İçeriğe Yönlendir

Ikilemde Kaldım.

Serkan Erden

Recommended Posts

Serkan Erden

arkadaşlar merhaba; 2015 focus 1,6 benzinli arac sahibiyim. aracı alalı 20 ay oldu,km'si 13000 de. önümüzdeki birkaç ay içerisinde lpg dönüşümü yaptırmayı düşünüyorum,lovato taktıracam, fiyat aldım ustada buldum, (ruhsat dahil 2100 tl civarı) ancak bu aralar yaptırma konusunda tereddütler yaşamaya başladım. malum gaz fiyatları arttı.2,30- 2,35 tl. oldu. aracı satma niyetim yok,en az 5-6 yıl daha binme niyetindeyim. lpg ile benzin arasında 15-20 krş. oynuyor, fazla araç binmiyorum, benzin yakar diye caydığımda oluyor,lpgye geçince biraz daha fazla binerim gibi. yinede karar veremedim,siz olsanız ne yapardınız.

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Hic dusunmeden taktiririm. Cunku benzinliyken gaza bile basmaya korkarim tabiri caizse

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
(düzenlendi)

En az 5 ya da 6 yıl daha binmeye niyetliyim demişsiniz. Yılda ortalama 5000 km yol yaptığınızı düşünsek bile yaklaşık 3 yıl içerisinde LPG dönüşümüne ödediğiniz parayı, benzin-LPG fiyatları arasındaki fark sayesinde amorti edebiliyorsunuz. LPG dönüşümü yaptırmak ekonomik açıdan mantıklı görünüyor. 

tarihinde Barış Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Nasılsa lpgli diye kullanım miktarınız artacak ve yakıta ödediğiniz toplam tutar aynı olacak bence. 20 ayda 13k kilometre yapılıyorsa ben olsam orjinalliğini bozmazdım.

Yorum bağlantısı

13.000 km'de LPG kullanmayıp benzin kullanarak yaklaşık 1.600 TL fazla ödemişsiniz, ben sizin yerinizde olsam taktırmazdım.

Ayrıca, aracın orjinalliğinin bozulması, bagajın küçülmesi, avm ve kapalı otoparklara girilememesi, uzun yolda acaba lpg satan istasyon bulabilecek miyim endişesi, aracın ederine 2.000 TL daha eklenmeyecek olması, az yakıyor diye gereksiz araç kullanımı gibi sebepleri de göz önünde bulundurmak gerektiği kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yılda 8000 km ortalama olarak. Lpg taktırırsanız bu km 10 bine çıkar. Taktırın derim. 5-6 yılda 50-60 bin km de cebinize kalacak para en az 4-5 bin lira.

Yorum bağlantısı
Osman Keser

Yaklaşık olarak 10k kilometrede amorti edersiniz. Ama Size nacizane tavsiyem, muhakkak PRİNS marka taktırın. Asla pişman olmazsınız. Benzinde binmek çok mantıksız. Prins marka taktırın keyfinize bakın. Tüpe geçme süresi çok kısa ve çok kaliteli bir marka.

Yorum bağlantısı
İsa Acar
(düzenlendi)

2011 model 1.6 benzinli mondeom var. şu ana dek 10 ayda 21 bin km yol yaptım. LPG' yi 25.06.2016 tarihinde taktırdığımda (Prins silverline, sıfır sıkıntı) yaklaşık 9777 km. yol gitmiştim. O kadar yola neredeyse parasını ödemişti ama gecikmiş olduk bir kere :) Binmeyecek olduktan sonra araba niye alınır ki? Gezecekseniz de gezdirmez çok yakıyor diye. Hele bi de 5-6 yıl binmeyi düşünüyorsanız hiç düşünmeyin bana kalırsa, kendini amorti eder.  :)

tarihinde İsa ACAR tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Şahsi kanaatimdir : 20 ayda 13000 km yaptıysanız, yılda yaklaşık 8000 km  yol yapıyorsunuz demektir. Atmosferik motorlu benzinli bir focus yağına suyuna bakarsanız sizin başınızı hiç ağrıtmaz. ( Ben 160.000km benzinde kullandım en ufak sıkındı yaşamadım). Ancak gaza geçtiğinizde envai çeşit sorunların olduğu bir dünyaya adımınızı atacaksınız . Zengin karışım fakir karışım. Piston eritme, bobin yanması, benzin pompası yanması, buji değişimi, pislik geldi, muayene sızdırmazlık raporu. v.b. gibi şu an kafanızı karıştırmayan bir çok hususla karşılaşacaksınız. Yada karşılaşmayacaksınız :)

Bence benzinde binmeye devam edin,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Bence taktırın,kendinizi kısıtlamak yerine taktırıp rahat rahat takılmak var zamanla kendini amorti eder,sonuçta belli zaman içinde satsanızda illa lpg taktıracak birileride çıkar,lpg'nin amacı ekonomi etmekse dezavantajları bence çok önemli değil....

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Cevapları okudum da, "eşeğin kuyruğunu pazarın ortasında kesersen, kimi uzun dermiş kimi de kısa" atasözü aklıma geldi  :D  :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

2015 aracınız öncelikle hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin.

Aracı kaça aldınız diye sorma gereği duyuyorum elbette özel mesele ama konu tasarruf olunca mecburen soruyoruz işte.

30-40.000TL mi hocam 2015 focus 1.6 idi zannımca?

Ama bu fiyat değil biliyorum o kadar para bağladıktan sonra tasarruf demek biraz ters gibi geldi bana dizel düşünseydiniz.

Hatta pek fazla binmiyormuşsunuz üç beş kuruş kar etmek için yine lpg takılmaz gibi geliyor bana.

Belkide hidrojen kitlerini bi araştırın.

Ama sonuçta dizele döneceğiniz kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Şahsi kanaatim taktırmayın. Hesap karşılaştırması yapan arkadaşlar sadece yakıt sarfiyatı farkını ortaya koymuşlar ama LPG işin içine girince motorunuzun yanında bir LPG bakımı ayrıca bir çok farklı sorun ve masrafı çıkıyor. Bunları da göz önünde bulundurun derim.

Yorum bağlantısı
Serkan Erden
(düzenlendi)

2015 aracınız öncelikle hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin.

Aracı kaça aldınız diye sorma gereği duyuyorum elbette özel mesele ama konu tasarruf olunca mecburen soruyoruz işte.

30-40.000TL mi hocam 2015 focus 1.6 idi zannımca?

Ama bu fiyat değil biliyorum o kadar para bağladıktan sonra tasarruf demek biraz ters gibi geldi bana dizel düşünseydiniz.

Hatta pek fazla binmiyormuşsunuz üç beş kuruş kar etmek için yine lpg takılmaz gibi geliyor bana.

Belkide hidrojen kitlerini bi araştırın.

Ama sonuçta dizele döneceğiniz kanaatindeyim.

dediğin paraya 2010-2011 focus veriyorlar hocam. 2015 focus 53-55 arası 2,el piyasası. sıfırı 67000 liste fiyatı. dizel almadım çünkü arasında 14000 tl fark vardı. o kadar vermem. verdiğim farkı kapatmak için 8-9 sene geçmesi lazım. ayrıca dizel bakımı ve tamiri masraflı oluyor. konforuda benzinden kötü. sesli çalışıyor. gaza düşman değilim bundan önceki 2 aracımdada gaz vardı ve memnundum. tek derdim değip değmeyeceği.

tarihinde Serkan Erden tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

50.000 diyelim yatırdığınız para daha önceden de dediğim gibi Yaradan Mevlam Kaza Bela Vermesin Allah Gönlünüze Göre Versin. (AMİİİN)

Çok mu yakıyor mesela 400 500 kuruş gibi o zaman elbette taktırın yok 250 300 aralığı ise inanın değmez çünki o kadar para bağladıysanız tasarruf etme lüksünüz olamaz zaten. Zevk konfor sessizlik hep duygusal şeyler anlatabildim mi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

arkadaşlar merhaba; 2015 focus 1,6 benzinli arac sahibiyim. aracı alalı 20 ay oldu,km'si 13000 de. önümüzdeki birkaç ay içerisinde lpg dönüşümü yaptırmayı düşünüyorum,lovato taktıracam, fiyat aldım ustada buldum, (ruhsat dahil 2100 tl civarı) ancak bu aralar yaptırma konusunda tereddütler yaşamaya başladım. malum gaz fiyatları arttı.2,30- 2,35 tl. oldu. aracı satma niyetim yok,en az 5-6 yıl daha binme niyetindeyim. lpg ile benzin arasında 15-20 krş. oynuyor, fazla araç binmiyorum, benzin yakar diye caydığımda oluyor,lpgye geçince biraz daha fazla binerim gibi. yinede karar veremedim,siz olsanız ne yapardınız.

ben taktırdım memnunum herhangi bir sorun da yaşamadım. çünkü hem ustam iyiydi hemde prins taktırdım. ama size tavsiyem aracınızın muayenesine yakın taktırırsanız hem muayene hem de lpg ikisi de aradan çıkarmış olursunuz. bir de eğer emin değilseniz kışın taktırmayın. zira motor ısınmadan lpgye geçmiyor, kışın bu süre daha uzun tabiki ;) 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Alptuğ Özcan

Bu aksam pompaya yansıyacak olan son benzin zammından sonra bende ikileme düşmeye başladım. 2004 model aracım var ve aracı alalı 15 gün önce 1 yıl oldu. Aracım benzinli biraz önce hesap yaptım 1 yılda 16.000 km yapmisim gurbette olmaninda etkisiyle. Sımdi aracıma LPG taktırsam mı diye düşünüyorum Kara Kara, aracın orjinalliğini bozmak istemediğim icin aslında ben taktırma taraftarı değilim çok fakat zamların ardı arkası da kesilmiyor. Hal boyle olunca deyim yerindeyse mahalle baskısı da artmaya başladı taktırmam yönünde. Olurda taktırmaya karar verirsem Ankara'da iyi bir usta önerisi olan var mı. Aracımla bir çok defa hesapladım yazın km de 26-27 krs kışın soguk havalarda(Ankara'da) 34 krs yakıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lpg lt fiyatı ile benzin arası makas daraldı. Lpg deki fazla tüketim ile iyi hesap etmeli. Yıllık tahmini km niz çok değil

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

13.000 km yi baz alırsak, 100 km de ortalama 8 L. benzin yakmış olsanız, 130X8=1040 L yapar. Aacınız LPG li olsaydı 100 km de ortalama 10 L. LPG yakmış olurdunuz, 130X10=1300 L. LPG yakmış olurdunuz. 

Benzin 5,2 TL diyelim, 20 ayda bugünkü fiyatlar ile 1040 X 5,2 = 5408 TL ödediniz.

LPG 2,5 TL diyelim 20 ayda bugünkü fiyatlar ile 1300 X 2,5 = 3250 TL öderdiniz. Bir de 1300 L. LPG ile birlikte 100 L. benzin yakacağınızı varsayalım. 100 X 5,2 = 520 TL ödeyecektiniz. Yani LPG li aracınızı ile 3250 + 520 = 3770 TL ödeyecektiniz.

Şimdi iki yakıt arasındaki fark, 5408 - 3770 = 1638 TL .

Yani 20 ayda yakıta ayda, 1638 / 20 = 81,9 TL fazla ödediniz. Hadi 100 TL olsun(Ki olmaz diye düşünüyorum).

Ayrıca dikkat ederseniz ,aracı LPG liye dönüştürme  maliyeti hesaplamada yok.

Hesap budur. Ayda 100 TL sizin için çok mu, değil mi? Önce buna karar verin. Aracınızı iyi günlerde kullanın.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Damlaya damlaya göl olur. Ayda 100 lira demek yılda 1200 lira demek 5 yılda 6000 lira demek. Bu 6000 binin kite göre en az 1000 lirası lpg uygulanması, 1000 lirası da masrafı olsun. 4000 yine kar.

250 liralık yolu 150 liraya gitmek paha biçilemez. Lütfen kısa vadede düşünmeyin.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Lpg lt fiyatı ile benzin arası makas daraldı. Lpg deki fazla tüketim ile iyi hesap etmeli. Yıllık tahmini km niz çok değil

Benimde aklımı kurcalayan soru o zaten Çağlar bey, LPG donusumu icin oluşan bir maliyet var ayrıca dönüşüm maliyetini karşılamam icin yapmam gereken belirli bir km var ve bu süreç boyunca yakacağım LPG gideri de olacak. Km ilerledikte oluşabilecek olası arızalar(olmayadabilir) risk. Haftada çeyrek depo harcıyorum ve 3 haftada bir depoyu fulluyorum. LPGde bu aralık ne kadar sıklaşacak onu da bilmiyorum açıkcası.

13.000 km yi baz alırsak, 100 km de ortalama 8 L. benzin yakmış olsanız, 130X8=1040 L yapar. Aacınız LPG li olsaydı 100 km de ortalama 10 L. LPG yakmış olurdunuz, 130X10=1300 L. LPG yakmış olurdunuz. 

Benzin 5,2 TL diyelim, 20 ayda bugünkü fiyatlar ile 1040 X 5,2 = 5408 TL ödediniz.

LPG 2,5 TL diyelim 20 ayda bugünkü fiyatlar ile 1300 X 2,5 = 3250 TL öderdiniz. Bir de 1300 L. LPG ile birlikte 100 L. benzin yakacağınızı varsayalım. 100 X 5,2 = 520 TL ödeyecektiniz. Yani LPG li aracınızı ile 3250 + 520 = 3770 TL ödeyecektiniz.

Şimdi iki yakıt arasındaki fark, 5408 - 3770 = 1638 TL .

Yani 20 ayda yakıta ayda, 1638 / 20 = 81,9 TL fazla ödediniz. Hadi 100 TL olsun(Ki olmaz diye düşünüyorum).

Ayrıca dikkat ederseniz ,aracı LPG liye dönüştürme  maliyeti hesaplamada yok.

Hesap budur. Ayda 100 TL sizin için çok mu, değil mi? Önce buna karar verin. Aracınızı iyi günlerde kullanın.

Bulent bey detaylı hesaplamanız icin Tesekkurler, dizinde dediğiniz gibi LPG ile birlikte birde benzin tüketimi olacak(göreceli as veya çok). Metin beyinde söylediği gibi damlaya damlaya yıllık 1200 TL az bir rakamda degil.

Damlaya damlaya göl olur. Ayda 100 lira demek yılda 1200 lira demek 5 yılda 6000 lira demek. Bu 6000 binin kite göre en az 1000 lirası lpg uygulanması, 1000 lirası da masrafı olsun. 4000 yine kar.

250 liralık yolu 150 liraya gitmek paha biçilemez. Lütfen kısa vadede düşünmeyin.

Aracı ne kadar daha uzun vadeli kullanırım bilmiyorum fakat 5 yıl gibi uzun vadeli kullanirmiyim açıkcası bilmiyorum maddi durumların ne getireceğini kestiremiyorum.

Bugun bir Ford yetkili servisine fiyat sormak icin telefon açtım 3000TL gibi bir rakam söyledi. Bana çok ucuk geldi fiyat haliyle boyle bir fiyatı vermek mantıksız ki bu parayı versem amorti suresi ve km si de artacak haliyle. Yarın sanayideki Lpgcilerden fiyat araştıracağım bakalım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...