seyfullah Tosun

Recommended Posts

Seyfullah Tosun

Başlıktada yazdığı gibi kaloriferi açınca ilk zamanlar 1. kademede ara ara derinden bir gıcırtı gibi geliyordu. Zamanla sürekli oldu. Sonra 2. kademeye alınca kesiyordu. Malum şimdide 2. kademede de ses yapmaya başladı. 3. kademeye alınca zaten fan sesinden duyulmaz oluyor.

Kalorifer fanı yağlanmak mı istiyor? Biz ulaşıp yapabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Seyfullah Tosun

Yağlamak istersek nereyi nasıl yağlayacağız ki nasıl ulaşılır kalorifer fanına?

Yada bu durumda sesin iyice artması beklenecek. dayanılmaz olduğunda da tamirciye gidilecek. ;)

Yorum bağlantısı
İlhan Kayım

Kış aylarında yapmaya başladıysa,yani soğuklarda yapıyorsa kalorıfer motoruna sprey yağ sıkmak sorunu çözüyor

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bence fanın değişme zamanı gelmiş gibi ama yağlamakta geçiçi bir çözüm olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Coşkun Soysal

Konunun üzerinden çok geçmiş ama belki bu sürede başından geçen olmuştuu diye yazmak istedim.

Benim kalorifer motoru da ses yapıyordu ve 3 defa kalorifer resiztansını yaktı. Rezistans yandığı zaman sadece 4. seviyede çalışıyor ve çekilmez bir ses çıkarıyor. Zannediyorum motoru arızalı. Servis kalorifer motoru için 930 TL istiyor. Bir yerde orjinal olduğu söylenen bir parça için 550 TL istediler ama benim bu rakamları basit bir motora vermeye pek içim elveriyor.

Motorun tamiri ile ilgili bir çözümü olan ya da bu parçanın uygun fiyatlı yan sanayi alternatifi hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

manuel bir rezistans bağlayın ya da ampul. dönen motor bence dönmeye devam etsin, tükenene dek kullanmakta fayda var.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Abdullah Çetinel

Aynı sorun benim araçtada var. Torpido söküldü sprey sıkıldı faydası olmadı, fana yaprakmı sürtüyor yoksa motorun yağlanmasımı gerek anlayamadım.4. kademe ses azalıyor. 2.kademe de bariz birşekilde var 1 de bazen kesiliyor. Yalnız ilginç bir durum var sağa viraj alırken ses kesiliyor viraj alırken ne oluyorda sesin kesilmesini sağlıyor anlayamadım. Göğüs sökülmeden motora ulaşmanın yolu yok mu ?

Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel

kazan söküğlüyor

Çağlar Bey işlem sıramız nedir ? Neler yapmamız gerekir sırf bu ses yüzünden bu soğuk havalarda bile fanı açmak istemez oldum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor içerde tahmin yürütmesi zor oluyor. denenebilir: havanın motora girdiği yrden ve çıkışa en yakın borusu alttan(torpido altından ) söklüp basınçlı hava tutulabilir. içerde yaprak vb. varsa atması için. wd40 sıkılabilir... bir süre gazyağı kokar ama.. yoksa torpido sökülp motor değişecek.

Yorum bağlantısı
Abdullah Çetinel

motor içerde tahmin yürütmesi zor oluyor. denenebilir: havanın motora girdiği yrden ve çıkışa en yakın borusu alttan(torpido altından ) söklüp basınçlı hava tutulabilir. içerde yaprak vb. varsa atması için. wd40 sıkılabilir... bir süre gazyağı kokar ama.. yoksa torpido sökülp motor değişecek.

ilk fırsatta dediğinizi deneyip sonucunu yazarım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Abdullah Çetinel

Kalorifer fanından gelen sesi sonunda çözdük. Kime gittiysem göğüs sökülmesi lazım en az 1 günlük iş, müsait zamanda getir şimdi işim çok diyerek ilgilenmedi. Hatta 400-500 civarı sadece göğüs sökmeye, ayrıca sökmüşken sorunun geçmeme ihtimaline karşı fanıda değiştirmeyi göze alacaksın dediler. yani ortalama 650-700 civarı masrafı var dediler. Elektrikçi bir arkadaşımla torpidoyu, sigorta panelini söktük. Yolcu bölümünden iç havalandırma kapağı kaydırınca motor göründü. Fanı çalıştırınca ses gelmeye başladı, elimizle fanın motor milini ittirince sesin kesildiğini gördük yağlama ve temizleme yapmamıza rağmen geçmedi. Bizde milin tam arkasına bolca gresli marş dinamosu bilyası yerleştirip ittirecek şekilde plastik kelepçeyle sabitledik. Sorun çözüldü. Motoru biraz zorlayabilir endişesi var ama zorlarsa bilya dönebiliyor. Yinede bu şekilde işimi şimdilik gördü.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ömer Kaya

Daha önce başıma geldi. Belki 10 usta gogüs sökulecek dedi. Ben dedim::) bir fan yaglamak icin mi? Civar illerde ki bütün servisleri aradım. Onlarda sökulecek dedi. İsi bilen bir usta olayı şöyle cözdü. Direksiyonun yanindan minik bir delik actı. Seeum hortumu gibi bir hortuma yagı doldurdu. Hortumun arkasindan havayı basinca. Yag firliyor motora. 20 lira aldı. Ilk baslarda ses bir iki defa daha yapti. Sonra bidaha yapmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...