İçeriğe Yönlendir

Hacettepe'nin Ürettiği Yerli, Spor, Elektrikli Otomobil "evt S1"

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Uzaya astronot göndersek, e bu Neil Amstrong'a benziyor diyecekler :)

Uzay gemisi yapsak, Nasa'da aynısı var diyecekler. Yada uzay gemisinde Petlas lastik mi olacak soruları gelecek.

Çok tuhaf ve çok ciddiyetsiz bir milletiz. Hiç bir şeyin önemini bilmiyoruz. Destek olmaktan çok, köstek olmayı daha iyi beceriyoruz..

İlteber doğru diyorsun. Ben de şunu kabul etmiyorum. Devlet araba üretmek için bu kadar çırpınmamalı. Bunu özel sektör yapmalı veya özel sektöre destek vererek yapılmalı.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

İlteber doğru diyorsun. Ben de şunu kabul etmiyorum. Devlet araba üretmek için bu kadar çırpınmamalı. Bunu özel sektör yapmalı veya özel sektöre destek vererek yapılmalı.

Devlet adimi atmis. Babayigit ariyor simdi.
Yorum bağlantısı
Misafir

Bizim Bir adım öteye gidememe sebebimiz belli oldu. Forumda 3 farklı araç konusu var. Sürekli eleştiriyoruz. Eleştirilerimizin çoğu alaycı. Sonrada Yok biz niye uzaya çıkmıyoruz yok biz niye araç üretemiyoruz. Fırsat vermedikçe hep böyle çekirdek çitleyerek küçümedikçe olacağı bu.

Neyse eleştirme devam :)

Hocam,fazla alıngan gördüm seni  :) Eleştiride olacak tabii ki.

Nerede görülmüş 100% iyi yorumlar alınan bir eser,her işte bunlar olabilir normal karşıla.

Bende şahsen yerli malı bir ürünü her zaman tercih ederim ve takdir de ederim bilirsin.

Örnek olarak verecek olursam,nam-ı diğer ÇBS oto cilası sayemde prim yapmıştır  :) ha bu görüşü savunup orada burada ballandırarak anlatan ve kalkıp gizlice ithal malzemeler kullananı da çok gördüm  :) O zaman aklıma da imam cemaat ilişkisi geliyor,ama imam ne kadar imamdır oda aşikar tabi  :)

Saygılarımla janım benim  :air_kiss:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam,fazla alıngan gördüm seni  :) Eleştiride olacak tabii ki.

Nerede görülmüş 100% iyi yorumlar alınan bir eser,her işte bunlar olabilir normal karşıla.

Bende şahsen yerli malı bir ürünü her zaman tercih ederim ve takdir de ederim bilirsin.

Örnek olarak verecek olursam,nam-ı diğer ÇBS oto cilası sayemde prim yapmıştır  :) ha bu görüşü savunup orada burada ballandırarak anlatan ve kalkıp gizlice ithal malzemeler kullananı da çok gördüm  :) O zaman aklıma da imam cemaat ilişkisi geliyor,ama imam ne kadar imamdır oda aşikar tabi  :)

Saygılarımla janım benim  :air_kiss:

Hakan ne alınganlığı. Sen niye üstüne alındın açıklama yaptın :)

Ben bunu sadece burası için demedim. Heryerde yapılan birşeylere hep alaycı eleştiri yapmaya bayılıyoruz. Devrim arabasında da aynı şey oldu. Şimdi bu araçlar içinde aynı eleştiriler geliyor.

Araç yok şuna benzemiş yok buna benzemiş. Ya yeni çıkan araçlara bir bakın tasarımlar ne kadar çok birbirinme benziyor artık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Ben bunu sadece burası için demedim. Heryerde yapılan birşeylere hep alaycı eleştiri yapmaya bayılıyoruz. Devrim arabasında da aynı şey oldu. Şimdi bu araçlar içinde aynı eleştiriler geliyor.

Araç yok şuna benzemiş yok buna benzemiş. Ya yeni çıkan araçlara bir bakın tasarımlar ne kadar çok birbirinme benziyor artık.

Türk Milletine taklit yakışmaz, yenilik ve icad yakışır. Kendimize özgü bir aracımız olmalı, zaten teknolojisinde dışa bağımlıyız. Örneğin petlas da sağdan soldan kalıpları alıp basıyor taklit ediyor bundan ötürü hep vasat bir firma benim gözümde. Yenilikçi kendimize has yapımız olmalı ;) Biz cahil veya kendini aşmamış değiliz bizi kandırmaya kimse çalışmasın cin olmadan adam çarpmasın

Yorum bağlantısı
Misafir

Açıklamadan ziyade yorumdu sadece Hocam. :)

Bunlar illaki olacak dediğim gibi.

Şuan dünya bir imaj sıkıntısı var,talep yoğunluğu ne yöne akıyorsa sistemde otomatikman oraya gidiyor.kimse kimseye zorla bir ürünü beğendirecek ve aldıracakta değil,ha şunu da merak etmiyor değilim,umarım o zamanları görürüz ve her birimiz yerli araba sahibi oluruz (Avrupai lüksümüzden vazgeçersek tabii) :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi, devlet aradı. Bununla alakalı kongre merkezinde iş adamlarını topladı. Yerli araba üretecez kim elini taşın altına koyar dedi. Çıkmadı bir babayiğit arıyoruz bile dedi. Ama pek yanaşmadılar iş Tubitak'a kaldı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi, devlet aradı. Bununla alakalı kongre merkezinde iş adamlarını topladı. Yerli araba üretecez kim elini taşın altına koyar dedi. Çıkmadı bir babayiğit arıyoruz bile dedi. Ama pek yanaşmadılar iş Tubitak'a kaldı.

Devlet bu kadar üstüne düşmemeliydi.

Amaç ne?

Ha ülkede yerli araç üretilse çok iyi olur. Ama bunu firmalar yapmalı.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Devlet bu kadar üstüne düşmemeliydi.

Amaç ne?

Ha ülkede yerli araç üretilse çok iyi olur. Ama bunu firmalar yapmalı.

Abi, Sabancı tutmuş Toyatanın elinden, Koç tutmuş, Ford ve Fiat'ın elinden, doğuş grubu, vw elinden.

Bugün, Koç çekici ve kamyon üretiyor Eskişehirde kimsenin haberi yok.

Bunları yapacak güçleri var ama, yeniden bir tesis kurup, yatırım yapmak istemediler. Üstelik devlet güvencesi arkasında. Zorla'da bu işi yapacaksın denmiyor ki.

Başka çare kalmadı yani. Aslında özel bir şirkete vermekti başından beri ama kimse yanaşmadı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Zorlu'nun projesi vardı galiba yerli otomobil ile ilgili ama vazgeçti mi veya devam ediyor mu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Abi, Sabancı tutmuş Toyatanın elinden, Koç tutmuş, Ford ve Fiat'ın elinden, doğuş grubu, vw elinden.

Bugün, Koç çekici ve kamyon üretiyor Eskişehirde kimsenin haberi yok.

Bunları yapacak güçleri var ama, yeniden bir tesis kurup, yatırım yapmak istemediler. Üstelik devlet güvencesi arkasında. Zorla'da bu işi yapacaksın denmiyor ki.

Başka çare kalmadı yani. Aslında özel bir şirkete vermekti başından beri ama kimse yanaşmadı.

Abi bunların yaptığından pek hayr gelmez, en güzeli devletin kendi eliyle yapması. O zaman çıta yüksek olur. THY-Pegasus ilişkisi gibi. Thy'de devlet parmağı var kalite ön planda, Pegasus tamamen özel, ucuzluk ön planda. Yanlış anlaşılmasın firmayı kötülemiyorum. Sadece tercihim kaliteden yana olurdu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Bizim bir arkadaş demişti ki "Devlet niye araba yapsın ki yapsa bu kadar vergi alamaz, devlet neden petrol bulsun ki kendi ülkemizde petrol olsa bu kadar vergi ile satamaz." Şuan hem arabalardan hem de petrol ürünlerinden alınan vergiler arabanın ve petrolün Türkiye'ye geliş fiyatından daha pahalı..

Bizim de tabi ki yerli arabamız olmalı ama herkes elektrikli veya hibritle uğraşırken biz petrolle uğraşmamalıyız. Yoksa yine geride kalacağız yine. Onun yerine çağın ne istediği belli..Ona göre bir harekete geçip bence yeni nesil bir araba ile piyasaya girmeliyiz. Aksi halde yine sönük kalma ihtimali çok yüksek maalesef..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Türk Milletine taklit yakışmaz, yenilik ve icad yakışır. Kendimize özgü bir aracımız olmalı, zaten teknolojisinde dışa bağımlıyız. Örneğin petlas da sağdan soldan kalıpları alıp basıyor taklit ediyor bundan ötürü hep vasat bir firma benim gözümde. Yenilikçi kendimize has yapımız olmalı ;) Biz cahil veya kendini aşmamış değiliz bizi kandırmaya kimse çalışmasın cin olmadan adam çarpmasın

Kendimize özgü aracımız Olmalı. Ama bunu özel sektör yapmalı derim. Dünyada kaç tane ülke devlet olarak araba üretiyor. (Kore hariç)

Petlasla ne sorunun var bilmiyorum ama ben 60 bin km oldu ikinci takımı aldım. Çok memnunum. Birdaha olsa bir daha alırım.

Senin kullandığın mercedesin yeni modelleri de nedense bir Zamanlar naylon diye lanse edilen renodan alındı. Volvo Mazda fordla ortak yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Kendimize özgü aracımız Olmalı. Ama bunu özel sektör yapmalı derim. Dünyada kaç tane ülke devlet olarak araba üretiyor. (Kore hariç)

Petlasla ne sorunun var bilmiyorum ama ben 60 bin km oldu ikinci takımı aldım. Çok memnunum. Birdaha olsa bir daha alırım.

Senin kullandığın mercedesin yeni modelleri de nedense bir Zamanlar naylon diye lanse edilen renodan alındı. Volvo Mazda fordla ortak yapıyor.

Abi vw örneğini verebiliriz. Aşağı saksonya eyaletine bağlıdır. Lada'nın Rusya, gelly ve cherry çin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Bence devlet babamız bir babayiģit aramak yerine kendisi babalık yapıp iyi ya da kötü, kaliteli ya da kalitesiz olmak üzere yerli otomobili üretecek tesisi kurup öncülük etmeli. Arabayı piyasada tutunacak hale getirdikten sonra da isteklisi varsa devretmelidir. Hem özel sektöre ürettirip üretilenden ve üretenden vergi almak için tepesinde beklememelidir. Devletçilik ilkesini hayata geçirmelidir. Öncelikle ürünün piyasada tutunma sorunu ortadan kalkıncaya dek teşvuk amaçlı olarak en az 5 sene vergi almamalıdır. İlk kez denenecek bir üründen tutup da rakiplerinden aldığı vergiyi almaya kalkışırsa yürümez. Denenmemiş ürüne 40-50 bin vereceğime gider o paraya denenmişinin alabildiğim en dolu versiyonunu alırım.

Özetle görüşüm ve iddiam:

1-Devletin yerli araba üretme konusundaki çalışmalara gönülden katılıyorum.

2-Devletin bir baba olarak buna öncülük etmesinin bir zorunluluk olduğunu savunuyorum.

3-Projeden üretime kadar her şeyi kendinin üstlenmesinin gerekliliğini savunuyorum.

4-Elini taşın altına koyacak yegane varlığın devlet olması gerektiğinin Devletçilik ilkesi bakımından elzem olduğu kanaatindeyim.

5-Yerli imkanlarla üretilen yerli otomobilin piyasada tutunabilmesi ve rağbet görebilmesi için aç gözlü bir şekilde vergiyle şişirilmemesininin bir mecburiyet olduğunu söylüyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektiriği fosili motoru otomatik şanzımanına gelmeden önce..

ana yol haritası belirlenir. şakası yok bir otomobil imalatı söz konusu. Lisans ile var olan bir teknolojiyi imal etmek için fabrika kurmak  demek bugün yaklaşık 1.500.000.000 milyar avro. bir buçuk milyar. tl olarak 5 -6 milyar TL .... bu ham yatırım pres boyahane vs. bunda motor üretim tesisi yok. çıplak kaporta şase imalatı boyanması. üstüne koltuklar torpido jant lastik takılması..

Milli demek ne dmeek o haritanın yolu çizilecek. sonra bir girma veya ortaklık veya özel teşbbüsler birleşip bu işe girişecek.

5-6 milyar TL toprağa gömecek .... bu dadecece kaporta üretimi.

100 adet belediyeye araba alırım sözü ancak fıkra olur.

Bu ülkede kibrit üretmek için zamanında ne engeller vardı? şimdi şükürler ki ne yüce fabrikalar var. ihracatta dünya ile rekabette olan.

Zamane dünyasında. şu bir gerçekk ki. kamu teşebbüsü ile üretim olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi vw örneğini verebiliriz. Aşağı saksonya eyaletine bağlıdır. Lada'nın Rusya, gelly ve cherry çin.

vw Almanya devleti kendi mi fabrika kurup üretiyor?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

vw Almanya devleti kendi mi fabrika kurup üretiyor?

Abi merkel'in parmağı yok. Ama eyalet sistemi olduğu için, Aşağı saksonya eyaletine bağlıdır. Kurucusu devlet ama..
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Hocam,özel sektör konusunda sana katılıyorum.

Sühanın petlas ile bir anısı var sanırım,devamlı bahsediyor.

Yeni çıkan Mercedesler cidden imaj kaybediyor bence,özellikle otobüslerindeki kalitede berbat durumda,binek araçlardaki durumda belli zaten,ha şu da var bundan bir 10 yıl gerisi bambaşka gerçekten.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

100.000 tl verin 100 km de 2 litre yakan arabayi bir ayda kapınıza koyayım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam,özel sektör konusunda sana katılıyorum.

Sühanın petlas ile bir anısı var sanırım,devamlı bahsediyor.

Yeni çıkan Mercedesler cidden imaj kaybediyor bence,özellikle otobüslerindeki kalitede berbat durumda,binek araçlardaki durumda belli zaten,ha şu da var bundan bir 10 yıl gerisi bambaşka gerçekten.

Hakan herkesin mutlaka sorun yaşadığı marka vardır. Buda o ürünün kötü olduğu anlamına gelmez. Petlas İle ilgili görüşlerimiz petlas konusunda var.

Yıllardır Mercedes otobüslerle seyahat ederim. Yolda kalmadık. Konforlu. Berbat olan ne ?(TEKNİK OLARAK YAZ) Hatta neoplana bir defa bindim 2008 yılında. Birdaha asla binmem dedim. Binek araçlarında Reno motoru kullanınca mı kötü oldu?

Bu arada yazdıklarının içini TEKNİK verilerle sen doldurarak yazarsan berbat özellikleri öğrenip ona göre ben de bindiğimde inceleme yapayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Abi,çakmak gazı sıkmak yok ama  :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

101. km de patlamasın?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...