İçeriğe Yönlendir

30.000 Km. Periyodik Bakım

Hacı Erdinç

Recommended Posts

Misafir

Valla bu yağ meselesi dipsiz kuyu. Bildik markalar olduğu sürece (castrol, mobil, shell v.s.) içlerinden bence en ucuzunu alın. Yani Mobil, Castrol'den ucuzsa Mobili tercih edebilirsiniz. Mobil kötü mü? Yooo değil.

Ancak kesinlikle ve kesinlikle kitapçıktaki viskozite değiştirilmemelidir.

Yorum bağlantısı
Onur Coşkun

Iyi günler abilerim, arkadaşlar. 2012 My fiesta 1.25 sahibiyim. Aracimin 30 bin bakımını yaptircam. Serviste 600 civarı bi miktar çıkıyor galiba tam.emin degilim. Ayrıca Ottopot diye internette bis servis buldum. Adresinizi veriyosunuz, ayağınıza kadar gelip bakımı yapıp gidiyoar. 200 civarı da bi.masraf cikardilar. Sizce ne yapmaliyim? İlk aracım olduğu için bu konularda çok ikilemde kaliyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yardimlarinizi bekliyorum: )

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Garanti durumu nedir....

Garanti devam ise; mutlaka yetkili servis öneririz. Süre dolmuş ise çok da fark etmez, ustasını bulun yeter....

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Iyi günler abilerim, arkadaşlar. 2012 My fiesta 1.25 sahibiyim. Aracimin 30 bin bakımını yaptircam. Serviste 600 civarı bi miktar çıkıyor galiba tam.emin degilim. Ayrıca Ottopot diye internette bis servis buldum. Adresinizi veriyosunuz, ayağınıza kadar gelip bakımı yapıp gidiyoar. 200 civarı da bi.masraf cikardilar. Sizce ne yapmaliyim? İlk aracım olduğu için bu konularda çok ikilemde kaliyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yardimlarinizi bekliyorum: )

Konunuz birleştirilmiştir. Lütfen tek bir yerden devam edelim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

30.000bakımım geldi.bildik yağ ve filtreler haricinde bujilerinde değişmesi gereklimidir.değişmesi gereken başka parçalar varmıdır.yağ seçimine gelince 5-30 mobil tam sentetikmi, yoksa 5-30 castrol tam sentetikmi.tamirci arkadaşımın tavsiyesi mobil katkısı daha fazla dedi fakat kullanan arkadaşlarımında bilgisini almak istedim.saygılarımla.

Konunuz birleştirilmiştir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tayfun Doğan

Merhaba arkadaslar dun fiesta 2012 benzinli otomatik aracımın 30.000 km bakımını yaptırdım.yildan dolayi girdi bakıma. Km 14.000 daha.

Bakım

Yağ sistemi temizliği

Motor sprey ile temizleme ve koruma

348 tl tuttu.

Sorum olacak.

Ford bakım kılavuzunda balata ve disk kontrolüne tekerlekler sökülüp kontrol edilir yazıyor. Jant kapaklarını düşmesin diye plastik kelepçe takmıştım.

Bugun gördüm ki benim taktığım kelepceler hala duruyor. Yani tekerlekleri sokmemisler. Malum bu parçaların kontrolü hayati onem taşıyor. Sizce şikayette bulunsam mı?

Yorum bağlantısı

Su an Bandirma Muslubaslar servisindeyim. Bakim fiyati icin 519 lira fiyat verdiler. Neden cok dedim. Ecoboost bujilerinin tanesi 30 + kdv imis.

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

Su an Bandirma Muslubaslar servisindeyim. Bakim fiyati icin 519 lira fiyat verdiler. Neden cok dedim. Ecoboost bujilerinin tanesi 30 + kdv imis.

Buji degisimi 45000 km de yapılıyor. Değiştirmek zorunda degilsiniz. Sadece tavsiye edebilirler.

Yorum bağlantısı

Buji degisimi 45000 km de yapılıyor. Değiştirmek zorunda degilsiniz. Sadece tavsiye edebilirler.

Araba 2011 model. Daha once hic degismemis. Sordular zaten. Degistirin dedim. Bu arada bagaj acma dugmesi sorunluydu, garanti ocak ayinda bitmesine ragmen garant7den degistirdiler. 50 lirada opet puan veriyorlar + 8 taksit.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ecobosta gerek yok. Normal focusların da bujileri bence o fiyattır. Dışarda orjinal bujiler 120 tl. Serviste daha pahalıdır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hikmet Kaptanoğlu

Faydalı olacağını düşünerek; 30.000 bakımıyla ilgili yapılması gerekenler listesini toparladım (Ford ana sitesi ve yetkili servislerden alınarak)

Şahsen bunun çıktısını yanıma alarak servise gittim ve tek tek üzerinden geçerek, işlemler yapıldıkça OK'ledim. Bu arada servisteki ustaların sabrı biraz zorlandı ama içimize de sinmiş oldu. 

30.000 KM ANA BAKIMINDA YAPILACAKLAR LİSTESİ:

STANDART BAKIM LİSTESİ

o   GÖSTERGELER, KONTROL, UYARI LAMBALARI VE KORNA KONTROL

o   KAVRAMA ÇALIŞMA KONTROLÜ, GEREKİRSE AYARI

o   CAM YIKAYICI VE SİLECEKLER KONTROL

o   DIŞ LAMBALAR VE GÖSTERGELERİ

o   KOKU FİLTRESİ YENİLENMESİ 

o   YAKIT FİLTRESİ SUYUNUN BOŞALTILMASI (SU TAHLİYESİ ÖZELLİĞİ BULUNAN MODELLER)

o   HAVA FİLTRESİ YENİLENMESİ

o   MYST (MOTOR YAĞLAMA SİSTEMİ TEMİZLİĞİ)

o   YAĞ FİLTRESİ YENİLENMESİ

o   MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ

o   LASTİK AŞINMA DURUMLARI, BASINÇ KONTROLÜ, ROTASYON 

o   GÖRSEL BOYA, KAPORTA KONTROLÜ 

ANA BAKIM LİSTESİ (EK YAPILACAKLAR)

o   EL FRENİ ÇALIŞMA KONTROL, AYAR

o   EMNİYET KEMERLERİ KONTROL

o   KAPUT KİLİDİ, GÜVENLİK MANDALI, MENTEŞE KONTROLÜ (GRES İLE YAĞLAMA)

o   KABLO TESİSATI, BORU, HORTUM, YAĞ VE YAKIT BESLEME HATLARININ ROTA, HASAR, YIPRANMA VE KAÇAK KONTROLÜ

o   MOTOR, YAKIT POMPASI, KALORİFER, RADYATÖR KONTROLÜ

o   SOĞUTMA SIVISI ANTİFİRİZ YOĞUNLUĞU KONTROLÜ

o   FREN/DEBRİYAJ HİDROLİKLERİ, YIKAMA SUYU, H.DİREKSİYON SIVILARININ KONTROLÜ

o   AKÜ KUTUP BAŞLARI TEMİZLEME

o   AKÜ GÖZLE KAÇAK KONTROLÜ

o   VİTES KUTUSU YAĞ SEVİYE KONTROLÜ

o   CARBON CLEAN UYGULAMASI (TAVSİYE)

o   YAKIT FİLTRESİ DEĞİŞİMİ

o   DİREKSİYON, AKS, MAFSAL, KÖRÜK KONTROLLERİ

o   MOTOR, VİTES KUTUSU KONTROLLERİ

o   BORU, HORTUM, TESİSAT, YAĞ, YAKIT HATLARI, EGZOZ KONTROL 

o   GÖVDE ALTI KAPLAMASININ KONTROLÜ

o   FREN DİSK, KAMPANA, BALATA KONTROLLERİ (TEKERLEKLER SÖKÜKKEN)

o   FREN HİDROLİK SIVISININ DEĞİŞİMİ

o   LASTİK TAMİR KİTİ KONTROLÜ

o   BAGAJ BÖLMESİ LAMBASI KONTROLÜ

o   BİJON SOMUNLARI KONTROLÜ

o   JANTLAR HASAR KONTROLÜ

Yorum bağlantısı
Oguzhan Atam

aracın 30 bin bakımı için servisi aradım 550-600 gibi fiyat çekiyorlar. motor  yağı filtreler ve bujiler değişecek sanırım.

bana biraz fazla geldi. yakın zamanda 30 bin bakımı için servise giden var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

aracın 30 bin bakımı için servisi aradım 550-600 gibi fiyat çekiyorlar. motor  yağı filtreler ve bujiler değişecek sanırım.

bana biraz fazla geldi. yakın zamanda 30 bin bakımı için servise giden var mı acaba?

Buradan devam edelim ;)

Yorum bağlantısı
Hikmet Kaptanoğlu
(düzenlendi)

Oğuzhan Bey, ben henüz 20 gün önce yaptırdım. Yetkili servislerdeki fiyatlar aşağı-yukarı bu rakamlarda hatta bundan biraz daha fazla. 

Yapılacaklar listesi yukarıda listeli durumda. 

tarihinde Hikmet Kaptanoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Lütfi Şahin

s.a. arkadaşlar. aracımın 17binde yağını değiştirdim, yağ fişinde sonraki yağ değişimi 32bin olarak gözüküyor ancak dün aracımın(şuan 28400km) yağ değişim ışığı yandı (araç ile yağ fişi uyuşmuyor nedenini anlayamadım!!!) bu sebeple 30bin bakımını da yaptırmak üzere çorlu servisi aradım 550 lira çektiler. bana fazla gibi geldi ardından lüleburgaz servisi aradım onlar çorludan da beter 650 lira çektiler. servis fiyatları bu kadar uçuk mu ve servisler arasında neden tutarsızlık var.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Benzer konu var ama tarihin eski olması üzerine yeni konu açmak istedim cevaplar geldikten sonra konu istenirse silinebilir ama yakın zamanda bakım yaptırmış ve yaptıracak olan kişiler için faydalı olabilir. 

Aracım şu an 29,500 km de ve garantili. İzmir de 4 tane ford servisi var. polen filtresini geçen Sabri Ustam da  değiştiğimiz için polen filtresiz fiyat aldım Arkas 550 dedi 510 düştü.  otokoç 650 dedi polen filtresiz diye ekstra belirtmemiştim diğer iki firmaya sormadım henüz.

Yakın zaman da fiesta 1.4 tdci euro 5 motor için 30 bin km bakımı yaptıran olduysa fiyat bilgisi ve yapılan işlemleri paylaşabilir mi acaba. ?

Yorum bağlantısı
Ömer Lütfi Şahin
(düzenlendi)

Ayni vasiflarda 28500km ve garanti kapsamindaki aracim icin dun Çorlu erkanlar ile Lüleburgaz tuzcular servislerinden fiyat talebinde bulundum. Çorlu 550 burgaz ise 650tl fiyat belirlediler. Henuz gitme firsatim olmadi en azindan 30000i beklemeyi düşünüyorum.

tarihinde Ömer Lütfi Şahin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

fatura her yerde aynı çıkar, telefondaki rakamlar yanıltır

Fiyatlar farklı ama hep standart değil. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fatura rakamı ile telefondaki ayrı. telefonda yaklaşık bir rakam telafuzu var çeşitli sebeplerle de değişir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

Edremit i arayin bide fiyat+yol masrafı daha ucuza gelecektir.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Edremit i arayin bide fiyat+yol masrafı daha ucuza gelecektir.

polen hariç 500 tl dediler

Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Aynı motor değil ama bende 3. yıllık bakımı yaptırdım, araç 30 bin km'de. Mazot filtresi dahil 630 tl ödedim. Fiyatlar çok yükseldi sanki.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...