İçeriğe Yönlendir

Önce Hangisine Basıyorsunuz?

Selçuk Keleş

251 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bugün başıma geldi direk bi anne oğul atladı yola refleks ile panik fren yaptım debriyaj ve frene aynı anda frene basabildigim kadar sonuna kadar.(abs girdi devreye zaten) o frene baskiyla zaten elimle de direksiyona abandim sonra durup kadına kızdım kendini düşünmeyip atliyosun çocuğu da sürüklüyosun diye. Yoldakiler de kadına kızdı zaten bakmadan gitti

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Önce ayağımı gazdan çekerim, gerekliyse frene basarım, gerek yoksa kaldığım yerden devam...

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Önce frene basarım sonra kornaya basarım baktım adam anladı durdu basar gaza geçerim yol falan vermem :D Çıkmaya devam ediyorsa mecbur yol veririm ancak uzunca bir de korna eklerim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tabi ki fren. Kendimi garantiye almadan kornaya falan basmam.

Ayrıca kornaya bastığım durumlar:

1-Konudaki gibi durumlarda fren yaptığım halde diğer araç umursamadan yola çıkmışsa hata yaptığını anlatmak için,

2-Yola mal gibi çıkanlara, aracını üstüme sürenlere, beni sıkıştıranlara sayıyorsam saydırdığımı görsün diye

3-Yola çıkan ve yol kendininmiş davranan bayanlara (Ayağımı gazdan çekerim, dibine kadar girerim ve kornayı öyle çalarım. Bir daha yola çıkmasınlar. Genelde liseli kızlar oluyorlar. Yaya geçidi veya ışık olmayan yerde ya da yayaya kırmızı yanan durumlarda yola kendini atıyorlar ve hiç acele etmeden salına salına karşıya geçiyor. Ben de bunları böyle korkutuyorum.)

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Çıkan aracı beklerim,yaya var ise önce birazboşta gaza basarım duysun diye yoksa fren korna çalıp telaşlandırmam [emoji16]

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Fren. Korna daha da paniklemesine sebep olacaksa kesinlikle basmam. Trafikte insanlık hali biz de hata yapıyoruz. Saygılı olmakta ısrar etmek lazım.

Geçenlerde şehirlerarası bir yolda 50m ileride bir kadın yol atladı ama sadece benden tarafa geliyordu. Diğer tarafa hiç bakmadı arkasından kamyon geliyordu. Kornaya bassam sanırım koşmaya başlayacaktı. Arkasından gelen kornayı duyunca geri çıktı. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

her karşılaşılan durum kendine özeldir,kimine sadece dat yaparsınız duyar,görür durur (ya da hızlanır kendini kurtarır)kimi zaman kornaya bassanız da duramayacak kurtaramayacak kadar çok yola girmişse mecburen frene basarsınız.

arkadaşların çoğu fren demiş,pekifren yaptığınız  anda -ilerdeki yaya veya aracı göremeyen-arkanızdaki araç ne yapacak.

yani bu sorunun tek bir doğru cevabı olamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

her karşılaşılan durum kendine özeldir,kimine sadece dat yaparsınız duyar,görür durur (ya da hızlanır kendini kurtarır)kimi zaman kornaya bassanız da duramayacak kurtaramayacak kadar çok yola girmişse mecburen frene basarsınız.

arkadaşların çoğu fren demiş,pekifren yaptığınız  anda -ilerdeki yaya veya aracı göremeyen-arkanızdaki araç ne yapacak.

yani bu sorunun tek bir doğru cevabı olamaz.

Takip mesafesine uyacak  :good1:

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Kornaya basacağıma frene biraz sert basarım, lastiklerden çıkan o acı ses kornadan daha etkili oluyor..  :p

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Takip mesafesine uyacak  :good1:

herkesin kurallara uyduğunu varsayarsak,zaten önümüze kimse çıkmaz,geçmemizi bekler.eğer biri aniden önümüze çıkabiliyorsa,arkamızdan gelen de takip mesafesine uymuyor olabilir ;)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hayvan, çocuk veya yaşlı insan olursa kornayı kesinlikle kullanmam ve beklerim. İki ayaklı hayvan çıkarsa fren, korna, sayıp sövme kombinasyonu devreye girer

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Duruma göre değişmekle beraber önce fren ve durum güvenliği önemli karşıdaki umursamaz bir tavır içindeyse sonuna kadar uzunca bir korna :) iki ayaklı insanımsılar için.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

kornayı pek kullanmam kullandımmıda tam kullnırım sonuna kadar basarDIM.bir kere bir bayana aniden cıktığı için basmıstım panikleyip direksiyonu tam kırdı baska bir araca carptı 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)

yayalara boşta gaz verme yaşına göre, araçlara frene basıp bekleme, yola atladıysa üzerine sürüp gaz vererek korna, aracıma kurtaracak şekilde tabi.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Trafikte gördüklerim burada sizlerin zıttı gibi. Çoğunlukla sürücüler özellikle de diğer araçlarla olan durumlarda önce kornaya basıyor. Bundan dolayı mıdır bilemiyorum önce korna sesi, sonra fren ciyaklaması sonra da darbe sesi duyuyorum hep. Geçenlerde az ileride bi doblo, starexe yandan girdi, kornaya bastığında frene bassaydı durabilirdi. Defansif kullanmayı sevmiyoruz, istemiyoruz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Sellektör + korna + debriaj + fren + sağ el havada seni Allah bildiği gibi yapsın heçteğiyle :):seytan:

Yorum bağlantısı

Trafikte gördüklerim burada sizlerin zıttı gibi. Çoğunlukla sürücüler özellikle de diğer araçlarla olan durumlarda önce kornaya basıyor. Bundan dolayı mıdır bilemiyorum önce korna sesi, sonra fren ciyaklaması sonra da darbe sesi duyuyorum hep. Geçenlerde az ileride bi doblo, starexe yandan girdi, kornaya bastığında frene bassaydı durabilirdi. Defansif kullanmayı sevmiyoruz, istemiyoruz.

Açıklaması içinde, demek ki önce kornaya basanlar, son olarak darbe sesini duyuyorlar. Önce frene basanlar ise darbe sesini duymadan durabiliyorlar.

Yıllardır tespit ettiğim bir gözlemim vardır. İnsan zamanla kullandığı aracın bir parçası gibi olur. Trafikte sakin giderken sağda veya solda park etmiş araçlardan herhangi birinin stop, sinyal, park lambalarının yandığını veya ön tekerlekte direksiyon hareketini yola bakarken bile hissederim ve  refleks olarak ayağım gazdan çekilir. Doğal olarak da peşinden fren gelir.

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Aynı anda ikisine de basabiliyorum. Yayaya korna çalmamaya çalışırım. Korkabilir, panik yapabilir iyice.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Korna kullanmayı pek sevmem, sağda solda uyuyan bebek vardır çocuk vardır, özellikle şehir içi dar yollarda önüme atlayan veya önümde giden iki ayaklılar için iyice dibine yanaşıp gaz verme veya hafif hızda sert frenle korna çalma çok keyifli oluyor.

Duran arabanın kaputuna atlayanlar oluyor  :D

Bayan, çocuk ve yaşlılara asla müdahale etmem, ama podyumda yürüdüğünü sanan ablalara iki çift sözüm olur ara ara  :blush:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yasin Gökcan

Biz de neden yurt içine korna satamıyoruz diyorduk,  :unsure2: meğer herkes fren kullanıyormuş. :)

Balata  - disk işine mi girsek acaba ?  :B)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

fren, sonrasında beni fark etmediyse ufak bir dıt da gelebilir...ömrümü orda geçirmek istemem :i-ih:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...