İçeriğe Yönlendir

Amatör Telsizcilik (Yeni Hobim )

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Selim Kaya

İzindeyken belgem gelmiş. Çağrı işareti olarak not yazmıştım. ARJ (Alpha-Romeo-Juliet) Vermemişler. TB3FRX ile aranızdayım. :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
34 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

İzindeyken belgem gelmiş. Çağrı işareti olarak not yazmıştım. ARJ (Alpha-Romeo-Juliet) Vermemişler. TB3FRX ile aranızdayım. :) 

ne alakasız bişey vermişler abi böyle :) şansına küs :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
45 dakika önce, Aydın Akdeniz yazdı:

Halbuki resmiyet olmasın diye dilekçe değil de, bir not kağıdına uygun bir dille yazmıştım. Adam resmen sürmüş geçmiş alakasız bir çağrı kodunu. Gerçi benim istediğim de kolay kolay verilmezdi herhalde :) Şimdi işimi görecek bir makine lazım. Bakacağız yavaş yavaş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)
9 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

9 saat önce, Aydın Akdeniz yazdı:

TB3FRX : tango-bravo-üç-fokstrot-romeo-exrey.  Hayırlı olsun.

TB3ARJ (Alpha-Romeo-Juliet) : Böyle, anlamlı son ekleri maalesef vermiyorlar. Bana U + adımın baş harfi + soyadımın baş harfi (TA2UAP: yuniform-alfa-papa) geldi, şansıma..

Bir arkadaşın LLA idi dilekçe ile istedi ve eşine LLC geldi mesela..

Daha önce benim gibi bu işlerle uğraşmadıysanız bol bol amatör telsiz kanalı dinlemenizi öneririm.

Cihaz önerim (her ne kadar @Aydın Akdeniz beğenmese de :) ) baofeng olacak. Benim cihazım UV-5R. UHF/VHF, 1W/5W. Cihaz ayarları, kanal ayarlama / bilgisayardan kanal listesi oluşturma ve yükleme  konusunda yardımcı olabilirim.

Bol QSO 'lar dilerim. 73

:)

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
On 10.07.2017 at 18:17, Aydın Perçem yazdı:

TB3FRX : tango-bravo-üç-fokstrot-romeo-exrey.  Hayırlı olsun.

TB3ARJ (Alpha-Romeo-Juliet) : Böyle, anlamlı son ekleri maalesef vermiyorlar. Bana U + adımın baş harfi + soyadımın baş harfi (TA2UAP: yuniform-alfa-papa) geldi, şansıma..

Bir arkadaşın LLA idi dilekçe ile istedi ve eşine LLC geldi mesela..

Daha önce benim gibi bu işlerle uğraşmadıysanız bol bol amatör telsiz kanalı dinlemenizi öneririm.

Cihaz önerim (her ne kadar @Aydın Akdeniz beğenmese de :) ) baofeng olacak. Benim cihazım UV-5R. UHF/VHF, 1W/5W. Cihaz ayarları, kanal ayarlama / bilgisayardan kanal listesi oluşturma ve yükleme  konusunda yardımcı olabilirim.

Bol QSO 'lar dilerim. 73

:)

Abi tüm illere ait frekans listen var mı  ? internette bulduklarım çok eski, 3-4 yıllık, 21 ile ait listeler. Bu arada echolink'de oluyor musunuz ?

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Abi tüm illere ait frekans listen var mı  ? internette bulduklarım çok eski, 3-4 yıllık, 21 ile ait listeler. Bu arada echolink'de oluyor musunuz ?

Echolink kurulu.

Zaman zaman açıyorum.

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu frekansları var cihazımda.

Türkiye genelindeki listeye kolayca ulaşabileceğin link : http://www.radyoamatorleri.com/index.php/page,Radyo_Amatorleri_Role_Aprs_Echolink_Frekans_Listesi.html

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Aydın Perçem

Hortlatalım..
İşi ileri götürüyoruz..
GPS Lİ, APRS li 2 band analog / digital el cihazım var artık..

8459b435a8c35723770c5ec191b0f7f2.jpg

TA2UAP, 73.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
Ne konuşuyorsunuz telsizde?  Modülasyon raporu mu?

Etkinlik kanalımız var akıllı telefonu olanlar yükleyebilir: 

http://www.zello.com/otoclubturkiye

Hocam valla havadan sudan. [emoji846]

Kampta iken veya doğaya çıktığımda daha çok işime yarıyor. Malum, gsm hatları arazide iptal.

Şehirde ne konuştuğumuz ikinci planda. Aracında yada elinde telsiz olan bir amatör telsizci, bu camiadan insanlarla elbetteki whatsapp dan değil telsiz ile konuşuyor. Ayrıca, bence önemli olan muhabere kabiliyetini canlı tutmak. Kötü günlere hazır olmak önemli.

Daha profesyonel arkadaşlar uluslararası QSO yapıyorlar. Onların cihazları malum, kapasiteli cihazlar. Bu ilginç bir hastalık / tutku.. Daha bu seviyede değilim.

TA2UAP, 73.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

Telsiz önemli .  Catalcada bile çekmiyor telefon bazı yerlerde ofroadculara kesin lazm bi alet

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Karabulut
Hortlatalım..
İşi ileri götürüyoruz..
GPS Lİ, APRS li 2 band analog / digital el cihazım var artık..

8459b435a8c35723770c5ec191b0f7f2.jpg

TA2UAP, 73.
Fotoğrafı açamadım. Hangi marka model? Bu aralar bende değiştirmeye niyetlendim ama sıfır alamayabilirim :)
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
Fotoğrafı açamadım. Hangi marka model? Bu aralar bende değiştirmeye niyetlendim ama sıfır alamayabilirim [emoji4]

Tapatalktan yüklediğim foto nedense tapatalkta gözükmüyor ama web görünümünde gözüküyor.

Yaesu, FT1D orijinal Japon.
Bütçeniz nedir?
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

Tapatalktan yüklediğim foto nedense tapatalkta gözükmüyor ama web görünümünde gözüküyor.

Yaesu, FT1D orijinal Japon.
Bütçeniz nedir?
Abi çok para ayıramadım işin doğrusu :) Bir ara arkadaştan yaesu vx 3r alacaktım. Rakamda anlaşamadık. Sonra vazgeçtim. Parayı jipe harcadım. Eskisi gibi 500-600 lere adam akıllı yaesu bulmak çok zor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kimse yok orada 

cumartesi zorla herkesi sokacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
cumartesi zorla herkesi sokacağım.

Hocam uygulama kurulu, cumartesi iftar saati dinlemede olacağım..
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
3 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Geldim :yes:

Daha iftara çok var , erken gelmişsin yahu🤪

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
8 dakika önce, Emin Önal yazdı:

Yerimizi alalım :)

Yakınlarda bize de yer tut bari😎

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Köksal Yılmaz yazdı:

Bu program nedir özetle bahsedebilir misiniz?

Telsiz gibi özellikle araçtan araca bir grup içinde bas konuş ile konuşmak için. Ayrıca resim atabilir. Ve konuşmaları geçmiş konuşmaları saklar kaçırdıklarınızı dinleyebilirsiniz. 

araçtan araca çok kalite görüşme sağlıyor. Özellikle bluetooth ile  bağlayınca dinle gitsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Telsiz gibi özellikle araçtan araca bir grup içinde bas konuş ile konuşmak için. Ayrıca resim atabilir. Ve konuşmaları geçmiş konuşmaları saklar kaçırdıklarınızı dinleyebilirsiniz. 
araçtan araca çok kalite görüşme sağlıyor. Özellikle bluetooth ile  bağlayınca dinle gitsin.
Programı kurdum cumartesi birlikte kurcalarız hocam inceliklerini gösterirsiniz
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...