İçeriğe Yönlendir

Hacettepe'nin Ürettiği Yerli, Spor, Elektrikli Otomobil "evt S1"

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Servet Aydın

ben de senden bahsedecektim.sende yok mu böyle piroce.motoru sorun olmaz sanırım sana.

Teleferik yapılması konuşulan Ayder de pilli arabayı anlattım vali yardımcısına. Konuşma bittiğinde elfeneri piline boş boş bakıyordu
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Dışı güzel olmuş ama içi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Keşke biraz daha estetik olsaydı..

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bence çok güzel bir proje. Devamı da gelir inşallah.

Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

Spor model yerine daha bir aile arabası dizayn edilse daha iyi olur bencee..böylece herkes hitap eder...

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Spor model yerine daha bir aile arabası dizayn edilse daha iyi olur bencee..böylece herkes hitap eder...

Buradaki amac tahminimce elektrikli motorla en uzun mesafeyi yakalamak. Bunun icinde aracin hafif olmasi ve rüzgara karsi direncinin düsük olmasi gerekir. Bu aracin gelistirme süreci bittikten sonra farkli siniflarda arabalara yöneleceklerdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuluhan Şıpka

Buradaki amac tahminimce elektrikli motorla en uzun mesafeyi yakalamak. Bunun icinde aracin hafif olmasi ve rüzgara karsi direncinin düsük olmasi gerekir. Bu aracin gelistirme süreci bittikten sonra farkli siniflarda arabalara yöneleceklerdir.

Haklısınızdır fakat sonuçta önemli olan normal bir kasada bu mesafeyi belirlemek olmalı benim öz fikrim..sonuçta satılacak olana baştan kanalize çalışmak önemli kanımca..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Haklısınızdır fakat sonuçta önemli olan normal bir kasada bu mesafeyi belirlemek olmalı benim öz fikrim..sonuçta satılacak olana baştan kanalize çalışmak önemli kanımca..

Haklisiniz da bu bir üniversite calismasi, dediginiz de olacaktir. Motoru gelistiriyorlar. Kendi istedikleri gibi yapiyorlar su anda. Tecrübe saglandktan sonra aile arabasi da yapacaklarindan hic süphem yok. Belki de amac biz bu ise yaris arabasiyla basladik demektir bilemiyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Kayda değer bir çalışma olduğunu sanmıyorum. Öğrencilere bir şeyler öğretmek için yapılmış bir exersiz. Kendilerine ve öğrencilerine oyuncak yapmışlar. 300 km gitmek için alınacak bir araba değil. Fosil yakıtlı araçların yerine geçemez. 300 km git, 10 saat şarj olmasını bekle. Hızlı şarj aküleri öldürür. Zaten bunun akü değişim periyodunu düşünemiyorum bile. Basit bir 12 volt ups aküsü bile bir dünya para iken arabayı götürecek güçteki aküleri değiştirmek yerine arabayı bırak git daha iyi.

TUTMAAAZZ. Boşa harcanan para ve zaman.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ferrari fabrikayı kapatır bunu görünce. pikniğe gider mi bu?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kayda değer bir çalışma olduğunu sanmıyorum. Öğrencilere bir şeyler öğretmek için yapılmış bir exersiz. Kendilerine ve öğrencilerine oyuncak yapmışlar. 300 km gitmek için alınacak bir araba değil. Fosil yakıtlı araçların yerine geçemez. 300 km git, 10 saat şarj olmasını bekle. Hızlı şarj aküleri öldürür. Zaten bunun akü değişim periyodunu düşünemiyorum bile. Basit bir 12 volt ups aküsü bile bir dünya para iken arabayı götürecek güçteki aküleri değiştirmek yerine arabayı bırak git daha iyi.

TUTMAAAZZ. Boşa harcanan para ve zaman.

Hiç mi şansı yok be abi? Her gün şehir içinde işe gitmek gelmek için mesela?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

böyle güzel şeyleri görünce göğsüm kabarıyor, devamı gelir inşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ben hiçbirşey hissetmedim, bahıyım yok yine hissetmedim, pek çekici gelemedi, sanki birisi demişki hadi la bebeler bir elektirikli araba yapah, gerçekci gelmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Haber çok abartılmış, tabii ki yapılan emek, harcanan zaman para alınteri küçümsenmez de üniversitelerde bunun gibi bir çok proje çıkıyor. Bizim okulda da ae2 var, İstanbul Üniversitesinde hidroist var hidrojen ile çalışan.

Bu sadece biraz daha bildiğimiz otomobil formuna sokulmuş

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Ben uluslararası hukuk dersini nasıl geçeceğimi düşünürken adamlar arka binamda araba yapmış  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Ne hale geldik :D avrupalı biri bunu yapmış olsa vay be deriz, bizim insanlar yapınca hep negatif düşünceler, çünkü alışık değiliz birinin birşey yapmasına. :D

bence önemli olan ortaya bir şeylerin çıkması, ufaktan başlarsın geliştirirsin.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Bence yerli olan ve desteklenmesi gereken bu. Anlamıyorum böyle cevherler var iken neden ısrarla tübıtak gibi bir kurumla çalışma hevesi içindeler.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)

Hiç mi şansı yok be abi? Her gün şehir içinde işe gitmek gelmek için mesela?

Emre bey, bu gibi çalışmalar millet olarak koltuklarımızı kabartsa da gerçek bir değerlendirme (en azından ben öyle düşünüyorum) yaptığımız zaman fantaziden öteye gitmiyor. Gerçekten şehir içi ekonomik ulaşım hedeflense idi Atatürk'ün zamanında binilen hafif ve düşük maliyetli mini araçlar tasarlanırdı. Spor araç olarak araba alanlar zaten ekonomiyi düşünmezler. O zaman 50-60 bin dolarlık bu araba kime hitap edecek? Zaten o sınıfta bir çok araç var. Pirius' u kaç kişide gördünüz? Tüm dünyanın tanıdığı markanın ürettiği piriusu daha ucuza alınabildiği halde alabiliyor muyuz? tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Emre bey, bu gibi çalışmalar millet olarak koltuklarımızı kabartsa da gerçek bir değerlendirme (en azından ben öyle düşünüyorum) yaptığımız zaman fantaziden öteye gitmiyor. Gerçekten şehir içi ekonomik ulaşım hedeflense idi Atatürk'ün zamanında binilen hafif ve düşük maliyetli mini araçlar tasarlanırdı. Spor araç olarak araba alanlar zaten ekonomiyi düşünmezler. O zaman 50-60 bin dolarlık bu araba kime hitap edecek? Zaten o sınıfta bir çok araç var. Pirius' u kaç kişide gördünüz? Tüm dünyanın tanıdığı markanın ürettiği piriusu daha ucuza alınabildiği halde alabiliyor muyuz?

Pirius Amerika'da çok yaygın. Bence Türkiye'ye de yayılabilir ancak ülke çapında şarj istasyonları olması lazım...

O ya da bu şekilde elektrikli araçlar ülkemize de gelecek. Peki o zaman geldiğinde neden bizim de markamız olmasın ki? Seri üretime geçilirse 60 bin dolar 60 bin liraya düşebilir inşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Pirius Amerika'da çok yaygın. Bence Türkiye'ye de yayılabilir ancak ülke çapında şarj istasyonları olması lazım...

O ya da bu şekilde elektrikli araçlar ülkemize de gelecek. Peki o zaman geldiğinde neden bizim de markamız olmasın ki? Seri üretime geçilirse 60 bin dolar 60 bin liraya düşebilir inşallah.

Valla Emre ilerisini bilemem ama şuan seri üretim elektrikli Toyota Corollolar ülkemizde 78 bin dolardan satılıyor. :nea::shok:

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Valla Emre ilerisini bilemem ama şuan seri üretim elektrikli Toyota Corollolar ülkemizde 78 bin dolardan satılıyor. :nea::shok:

O zaman bu araba ucuzmuş bile abi :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Prius avrupada da cok yaygin. Hatta taksiciler cok kullaniyor, pil doluysa 40km/h hiza kadar hic benzin harcamiyor, gittikce ve fren yaptikca akuyu dolduruyor. Hibritlerde sarj istasyonu aramaya gerek yok. İlk baslarda yeni teknoloji oldugu icin uzak durdu millet. Turkiyede hala ariza cikarirsa araba fiyatinda masrafi olur zannedildigi icin satilmiyor ki zaten buyuk cogunluk prius diye bir araba oldugundan bile habersiz ve hibrit oldugunu, hibritinde ne oldugunu bilmiyor
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bizim Bir adım öteye gidememe sebebimiz belli oldu. Forumda 3 farklı araç konusu var. Sürekli eleştiriyoruz. Eleştirilerimizin çoğu alaycı. Sonrada Yok biz niye uzaya çıkmıyoruz yok biz niye araç üretemiyoruz. Fırsat vermedikçe hep böyle çekirdek çitleyerek küçümedikçe olacağı bu.

Neyse eleştirme devam :)

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bizim Bir adım öteye gidememe sebebimiz belli oldu. Forumda 3 farklı araç konusu var. Sürekli eleştiriyoruz. Eleştirilerimizin çoğu alaycı. Sonrada Yok biz niye uzaya çıkmıyoruz yok biz niye araç üretemiyoruz. Fırsat vermedikçe hep böyle çekirdek çitleyerek küçümedikçe olacağı bu.

Neyse eleştirme devam :)

Uzaya astronot göndersek, e bu Neil Amstrong'a benziyor diyecekler :)

Uzay gemisi yapsak, Nasa'da aynısı var diyecekler. Yada uzay gemisinde Petlas lastik mi olacak soruları gelecek.

Çok tuhaf ve çok ciddiyetsiz bir milletiz. Hiç bir şeyin önemini bilmiyoruz. Destek olmaktan çok, köstek olmayı daha iyi beceriyoruz..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...