İçeriğe Yönlendir

Passat,jetta Bagaj Kaputu Stop Led Modifiyesi.

Misafir

Recommended Posts

Koceli'den bir arkadaşımızın Jetta aracının bagaj kaputunda bulunan stop için led modifiyesi çalışmasına ilk etapta sadece orijinalinde olan delikli led konulacak kısımlara park ta yanacak şekilde ledlendirme yapılacaktı.Arkadaşımız bunu derecli açılarda olan kırmızı ledlerle kendisi yapmaya çalışmış fakat istediği sonucu alamayınca çalışma benim aracılığım ile genişletildi.Önce buraya smd5050 ile hem parak hem fren işlevi olsun amaçlı bir çalışma planlandı ama sonra geri vites ve sis lambası içinde ayrıyeten bir çalışma yapılması fikri ortaya çıkınca her şeyi yeniden yapılandırdık ve malzemeler alındı.Bu orijinal delikli kısımlarda hem park ve hem fren olarak yanması için orijinal BMW stoplarda kullanılan kırmızı fren,park ledleri kullanıldı.

efyVv3V.jpg

Stop içindeki ayrı sis ve geri vites bu araçlarda tek.arkadaşımız her iki bölümüde daha önce edindiği şeffaf geri vites bölümlü orijinal stop parçasının bu iç kısımlarına petek desenli 12 led,her bir kısım 40 derecelik açılarda ışık yayabilen Lens takımı kullanmaya karar verdik.

GdDCpan.jpg

Geri vites için bu lenste 9 sıralı şekli kullandık.Her biri 150 lümen olan Edison ledlerden kullanıldı.Aslında Edison smd 5050 1 watt power led kullanacaktım ama bu bölümde yer sıkıntısı olunca sogutucu montajı sorunundan dolayı bu 1 watt ledlerden kullanmaya karar verdim.

kvemYHq.jpg

Sis bölümü içinde bu lens içinde ortadaki 3 bölüm yeterli olur dedim ama bu ledleri kullanırsak olabilirdi.Smd seramik tabanlı 4 ile 10watt arasında olan 350ma ve 700ma aralığında toleranslı çalışan Edison fm5050 kırmızı led kullanıldı.Lehimlemesi çok zor oldu.Yapısından dolayı havya değsede anında ısımaya tepki vermiyor havyayı çok iyi kullanmak kesinlikle şart.Aslında havya ile lehimlenmesi için tasarlanmamış bir led sınıfı ama başka seçenek yok kullanılacak.İlk başta bu 4 led grubundan 1 led olarak çalışan bu ledi seri kullanmaya karar vermiştim ama sonra lehimleme sorunundan dolayı hatalar olunca yapıyı paralel seri kullanmaya karar verdim.

2X0yVQT.jpg

Bu ledler için ilave olarak bu sogutucu monte ettim.

ktTZ2sp.jpg

İlk montajı bu şekilde yapmıştım ve toplamıştım ama bu lehim hatasıda ortaya çıkmadan önce bu görsel çirkinlik içime sinmedi.Bütün silikonlamayı sökerek neler yapabilirim arayışlarına girdim.

k6qul7B.jpg

Sonra ledlerin üzerini örtecek plastik parçadan led tepeleri görünecek şekilde parça yaptım.Simli Gümüş grı ile boyadım.

iQyueJ4.jpg

Kullandığımız lensin çapı 1cm civarı küçüktü ve ortalama sorunu vardı.İç kısımdaki soğutucu ve kablolara iyice bakınca ortada idi.Bunada çözüm olarak bir parça ayarladım ve yine simli gümüş grı ile boyadım.

JckU4kT.jpg

Ve sonuçlar.

sUBoF1S.jpg

RROshwW.jpg

JzGuz4K.jpg

yyciInm.jpg

dp2js2w.jpg

NJm1MVm.jpg

rOHSC0n.jpg

nlI8eHp.jpg

7wr7h2G.jpg

7wr7h2G.jpg

xxhMWdo.jpg

Park ve fren yanış şekli.

1k7egAK.jpg

Geri vites.

CqDVCTu.jpg

Sis.

rWO8WoG.jpg

Araç üzerindeki detaylı resimler bilahire gelince ekleyeceğim.

• Beğen 16
Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Abi eline sağlık uğraştığına değmiş..

Özellikle geri vites çok iyi duruyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Harika görünüyor, verilen emeğe değmiş gerçekten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Işıklarda 2 kere geri vites yapsa fotoğraf çekiyorlar sanırlar.  :D

Sisleri açarak gezerse, sağa sola atmiş gibi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sisleri sadece bu derece etkin olmasının sebebi uzunlarla ve çakma xenoncular için. :D

Geri vites malum epey ihtiyaç olan durum.Montajını ise hafiften yere megilli yapmaya özen gösterdim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Alper DEMİR

Bizim Anıl'ın jettasında dimi abi bunlar ne zaman önümde gitse sislerle geri vitesi açıp duruyor :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...