İçeriğe Yönlendir

Laguna 1 Adam Etme Operasyonu Başladı. Yardım Lazım.

Ümit Kocabaş

Recommended Posts

Ümit Kocabaş

Sanırım motoru sıcak sanınca, enjektörlere yüklenmiyordu, hego da iyi çalışmaz ise soğukken ızdırap...

Sebebini bilemiyorum ama bir müşür bir haftalık uykuma mal oldu desem yeridir. Enson usta takıyor müşürü ben artık sabrımın son hadinde bekliyorum Allahım bu araba adam gibi çalışsın gidip bir gariban sevindireceğim diye dua ettim yani. (Bu arada lagunada iki tane müşür var birisi ön tarafta fanı açmaya yarayanmış diğeri arka tarafta önce öndekini denedik olmadı sonra arka taraftakini değişince sorun çözüldü. Anlamadım ama ikiside hararet müşürü olarak geçiyormuş.

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Moralinizi bozmak gibi olmasın. Elinizdeki model Lagunalar aşırı arıza çıkartıyor. Bir dönem ben de kullanmıştım.

Sanayide tanıyıp, biraz samimi olduğum bir ustam vardı. Bana "aboneé diye ad takmıştı. Ne zaman gitsem, "ooo, hoşgeldin abone" diye takılıyordu :)

Valla arkadaşınızın imkanı varsa satın kurtulun o arabadan

Bu araba eskiden benimdi ve o zamanlar servis bakımlı ve beni asla üzmeyen ve yolda koymayan bir arabaydı. Ama arkadaşım araba konusunda biraz acemidir ve onun için canını yaktı bu araba sebebi ise gerekli bakımların zamanında ve doğru yapılmaması. Bundan önceki lagunamda gayet bakımlıydı (Gençlik hayalim olnca bir dönem hep laguna takıldım :) .) ve sadece normal bakımlarla sorunsuz kullanabilmiştim.

Bu arabaların bence genel olarak bakımsız döküntü olanları çok uğraştırır ve toplamak çok zordur. Forumda buna benzer mondeolar vardı mesela. Onun için bizimde düşüncemiz satıp kurtulmak ama niyet buyken yinede gereken bakımları yaptırdım ki alan kişide bize beddua etmesin.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ümit Kocabaş
(düzenlendi)

Arkadaşın bu seferde dayısı vefat etmiş ve aceleyle yine cenazeye gelmek zorunda kaldı ve biraz acil olarak Laguna sağlam şekilde teslim edildi arkadaşlar kaporta işleri yarıyıl tatiline kaldı maalesef. Bende mondime kavuştum nihayet. Yalnız bir sorunumuz var rölanti düzensizliği var ve canım sıkıldı. Rölanti 500 devir ile 900 devir arasında oynuyor bazen 200 300 devire düşüyor sonra yavaş yavaş oynaya oynaya 900 devirde sabitleniyor bu 10 saniye içinde gerçekleşiyor sonra gaza basıp bırakınca tekrar sil baştan tekrar başlıyor. Aynı olay motor sıcakken ve soğukken benzinde ve tüpte aynı hareket edip boşa alınca veya debriyaja basınca oynama daha çok oluyor ve bazende stop ediyor. Acaba diyerekten aküyü söküp bekledik 30dk falan tekrar taktım (taktıktan sonra 50-60 km yol yaptım tüpe geçtim olmadı, söküp taktıktan sonra direk tüpte 50-60 km gittim yine olmadı.)ama sorun aynen benzinde ve tüpte devam ediyor. Maf sensörünü söktüm temizledim hoş zaten temizdi ama sonuç yok. Acil yardım bekliyorum arkadaşlar umarım yardımlarınızı esirgemezsiniz. Lagunyı yaptık ama mondiden oluyoruz.

o0wEq.jpg

9ixDc.jpg

tarihinde Ümit Kocabaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Önden Ford, arkadan Laguna daha şık duruyor :)

Şimdi 01 plaka ve Laguna'yı aynı karede görünce Laguna ile Adana'da yaşadığım bir sıkıntıyı hatırladım.

Bir bayram tatilinde çok sevdiğim bir arkadaşımın düğünü için Adana'ya gelmiştim; gelin arabası benim araba olacaktı.

Düğünden önceki akşam REAL Alışveriş merkezine gittik. Dönüşte takırtı ve taıltıyla araba sarsılmaya başladı.

Acil yol yardımı çağırdım.

Şanzuman kulakları kopmuş, ama şanslı sayılırsın dediler. Çünkü 9 günlük bayram tatilinde

arabayı tamir edebilecek tek servis olan Mais Çukurova Bölge ertesi gün nöbetçiymiş.Yoksa bayram tatili bitene kadar Adana'da kalırmışım. :tongue:

Bir gün sürdü tamirat. Ama gelin arabası olamadık.

Dönüşte de sattım; sizin fotoğrafınızda görünen Mondeo'nun aynısından aldım. :angry:

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Ümit bey sanırım laguna 8 v 115 PS olanlardan. İzlenimlerinizi paylaşabilir misiniz? iki araç arasındaki artı - eksileri. Mesela alt devirlerde laguna nın davranışları nasıl?

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Önden Ford, arkadan Laguna daha şık duruyor :)

Şimdi 01 plaka ve Laguna'yı aynı karede görünce Laguna ile Adana'da yaşadığım bir sıkıntıyı hatırladım.

Bir bayram tatilinde çok sevdiğim bir arkadaşımın düğünü için Adana'ya gelmiştim; gelin arabası benim araba olacaktı.

Düğünden önceki akşam REAL Alışveriş merkezine gittik. Dönüşte takırtı ve taıltıyla araba sarsılmaya başladı.

Acil yol yardımı çağırdım.

Şanzuman kulakları kopmuş, ama şanslı sayılırsın dediler. Çünkü 9 günlük bayram tatilinde

arabayı tamir edebilecek tek servis olan Mais Çukurova Bölge ertesi gün nöbetçiymiş.Yoksa bayram tatili bitene kadar Adana'da kalırmışım. :tongue:

Bir gün sürdü tamirat. Ama gelin arabası olamadık.

Dönüşte de sattım; sizin fotoğrafınızda görünen Mondeo'nun aynısından aldım. :angry:

Bana lagunanın çizgileri daha hoş geliyor sanki hatları daha akıcı. Laguna az kahrımı çekmedi ve belki şanstır ciddi anlamda hiç problem çıkarmamıştı. Resimdeki benim ikinci lagunam ve benim severek bindiğim ruhunu hissettiğim bir modeldi sanki.

Rölanti valfi gibi geldi bana problem.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Teşhisiniz çok doğru rölanti valfi sökülüp temizlenince sorun çözüldü.

Ümit bey sanırım laguna 8 v 115 PS olanlardan. İzlenimlerinizi paylaşabilir misiniz? iki araç arasındaki artı - eksileri. Mesela alt devirlerde laguna nın davranışları nasıl?

Laguna 1998 model 8 valf 115lik motor. Lagunanın alt devirlerde hızlanması bence mondeodan daha iyi ve son hız olarakta laguna daha önde. Kullanım olarak mondeo daha sert ama mondeo daha istikrarlı. Yedek parça konusunda lagunanın her parçası rahatlıkla bulunabiliyor mondeo ise nispeten daha sıkıntılı, bu tamir sürecinde alınan parçaları kıyaslarsak lagunanın parçalar daha ucuz. Sürüş güvenliği olaraksa bana laguna her durumda daha fazla güven vermiştir. En büyük farklılığı ise şöyle söyleyeyim Ford servisine gittiğinizde sanki mondeo başka bir firmanın aracıymışta sanki rica minnet yaptırmaya gitmişsiniz gibi görülüyorsunuz, Renault servisine gittiğinizde ise işte yağlı müşteri geldi ve zamanında ürettiğimiz en şahane araba tavrını görüyorsunuz. Tabiki bu karşılaştırmalar benim kişisel görüşüm mutlaka katıldığınız veya karşı çıktığınız noktalar olacaktır.

hocam yanlış anlamayın ama bi uçurumdan kendi kendine uçmuş olsa kasko o aracın ederinden fazla para verir gibi geliyor bana :). işiniz oldukça zor gibi gözüküyor.

Sizi yanlış anlamıyorum aksine size fazlasıyla katılıyorum.Bu segmentte ve bu modellerdeki arabaların kötü kaderi bu zaten. Kalitelerine göre fiyatları ve insanların bakış açısı oldukça kötü. Bu kötü bakış açısında yetersiz ustalar, yedek parça fiyatları ve çevre faktörü fazlasıyla etkilidir. Ben kullanıcıları iki gruba ayırıyorum. Birincisi elindeki para ile modeli en yüksek kmsi enaz sorunsuz gördüğü arabayı alır. İkinci grup ise elindeki para ile model ve kmye fazla önem vermeden alabileceği en dolu özellikli arabayı alanlar ki bende bu gruba dahilim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...