İçeriğe Yönlendir

Bmw 320D Comfort (2010) - Mondeo Selective 2.0 Ecoboost (2012)

Saim Ulaş Yılmaz

Recommended Posts

Saim Ulaş Yılmaz

Marka model ve imaj fanatikligini bir kenara birakarak objektif yaziyorum. Iki modeli de yeteri kadar kullandım. Sizin baktığınız bmw sanirim e90 kasanin makyaj öncesi versiyonu ve 177 hp lik 6 ileri otomatik olanı. Oncelikle e90 kasa ile Mondeo arasinda ciddi anlamda boyut ve konfor farkı var. E90 Mondeoya göre hem kısa hem de oldukça dar, bu da kaymak asfalt dısindaki yurdum yollarinda giderken çalkalanma halinde gitmenize sebep oluyor Mondeo ile kıyaslayınca. Ikinci fark her ne kadar bmw nin slogani sheer driving pleasure olsa da Mondeo'nun daha iyi yol tutan bir arac olmasindan ve daha olgun şasiye sahip olmasindan kaynaklanıyor, ve sportif sürüş duygusunu ecoboostta da 2.0 dizellerde de ciddi hissedebiliyorsunuz virajli yollarda. Bununla ilgili yapılmış olan testler de izlenimlerimi doğruluyor. Mondeo uretilmis en iyi yol tutan kütle uretim araçlardan birisidir ve D sinifinin bu konudaki refeansidir. Mersin Antalya arasi yolculukarda e90 kasa ile mk4 mondeo arasinda hissedilir konfor farki oluyor ve Mondeo virajlarda daha fazla güven veriyor, ki limitlerde kullanmayi seven bir virajsever olarak bunu fazlaca hissediyorum.

Donanim olarak bmw alacagimda dolu olmayanina bakmak istemem, donanim cok şey farkediyor. Ozellikle açık renk deri koltuk, bixenon, angel eye ve ışık paketi olmadan çok siradan geliyor 3 serisi. Geriye sadece motor ve sanziman kalıyor ki, harikalar yaratan zf sanziman biliyosunuz f30 serisi ile başlıyor.

Tüketim olarak açık ara 320d önde, zaten kiyaslamak bile hata. Gene motor olarak 177lik ünite de gaza yüklediğinizde koltuğa doğru sizi itecek gücü üretiyor, e90 kasada kullanılan şanzımandaki tork konvertörü f30 kasaya göre daha üst devirlerde kilitleniyor, bu da aracın 2bin devir civarina kadar gaza biraz tepkisiz kalirken sonrasında maksimum tork ile kilitlenen konvertörün etkisiyle tekme yemiş gibi birden ileri firlamasina sebep oluyor ki cok keyifli oluyor. Yalniz dönüşlerde yapilacak acemiliklere toleransi az ve islak yolda spine kadar gidebiliyor tecrubesiz bileklerde. Arkadan itiş ve yüksek torkun hakkını vermek gerek. 184luk e90 ile şehir ici dönüşte köşedeki postaneye giren bir arkadaşım olmuştu zamanında :)

Ecobost mondeo ise cok daha güçlü motorunun ve cok iyi ayarlanmış tork bandinin etkisiyle hızlanma anlamında çok daha kararlı, özellikle 100 km üzeri hizlarda sanki rüzgardan etkilenmiyorcasina yirtarak ilerliyor ve bu hizlanma performansi 177lik e90 ile kiyaslanmaz, 320d Ecoboosta göre oldukca nazli yuksek hizdaki hizlanmalarda. Yüksek hizlarda Mondeo daha kararli, konforlu ve güvenli gidiyor, emin olun f10 5 serisi ile ayni hissi aliyorsunuz Mondeo'da.

Nihai olarak, mk4 mondeo f30 3 serisi ile kiyaslanmali, hele selective 2.0 ecoboost aslinda f30 328i ile kiyaslanmali, urettigi güç ve tork ile f30 328i seviyesinde, 320d degil. Bildiginiz gibi F30 kasa e90 kasanin birhayli geliştirilmiş ve büyütülmüş hali , belki onunla kiyaslamak mk4 mondeoyu daha rasyonel olacaktir.

Mondeo, boyut, konfor, ferahlık ve sürüş hissi ve olgunluğu olarak 5 serisi ile kiyaslanabilen bir modeldir. Sürüş hissinin ve yalitiminin a6 ve 5 serisi sinifinda oldugunu yeni Mondeo testlerinde Avrupali test editörlerinin ağzından duyuyoruz.

Bir de hız sabitleme 3 serisinde bazi dolu modellerde bile yok, hiz sınırlama hemen hemen hepsinde var.

Çok güzel açıklamışsınız Serhat Bey, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Can Ergül

Türkiye'de " Onun bmw'si var " imajı, işi az da olsa gösteriş, prestije bakan bi insanın hayatında çok şeyi değiştiriyor.

Dayımın oğulları tam da o model bmw'yle Ankarada bi dükkan bakmaya gidiyolar. Adamlardan 1 ay dükkanı satmama sözü alıyolar. Ortak arkadaşlarıyla daha sonra

muhabbeti geçmiş kulaklarına gelmiş, adamlar bmw ye biniyor şurda oturuyor güvendim ben sözlerine falan demiş :) Sokaktaki insanın bakışı dahi farklı bmw mercedes sahibine karşı...

ha bizde var mı? yok :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

BMW varken Mondeo anca çöp olur :D

Ancak 520 ve üstüyse :) 320d deme, motor güzel gerisi bana göre dengesiz...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Mondiler çöp zaten. Yine başladı çöp muhabbeti hele deri koltuk yoksa komple çöp. Sanrouf yoksa bitik zaten mondiler. Mondi sahipleri arabalarını copten aldı zaten. Ben Mersindeki ford yetkili bayinin copunden aldım zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mondiler çöp zaten. Yine başladı çöp muhabbeti hele deri koltuk yoksa komple çöp. Sanrouf yoksa bitik zaten mondiler. Mondi sahipleri arabalarını copten aldı zaten. Ben Mersindeki ford yetkili bayinin copunden aldım zaten.

Mondi candır Mondi Ford un S500 ü dür, Mondi olsun daştan olsun demiş atalarımız  :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

2.0 ecoboost vazgeçilmezzz 

Mondi candır Mondi Ford un S500 ü dür, Mondi olsun daştan olsun demiş atalarımız  :good1:

oo doğru yol bulunmuş ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Türkiye'de " Onun bmw'si var " imajı, işi az da olsa gösteriş, prestije bakan bi insanın hayatında çok şeyi değiştiriyor.

Dayımın oğulları tam da o model bmw'yle Ankarada bi dükkan bakmaya gidiyolar. Adamlardan 1 ay dükkanı satmama sözü alıyolar. Ortak arkadaşlarıyla daha sonra

muhabbeti geçmiş kulaklarına gelmiş, adamlar bmw ye biniyor şurda oturuyor güvendim ben sözlerine falan demiş :) Sokaktaki insanın bakışı dahi farklı bmw mercedes sahibine karşı...

ha bizde var mı? yok :)

Farklı bir bakış açısıyla aynı durum sanayi de de geçerli :D :D

Ayrıca kendim bizzat yaşadım,bizim milletin çoğunda ye kürküm ye mantığı işliyor.

407 ile gittiğim aynı yerde bir defa bile kapı mı açmamışlardı, merso ile ilk gittiğimde gelip kapımı açtılar, Vay anasını bu C serisine bu muamele varsa demek S ile gelseydik kırmızı halı sereceklerdi demiştim.

Halbuki hepsi teneke ve civata. Focus benim arabamdan pahalı üstelik :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

2.0 ecoboost vazgeçilmezzz 

oo doğru yol bulunmuş ;)

Bu yolu zaten biliyorduk kardeş, sadece zaman lazım, 2.0 den aşşağısı beni kesmez ama  :D

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Ancak 520 ve üstüyse :) 320d deme, motor güzel gerisi bana göre dengesiz...

eceb0daff64da19308006485d02c60f9.jpg

Şu makinenin karşısıda mondeo bana göre 2.0 da olsa 3.0 da olsa benim gözümde çöptür sokakta 100 kişiye sorsak 95 i E90 der kendimizi kandırmayalım[emoji3]

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şu araba çöp bu araba çöp mevzuundan ne zaman vazgeçeceğiz bilemiyorum. Forumda çöp dediğiniz  arabaları kullananlar var, bunuda düşünmek gerekir.

Çöp araba yoktur imkan ve zevk meselesi vardır ;)

Gücü fiat BIS'e yeten için en kral araba odur.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2.0 Ecoboost Mondeo ile 2010 model 3.20d yi kıyaslamam bile.

Tabiki Mondeo. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Başkaları için araba alıyor olsaydım ben de gidip aynı paraya 1.4 2004 model falan polo alırdım. Çünkü oooo vw alman daş auto :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şu makinenin karşısıda mondeo bana göre 2.0 da olsa 3.0 da olsa benim gözümde çöptür sokakta 100 kişiye sorsak 95 i E90 der kendimizi kandırmayalım[emoji3]

Extrem modlara girmeyelim yalnız, bu moda gireceksek sadece M6 G-Power gibilerine bakarım, ama sadece bakarım  :D

O kadar param olsa alacağım arabada belli, yerim bmw yi :)  G63 AMG Brabus

Mercedes_g63_amg_hre-perfomance_black-on

Bu durumda Mondi candır, çünki zorlansamda 2.0 dizel yada 2.5 ecoboost (gelirse) alınmayacak kadar uzak arabalar değil, tamamen duygusal anlayacağın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

2012 öncesi BMW de ne performans ne konfor var. Mondeo tabi ki. Hem donanim, konfor ve performans olarak. Çöp vs ergen işi, bakmayin siz ;)

dostum bugattiye falanmı biniyorsun 2012 öncesi bmw lerde konfor ve performans yok dediğine göre bugattiye falan biniyorsun sanırım
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

19 yasinda kani kaynayan bir genc olarak benimde tercihim mondeodan yana olurdu. Prestij,konfor, ve oturaklilik. Sade gorunen ama canavar gibi uzayan bir arac mondeo.

Bmw nin bu kasa 3 serisi benim gozumde su an ki 1 serisinin dengidir. Para verilecek araba gozuyle bakmiyorum. Ha

Amacim yanlamaksa sahin alirim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
(düzenlendi)

Kullanıcı yorumlarında C maxın altında kalan mondeo , bmw karşısında bir anda pofpoflandı [emoji23]

Peki bu konunun adı Cmax vs E90 olsa ne olurdu??

tarihinde emre öğüt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

artık insanlara uzak olan araba sayısı azaldı bence:)

Kullanıcı yorumlarında C maxın altında kalan mondeo , bmw karşısında bir anda pofpoflandı [emoji23]

Peki bu konunun adı Cmax vs E90 olsa ne olurdu??

Ford da sadece Mondeo ve Smax a bakarım desem :)

Bu arada benim araba insanlara baya uzak, 1 milyondan fazlası lazım, Mondi ise bizim (en azından benim) gibi orta gelirliler içinse ulaşılabilir evet :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Mk4 Mondeo hangi c-maxin altinda kalmis ki?

C sinifi bir mpv ile d sinifi performansli arac arasinda kalan kisinin kafasi bir hayli karisiktir saniyorum.

Ailesi icin aliyorsa cevap belli. Kendi icin aliyorsa e90.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Mk4 Mondeo hangi c-maxin altinda kalmis ki?

C sinifi bir mpv ile d sinifi performansli arac arasinda kalan kisinin kafasi bir hayli karisiktir saniyorum.

Ailesi icin aliyorsa cevap belli. Kendi icin aliyorsa e90.

valla kardeş şuan mobildeyim bulamayacağım ama geçenlerde benimde takip etttiğim bir konu vardı aç ve kendi gözlerinlede görürsün zaten bende şaşırmıştım
Yorum bağlantısı

Bu kadar marka fanatikliğine ve amblemciliğe gerek yok, makyajsız kasa 116i atmosferik bmw midir sizce? Atmosferik sınıfta ne arabalar basıyor tokadı, kaldı ki kullanıcı yorumları da bmw dinamiklerinden çok uzak olduğu söyler hep.. Makyajsız ve en boş paket 320d her türlü mondeo selective in yanında sönük kalır. Halojen çirkin görünen farlar, küçük çirkin jantlar, dar iç hacim vs vs. Selective deri döşeme sunroof vs gibi donanımları olan mondeo çok daha premium görünüşlü

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Sonuçta fiyatlama araçların beygir güçlerine göre yapılmıyor..BMW'de 1 beygir 1000 TL Ford 600 TL vs değil..

BMW 3 seriside D segment Mondeo'da..Hani amaç en az parayla en güçlü aracı almaksa tabiki Mondeo daha mantıklı ama tüketici tercihlerinin yalnızca beygir gücüyle şekillendiğini düşünmüyorum..Evet Mondeo daha dolu belki oyuncakları daha fazla ama ihtiyacınız var mı bu oyuncaklara?

Daha da önemlisi ikisininde direksiyonunda hayal edin kendinizi..Hangisinde daha iyi hissediyorsanız bence o'nu tercih edin.

Yalnız forumla ilgili bir tespitim var..Sonuçta hiçbirimiz Ford'un ortağı yada sahibi değiliz..Belki yarın başka marka model araçlar kullanacağız..Ancak naçizane düşüncem Mondeo ile Focus 2-2.5 Titanium'un sanki biraz fazlaca abartıldığını düşünüyorum.. Mondeo hakkında öyle yorumlar varki başlığı bilmesem sanki S class falan anlatırmış gibi anlatanlar var..Bence algı önemli..Ford da önemli bir markadır Mondeo'da güzel konforlu bir araçtır..Ama abartmamak lazım...Satın alınan fiyat/performans oranı belki yüksek araçlardır..Ama daha ötesi de değildir..

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Bugatti ile ne alakasi var? 2012 öncesi 3.20d kullandin mi? Mondeo kullandin mi? Kullanmayi gec, kagit üzerinde mondeo bariz önde. Neye göre yorum yapiyorsun? Belli ki iskembeden. 177lik makyajsiz model basarisizdir. Donanim olarak ta mondeodan fazlasi yoktur.

öyle bir konuşuyosun gören bugatti ayarıda bir arabaya bindiği?" Falan zannedecek

sen neye göre işkembe falan diyosun ? Bunlar senin düşüncelerin, ben yorumlarda cmax ın üste çıktığı mondeoyla e90 ı kıyaslama gereği duymuyorum buda benim düşüncem. Mondeo donanımsal anlamda iyi olabilir , performansınıda gayet iyi biliyorum ama bu ikisi benim için E90 dan vazgeçmeme yetmezdi ikisi arasında kalsaydım kaldıki herkes kağıt üzerindeki verilere bakılıp araçları kıyaslasa piyasada bmw merso tarzında araba olmaz mondeonun senin açından gücü donanımı ağır basıyor benim açımdan görünüm dizayn,arkadan itişli olması ağır basıyor ve en azından adı var bunlar benim içim geçerli sebepler[emoji6]

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Ancak naçizane düşüncem Mondeo ile Focus 2-2.5 Titanium'un sanki biraz fazlaca abartıldığını düşünüyorum.. Mondeo hakkında öyle yorumlar varki başlığı bilmesem sanki S class falan anlatırmış gibi anlatanlar var..Bence algı önemli..Ford da önemli bir markadır Mondeo'da güzel konforlu bir araçtır..Ama abartmamak lazım...Satın alınan fiyat/performans oranı belki yüksek araçlardır..Ama daha ötesi de değildir..

Volkan Bey, 2 araç tercihi verildiği için bu şekil yorumlar geliyor. Bmw 3 serisi ile Passat olsaydı yine aynı yorumlar passat için gelirdi. Yani bana göre yorumlarda, marka fanatikliği yok...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

öyle bir konuşuyosun gören bugatti ayarıda bir arabaya bindiği?" Falan zannedecek

sen neye göre işkembe falan diyosun ? Bunlar senin düşüncelerin, ben yorumlarda cmax ın üste çıktığı mondeoyla e90 ı kıyaslama gereği duymuyorum buda benim düşüncem. Mondeo donanımsal anlamda iyi olabilir , performansınıda gayet iyi biliyorum ama bu ikisi benim için E90 dan vazgeçmeme yetmezdi ikisi arasında kalsaydım kaldıki herkes kağıt üzerindeki verilere bakılıp araçları kıyaslasa piyasada bmw merso tarzında araba olmaz mondeonun senin açından gücü donanımı ağır basıyor benim açımdan görünüm dizayn,arkadan itişli olması ağır basıyor ve en azından adı var bunlar benim içim geçerli sebepler[emoji6]

Sizde öyle konuşuyorsun ki bmw 3.20 Bugatti ayarı araba. Sen benim bindigim mondiye çöp diyemezsin. Herkesin fikrine saygın varsa milletin sahip olduğu arabaya çöp diyemezsin. Ben audisinden tut bmw kadar sahip oldum. Mondi yi neden alıyorum biliyormusun bu lüks görülen araçlardan hiçbir farkın olmaması. Neden fazla para vereyim diye. neyse sizin görüşünüz sizi ilgilendirir ben sadece mondeoya çöp demenize tepkim. Mondeoyu sevmiyebilirsiniz.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Mondeo'nun verdiği hissi bmw'de 1,2,3 serisi mercoda da a,b serisi veremiyor bence. Kullanmayanın anlayacağını sanmıyorum çünkü bende öyle diyordum. :)

Ayrica bazi markalarin tr'de gereksiz buyutuldugu de malum. Vw passatin yurtdisinda ki testlerde mondeodan geride olmasi mesela.

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...