İçeriğe Yönlendir

Kamyon'la Yaşadığım Kaza Ve Alınan Dersler. (Mondeo Mk3)

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Merhaba arkadaşlar. Aranıza yaklaşık 1 ay önce 2007 ghia mondeo ile katildim. Arabamı çok sevmiştim. Yolda gidişi olsun, gücü olsun her şeyiyle guzeldi.

Neyse gel gelelim bir sorumsuz kamyon bu güzelliğe leke düşürdü. Oldukça tecrübeli bir sürücü olduğumu sanıyordum ama değilmişim.

Kurban bayramı tatili için eşim ve oğlumla beraber istanbul'dan bolu'ya doğru gidiyorduk. Trafiğe yakalanmayayım diye cuma günü yola çıktım. Ben en sol şeritte 100 km hizla ilerlerken yaklaşık 50 metre önümde bir araç ve 30-40 metre arkamda da baska biri vardı.

Sağımda ise bir kamyon. Yol izmit körfez civarında hafif yoğun olduğu için ben kamyonu geçemedim, tam paralelinde yaklaşık 20-30 saniye kadar beraber gittik. Ben bir ara kamyoncunun aynasina baktim beni goruyor mu acaba diye icimden gecirdim. Kamyonun önü boştu, rampa da çıkmıyorduk yol düzdü. Ben de kendisini geçmek uzereydim sag on tekerim kamyonun soför cami hizasindaydi.

Buradan sonra anlatacaklarim 3-4 saniye de olup bitiyor.

Her ne olduysa oldu ve kamyon birden ustume doğru geldi. Ben ayni anda hem frene hem kornaya basip bir taraftanda arabayi bariyere dogru cektim. Ancak kamyon gelmeye devam etti ve benim aracin sag ön yolcu tarafindan kasayi takip sag on tekerime de tekerlegini vurduktan sonra bariyerle arasinda tutup birlikte biraz surukleyip sonra kacti gitti.

Tabi ben o panikle hemen durdum. Allah'a şükür bizden kimsede saga sola carpma bile olmadı. Oğlum zaten bebek koltuğundaydı, hepimizde kemer takılıydi. Sonra arabaya baktim ve yola devam edebileceğini gorunce korfez sapagindan cikip polisi aradim.

Polisin ilk sordugu soru plakayi aldiniz mi oldu. Ben hayir deyince yapacak bir sey yok dediler sonra da gittiler.

12 yıldır hem uzun yol yapmis hem de sehirici kullanan aktif sürücü ve daha once surtme dahi yaşamamış biri olarak bu kazadan aldığım dersler ve geriye kalanlar.

1. Asla bir kamyonla uzun sure yanyana gitmeyeceksin. Ya gerisinde duracaksın ya da hemen geçeceksin. Aslında bunu biliyordum ama onumde arac oldugu icin uygulayamadik.

2. Arabanda mutlaka kaza aninda plaka ezberleyen birini ya da araç kamerası bulunduracaksın. İkincisi daha kolay.

3. ESP siz arabaya binmeyeceksin. Hayatımızı önce Allah'a sonra mondeo'ya borçluyuz. Araba o darbeye rağmen çizgisini bozmadı.

4. Arabayı alir almaz oturmadan once kasko yaptiracaksin. Burada suç benim tabi. Biraz ihmal ettik.

Buradan sonrasi mondeo mk3 sahipleri icin.

Arabamin sag ve sol tarafi komple boyanacak. Sag on kapim ve camurlugum degisecek. Ayrica sag on camda degisecek. Sag ust direkte de 5 cm lik yirtilma var burasi da tamirr edilecek. Boyaci 1700 fiyat cikardi. Arka ve ön tamponu da boyayacakmış. Kaportacı 1500 işcilik istedi. Kapiyi ve camurlugu ben bulup getirecegim. Arabam su an adapazari sanayi de. Tahmini masraf çıkma parçalarla 6000-7000 arası. O da ön camı sökecek olan usta kırmadan sökebilirse. Aracin deger kaybiyla beraber yaklaşık 12-13.000 arası zararim var. Önümde de iki secenek var ya bu haliyle satıp zararını sineye çekeceğim ya da yaptirip binecegim. Arabamin yuruyen aksaminda ya da şasede bir sorun yok. Sizce hangisi mantikli olur? Bu kapıyı bulabilme şansım var mıdır. Aynayı bile göremedim parça satan yerlerde. Ayni kapi ingiltere'de dolu olarak 100 liraya alınabiliyor. Uçağa binip alıp gelsem mi diye de düsünmüyor değilim.

Bunlar da fotolar.

http://i.hizliresim.com/J3OA55.jpg

http://i.hizliresim.com/E3yJQB.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Altay1

Istanbula gelip yaptirin derim hem buyuk sehir hem parcalar bulunur

Cok buyuk gecmis olsun

Ben kamyonlarla hayatta yan yana veya cok dar ise sollama yapmam

Eger yolda mobese gise vs vs varsa bir goruntu arastirin derim

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

geçmiş olsun. büyük araçların kör noktaları maalesef. tabi umursamaz şoförler.

Yorum bağlantısı

Gecmis olsun. Kaza olduktan sonra cana gelmedigi icin sukredip saglikli karar almak lazim. Bence bu haliyle satmak gerek araci. Yaptirdiktan sonra icinize sinmezse ya da sinse de satmaya kalksaniz cok daha fazla zorlanacaksiniz. Genelde bu tarz satislarda takas olursa biraz daha karli olabilirsiniz. Bu haliyle ucuza kapatmak isteyen cok olabilir.

Kamyon ve otobuslerle ilgili genelde konulara yazarim ve kendim mumkun oldugunca tatbik ederim; otobusun arkasinda, kamyonun/tirin önünde durmayacaksiniz. Kor noktalarinda kalmak cok mumkun bu pozisyonlarda.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Geçmiş olsun Rabbim sizleri korumuş. Bu haliyle Satılır sa oluculer tabiri denen insanlar çok olur. Takas daha mantıklı. Yada yaptırıp araciniza binmeye devam edin bence.

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Çok geçmiş olsun , sizlere birşey olmaması sevindirici . İmkan varsa istanbulda yaptırmak daha iyi olacaktır. Araca binmek gibi bir düşünce varsa yaptırın binin bence.

Yorum bağlantısı
Eray Aksoylu

çok geçmiş olsun mondeolar güven konusunda asla taviz vermiyor yapan mühendislere helal olsun.. sizlere de bişey olmaması gayet sevindirici.. adapazarında hangi sanayide araç ona göre işlem yaptırın derim. çünkü 5 tane sanayi var ve her işi her sanayide çok iyi yapan yok usta tercihinizi iyi seçin şayet kararsızsanız veya rastgele gitmediyseniz müsait vakitte kendi kaportacı boyacı ve camcıma götürebiliriz işçiliklerine son derece güvendiğim kişilerdir ve asla abi bu olmamış dedirtmediler. ayrıca ziraii aletler veya artvin sanayideyse hiç vakit kaybetmeden oralardan çıkmanızı tavsiye ederim

Yorum bağlantısı

Çok büyük geçmiş olsun Allah korumuş. Anlattığınız olayın bi benzeri Ankara Gerede otobaninda başımıza geliyordu tır şoförü 50 mt önümde en Sağ şerifte ben orta tır orta seride geçti abiden bende sola kaçtım sollayacam baktım hala seride girmeye devam ediyor korna fren derken meğer adam uyuyor bi Sağ bi sol yaptı koca tır.. Artık Kolay kolay girmiyorum tirlatin arkasına Yada yanındaki seride

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

geçmiş olsun, maalesef bayram öncesi yaşanan talihsiz ve kötü bi hadise. Allah korumuş, çok şükür sizde bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Bu hasara rağmen çizgisini bozmaması mondeo iyi bir yol tutuşa sahip olduğunun kanıtı

Size de geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Allah beterinden sakınsın.Allah korumuş.

O şerefsiz adi  mahlukatı da Allah bildiği gibi yapsın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Araç içi kamera şart oldu artık.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Araç içi kamera şart oldu artık.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Mehmetbey lütfen  tapatalk imzanızı kapatınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmetbey lütfen tapatalk imzanızı kapatınız.

Pardon Fatih BEY [emoji8]
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Engin Akşen

Öncelikle çok geçmiş olsun. Ortada resmen kasıtlı adam yaralama hatta kasıtlı adam öldürmeye teşebbüs var. Zaten sizin o pozisyonda aracın plakasına bakacak durumumuz yok. Polis uğraşmak istememiş anladığım kadarıyla... yol üzerindeki kameralardan çok rahat tesbit ederler. Yarın bir gün o kamyon şoförü başkasına da yapar onlar sizin kadar şanslı olmayabilir. Bence işin peşini bırakmayın..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Pardon Fatih BEY [emoji8]

Mehmet Bey Büyük harf de kullanmiyoruz[emoji12] [emoji12] [emoji12]

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Bey Büyük harf de kullanmiyoruz[emoji12] [emoji12] [emoji12]

Saygilarimla.

Büyük harfin kullanımının amacı bellidir ve burada amaca hizmet etmiştir [emoji6]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...