İçeriğe Yönlendir

Hyundai Era Crdi Sogutma Suyundaki Yağ

Engin Dündar

Recommended Posts

Engin Dündar

Arkadaslar merhaba fiestamı kısa bir süre önce satıp 2.el servis bakımlı 150.000 km de 2007 model style paketli bir hyundai era aldım aracımı alırken gösterdigimizde ufak tefek hatalar haricinde sıkıntısı yoktu Ancak geçenlerde uzun yola çıktık genelde hızlı bir yolculuk oldu yani anlayacagınız biraz sıkıştırdık aracı aldıgımda yag ve  su seviyesi normaldi ve yol boyunca en ufak bi hararet artışı olmadı yakıt almak için durdugumuzda bi kontrol edeyim dedigimde  aracın sogutma suyu kabının tahliye kısmından yag akdıgını aracımın 1 litre kadar yag eksilttiğimi gördüm yagı tamamlayıp devam ettim doguda çalıştıgım için ve crdi motorlardan kimse anlamadıgı için burada aracı gösteremedim ustalarımın acaba bu konu hakkında bana bi fikir verebilirlermi şimdiden çok teşekkür ederim .

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
(düzenlendi)

Suya yağmı karışmış yoksa biyerden kaçakmı var 1 litre yağ nasıl azalır.? :unsure2: Soğutma suyundaki yağ'dan kastınız suya yağ karıştığıysa aracınız conta yakmıştır buyuk ihtimal çekişte bir düşüş varmı ?

tarihinde Onur Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Dündar

Bitlisin ilçesindeyim gaziantep benim memleketim işin ilginç tarafı aracımın çekişi gayet iyi duman atma gibi sıkıntı yok ayrıca yag doldurma kapagını açtım üzerinde su birikintisi gibi bişeyde yok yag bozulmamıs ki yagın degişimi 16bin km olmuş hararet hiç kımıldamıyo hep ortanın azıcık altında gereksiz yere masraf yapmak istemiyorum aldıgım kişi ilede görüştüm bundan önce böyle bi sıkıntı olmamış sanırım motora su karışmıyo 600 km dir aracı çok nazik kullanıyorum su seviyesi degişmedi gibi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Suya yag karismasi sikinti. Conta yemis olabilir. Bir de yag Soğutucusu da sikintili olabilir ama bundan emin değilim

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Bitlisin ilçesindeyim gaziantep benim memleketim işin ilginç tarafı aracımın çekişi gayet iyi duman atma gibi sıkıntı yok ayrıca yag doldurma kapagını açtım üzerinde su birikintisi gibi bişeyde yok yag bozulmamıs ki yagın degişimi 16bin km olmuş hararet hiç kımıldamıyo hep ortanın azıcık altında gereksiz yere masraf yapmak istemiyorum aldıgım kişi ilede görüştüm bundan önce böyle bi sıkıntı olmamış sanırım motora su karışmıyo 600 km dir aracı çok nazik kullanıyorum su seviyesi degişmedi gibi

Yağ değişiminden itibaren 16 bin km olmuşsa yağ değişim zamanı gelmiştir. Full sentetik yağlar normalde 15 binde bir değişir. 10 binde bir degişende var. Sıkıştırdım diyorsunuz sizden onceki sahibi conta degişmediyse sıkıştırdıgınızda contayı yakmış olabilirsiniz malum araç 150 binde yogun miktarda yag eksilmeside contayla alakalı bir durum bence en kısa sürede bir ustaya gösterin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağ soğutma radyatörü var mı bilemem? varsa orada sorun olabilir, tek bir şey var acilen baktırmanız lazım, suya yağ karışırsa duman atması da gerekmez

Yorum bağlantısı
Engin Dündar

evet araçta yag sogutucu var yanlız dikkatimi çeken nokta sehir içi sakin kullanmaya başladıgımdan beri şimdilik sıkıntı yok yag değişirken bu arızayada baktırmak istiyorum yanlız ustaların gereksiz masraf açmasından korkuyorum fiestam çok sorunluydu umarım bu aracımdada aynı kaderi yaşamam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

soğutma suyuna giren yağ tüm sisteme yapışır, acilen yağ çözücü ciddi kimyasal ile temizlenmeli yoksa diğer parçalar etkilenir, çamur gezmeye başlar soğutma sisteminde

Yorum bağlantısı
Engin Dündar

bugun internetten aracıma uygun bakım paketini sipariş ettim şaşi numarası vermem gerekiyormuş sanırım farklı tip filtreleri var acaba yanlış yağ filtre takılmasının böyle bir sonuç dogurması mumkunmu Çaglar beyin dedigi gibi bu hafta sonu komple antifirizinide boşaltıp temizletmeyi düşünüyorum şu anda aracıma başkaca bir müdahalede bulundurmayacagım bu şekilde kullanacagım zaten gelecek ay içinde memlekete gidicem eger devam ederse suya yag karışmaya orda servise gösteririm diye düşünüyorum umarım proplem çıkmazda masraftan kurtarırız

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

sizin ciddi bir sorununuz var ve siz bunu hafife alıyorsunuz bence.kimse gereksiz masraf yapmak istemez ama zorunlu masraftan kaçarsanız çok daha fazlasıyla karşı karşıya kalırsınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

crdi , 110 beygir epey gelişmiş motor. Aracın fiyatının neredeyse yarısı , şakaya gelmez bence.

Yorum bağlantısı
Engin Dündar

Haklısınız ama bulundugum bölgede motordan anlayan 1 tane usta bile yok hele era dizel gecen yıl fiestamın tamponunu abartısız 1 ayda zor tamir ettiler benim asıl niyetim yola çıkmadan yagını suyunu degiştirip kontrollu bir şekilde 600 km yol yapıp memlekete varıncada arabayı yetkili servise bırakmak aracımla farkında olmadan 2000 kmden fazla yol yaptım bu şekilde en ufak bir arıza belirtisi 600 km dir çok nazik bi şekilde şehir içinde kullanıyorum ne yag eksildi nede sogutma suyuna daha fazla yag karıştı açıkcası bu beni cesaretlendiriyo bide bu tip motorlarda conta yakma durumu çok çok nadir olurmuş kafam o kadar karışıkki inanın aslında bende tam olarak ne yapacagımı bilmiyorum umarım arızam sadece yag sogutucudurda

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...