İçeriğe Yönlendir

Ka - Bu Kadar Masraflı Mı?

Murathan Yıldırım

Recommended Posts

Murathan Yıldırım

Arkadaşlar, eşime 150.000 km de 2000 model ka 1.3 aldık. LPG li. 9500 tl . Bu yaz. Kırmızı ışıkta ve ara ara da hareket halinde ayağı gazdan çekince stop ediyordu . (Benzinde çalışırken de oluyordu) Bi otogaz ustasına gösterdim. Kelebek filan bişeyler söyledi. 250 tl filandan bahsederken, filtre, yağ conta derken 750 tl ye çıktı eylülde. Bi de ön düzen kötü, değişmesi gereken parçalar var dedi. Ekimde de onlar değişti.800 tl. Bu ay eşim aradı Bi gün, araç marş almıyor diye.. Ustaya haber verdik geldi baktı. Marş motoru arızası ve Volant dişlisi diş atmış dedi..sonuç 700 tl...usta benim aldığım 100-150 tl gerisi parça masrafı diyor.araç eski ve çok satılmamış olduğu için parçaları az bulunuyormuş ve pahalıya geliyormuş ... Arabayı servise vermeden önceki ve sonraki bir hafta resmen ailecek kriz yaşıyoruz..araba 2. Kira masrafı gibi oldu..ben araca ısınamadan soğumaya başladım açıkçası...9500 tl lik araç için bu masraflar olağan mıdır...yanlış mı yapıyorum bu paraları vermekle..önerileriniz nelerdir?..kıdemli arkadaşlardan yardım istiyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

150 bin km deki tümm araçlar için bu denilen geçerlidir. ancak zaman içinde düzelir ve problemler çözülür. ustanız iyi olsun yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

Usta her zaman alternatifli olmalıdır, tespit edilen problemin mutlaka sağlaması yapılmalıdır, parçalar için alternatif fiyatlar araştırılmalıdır. Piyasada düzgün usta sayısı çok az olduğu için kendisine tek seçenek olarak davranıldığında çoğu usta bunu aleyhinize kullanır. (malesef) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Durkac

Bir Ford Ka kullanıcısı olarak bence sizin oralarda ustalar biraz yükseklerde uçuyor.Yanısıra ford ka 2000 model ve tüplü bi araç ortalama 12.000-13.000tl ederinde olması lazım tabi bu bahsettiğim fiyattaki araçta mükemmel olamaz yaşı itibariyle... Siz aracı 9.500 tl ye almışsanız muhtemelen hataları ve eksikleri vardır :) Ve siz bunları tek tek gideriyorsunuz :) Yani ortalama bi araç haline gelmeye başlıyor aracınız. Eskilerinde dediği gibi üç kuruş fazla olsun temiz olsun :) Umarım problemleriniz bi an önce son bulur iyi sürüşler :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Musa Değerli

Masrafsız dediğimiz araçlara kasko+trafik+yıllık bakım+vergi ile hesaplayınca aracın kapıda durma maliyeti Aylık 350-400 lira :) Bir de buradan bakın.ben öyle yapıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Parça satmayan, güvenilir bir usta ve uygun fiyatlı parçacıya ihtiyacınız var. 

Motorda büyük bir sorun yoksa zamanla bakımlı hale gelecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Alt takımın konfor haricinde bir aciliyeti olmuyor(amortisörden ses gelmesi, porya salıncak vs.) ancak diğer kısımlar yolda bırakır cinsten. Ustalar da biraz tuzlu olunca 10 binlik arabanın %30'unu masraf olarak yapmak işten bile değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murathan Yıldırım

Haayırlı olsun,, aşağıdaki linkin faydası olaacaktır.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/225360-servis-ve-usta-%C3%B6nerileriniz-ankara/page-2birde batıkent tarafında ABC ' nin arkasına denk gelen bir yerde yüksel usta var..tavsiye ederim, şu anda telefonunu bulamadım. 

eyvallah teşekkür ederim..bulmaya çalışacam...

150 bin km deki tümm araçlar için bu denilen geçerlidir. ancak zaman içinde düzelir ve problemler çözülür. ustanız iyi olsun yeter.

iyi usta öneriniz var mıdır???

Usta her zaman alternatifli olmalıdır, tespit edilen problemin mutlaka sağlaması yapılmalıdır, parçalar için alternatif fiyatlar araştırılmalıdır. Piyasada düzgün usta sayısı çok az olduğu için kendisine tek seçenek olarak davranıldığında çoğu usta bunu aleyhinize kullanır. (malesef) 

Bir Ford Ka kullanıcısı olarak bence sizin oralarda ustalar biraz yükseklerde uçuyor.Yanısıra ford ka 2000 model ve tüplü bi araç ortalama 12.000-13.000tl ederinde olması lazım tabi bu bahsettiğim fiyattaki araçta mükemmel olamaz yaşı itibariyle... Siz aracı 9.500 tl ye almışsanız muhtemelen hataları ve eksikleri vardır :) Ve siz bunları tek tek gideriyorsunuz :) Yani ortalama bi araç haline gelmeye başlıyor aracınız. Eskilerinde dediği gibi üç kuruş fazla olsun temiz olsun :) Umarım problemleriniz bi an önce son bulur iyi sürüşler :)

eyvallah...yola girecek diyosunuz yani..inşallah bakalım... biraz daha sabır...

Parça satmayan, güvenilir bir usta ve uygun fiyatlı parçacıya ihtiyacınız var. 

Motorda büyük bir sorun yoksa zamanla bakımlı hale gelecektir.

Alt takımın konfor haricinde bir aciliyeti olmuyor(amortisörden ses gelmesi, porya salıncak vs.) ancak diğer kısımlar yolda bırakır cinsten. Ustalar da biraz tuzlu olunca 10 binlik arabanın %30'unu masraf olarak yapmak işten bile değil.

araba 10 000 olunca masrafı da ona göre olur diye bekliyor insan...

Yorum bağlantısı
Murathan Yıldırım

Masrafsız dediğimiz araçlara kasko+trafik+yıllık bakım+vergi ile hesaplayınca aracın kapıda durma maliyeti Aylık 350-400 lira :) Bir de buradan bakın.ben öyle yapıyorum :)

teşekkürler...içimi rahatlattınız bi nebze :) ...iyi usta öneriniz var mıdır???

Salıncak ve amortisör güvenlik içindir de ayrıca. Aman dikkat!

evet usta da öyle demişti...

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

İstanbul da olduğum için maalesef yok ama Ankara dan arkadaşlar yardımcı olurlar.

Yorum bağlantısı
Murathan Yıldırım

cevap veren herkese teşekkürler...meseleyi anlamama yardımcı oldunuz..anlaşılan o ki yaptığım harcamalar çok da abartılı değil ..bu şekilde devam etmezse...bu arada forumda yeni olduğumdan Ankara dışı cevap veren arkadaşlardan usta önerisi istemiş olabilirim.. idare edin o kadar... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Musa Değerli

teşekkürler...içimi rahatlattınız bi nebze :) ...iyi usta öneriniz var mıdır???

evet usta da öyle demişti...

İyi ustadan ziyade arabayı tanıyan usta bulmak lazım.Benim bulduğum usta başında durup yaptığını kontrol etmezseniz salayan bir usta.Ama Ne olursa olsun arabayı onun da sizin de tanımanız lazım.Olağan ve olağan dışı şeyleri ancak böyle öğreniyor insan.Mesela ''Fordlar yukarıda kavrar'',''Bunlar böyle yakar'',Bunların motoru böyle dizel gibi sesli çalışır'' yalanlarına kulak asmayın.Ha bir de şöyle bir durum var eliniz tornavida tutuyorsa ufak tefek tamiratları kendiniz yapın.Hiçbir usta sizin kadar değer vermez araca yapılan işe 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Dündar2
Vezir ipek

Ben 2000 model 1,3 city 77.000 de 12500 e aldım.570 TL ye (Hava filtresi,yağ filtresi,yağ,buji,Enjektör,Subap ayarı ) bakım yapıldı.215 TL ye de merkezi kilit ve alarm geldi.Arka silecek motoru sıkıntılı 200 TL ama onu alamam çok masrfa girdim.Usta sadece uzun yola çıkmadan arka amortısorleri değiştirmem gerektiğini söyledi onun içinde yazı bekliyorum açıkçası.Masraf oluyor ama usta çok önemli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murathan Yıldırım

Ben 2000 model 1,3 city 77.000 de 12500 e aldım.570 TL ye (Hava filtresi,yağ filtresi,yağ,buji,Enjektör,Subap ayarı ) bakım yapıldı.215 TL ye de merkezi kilit ve alarm geldi.Arka silecek motoru sıkıntılı 200 TL ama onu alamam çok masrfa girdim.Usta sadece uzun yola çıkmadan arka amortısorleri değiştirmem gerektiğini söyledi onun içinde yazı bekliyorum açıkçası.Masraf oluyor ama usta çok önemli.

hayırlı uğurlu olsun....kazasız belasız kullanın inşallah...km si iyiymiş...araç içi ses Nasıl...çok takıntı tukurtu var mı...
eyvallah teşekkür ederim...

Arkadaşlar, eşime 150.000 km de 2000 model ka 1.3 aldık. LPG li. 9500 tl . Bu yaz. Kırmızı ışıkta ve ara ara da hareket halinde ayağı gazdan çekince stop ediyordu . (Benzinde çalışırken de oluyordu) Bi otogaz ustasına gösterdim. Kelebek filan bişeyler söyledi. 250 tl filandan bahsederken, filtre, yağ conta derken 750 tl ye çıktı eylülde. Bi de ön düzen kötü, değişmesi gereken parçalar var dedi. Ekimde de onlar değişti.800 tl. Bu ay eşim aradı Bi gün, araç marş almıyor diye.. Ustaya haber verdik geldi baktı. Marş motoru arızası ve Volant dişlisi diş atmış dedi..sonuç 700 tl...usta benim aldığım 100-150 tl gerisi parça masrafı diyor.araç eski ve çok satılmamış olduğu için parçaları az bulunuyormuş ve pahalıya geliyormuş ... Arabayı servise vermeden önceki ve sonraki bir hafta resmen ailecek kriz yaşıyoruz..araba 2. Kira masrafı gibi oldu..ben araca ısınamadan soğumaya başladım açıkçası...9500 tl lik araç için bu masraflar olağan mıdır...yanlış mı yapıyorum bu paraları vermekle..önerileriniz nelerdir?..kıdemli arkadaşlardan yardım istiyorum...

İstanbulda Olsan, Sadece Noname Servise git Osman veya Fatih abiye göster sorunu çözsün rahat rahat kullan derdim ama ankara için birşey diyemiyorum

. Eyvallah...yine de teşekkürler...
Yorum bağlantısı
Vezir ipek

hayırlı uğurlu olsun....kazasız belasız kullanın inşallah...km si iyiymiş...araç içi ses Nasıl...çok takıntı tukurtu var mı...

eyvallah teşekkür ederim...

. Eyvallah...yine de teşekkürler...

Araç içi eh işte dedirtecek durumda daha kaset çalar teyibi duruyor =).Ön camda çatlak var ama yavaş yavaş düzenlemeye başlıyacağım.Ama önceliğim sis lambası olacak farları hiç tatmin etmiyor.,Kasisleri çok geç fark ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Araç içi eh işte dedirtecek durumda daha kaset çalar teyibi duruyor =).Ön camda çatlak var ama yavaş yavaş düzenlemeye başlıyacağım.Ama önceliğim sis lambası olacak farları hiç tatmin etmiyor.,Kasisleri çok geç fark ediyorum.

Sis lambasından evvel far ayarı yaptırın. Sis lambası için kasmayın derim. KA'nın far tası gayet geniş ve aydınlatması iyidir.

Yorum bağlantısı
Vezir ipek

Farları tamirci elden geçirdi fakat farın cam yüzeyi kirli ama çıkmıyor.diş macunu öneren oldu ama denemedim hiç.Triger kayışı kaç binde değişiyor acaba tamirciye sormayı unuttum ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Farları tamirci elden geçirdi fakat farın cam yüzeyi kirli ama çıkmıyor.diş macunu öneren oldu ama denemedim hiç.Triger kayışı kaç binde değişiyor acaba tamirciye sormayı unuttum ?

Aracınızın trigeri zincirlidir. 300bin km gibi bir ömrü vardır.

Farlar için forumdan Köksal bey ile irtibata geçmenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

farlar için plastix (meguiars) sis farı orjinalde olan araçalrda bile aydınlatmaz k yolu

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Azad Mirzade
On 22.12.2015 at 19:10, Çağlar Bayur yazdı:

farlar için plastix (meguiars) sis farı orjinalde olan araçalrda bile aydınlatmaz k yolu

benim farlarda da sıkıntı var bence, önümü zor görüyorum hatta hanım sık sık farları açmayı mı unuttun diyor.

Lambalarını mı değiştiriyoruz, ne yapıyoruz hocam? :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...