İçeriğe Yönlendir

Hb ile Sedan Farkı

Taygun Mertcan

Recommended Posts

Taygun Mertcan

Arkadaşlar sorum sacma olabilir ama HB ile Sedanın teknik özellikleri aynı ( genişlik, yükseklik gibi) fakat bugün sedanla yan yana getirdim sedan daha iri duruyor bunun sırrı nedir? ( lastik ebatları aynıydı)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Tavan ve arka cam tasarımından dolayı yandan ve arkadan daha iri durması normaldir. Sedanların tavanı arkaya doğru daha az alçalır. Hblerde ise hem arka cam daha yataydır hem de tavan arkaya doğru daha fazla alçalır. Önden fark daha az hissedilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

Bir Hb kullanıcısı olarak fikrimi söyleyeyim,park etmek bana daha kolay geliyor eniştem de sedan var araba bir araçlık yere girmeyecekmiş gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
Bagaj hacimleri arasında çok fark var mı?

Araçtan araca değişir ama genelde hacim olarak fark var.

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
Arkadaşlar sorum sacma olabilir ama HB ile Sedanın teknik özellikleri aynı ( genişlik, yükseklik gibi) fakat bugün sedanla yan yana getirdim sedan daha iri duruyor bunun sırrı nedir? ( lastik ebatları aynıydı)

arkası hb e göre daha yatay iniyor ve 15 cm.daha uzun sedan.iri durması bu durmda normal.önden duruşlar aynı...

yandan da biraz fark olsun hb le sedan arasında :good1:

hee, ikisi arasındaki iri durma ya da durmama gibi değilde farkları sorsaydınız bir ton fark sayardık :)

Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan
arkası hb e göre daha yatay iniyor ve 15 cm.daha uzun sedan.iri durması bu durmda normal.önden duruşlar aynı...

yandan da biraz fark olsun hb le sedan arasında :vreka:

hee, ikisi arasındaki iri durma ya da durmama gibi değilde farkları sorsaydınız bir ton fark sayardık :yuuh:

Nasıl farklar var ki?

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
Nasıl farklar var ki?

fiyat farkı

uzunluk farkı

yol tutuş farkı gibi.. daha da vardır birçok şey...

mesela bir arkadaşımda da 2010 focus var, senin araba daha sessiz diyo.benim sedan onun hb. !

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Yol tutuş farkı oluyor. Focus, astra gibi hb'ler öncelikle hb olarak tasarlandıkları için, sedanlarına göre yol tutuşda daha başarılı oluyor. Ama ne kadar fark olur, o da tartışılır tabi..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Ada
(düzenlendi)
Yol tutuş ? Ses ? Teknik dayanağınız nedir ?

Ses konusunda belki lastik markası nedeniyle fark olabilir.

Yol tutuşla ilgili benim fikrim Sedan araçın daha iyi yol tuttuğudur.

aks mesafesi ağırlık vs nedenleri bi kenara dahi bıraksak yüzey alanı daha geniş olan sedanın yola basması ve atmosfer basıncının arabayı yere yaklaştırmasının etken olduğunu düşünüyorum.

zaten günlük hayatta baktığınızda mercedes audi bmw gibi belli segmente hitap eden araçların hep sedan üretildiğini rally yarışlarında ise drifte daha yatkın kıçını çabuk atacak otomobillerin ise hb olduğunu göreceksiniz.. (subaru hariç o dört çeker sedan :)) )

ama siz farklı bişey biliyorsanız bende doğrusunu öğrenmek isterim.

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her sedan, aynı markanın Hb-Sw ne göre sessizdir, ama arka koltuğu yatırın, o zaman ses seviyesi aynı olur, arka koltuk izolasyon görevi görür.

Aynı alt yapıya sahip sedan-hb in yol tutuşu aynı olur, hatta,belki de; ön-arka aksı tek tek tartabilsek, sedanın ağırlık dağılımında, arkaya 5-10kg fazla yük bineceği için, virajda önden dışa kayma eğiliminin daha az olacağını söylemek belgeli-destekli olur.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Her sedan, aynı markanın Hb-Sw ne göre sessizdir, ama arka koltuğu yatırın, o zaman ses seviyesi aynı olur, arka koltuk izolasyon görevi görür.

Aynı alt yapıya sahip sedan-hb in yol tutuşu aynı olur, hatta,belki de; ön-arka aksı tek tek tartabilsek, sedanın ağırlık dağılımında, arkaya 5-10kg fazla yük bineceği için, virajda önden dışa kayma eğiliminin daha az olacağını söylemek belgeli-destekli olur.

Ağırlığın artması tek başına bence yetersiz özellikle süratli iken yol tutuş adına daha önemlisi ağırlık merkezinin ne miktarda hangi yönde değiştiği ve aracın aerodinamik yapısı... Zira viraja 120 Km/H ile girdiğinizde eylemsizlik yasası yüzlerce kg la eşdeğer etkiler doğurabiliyor...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

2000 yılında bir dergide focus sedan, hb ve sw testi yapmışlardı;

hb daha iyi yol tutuyordu,sedanın son sürati daha yüksekti,sw ise normal kullanıcının farkedemeyeceği kadar bunlara yakın yol tutuyordu.

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı
Yol tutuş ? Ses ? Teknik dayanağınız nedir ?

hb ile sd arasında virajlarda merkezkaç olayı farklılık yaratabilir.

ses konusunda;

arkadaşım öyle diyo :)

lastiklerden de olabilir mi acaba düşünüyorum aslında :)

Ses konusunda belki lastik markası nedeniyle fark olabilir.

:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2000 yılında bir dergide focus sedan, hb ve sw testi yapmışlardı;

hb daha iyi yol tutuyordu,sedanın son sürati daha yüksekti,sw ise normal kullanıcının farkedemeyeceği kadar bunlara yakın yol tutuyordu.

Sw da fark olur katılırım ama teknik sebebi, farklı arka amortisör bağlantı şekli ve tipi yüzündendir, daha çok yük amaçlı tasarlanmıştır.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Bir valiz alıp yola koyulamıyoruz ki, çocukların 3 valiz eşyası. Hal böyle olunca her zaman sedan. :)

Yorum bağlantısı
Emrah_Korkmaz
Bir valiz alıp yola koyulamıyoruz ki, çocukların 3 valiz eşyası. Hal böyle olunca her zaman sedan. :rolleyes:

+1

Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
(düzenlendi)
Nasıl farklar var ki?

Yürüyen aksam, dingil mesafesi, vs... ölçülerde ve donanımda fark olmadığı için teknik olarak bir fark olduğunu sanmıyorum ancak bildiğim kadarıyla tavan tasarımından dolayı Focus sedan ile HB arasında ortak parçalar yönünden de kaportada bir fark yok.

Sadece SW araçların arka kapı ölçüsünde fark var. Sedan veya HB kapısı söküldüğünde SW araca uymaz, küçük gelir.

Düzeltme : Az önce kaportacıdan aldığım bilgiye göre sedan ile HB araçların da arka kapısı birbirinden farklıymış.

tarihinde Fatih Karaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Birde HB sürücünün yaşını daha küçük gösteriyor :blush:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Birde HB sürücünün yaşını daha küçük gösteriyor :blush:

Süperdi :)

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

Arka koltukta oturanlar güneşin altında kalmıyor, Sedanların arka koltuklarunı dikkat edin, doğrudan güneş altında kalıyor, HB ise tavan tasarımı+Spoiler sayesinde baya bir güneşten koruyor...

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Arka koltukta oturanlar güneşin altında kalmıyor, Sedanların arka koltuklarunı dikkat edin, doğrudan güneş altında kalıyor, HB ise tavan tasarımı+Spoiler sayesinde baya bir güneşten koruyor...

+1 Güneş nedir unutmuşuz. Sedanı alır almaz ilk iş arkaya perde almak oldu.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kerem Öner

Valla tüm yorumları okudum,

HB araçları çoğu arkadaş neredeyse kötüleme seviyesinde yorum yazmış (bayan arabası, fiyat, yol tutuş , bagaj küçüklüğü vb.)

Tüm yorumlara saygı duyuyorum. Ancak Focus HB bagajı piyasadaki bir çok HB bagajından büyük, ayrıca bir valiz koyunca falan da dolmuyor. Orta büyüklükte 3 valiz çok çok rahat sığar. Ayrıca Sedan Focus da kullanmış birisi olarak park ve manevra konsunda HB'i tek geçerim. Yol tutuş konusunda da sedanla kafa kafaya mücadele edeceğine inanıyorum. Aracım diye söylemiyorum ama kime sorarsanız sorun tabi ki bu yoruma açıktır, bir HB bir sedandan daha yakışıklıdır. Eğer bu Ford Focus ise (2006 ve üstü kasalar) bu ifadem tam yerine oturacaktır. Kullanıcı yaşı konusunda haklısınız, bu konuda da şunu diyebilirim ne yaparsınız gönül yaşlanmıyor işte :umnik2:

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
Kelimesi kelimesine katılıyorum..

Sedan araçlar yalnızca BMW,mercedes,audi gibi markalarda güzel,sebebi tasarımlarının bu şekilde olması.. Dünyanın hiçbiryerinde(akdeniz ülkeleri dışında) kompakt sınıfta bu kadar çakma sedan yoktur tahminimce..

Çakma Sedanlar:

Peugeot 206 Sedan,

Citroen C4 Sedan,

Cilio Symbol,

Polo Classic,

Fiesta Sedan (Rusya'da var)

Fiat Siena,

Floresan...

Ama Focus Sedan gözüme hoş geliyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...