İçeriğe Yönlendir

Dizel Mi Benzinli Mi

Osman Yılmaz 83

Recommended Posts

Alparslan Özaslan

arkadaşlar sıfır alacaklarda da söyle bir sorun var.dizel ile benzinli arasında sıfırda fiyat farkı 10,000 TL civarında.senede 15000 km yol yapan biri dizel ile benzinli arasında ortalama ,10 kuruş fark eder.buda yılda 15000 km de 1500 TL ederki yılda 15000 km yapan biri için 7 yılda amorti eder.üstelik sıfırdaki 10.000 tl lik fark ikinci elde hele 7 yıl sonrayı düşündüğünüzde benzinli ile dizel arasında satış farkı  1-2 bin lira ancak olur.üstelim 7 yılda 135000-140000 km yapacak bu seferde satarken km 100000 km geçtiği için alıcının adına aceba sorusu olacak.ayrıca bakım masraflarındaki farkı birde garanti bittikten sonra enjektör veya diğer arızaları düşündüğünde.yılda 15000 km den fazla yol yapmayanlar için tabi performansı düşünmeyenlere benzinli daha mantıklı diyorum.birde LPG olursa(sibob eritme sorunu var)yine söylendiğine göre 80000-100000 km de olduğunu düşünürsen maliyetide 1000-1500 TL gibi söyleniyor.çok yol yapmayanlar için benzinli uygundur.bu benim tercihim.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

yılda yapılan km önemli fakat ondan daha önemli olan unsur alacağınız aracın dizel ve benzinli araç modellerinin fiyatları. 

şimdi biraz teknik veriler altında 4 işlem yapalım;

focus sedan tit.   benzin  1.6 tivct   125ps  159 tork    6 litre      73.670 lira

focus sedan tit.   dizel     1.6 tdci    115ps   270 tork   4,5 litre    87.145 lira

misal benzinli focus ve dizel focus arasında 13.475 lira fark var. benzin ve mazot arasında 0,73 lira fark var.

eğer dizel alırsanız her 100 km için 9,78 lira kârınız var.

13475 / 9,78 = 1377,81 (adet 100 km gidiyoruz)

1377,81 * 100 = 137781 km

dizel araba alarak başta ödediğiniz fazladan 13.475 lirayı 137.781 km sonra sıfırlıyorsunuz, yılda da 14.000 km yol gittiğinizi farzedersek, yaklaşık 10 sene sonra, başta fazladan verdiğiniz parayı yakıttan kazanıp, daha sonra kâra geçiyorsunuz.

şimdide gerçekleri konuşalım:

*elbette gerçek yakıt tüketim değerleri fabrika verilerini tutmuyor. o yüzden bu hesaplamayı gerçek tüketim değerleri üzerinden yapmalıyız.

*ikinci el alacaksak dizel benzinli araç fiyat farkı bu kadar olmayacak. dizeli pahalı fiyattan alıp daha sonra pahalı fiyattan satacaksınız, zararınız az olacak.

*dizelin bakım masrafları daha fazla olacak, turbosuna dikkat ederek kullanacaksınız, daha gürültülü çalışacak ama daha fazla tork değeri elde edeceksiniz. araç kalkışlarda ve yokuşlarda zorlanmayacak.

*depo doldurma bazında cebinizden daha az para çıkacağı için psikolojik olarak mutlu olacaksınız, uzun yolda az yakacak ama sürekli kısa mesafe kullanacaksanız dizel motor hem geç ısınacak hem de tüketiminiz fazla olacak.

kısaca son karar gene sizde bitiyor.  ;)

Ben hala bunu savunuyorum şu anada benzinli olup 6 ile 6,5 lt şehir ortalaması yakalayan bir çok araç var ve ben 1,25 fiestada 5 ile 6,5 lt ortalma ile kullandım 

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Dizel 100 küsur binlerde parayı amorti ediyor, pahalı alıyoruz da nasıl pahalı satıyoruz ki? 100.000 i devirmiş bir dizele insanımız hiç de güzel gözlerle bakmıyor ki.

Turbosu mu üfler, enjektör mü işer, katalizör mü dolar vs çeşitli sıkıntıların baş göstereceği bi sınır. Bir de km orijinal mi olayı var. Yakın zamanda iş arkadaşım aldı 3 kasa focus daha 40.000 de katalizör tıkanmış neyse ki aldığı adamın üstüne gitti de aldı masrafını.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bizim ülkede gerçi ikinci eller çok yüksek, dizel bir vw alacaksın ,3-4 yıl sonra satacaksın, nasıl olsa iyi paraya gidecek. Sonra yeniden vw dizel. :)

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Benim için sonuna kadar dizel

Beni en cok etkileyen motorun çıkardığı ses , mazotu köpürtmesi .. Anlayamazsiniz

7b492db594b4ba375ba199583784d55a.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

tsi Leon derim

Tam da böyle bir değişime hazırlanıyorum. Tdci focus out tsi leon in.
Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Auris

1.33 Life 53,900 53,900 51,400 Auris Dizel 1.4 D-4D Active 76,600 76,600 74,200

Corolla 1.33 Life 56,900 56,900 53,600 Corolla Dizel 1.4 D-4D Active 79,600 79,600 75,200

Bu marka için güncel fiyatlarda makas iyice açılmış. Diğer markaların benzer karşılaştırmalarına göre 2-3 bin TL daha pahalı . Ve bana göre izah edilemez seviyelerde. :) 1.0 - 1.2 gibi  vergi avantajlı benzinlier altın bunların yanında.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Aurisin 1.33 life paketini hic anlamiyorum ben dijital klima var arabada ama kapak jantlar arka camlar

Kollu sis fari yok vs b segmentte kabul ederim ama c segmentte kollu cam nedir ?

Yorum bağlantısı
Bora Yetkin

her türlü dizel yılda 1 km de yapılsa 100000 km de yapılsa her türlü dizel, 15bin km altındaysa benzinli alınmalı düşüncesi bence çokta mantıklı değildir dizel alırkende pahalı ancak sonuçta satarkende pahalı ayrıca bakım fiyat farkları eskisine oranla fark yok denilebilecek seviyede sonuçta

Aynı mantıkla yaklaştığım için dizel diyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serdar Serim

Bir de şu acıdan bakmak lazim. Aracı satacağın zaman dizeli yüksek fiyata satacaksın. Bir de az kullanırsan km.si düşük olursa çabuk satılır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...