İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Otomatik Vites Kilidi Problemi Ve Çözümü

Serkan Toker

Recommended Posts

Serkan Toker
(düzenlendi)

Forumdaki onca otomatik Mondeo dan bir tek benim arabadaki bozuldu ya neyse, bir kaç fotoğrafla durumu anlatamaya çalışacağım. :)

Öncelikle arabanın vitesi P de iken frene basıp vites kolundaki mandala basarak R veya D konumuna getiriyoruz. İşte bu frene basma aşamasında aşağıda fotoğrafını göreceğiniz motor benzeri olup aslında elektromıknatıs olan parça önündeki plastik içine gömülü mıknatısı ileri itekleyerek kibrit çöpü kadar ucunu boşa çıkarıp vites kolunu serbest hale getiriyor. Bende bu mıknatıs çalışıyor gibi yapıyordu cıızzzt sesi geliyor ama kolu bırakmıyordu ara sıra. Sonra hiç bırakmamaya başladı bende küçük kapağı açıp kullandım bir süre sonra canıma tak etti. Mangalcıya gidiyorum valeye veremiyoruz F16 yı, abi bunun vites kitlendi yaa falan diyip mondeo hakkında olumsuz görüşü sahibi olmasınlar diye söktüm, çalışmaya başladı taktım bir ay çalıştı sonra hiç çalışmamaya başladı. Hurdacıdan benzer motoru alıp sorunu kökten çözdüm. Motor yani elektromıknatısın fotoğrafı aşağıda. Sorun yaşayan olursa diye yazıyorum ama inşallah olmaz bu konuda unutulur gider umarım. Uzun oldu kusura bakmayın.. ;)

Vites bölgesini komple sökmeden çıkmıyor.

gZ6m7O.jpg

Sökünce görünür hale geliyor.

Z73G83.jpg

Arkadaki vidası için biraz uğaştırıyor ama olsun sonuçta mondeo sevgisi bir başka. Gülü seven dikenine katlanır.. ;)

orVBbX.jpg

Vites kolunun P konumunda çıkmasını engelleyen alt kısmında görünen beyaz çıkıntısı..

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arada bir foruma uğra abi..  :p Elinize, emeğinize sağlık.  :bravo:  :flowers:

Küçük kapağı söküp içine karton tıkıştırmayı da düşündüm ama içimden bir ses koskoca Serkan Toker' e yakışır mı dedi. Dışarıda hava kaç derece biliyor musun dedim. Forum yararına dedi, sıkı giyinip daldım arabaya.. :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

tamirciler taş yesin di mi :angry:

:p  eline sağlık,helal olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Koskoca Serkan Toker'e yakışacak hareketler  ;)  Detaylı bilgilendirme için  :bravo:  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Eline sağlık Serkan hocam, güzel çözüm olmuş.  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

tamirciler taş yesin di mi :angry:

:p eline sağlık,helal olsun.

Abi sorduğumda vites kolu arabayı lifte kaldırılıp sökülecek komple değişecek falan dediler. Gerçektende vites mekanizması alttan dört tane civatayla bağlı. Ancak kilit yukarıdan sökülebiliyor zor da olsa.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Zamanında bende arkadaşın benzinli aracında sökmüştüm. Onda da takılma oluyordu. Bizde içindeki plastik pimi değiştirerek çözmüştük. Eline sağlık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Yalnız değilsiniz Serkan Abi, 

Ben askerdeyken benim de başıma geldi, yetkili servise gittim, vites yuvasını değiştirdiler  :rolleyes:

1200 tl vermiştim zamanında. Mağdurum  :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Taş

Serkan bey emeğinize sağlık, son 1 ay içinde kendi aracımda da 4-5 defa aynı problemi yaşadım , tam olarak değişimini yaptığınız parça çıkma parça mı yoksa o görevi yapacak başka bir malzeme mi? aramak istersem ne diye aramalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Bir de size yakışmayan diğer çözüm yolunu şahsen ben deneyebilirim, şu karton parçasıyla falan, ayrıntı verirseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Benim tırt ta yapıyordu aynı sesi ve vitese geçmemeyi...ben yedek ince bi kalemi o deliğe sokarak işi çözüyordum...ara bi sor la...ben çokk eski mondeocuyum olum...öyle koltuk ısıtma aparatı yapmaya benzemez... :p  işin ehli var burda... :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Şevketli Adminim Serkan Toker'i protesto ediyorum, hem aracı onarıyor hem  millete öğretiyor biz tamirciler taş'mı yiyelim :p Kardeşim ellerine sağlık süpersin :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

serkan abi eline sağlık. inşallah olmaz ama bir sorun olursa tuncay ustadan önce seni ararım :D  :D  :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Serkan bey emeğinize sağlık, son 1 ay içinde kendi aracımda da 4-5 defa aynı problemi yaşadım , tam olarak değişimini yaptığınız parça çıkma parça mı yoksa o görevi yapacak başka bir malzeme mi? aramak istersem ne diye aramalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Bir de size yakışmayan diğer çözüm yolunu şahsen ben deneyebilirim, şu karton parçasıyla falan, ayrıntı verirseniz.

Ramazan bey, parçanın aynısını bulamadım ama benzerini buldum. Ya makyajlı kasa değildi ya da Focus vites mekanizmasıydı. İçindeki kilit mıknatısını söktüm benim arabadan çıkanla kalıbı aynı değildi. Bir kenarını dremel denilen el aletiyle traşladım yerine oturdu. Vidalarını sıktım kablosu zaten aynıydı şimdi gayet iyi.. Diğer çözüm P harfinin yanındaki ufak kapağı söküyoruz, aşağı doğru çapraz inen bir beyaz plastik parça var. Onu bir kalem anahtar gibi şeyle aşağı bastırdığınızda bu mıknatısa dokunuyor ve kilit boşa çıkıyor. Oraya tıkıştırılacak bir şeyler parçanın sürekli basılı kalmasını sağlar. Ancak mekanizma çalıştığında içerinden bir siviç bir rölenin çalışmasını sağlıyor, sürekli basılı kalırsa ne olur bilmiyorum. 

Benim tırt ta yapıyordu aynı sesi ve vitese geçmemeyi...ben yedek ince bi kalemi o deliğe sokarak işi çözüyordum...ara bi sor la...ben çokk eski mondeocuyum olum...öyle koltuk ısıtma aparatı yapmaya benzemez... :p  işin ehli var burda... :p

Siz öğretmenseniz ben kırtasiyeci fotokopiciyim beyim. İnce kalem de buluruz yedekte buluruz da önemli olan düzgün çalışması. :p

Şevketli Adminim Serkan Toker'i protesto ediyorum, hem aracı onarıyor hem  millete öğretiyor biz tamirciler taş'mı yiyelim :p Kardeşim ellerine sağlık süpersin :bravo:

Teşekkür ederim abi, telefon rehberimde acil durumlar için numaran olmasa lastiğe hava basacak cesareti bile bulamam. Varlığın yeter ustam.. :)

Aaa sorunlumuymuş bu araba...  :tongue:

Sorunlu ama 2007, problemsiz kasa.. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Afşar

Elinize sağlık.

Tamir işlerine eli yatkın olmak müthiş bir şey ya.

Ne güzel.

Tamirciye felan gitseniz neler değişecekti, kim bilirr.

Maşallah :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Elinize sağlık.

Tamir işlerine eli yatkın olmak müthiş bir şey ya.

Ne güzel.

Tamirciye felan gitseniz neler değişecekti, kim bilirr.

Maşallah :nazar:

Teşekkür ederim, söylemesi ayıp ofis makinelerinin tamircisiyim. Fotokopi/faks ve masaüstü ofset.. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...