İçeriğe Yönlendir

Fiat Marea Yağ Seviye Kontrolü Sorunu

Engin Ünal

Recommended Posts

Engin Ünal

Merhaba , aracım 2004 marea liberty 1.6 16 valf motoru var. Yağ değişiminden 3000 km sonra seviyesini yağcıda kontrol ettirdim (stop ettikten 15 dk.sonra) seviye çubuğun en alt kısmındaydı , 1 litreye yakın ilave ettik , ilave ettiğimiz yağ hemen kartere süzüldü yağı tamamladık , yağ seviyesi çubuğun üst çizgisinde , akşam park ettim sabah baktığımda yağ çubuğun üst seviyesinin epeyce bir üzerindeydi , yani koyduğumuz yağ fazlalıkmış gibi , fiat forumlarundan takip ettiğim kadarı ile motordaki yağ çok geç süzülüyormuş bu şekilde yazanlar var .

Benim merak ettiğim üstten koyduğumuz yağ kartere hemen süzülüyorda , motorun içindeki yağ neden çok geç süzülüyor . Yağ seviye kontrolü için 5 saat yağın süzülmesini mi beklemem gerek :)

Motorda yağ yakma belirtisi yok.

Değişimde opet 10-40 yağ koydurmuştum.

Yorum bağlantısı

Engin abi her hafta yağını kontrol ederdim ve toplamda da 3 kez yağ değiştirmiştim mareada. Hiç buna benzer sıkıntı yaşamadım. İlk baktığınızda ki eksik ölçümde yağ çubuğunu tam takmama gibi sıkıntı olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Engin abi her hafta yağını kontrol ederdim ve toplamda da 3 kez yağ değiştirmiştim mareada. Hiç buna benzer sıkıntı yaşamadım. İlk baktığınızda ki eksik ölçümde yağ çubuğunu tam takmama gibi sıkıntı olabilir mi? 

Yok ilkay 3-5 kere taktık çıkardık çubuğu , banada çok ilginç geliyor , bir kaç defa denedim , arabayı stop ettikten sonra yapılan ölçümle , 5-6 saat sonra yapılan ölçüm arasında çok fark oluyor.

Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

Focus da aynısı başıma geldi, araç stop ettikten 15-20 dk sonra yağ kontrolü yaptım , yağ çok az gözüktü, hemen benzinlikten yağ alıp ekledim sonraki gün kontrol ettiğimde yağ seviyesi yağ çubuğunun üst çizgisini geçmişti. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Merhaba , aracım 2004 marea liberty 1.6 16 valf motoru var. Yağ değişiminden 3000 km sonra seviyesini yağcıda kontrol ettirdim (stop ettikten 15 dk.sonra) seviye çubuğun en alt kısmındaydı , 1 litreye yakın ilave ettik , ilave ettiğimiz yağ hemen kartere süzüldü yağı tamamladık , yağ seviyesi çubuğun üst çizgisinde , akşam park ettim sabah baktığımda yağ çubuğun üst seviyesinin epeyce bir üzerindeydi , yani koyduğumuz yağ fazlalıkmış gibi , fiat forumlarundan takip ettiğim kadarı ile motordaki yağ çok geç süzülüyormuş bu şekilde yazanlar var .

Benim merak ettiğim üstten koyduğumuz yağ kartere hemen süzülüyorda , motorun içindeki yağ neden çok geç süzülüyor . Yağ seviye kontrolü için 5 saat yağın süzülmesini mi beklemem gerek :)

Motorda yağ yakma belirtisi yok.

Değişimde opet 10-40 yağ koydurmuştum.

sıvı sabun şişesinin içindeki kalan kenardakilerin sızmasını çok beklersiniz. ama içine ek sıvı sabun koyarsanız ek koyduğunuz hemen ters çevirince akar.

yani yüzeylere yapışmış olan yağ geç iner. fazla yağ ise üstten zaten akar iner.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Erden

2005 stilo aracım vardı. marea motoru kullanıyordu. yağ seviyesi düşük ikazı veriyordu. öyleki yağı tamamladıktan 1500-2000 km sonra ikaz ışığı yanıyordu. sürekli olmuyor ama arada yanıyordu. yağ yakma belirtisi yoktu. egzosdan anlaşılmıyordu. ustaya gösterdiğimde sübap keçesinin değişmesi gerek dedi. belki sizdede bu tip sorun olabilir.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

Kullanıcı kitabını okudumda , fiat mühendisleri 1000 km'de 1 litre yağ eksilmesini normal kabul etmişler , 20.000 km yazmışlar yağ değişim aralığını , o zaman yağ değişimine kadar 20 litre yağ ilave edilmeside normal bir durum.

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...