İçeriğe Yönlendir

Navitech Nav-dx 9000

Yusuf Yeşilkaya

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
bu modelde direksiyon kumandası için ek bir aparata gerek duyulmadığı yazıyordu. kumandanın düğmelerine teker teker basarak her bir sinyalin hangi komuta denk geldiğini teybin menüsünden ayarlıyorsunuz. Ama teknik servisine sorduğumda focus ların kumandasına uymadığı söylendi.

teybin kumanda girişi nasıl? jack şeklinde mi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
hayır DX 9000 değil, bunun navigazyonsuz modelini taktım

Evet öyleymiş konunun başını okumadan atlayınca böyle oldu pardon :nazar: Bahsettiğim Polo arkadaşımın aracı. Takmış kafaya illa bundan bir tane alalım diyor. DTV8600 galiba bunun navigasyonsuz modeli dediğiniz, ilk önce ona bakıyorduk ama almışken navigasyonlusu olsun dedi. Tek sorun bu cihazın 6N2 2001 Polo'ya olup olmayacağı. Çerçeve falan gerekiyormuş galiba ama bunu nasıl tedarik edebiliriz ondan da emin değilim.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Teybi dün aldık, 2001 Polo'ya montajını yaptırdık. Tabiri caizse cuk diye oldu. İçinden 2 çerçeve çıkıyor. Aynı çerçeveler. Bir tanesi yedek olarak herhalde. Tüm bağlantı kablolarının yanında bize sürpriz olan TV anteni de çıktı kutudan. GPS, TV, Radyo, SD, Bluetooth hepsi tam ve sorunsuz olarak çalışıyor. HTC Desire ile sorunsuz eşleşti. BT'ye geçince ekranda tuş takımı çıkıyor. YES/NO tuşları ve rehberi bile var :good1: Şimdi bir geri görüş kamerası arıyoruz. Onu da halledersek tam olacak. Montaj öncesi - sonrası ve kutu içeriğini fotoğrafladım. Akşam paylaşırım.

hepsiburada.com'dan 799 TL / 12 taksit olarak aldık. 1 gün içinde elimize ulaştı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

dıştan teybin çerçeve boyutu ne? Bende alsam mı acaba. denemeden almak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Keşke arabamla gelsem konsola uyumuna da bakarıdık :) Daha çok konsolda nasıl duracak ben onu merak ediyorm.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Harika olmuş. Abi çift çerçeve çıktı dediğin biri teybin üstünde şuan dimi? çerçeve ile konsola oturmuş hali bu.

Navigasyon sırasında radio vs çalışıyor mu?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Evet Mustafa. Montaj öncesi kutu içeriği fotoğrafında (ilk fotoğrafta) gördüğün haliyle çıktı kutudan. Yani bir çerçeve cihaza bağlı. O haliyle montaj oluyor. Üzerinde takılı gelen çerçeveyle montajlanmış hali bu.

Aynı çerçeveden bir tane daha var. Yedek mantığıyla çıkıyor galiba. 2. fotoğrafta sağ alttaki çerçeve. 2.fotoğrafta en altta poşet içindeki TV anteni, sarı tornavidanın ucundaki de GPS alıcısı. TV anteninin üstünde 2 parça bant var. Cama yapıştırmak için. GPS alıcıısı ise mıknatıslı. Torpidoda metal olmadığından Polo'ya yapışmadı ama gerek de yok. Montajda dışta kalan kısmı kısa bırakmış sabit çok hareket etmeyecek şekilde stabil duruyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

teybin çerçevesi çıkarsa bizim arabaya uydurulabilir gibi yoksa sırıtır :nazar: onu çözmeye çalışıyorum. Soketleri jack gibi sanırım işçilik ister montajı hımm :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Montaj işçilik ister heralde bilemiyorum hiç :) Ama tüm çıkışlar bağlantılarda etiket var, neyin ne olduğu belli. Biz öğlen bıraktık akşam aldık ustadan. Ne yaptı ne etti bilmiyorum :nazar: Çerçeve ölçülerini istersen yarın bakıp söylerim, işini görecekse?

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu

Harika olmuş, çok uyumlu olmuş. İyi günlerde kullanın. Memnunmusunuz cihazın özelliklerinden? Ben de düşünüyorum almayı, biraz cihaz hakkında izlenimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Birkaç soru sorayım, sd kart girişinin olduğu kapak açılınca içinde 2 tane mi yuva var? biri gps için, diğeri de dosyalar için, yoksa tek yuva mı var? gps ve diğer ses ve müzik dosyaları aynı kartta mı? Kartlar sd mi yoksa micro sd mi?

Ekranın necvox gibi gece-gündüz ayarı var mı?

Bluetooth ile telefonu eşleştirince telefon rehberini cihaza aktarabiliyor musunuz? arama gelince ekranda isim mi yazıyor yoksa sadece numara mı?

Son olarak bağlantıyı kendiniz mi yaptınız? Ek kablo kullandınız mı?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Aydoğan Bey teşekkür ederim. Araç arkadaşımın aracı iyi dilekleriniz iileteceğim kendisine :nazar: Ama cihazı ondan çok ben kurcaladım diyebilirim. Ben genel olarak özelliklerinden memnun kaldım. Çok özelliği var. Hepsi de sorunsuz çalışıyor. Numaralandırdığım sorularınızı cevaplayayım.

1- Özellikleri iyi. Yani olması gereken herşey var cihazda. Fiyatına da bakınca.

2- SD kart girişinin olduğu kapak açılınca içinde 1 tane yuva var. GPS için herhangi bir yuva yok. GPS yuvasından kastettiğinizi anlayamadım. Ancak GPS için herhangi birşey yok. Alıcısı var, 2.fotoğrafta sarı tornavidanın yanında, o da torpido üstünde camla kesişme noktasında bir yerde. Başka da teyp üzerinde GPS için herhangi bir kısım yok. Sorunuzu yanlış anlamış da olabilirim :good1:

3- GPS dosyaları diye birşey yok. GPS yazılımı cihazda yüklü zaten. TV, Radyo, USB... gibi menüden Navigasyonu seçiyorsunuz ve başlıyor. Yuvaya sadece kart takıyorsunuz, karttaki müzik ve film dosyalarını oynatıyor, fotoğraf denemedim. Değişik video formatlarını da test etmek mümkün olmadı henüz. Okuduğu video dosyası .DAT uzantılıydı. Bildiğimiz VCD.

4- Yuva SD kart boyutunda. Direkt SD kart veya adaptör ile microSD de takılabilir tabi.

5- Necvox'un gece-gündüz ayarını bilmiyorum ama sorduğunuz navigasyon içinse var. Navigasyon modunda gece-gündüz ayarı var. Gece modunda siyah bir harita görüyorsunuz.

6- Telefonun rehbere aktarılması gibi bir kısım görmedim henüz. Aktarım olayını araştırmam gerek. Denemedim. Çok kolayca eşleşti, arama geldiğinde ekranda telefon numarası görünüyor isim yok. Rehberden emin değilim ama cihazda arama kaydı kısmı var, gelen giden aramaların kaydını tutuyor.

7- Bağlantıyı ustasına yaptırdık, yaklaşık 2 saat sonra hazır diye aradı. Ek kablo kullanacağını sanmam kutu içinden çıkan kablolar gayet uzundu. Ancak net bilgim yok.

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu

Cevabınız için çok teşekkür ederim Zafer Bey. 3. soruda gps yazılımının sd kartta yüklü olup olmadığını sormuştum.

linkini verdiğim videoda 3:21 nci dakikada eleman kart yuvasını açıyor, orada sanki 2 tane kart yuvası var, üstteki sd alttaki micro sd. Biri gps için harita yüklü diğeri medya dosyaları için kullanılıyor olması lazım yada ben videoda tam anlayamadım.

5. soruda gps için ekran parlaklığı değil de genel için sormuştum. Mesela geceleri ekran ışığı rahatsız edebilir, ekran kontrastı azaltılabiliyormu?

7. soruda da ben yanlış ifade kullanmışım, ek soket demem gerekirdi, cihazın üzerindeki soket arabanın soketine uydu mu?

Telefon rehberi işi de cihaz üzerinden değil de belki telefonun rehberine girip bluetooth ile gönder (benim samsung ta böyle bir seçenek var) deyince rehberi teybe aktarabiliyorsunuzdur belki, özellikle sizden ricam bunu dener misiniz? cihazda rehber kısmını boş yere koymamışlardır mutlaka.

şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Rica ederim.

* Şimdi videodan ben de baktım evet sanki microSD için de bir yuva var. Ancak ben hiç farketmedim, elimde SD kart vardı, ona konsantre açtım o yuvayı. Belki de var ben görmedim. Ama varsa bile microSD yuvası, GPS ile ilgili değil. microSD'yi de adaptörsüz kullanabilmek içindir. microSD yuvası varsa da biz oraya bir kart takmadık ama navigasyon sorunsuz çalışıyor.

* Cihazın genel ekran kontrastı, ışığı ayarlanıyor. %20-40-60-80 şeklinde ayarı var. Aydınlatma olarak.

* Montajla ilgili sorulara net cevaplar veremiyorum, montaj esnasında yanında değildik. Montajı yapan usta da bir arkadaşımızdı. Detayları konuşmadık. Ancak böyle bir durum olsa sanıyorum bahsederdi. "Uymadı şöyle birşey yaptım" derdi. Kolay takıldı mı dedik, kolaydı dedi. Ama yarın bir telefonla sorayım bunu. Yazarım tekrar konuya.

* Rehber işini dediğim gibi hiç denemedik. Rehber ikonu gibi bir ikon var, ona basınca arama kaydı geliyor. Başka bir ekran yok ancak telefon üzerinden rehberi göndermeyi deneyebiliriz. Biz HTC Desire eşleştirdik, eşleşme listesinde telefon simgesi yerine, DX9000 için kulaklık simgesi çıktı telefonda. Bluetooth üzerinden bir fotoğraf göndermeyi denedik almadı. :D Yarın bir de rehberi deneyelim. Bunu denememiştik. Bunun da sonucunu yazarım yine.

Aslında kullanma klavuzu vardı cihazın ama iş yoğunluğundan inceleyemedik. Cihaz üzerinden "bu ne, bu ne" diye baktık. Özellikle microSD yuvası ve rehber konusunu yarın deneyeyim. Ben de merak ettim :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Rica ederim.

1 * Şimdi videodan ben de baktım evet sanki microSD için de bir yuva var. Ancak ben hiç farketmedim, elimde SD kart vardı, ona konsantre açtım o yuvayı. Belki de var ben görmedim. Ama varsa bile microSD yuvası, GPS ile ilgili değil. microSD'yi de adaptörsüz kullanabilmek içindir. microSD yuvası varsa da biz oraya bir kart takmadık ama navigasyon sorunsuz çalışıyor.

* Cihazın genel ekran kontrastı, ışığı ayarlanıyor. %20-40-60-80 şeklinde ayarı var. Aydınlatma olarak.

* Montajla ilgili sorulara net cevaplar veremiyorum, montaj esnasında yanında değildik. Montajı yapan usta da bir arkadaşımızdı. Detayları konuşmadık. Ancak böyle bir durum olsa sanıyorum bahsederdi. "Uymadı şöyle birşey yaptım" derdi. Kolay takıldı mı dedik, kolaydı dedi. Ama yarın bir telefonla sorayım bunu. Yazarım tekrar konuya.

2 * Rehber işini dediğim gibi hiç denemedik. Rehber ikonu gibi bir ikon var, ona basınca arama kaydı geliyor. Başka bir ekran yok ancak telefon üzerinden rehberi göndermeyi deneyebiliriz. Biz HTC Desire eşleştirdik, eşleşme listesinde telefon simgesi yerine, DX9000 için kulaklık simgesi çıktı telefonda. Bluetooth üzerinden bir fotoğraf göndermeyi denedik almadı. :) Yarın bir de rehberi deneyelim. Bunu denememiştik. Bunun da sonucunu yazarım yine.

Aslında kullanma klavuzu vardı cihazın ama iş yoğunluğundan inceleyemedik. Cihaz üzerinden "bu ne, bu ne" diye baktık. Özellikle microSD yuvası ve rehber konusunu yarın deneyeyim. Ben de merak ettim :)

1- Evet microSD yuvası var, hatta içinde 2 GB'lık bir tane de microSD kart var :wub: O kartı çıkarınca navigasyon kilitlenmiş, teyp cevap vermemiş. Reset atmak zorunda kalmış. Demek ki dediğiniz gibiymiş. Navigasyon haritası o kartta. Cihazla birlikte kart ta gelmiş yani. Biz bakmamışız :)

2- Rehber cihaza gönderilemiyor. Bluetooth ile göndermeyi denedik. Gitmedi. Göndermedi. Demek ki olmuyormuş.

Yorum bağlantısı
Aydoğan Munanoğlu

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Kafamdaki sorulara cevap buldum. İnternet sitelerinde satan kişilere soruyorum ama cevap alamıyordum, sadece satmayı düşünüyorlar. Hatta 2 kişiye denk geldim sahibinden.com da adamlar bazı soruları cevaplıyor ama nedense fatura kesiyormusun diye sorunca cevap alamıyorum. Muhtemelen çalıntı cihazlar. Hatta birtanesi şaka gibidi, cihaza 600 tl diyor, illa fatura istiyorsan 820 olur dedi, ben de 600+kdv(%18) 708 tl oluyor dedim, birdaha cevap alamadım :)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gökhan Uçak

dx9000 in direksiyon kumandasını tanıtabildim ancak kumandayı söküp direnç değerlerini değiştirmek ve devrenin 1 - 2 noktasına çizik atmak gerekiyor. Ayrıca kumandadan teybe kadar 3. bir kumanda kablosu çekmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Guest Alp I??k
dx9000 in direksiyon kumandasını tanıtabildim ancak kumandayı söküp direnç değerlerini değiştirmek ve devrenin 1 - 2 noktasına çizik atmak gerekiyor. Ayrıca kumandadan teybe kadar 3. bir kumanda kablosu çekmek gerekiyor.

Gökan bey sanırım aracın direksiyon kumanda üzerindeki dirençlerden bahsediyorsunuz direnç değerlerini ve hangi dirençleri değiştirğinizin fotorafını çekip gönderirseniz forumda herkese katkısı olcaktır teşekkürler

Yorum bağlantısı
Gökhan Uçak

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde tekrar sökebilmem zor yoğunluğum sebebiyle ama mümkün olan en kısa sürede tekrar söküp fotoğraflarını çekerek paylaşacağım. umarım yardımı olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

Bimex'te bugün denedim. Focus I göğüsüne biraz işcilik istiyor oturması ama bir şeyi tam çözemedim teybin dışında bir kasa var double din kasası sanırım onu çıkaramadım ben o çıkmazsa bayağı bir kesmek gerekiyor ama çıkarsa sadece alt ve üstteki bizim teybin geçtiği çıkıntılar var onu törpülemek yeterli teyp iso soketli yani bendeki Blapunkt teybin fişi ile direk çalıştı :D kumanda desteğini deneyemedim onunda çalıştığından emin olsam güzel ürün :( kumanda desteği var diyor teypte bende ara modülde vardı başka markalar için en kötü ihtimal onunla belki çalıştırılır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Radyo menüsü biraz daha şık olsa iyi de dokunmatik ekran babama gelmez :( zaten direksiyon kumandası gitti diye Blaupunkt da bir sürü söylendi. Şimdi hiç tuş kalmayınca heralde iyice papaz olacağız o yüzden direksiyon kumandasını çözmem lazım çalışyor mu çalışmıyor mu :D

Accent Era'da çalışyor nette gördüm de bizim arabaya nasıl ayarlıyorlar acaba.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Nuri Şahin
kazımkarabekir pioneer mehmete gidin, sıkı pazarlık yapın. 700 ye montaj dahil zorlayın fiyatı ;)

ben aynı modelin navigasyonsuzunu taktım..ürün kullanışlı.

direksiyon kumandası çalışıyor mu peki ?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Daha önceki mesajlarımda bahsettiğim VW Polo üzerindeki Nav-Dx9000'in geri görüş kamerası görüntüsü. Fikir vermesi açısından.

5pVrg.jpg

Aşağıdaki fotoğraf da kameranın bulunduğu noktadan cep telefonuyla çekilmiş görüntü. Kamera açısının daha net görülebilmesi için.

iFEGh.jpg

Gerçi bunlar daha çok geri görüş kamerasıyla ilgili şeyler ama belki işine yarayan olabilir diye eklemek istedim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

mondeonun yuvası için çerçeve gerekebilir. çünkü mondeoda çerçeve tam düz değil biraz yamuktu diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...