İçeriğe Yönlendir

Focus II - 3. Stop Lambası

Alaattin Zeki

Recommended Posts

Alaattin Zeki

merhaba.

bu gün bir arkadaş sayesinde farkettim arka camdaki 3. stop lambasının sol ucundaki ampül yanmıyor. ben bunun tek ampülden oluştuğunu sanıyordum ama sanırım 3 yada 4 tane ampülden oluşuyor çünkü dediğim gibi soldaki ilk ampül kesilmiş olmalıki frene basınca stop lambası normalden daha sağa yanaşıkmış gibi yanıyor.

Sorun şuki lambanın nasıl söküleceği konusunda bir fikrim yok ve sökerken kırıp elimde kalmasını istemiyorum. Fikri olan varsa memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Topcu
merhaba.

bu gün bir arkadaş sayesinde farkettim arka camdaki 3. stop lambasının sol ucundaki ampül yanmıyor. ben bunun tek ampülden oluştuğunu sanıyordum ama sanırım 3 yada 4 tane ampülden oluşuyor çünkü dediğim gibi soldaki ilk ampül kesilmiş olmalıki frene basınca stop lambası normalden daha sağa yanaşıkmış gibi yanıyor.

Sorun şuki lambanın nasıl söküleceği konusunda bir fikrim yok ve sökerken kırıp elimde kalmasını istemiyorum. Fikri olan varsa memnun olurum.

4 tane öndeki küçük park ampullerinden var içinde nasıl açılaçağına dair benimde bilgim yok çünki kullanım kılavuzunda dahi bütün ampüllerin söküm takımıyla ilgili bilgi mevcut sadece 3 stop lambasına yetkili servise başvurun yazıyor :) siz iyi bir elektirikçiye gidin o bu işi halleder :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)
merhaba.

aracınız sedan mı hb mi? eğer hb ise yardımcı olabirim. hb lerde 5 adet ampül bulunuyor. stop üzerinde bulunan vidayı sökün t25 tabir edilin 5 yıldız tornavidaya ihtiyacınız olacak. lambayı sökünce kablo bağlantısı tırnaklı soketli yerinden çıkartın daha sonra cam ile ampüllerin bulunduğu kısımı bir birinde ayırıp patlak ampülü değiştirin. terse doğru toplayıp yerine takın. burada resimler mevcut umarım yardımcı olabilmişimdir.

tarihinde Mehmet Kazanc?o?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki
aracınız sedan mı hb mi? eğer hb ise yardımcı olabirim. hb lerde 5 adet ampül bulunuyor. stop üzerinde bulunan vidayı sökün t25 tabir edilin 5 yıldız tornavidaya ihtiyacınız olacak. lambayı sökünce kablo bağlantısı tırnaklı soketli yerinden çıkartın daha sonra cam ile ampüllerin bulunduğu kısımı bir birinde ayırıp patlak ampülü değiştirin. terse doğru toplayıp yerine takın. burada resimler mevcut umarım yardımcı olabilmişimdir.

mehmet bey araç Sedan 4 kapı yani. Bildiğiniz gibi sedan modellerde 3. stop lambası arka camın üzerinde ve tavan döşemesine montelidir. yalnız sökmek için herhangi bir vida görünmüyor. (ne gizli nede açıkta.)

eğer sırf bu iş için servise gitmek zorundaysak vay halimize... üstelik lambanın sadece sol baştaki bölümü yanmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
mehmet bey araç Sedan 4 kapı yani. Bildiğiniz gibi sedan modellerde 3. stop lambası arka camın üzerinde ve tavan döşemesine montelidir. yalnız sökmek için herhangi bir vida görünmüyor. (ne gizli nede açıkta.)

eğer sırf bu iş için servise gitmek zorundaysak vay halimize... üstelik lambanın sadece sol baştaki bölümü yanmıyor.

forumdan ibrahim fındıklı beyin aracında benim stop lambasından yapmak istediğizde inçelemiştim fakat sökemediğimiz için kalmıştı. gerçekten büyük eksiklik umarım forumdan başka arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Arkadaşlar kitapçığı kontrol ederken gözden kaçırmışım biraz önca tekrar kontrol ederken farkettim Kullanıcı el kitabının 66. sayfasında göstermiş çok net anlaşılmıyor ama anladığım kadarı ile tırnaklı kapağı çekerek çıkarmak gerekiyor. yarın gündüz bir deniyeceğim. umarım elimde kalmaz. bu arada bilgi olması amacı ile kitapçığın fotosunu ekliyorum. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Canlansin bu konu, nasıl açacağız bu kapağı, öne doğru mu? Arkadan aşağı mı çekeceğiz ? Kırmayalim :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Arka koltuğa ortalı bir sekilde oturun görünen plastik kapağın bir sağ tarafta biri sol tarafta 2 tane tırnak var sağ ve ya sol farketmez. tek tek çıkartın aynı anda çıkarması zor olur dikkatli ve yavaş bir şekilde aşağı doğru çekin kendinize ama çekme mesafesi kısa olsun sert çekerseniz karşı tarafın tırnağı kırılır sonra karşı tarafı çıkartın aynı şekilde daha sonra ampullerin nasıl değiştiğini anlarsınız kolay gelsin .
birde bu araç focus 2 sedan değilmi [emoji4]

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Evet focus 2.5 sedan.
Teşekkür ederim, kırmadan açarım inşallah.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

başkasının stobu gibi düşünün o an . yavaş az güçle ama kararlı bir çekiş ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Aynen abim [emoji106]
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Mesela kimin aracinin stobu gibi dusunelim. Sen sokerken kimin aracinin yerine koyuyorsun. Başganin jatko gibi sokersek ben stobu paramparca ederim? :Dusukkilometrelijatkoyukiskananadamşeysi:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mesela baş parmak cama bassın diğer parmaklar assa doğru çeksin garanti iş olur [emoji6]

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
26 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Mesela kimin aracinin stobu gibi dusunelim. Sen sokerken kimin aracinin yerine koyuyorsun. Başganin jatko gibi sokersek ben stobu paramparca ederim? :Dusukkilometrelijatkoyukiskananadamşeysi:

en son sökerken arka camı indirdim.. proce admıyım elimi sürmem..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Sökmesi sorun değilde takması beni deli ediyordu çok yumruklamışımdır [emoji123][emoji2]

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben de söktüm kolayca, ama aldığım ledler yuvalara sığmayınca hayal kırıklığıla kapattım geri :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bende zorda olsa söktüm, ledler de sığdı ama reflektör uyumu yüzünden orijinalden kötü oldu performans. Şimdilik flaşör için takıp takacağım ama başka led siparişi vermek lazım. Sol iki led.
b0851081559751a9f72fc6e2eac57f48.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Gerek yok gibi başka LED e, yeterli sanki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Keşke stop içine koyu renk kağıt ya da kartonla FOCUS yazıp koysaydın [emoji41][emoji31]

Yorum bağlantısı
Misafir
Keşke stop içine koyu renk kağıt ya da kartonla FOCUS yazıp koysaydın [emoji41][emoji31]

Böyle mi [emoji12]
e6057c1b8497ad355b19874f83188367.jpg
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cengiz Yılmaz
(düzenlendi)

Öğrenci Servisi gibi  D U R  'da yazabilirsin. 

Bence orijinal hali daha iyi.

tarihinde Cengiz Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen
Gerek yok gibi başka LED e, yeterli sanki

Geçen gün arkadaş uyardı "senin 3. Stop gitmiş" diye. 4 ayda bütün LED ler bozulmuş, bir tanesi yanıp sonradan sönüyor. Montaj yaptığımda önerilen LED ler vardı onlardan alacağım inşallah onlar uzun ömürlü çıkar.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...