İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Tıkırtı Sorunu

Akif Yılmaz

Recommended Posts

Akif Yılmaz
(düzenlendi)

2015 Haziran üretimi Titanium X 1.6 TDCI satın aldım. Aldığımda 3 km'deydi, şimdi 800km'de. VIN sorgusunda Almanya üretimi görünüyor.

Daha önce 2010 Fiesta Titanium X 1.4 benzinli kullanıyordum.

Lastik basınçlarını normal seviyeye çektim 34 ön - 31 arka.

Sorunum C-Max'in çeşitli yerlerinden (özellikle ekran çevresi ve gösterge çevresi) tıkırtı sesleri gelmesi. Daha önceki Fiesta, İspanya üretimiydi ve özellikle ilk 10000 km'de çok daha tok ve sessiz gidiyordu. Tıkırtı yoktu. C-Max'in kabini genel olarak daha sessiz olsa da tıkırtılar rahatsız edici.

Bu durum sizce normal mi?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Merhaba, sanırım bu ses araba hareket halindeyken geliyor öyle mi? Diğer modelleri bilmiyorum ama dijital klimalı (C-Max deneyimimden biliyorum) araçlarda motor durdurulduktan bir süre sonra klima sanırım kendini test ediyor ve içeriden sesler geliyor. Bu ise normal..

Yorum bağlantısı
Misafir

Aslında normal olmaması gereken bir durum. Ama Ford araçları genelinde trim sesleri normal karşılanıyor. Şöyle ki servise bu şikayet ile gitseniz "normal bunlar" deyip geri yollama ihtimalleri %90.. Ama yine de servise bir gidin ve şikayet açtırın.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Ford bu politika ile çok iyi araba satıyor..ne deseniz ya kullanıcı hatası yada normal deniliyor..o zaman aracı satarken uyarsanıza 100.000 liraya sattığınız arabada 1000 km olmadan trim sesi olabilir diye..

Ford da servis işi tanıdığınız yoksa facia..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akif Yılmaz

Yanıtlar için teşekkür ederim.

Gösterge çerçevesinin üstünden gelen sesi, çerçeve ile üstteki yumuşak kısmın arasına kadife sıkıştırarak çözdüm. Dokunmatik ekranın üstündeki tıkırtıları da orayı açıp sünger doldurarak kendim kesmeyi deneyeceğim. Bu araçlarda 8 inçlik yeni bir ekran var, sanırım bu kısım tekrar tasarlanırken özen gösterilmemiş. Makyajsız kasalarda o kısım daha derli toplu görünüyor.

Şu videoda o kısmın nasıl açıldığını gördüm:

Baktığım her yerde (halı altı, davlumbaz içi, torpido arkası) yalıtımın gayet iyi yapılmış olduğunu görüyorum. Dizel sesinin içeri gelmemesi için çaba harcanmış. Denizi geçip çayda boğulmak derler ya aynen öyle bir durum olmuş.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Merhaba,kol dayama dahil her yerinden ses geliyor ön tarafta. Dün itibariyle garantim de doldu. zaten servis başından savıyor. Artık yapılan uygulamaları takip edip kendim çözeceğim. Göstergeyi söküp mü kadife koydunuz?

Yorum bağlantısı
Akif Yılmaz
(düzenlendi)

Yukarıdaki gösterge Focus'a ait. C-Max'ın göstergesi de focus gibi, bir farkı yok. Ben göstergeyi sökmedim. Aşağı doğru esnetip araya şerit halinde siyah kadife sıkıştırdım. Göstergenin sesini kesti. Bu uygulamanın fabrikada yapılmış olması gerekiyordu!

Araca en azından rodaj süresince sessiz bir biçimde binerim diye umuyordum. Anlaşılan sağdaki soldaki sesleri kesmek için trimi kaldırıp sünger tıkmam gerekecek...

tarihinde Akif Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akif Yılmaz

Merhaba, sanırım bu ses araba hareket halindeyken geliyor öyle mi? Diğer modelleri bilmiyorum ama dijital klimalı (C-Max deneyimimden biliyorum) araçlarda motor durdurulduktan bir süre sonra klima sanırım kendini test ediyor ve içeriden sesler geliyor. Bu ise normal..

Aydın Bey merhaba. Aynı sesler Fiesta'da da geliyordu. Hatta daha beterdi. Arabanın içinde kahve makinesi çalışıyor gibiydi :) Fiesta'da artı olarak dijital klimanın fan sesi de vardı ve rahatsız ediyordu. Ortam sıcaklığını ölçen küçük bir fan var Ford'larda. C-Max'de en azından şimdilik fan sesi yok.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Bekir Çelik

C Max'i olan kaç kullanıcı bu trim seslerinden şikayetçi acaba?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Kol dayamadan kaynakli sesi kapagin manyetik birlesim yerine pecete tarzi bir sey koyarak kestim, gögüsten (muhtemelen teyp üstü telefon koydugumuz kısimdan) nadiren ses geliyor oraya çözüm uyduramadim, söküp bir temizleyip ardından ince bir şilte tarzı birşey uydursak geçer diye hayal ediyorum.. Ama hayalden öte gidemedik[emoji16]
sol emniyet kemeri makara kismindan çok hafif bir ses var silikon sprey sıksam düzelecek ama bir süre sonra yine aynı olacak diye ellemiyorum..

Araç 2011

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
4 dakika önce, Emre Sutay yazdı:

Kol dayamadan kaynakli sesi kapagin manyetik birlesim yerine pecete tarzi bir sey koyarak kestim, gögüsten (muhtemelen teyp üstü telefon koydugumuz kısimdan) nadiren ses geliyor oraya çözüm uyduramadim, söküp bir temizleyip ardından ince bir şilte tarzı birşey uydursak geçer diye hayal ediyorum.. Ama hayalden öte gidemedikemoji16.png
sol emniyet kemeri makara kismindan çok hafif bir ses var silikon sprey sıksam düzelecek ama bir süre sonra yine aynı olacak diye ellemiyorum..

Araç 2011

Benim sattığım 96 Broadway'den o sesler gelmiyordu arkadaş, ne kadar ironik.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay
Benim sattığım 96 Broadway'den o sesler gelmiyordu arkadaş, ne kadar ironik.

İroni konusinda haklisiniz, millet uzaya giderken böyle sesleri hesap edememeleri garip..
Aslında sesler cok yüksek tonda degil cızırtı diyebilecegimiz kadar az.. Ayrıca kabin içi ses seviyesi düştükçe de duyduğunuz sesler çogalıyor [emoji5]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Kamer Şen

iyi forumlar herkese yaklaşık 1 buçuk ay önce aldığım 2012 grand c max aracımda orta gösterge panelinin oralardan kalkış ve bozuk yollarda müthiş bir cızırdama başladı, araçtan soğumaya başladım o derece lütfen yardım edin..

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
21 dakika önce, Kamer Şen yazdı:

iyi forumlar herkese yaklaşık 1 buçuk ay önce aldığım 2012 grand c max aracımda orta gösterge panelinin oralardan kalkış ve bozuk yollarda müthiş bir cızırdama başladı, araçtan soğumaya başladım o derece lütfen yardım edin..

Benim geçen yıl sıfır aldığım yepyeni aracımdada soğuk havalarda aynı yerlerde zırıltı oluyor.Ön paneli sökeriz serviste birkaç gün kalması lazım dediler yaptırmadım.Hava 15 derecelere çıktımı ses gidiyor. Şimdi birde kışlık araç lazım bunu yazın kullanacağım sanırım :D  Yada yollarımızı ayıracağın tez zamanda...

Yorum bağlantısı
Kamer Şen
14 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Benim geçen yıl sıfır aldığım yepyeni aracımdada soğuk havalarda aynı yerlerde zırıltı oluyor.Ön paneli sökeriz serviste birkaç gün kalması lazım dediler yaptırmadım.Hava 15 derecelere çıktımı ses gidiyor. Şimdi birde kışlık araç lazım bunu yazın kullanacağım sanırım :D  Yada yollarımızı ayıracağın tez zamanda...

:) bu sorun yoktu hocam aldigimda yeni basladi fakat sicakta gidecek gibi degil, kalkislarda ve bozuk yolda geliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...