İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Emme Manifold Kelebeği

Arif Karakaya

Recommended Posts

Arif Karakaya

Arkadaşlar bilindiği üzere geçen cumartesiden beri aracımı özel bir servise bırakmış bulunmaktayım. bugun aracımı kontrol amacıyla gittim gecenlerde forumda bir konuda okumuştum emme manifold kelebeği. bugun emme manifoldunu incelediğimde kapakların olmadığı gördüm. bunun olmaması bir problem yaratırmı ? yaratırsa bunu kaç paraya halledebiliriz.Yardımcı olacak tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.. hayırlı akşamlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar bilindiği üzere geçen cumartesiden beri aracımı özel bir servise bırakmış bulunmaktayım. bugun aracımı kontrol amacıyla gittim gecenlerde forumda bir konuda okumuştum emme manifold kelebeği. bugun emme manifoldunu incelediğimde kapakların olmadığı gördüm. bunun olmaması bir problem yaratırmı ? yaratırsa bunu kaç paraya halledebiliriz.Yardımcı olacak tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.. hayırlı akşamlar

Anladığım kadarıyla aşağıdaki klaperler yok sizde. Biz yurtdışından getirtik. Ancka Türkiye'de de var. Sipariş usulü getiriliyor. Ben bunları Türkiyede sorduğumda tanesine 40 tl gibi bir fiyat vermişlerdi. Otosandan sipariş veriyorlar. Sorun olup olmayacağı hakkında bilgim yok. Mehmet Özyürek abim bilgi veririr. Bu arada aracı ne yaptınız yaptırdınızmı?

55780010151012409268535.jpg

Yorum bağlantısı
Arif Karakaya

evet aynen bunlar. geçenlerde forumda okumuştum yurt dışından getirtmiştiniz. dikkatimi çekti bakayım dedim ama benimkinde yoktu. problem çıkarırsa bunları alayım diye sordum. evet aracımı yaptırıyorum mehmet hocam. bugun rektefiyeden çıktı.sadece toplanması kaldı işte salıya biter inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Şimdi Mehmet hocam bendeki şırıltı bundan değil mi? Peki olduğu ve yıprandığı için mi yoksa olmadığı için mi? Galiba olduğu içindir zira hava hortumu katlandığında ses kesiliyor.

Sizde olmamasını anlayamadım, olmayınca ne gibi arıza çıkıyor ortaya?

Yorum bağlantısı
Arif Karakaya

Herhangi bir arıza çıkardığı yok bende onu sordum çıkarırmı acaba mehmet abiyi bekleyelim o gelince cevaplar insallah

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şimdi Mehmet hocam bendeki şırıltı bundan değil mi? Peki olduğu ve yıprandığı için mi yoksa olmadığı için mi? Galiba olduğu içindir zira hava hortumu katlandığında ses kesiliyor.

Yoksa şıkır olacağını sanmam. Büyük ihtimalle yoktur. Ancak bunları tutan mil boşluk yapacağını sanmam.

Olmaması aracın yakıtını bir miktar etkiler veya aracın çekişini düşürebilir diye düşünüyorum. Çünkü bende iptal ettiler araç 3000 devire kadar hantal kalıyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bunlar olmayınca aracınız gerektiğinde zengin karışıma geçemeyecek ve performansı düşük olacaktır...

Bu parçaların takılı olduğu mil, mili çalıştıran vakumla çalışan servo gibi parçaları duruyor mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Yoksa şıkır olacağını sanmam. Büyük ihtimalle yoktur. Ancak bunları tutan mil boşluk yapacağını sanmam.

Olmaması aracın yakıtını bir miktar etkiler veya aracın çekişini düşürebilir diye düşünüyorum. Çünkü bende iptal ettiler araç 3000 devire kadar hantal kalıyordu.

1. cümleden olduğu için şıkırtı vardır diye anlıyorum ama ikinci cümle yoktur diyor :unsure2:

O zaman bakılacaklar listesinde 1. sıraya bunu koyuyorum. Benim anlama şansım nedir? Usta şıkırtının sebebini göstermek için motorun önünde tam ortada bir pipet gibi siyah boruyu katladı o sırada motorun sağında bir kulakçık kalktı ve şıkırtı kesti, bıraktı şıkırtı devam etti. Bu normal hocam dedi. Şimdi kulakçık dediğim parça olduğuna göre acaba bende emme manifoldu klaperleri mevcut mu acep? :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1. cümleden olduğu için şıkırtı vardır diye anlıyorum ama ikinci cümle yoktur diyor :unsure2:

O zaman bakılacaklar listesinde 1. sıraya bunu koyuyorum. Benim anlama şansım nedir? Usta şıkırtının sebebini göstermek için motorun önünde tam ortada bir pipet gibi siyah boruyu katladı o sırada motorun sağında bir kulakçık kalktı ve şıkırtı kesti, bıraktı şıkırtı devam etti. Bu normal hocam dedi. Şimdi kulakçık dediğim parça olduğuna göre acaba bende emme manifoldu klaperleri mevcut mu acep? :unsure2:

Seninkinde bariz performans kaybı olmaz. O hortumu sıkıştırdıktan sonra aracı kullan yani iptal edildikten sonra aracı kullanırsanız daha net anlarsınız performans kaybını. Şıkırtı birşey yapmaz bir süre sonra düşük devirlerde dizel sesi gibi ses gelir. Anladığım kadarıyla sizinkinde tesisat duruyor bir sorun yok.Klaperler iptal edilmiş olsa o kadar ses gelmez. Bu arada klaperleri taktıracağınız zaman resimdeki hortuma baktırın yıpranma varsa değiştirin. O hortumun orjinali 65 gibi fiyat olması lazım. Bunu değiştirin deme sebebim emmemanifoltunu söküp geri takmak biraz zahmetli olduğu için açılmışken değiştirin. Klaperleri yazın sorduğumda 4 tanesi 160 tl dediklerini hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Anladım hocam. Ben de gaza bastığımda da yükselen bir şıkırtı mevcut ve usta buna normal dedi. Yine de baktırrayım tatilde. Hortum karter havalandırma hortumu yanlış hatırlamıyorsam?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Anladım hocam. Ben de gaza bastığımda da yükselen bir şıkırtı mevcut ve usta buna normal dedi. Yine de baktırrayım tatilde. Hortum karter havalandırma hortumu yanlış hatırlamıyorsam?

Evet hocam. Sen de usta yolunda gidiyorsun :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sayende hocam :):D

Yok yok sen beni geçeceksin bu titizlikle (kıllıkla) :D Benden geri kalır yanın yok hocam :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Yok yok sen beni geçeceksin bu titizlikle (kıllıkla) :D Benden geri kalır yanın yok hocam :D

Beni engelleyen Samsunda olmamam :) Yoksa Tekfordun benden çekeceği vardı :)

Dağ başındayım da ordan yırtıyorum, bu yüzden her samsuna gidişte hanımdan "yine mi araba" serzenişi yiyorum :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Beni engelleyen Samsunda olmamam :) Yoksa Tekfordun benden çekeceği vardı :)

Dağ başındayım da ordan yırtıyorum, bu yüzden her samsuna gidişte hanımdan "yine mi araba" serzenişi yiyorum :)

Benim hanım arıyor eve gelecekmisin öğleden sonra. YOk işim var diyorum. Bana gelmediğin gün sanayiye gittiğin gündür diyor :D

546568_282454675162713_217997038275144_676405_2082100682_n.jpg

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Alptuğ Güler
On 11.01.2013 at 21:17, Mehmet Kaya yazdı:

Anladığım kadarıyla aşağıdaki klaperler yok sizde. Biz yurtdışından getirtik. Ancka Türkiye'de de var. Sipariş usulü getiriliyor. Ben bunları Türkiyede sorduğumda tanesine 40 tl gibi bir fiyat vermişlerdi. Otosandan sipariş veriyorlar. Sorun olup olmayacağı hakkında bilgim yok. Mehmet Özyürek abim bilgi veririr. Bu arada aracı ne yaptınız yaptırdınızmı?

55780010151012409268535.jpg

parçaya ihtiyacım olunca ve mehmet beyin fotoyu da açamayınca konuyu hortlatmış oldum..bahsedilen parça bu mu?

http://www.yedekparcaford.com/Mondeo-emme-manifolt-kelebegi-2001-2007-ORJiNAL_19048.html

ya da bu parça da aynı mı?

https://orjinalfordparca.com/mondeo-benzinli-emme-manifold-ic-kelebegi-2001-2006-orjinal?gclid=Cj0KEQjwgODIBRCEqfv60eq65ogBEiQA0ZC5-WLrm3BIalKl-A1D3IkN0Q9t9fbhhyaiYPHRmcl8mgEaAvsM8P8HAQ

ikisinden birini alacağım..bir de mehmet beyin karter havalandırma hortumu dediğini internette bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...