İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Kısa Mesafede Fan Açıyor :(

Erhan Ay

Recommended Posts

Erhan Ay

arkadaşlar merhaba,

2012 dizel fiestam var.Her zaman yapmasada son 1 ay içinde kısa mesafelerde fan açıyor.( 5 km-10km) Daha sonra kendi kendine kapanıyor.Havanın soğuk olduğu zamanlarda bile soğutma fanını açıyor.Rolantide ortalama yakıt tuketimi 1,7 lt/h kadar çıkıyor.Servise götürdüm bilgisayara bağladılar herhangi bir sorun olmadığını söylediler.Termostad da problem olma olasılığı nedir ? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Erhan Bey, benim aracımda aynen sizin anlattığınız gibi, ancak ben ustaya gösterdim. Bir problem olmadığını aracımın çok sağlıklı olduğunu söyledi.

Yorum bağlantısı
Erhan Ay

ayhan bey merhaba

ama aracım yolda daha fazla zorlanıyor.kalkışlarda klima fanı acık olduğu için ( ben klimayi açmıyorum tabiiki ) daha yuksek devirde ve daha fazla mazot sarfiyatı yaparak kalkıyor.Aracım 1 senelik ve son 1 ay içinde bu problem var.Aldığımdan beri yapsa bende çalışma prensibi bu diyecem ama malasef şuan diyemiyorum

Yorum bağlantısı
Musa Durmuş

O kurumu yakması için de ara ara (1000 km de felan) 3500-4000 devirlere çıkmak gerektiğini biliyorum.Bazen benim kinde de aynı sorun oluyo ama sonra devri yükseltip hızlanınca geçiyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Ay

aracın orjinalinde varsa dpf vardır.Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.Kurum yapacak bir durum varmıdır yani boyle bir durum olsa egzosdan da birseyler görmemiz gerekirki ben boyle bir duruma rastlamadım.Ben termostad diye süpheleniyorum.

Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

arkadaşlar merhaba,

2012 dizel fiestam var.Her zaman yapmasada son 1 ay içinde kısa mesafelerde fan açıyor.( 5 km-10km) Daha sonra kendi kendine kapanıyor.Havanın soğuk olduğu zamanlarda bile soğutma fanını açıyor.Rolantide ortalama yakıt tuketimi 1,7 lt/h kadar çıkıyor.Servise götürdüm bilgisayara bağladılar herhangi bir sorun olmadığını söylediler.Termostad da problem olma olasılığı nedir ? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını rica ediyorum.

DPF dostum benim araçta yapar 1 hafta 10 günde bir sorun yok kimi servisler bilmiyor DPf nin ne olduğunu bile, sıkıntı yok canını sıkma

DPF dostum benim araçta yapar 1 hafta 10 günde bir sorun yok kimi servisler bilmiyor DPf nin ne olduğunu bile, sıkıntı yok canını sıkma

Aynı zamanda unutmadan söyleyim DPF devreye girdiğinde aracı kapatmıyoruz. Aracı biraz yüksek devirde sürmeye devam ediyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Ocak

DPF 'den kaynaklanıyor Erhan Bey, ben de yaşıyorum bu olayı ve araca daha fazla gaz vermek gerekiyor yoksa stop ediyor, kullanıcı kitapçığında Dizel Partikül Filtresi ile ilgili bölümde gerekli açıklamaları yapmışlar , aracı yüksek devirde 10 - 20 dk arası sürerseniz işlemi tamamlamasını sağlıyorsunuz ve kullanım şeklinize göre regeneration işleminin yapılma zaman aralığı değişebiliyor ,örnek vermek gerekirse sizin aracınız 1000KM de bir DPF regeneration işlemi yapıyor fakat bir diğer fiesta 3000 KM'de bir kaç kez bu işlemi gerçekleştiriyor olabilir ayrıca tek seferde yapamadığını gözlemliyorum genel olarak bu işlemi bir kaç kez daha yaşamanız olası bu aralar.

Yorum bağlantısı
Erhan Ay

cook ilginç ilk defa boyle bir seye rastladım.inşallah oyledir.Ama ben yinede servise tekrar gidecem

Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

cook ilginç ilk defa boyle bir seye rastladım.inşallah oyledir.Ama ben yinede servise tekrar gidecem

Tabi gidin ama dediğim gibi bazı servis personellerinin haberi bile yok DPF den, euro5 motor fiestaların hepsinde bu özellik var diye biliyorum. İçiniz rahatlar servise gidip gösterdiğinizde en azından

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
MİRAÇ ALTINTAŞ

Tabi gidin ama dediğim gibi bazı servis personellerinin haberi bile yok DPF den, euro5 motor fiestaların hepsinde bu özellik var diye biliyorum. İçiniz rahatlar servise gidip gösterdiğinizde en azından

2013 dizel fiestamı alalı 2 hafta oldu 1200 km yaptım geçen gün işten çıktım en fazla10 km mahalle aralarında yol yaptım hava da soğuktu malum Erzurum.çok hafif bir rampada allah ne verdiyse bastım parkettim araba tofaş gibi fan açtı mümkün değil acaba soğutmada mı bir problem var dedim aracı tekrar çalıştırdım rölantide 1 dakika sonra fan kapandı kaputu açtım motor çok da sıcak değildi termostat ısısı da normal düzeydeydi..sonra dedim kış günü bunu yapıyorsa yazın ne yapacaz diye açıkçası moralim bozuldu..şimdi bunları okuyunca yeni şeyler öğreniyorum peki DPF olayının gerçekleştiğini nasıl anlayacağız ki??

Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

2013 dizel fiestamı alalı 2 hafta oldu 1200 km yaptım geçen gün işten çıktım en fazla10 km mahalle aralarında yol yaptım hava da soğuktu malum Erzurum.çok hafif bir rampada allah ne verdiyse bastım parkettim araba tofaş gibi fan açtı mümkün değil acaba soğutmada mı bir problem var dedim aracı tekrar çalıştırdım rölantide 1 dakika sonra fan kapandı kaputu açtım motor çok da sıcak değildi termostat ısısı da normal düzeydeydi..sonra dedim kış günü bunu yapıyorsa yazın ne yapacaz diye açıkçası moralim bozuldu..şimdi bunları okuyunca yeni şeyler öğreniyorum peki DPF olayının gerçekleştiğini nasıl anlayacağız ki??

Nasıl anlayacağınız konusunda zaten kendiniz yazmışsınız. yüksek devirde fan açıyor araç rölanti hafif yükseliyor. zaten sesten anlaşılır. Ancak ara DPF açtığında aracı kapatmayın bitene kadar yüksek devirde sürün aracı.

Kullanma kılavuzunu okuyun. Araçta sıkıntı olduğunu düşünmüyorum

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Klima açık değilse DPF temizliğe başlamıştır. Siz yinede servise danışın ..

Yorum bağlantısı
MİRAÇ ALTINTAŞ

Yanlış anlaşıldı galiba o güne has araçtan inince fanın çalıştığını gördüm aracı çalıştırınca az sonra durdu, o an anlam veremedim demek ki bu anlattığınız durum gerçekleşmiş olabilir daha sonra olmadı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

.şimdi bunları okuyunca yeni şeyler öğreniyorum peki DPF olayının gerçekleştiğini nasıl anlayacağız ki??

konsolda ışık yanacak. Ama 1200 km çok erken. Şayet başınıza gelirse. Aracı kapatmayın. Düşük viteste yüksek devirde kullanmaya devam edin. Kullanıcı el kitabında detayları yazıyor.

abs.jpg

Yeşil Ok un sağındaki sembol.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
MİRAÇ ALTINTAŞ

Teşekkür ederim Mehmet bey zamanla öğreneceğiz artık :) :))

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

maalesef temizlikte yanmaz o lamba, temizlikler başarısız olursa ki sanırım sizde fan aöınca kontağı kapadınız başarısız oldu, kurumlar içerde birikirse, lamba yanar, doldu diye.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Teşekkür ederim Mehmet bey zamanla öğreneceğiz artık :) :))

maalesef temizlikte yanmaz o lamba, temizlikler başarısız olursa ki sanırım sizde fan aöınca kontağı kapadınız başarısız oldu, kurumlar içerde birikirse, lamba yanar, doldu diye.

Miraç bey bizde öğreniyoruz hala :)

Ben tam temizlik işlemi yaptığında yanıyor diye biliyordum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Ads_z.png

Benim bahsettiğim olay kurum yakmaya yardımcı oluyor muş. ama çevirinin de maşallahı yokmu? :D

Yorum bağlantısı
MİRAÇ ALTINTAŞ

Ben bu bölümü okumuştum ama araç kendi yapıyor diye düşündüm.Tamam kuru yapraklara park etmeyiz dedim :) :)))fan açıldığı giderken anlaşılmıyor..Zaten her araç giderken fan açar.aracı durdurunca fan durmadı ben de tekrar çalıştırdım suyuna baktım ikaz işaretlerine baktım.Olur ya suyu azalmıştır diye...Bundan sonrası için köfteyi çaktım :p

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erhan Ay

dün yine fan açtı...:( ne temizlenmez kurummuş bu yahu....yolda giderken bile anladım fanı açtığını...

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ali Ozan Yurtsever

Bu aralar ben de yaşıyorum bu durumu yalnız bende son iki hafta içinde 2 kez oldu en son dün. Şimdi bu yüksek devirde kullanma olayını fan açıldığı zaman ve temizleme işlemi başladığı zaman yapacağız o zaman değil mi. ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Bu aralar ben de yaşıyorum bu durumu yalnız bende son iki hafta içinde 2 kez oldu en son dün. Şimdi bu yüksek devirde kullanma olayını fan açıldığı zaman ve temizleme işlemi başladığı zaman yapacağız o zaman değil mi. ?

Evet aynen öyle. fan açmaya başladığında devirli kullanmak olayı hallediyor. 

bugun başıma geldi. 4 viteste 4000 devirde biraz seyrettim düzeldi. durduğu yerde bırakırsan bi türlü bitmiyor işlem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...