İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk4 - 1,6 tdci yakıt tüketimi

Hakan Cevlani

Recommended Posts

Hakan Cevlani

Merhabalar, herkese selam. Cuma günü 2013 model mk4 1,6 tdci trend bir araç alarak aranıza katılmış bulunmaktayım. İstanbul da ikamet ediyorum. Siz mondeo kullanıcılarına bir sorum olacak. 

Aracı aldığımdan beri 300 km yol yaptım. Yakıt tüketimi biraz fazla gibi. Trip computer'da şehir içi 9 litre gibi ortalama veriyor. Çok sakin kullanımda. Yaklaşık 1 ay önce 508'im vardı. Otomatik olmasına rağmen aynı şartlarda 6,5 litre'yi geçmezdi. İki aracın motorunda tamamen aynı. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

Ayrıca araç stop halinde ara sıra kalorifer 1-2 an çalışıp duruyor.  Bu durum normal midir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmed Talha Karaarslan

mondeo mk3 2.0 tdci jatco ile %70 şehirlerarası %30 şehir içi sakin kullanım ile 6.5 litre ortalamayı yakalamıştım.  görebildiğim en düşük değerde yol bilgisayarında 5.9 oldu 80 km saat sabit hızda.  normal kullanımda bu değerler 7.5 e 7 gibi oluyordu. gördüğüm en yüksek değer şehir içi sürekli kısa mesafe kullanımda (2-3 km) 13 litreyi bulmuştu.

hepsinde en az 200 km boyunca test ettim değerleri ve depoyu tekrar fulleyerek doğruladım :)

Yorum bağlantısı
Hakan Cevlani

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben 1,6 için değerleri merak ettim. Eğer aşırı fazlalık var ise turbo, enjektör ve pompa üzerine yoğunlaşıp test ettirmek gerekecek. 

Yorum bağlantısı
Vehbi Cardak

Merhaba Hakan bey, benim aracımda 2011 Mondeo 1.6TDCI Titanium ama sizin söylediğiniz rakamlar biraz yüksek gibi. Hatay'da ikamet ediyorum ve benim aracım ş.içi 6.5 - 7 L/100km ortalama tüketime sahip

Yorum bağlantısı
Hakan Cevlani

Cevap için sağolun. Geçen hafta komple bakım yaptırdım. Son sonuçlar şu şekilde;

uzun yol %80 ş.içi %20 hız 90 ile 120 arası mesafe 350 km ortalama tüketim 5,1 litre.  İstanbul şehiriçi aşırı yoğun olmayan trafikte 7,2 litre. Öncekine nazaran oldukça makul. Fakat aynı ağırlık ve aynı motora sahip eski otomatik 508 aracımla kıyaslayınca uzun yol aynı gibi onunla 130-160 arası 2000 km uzun yolda 5,6 idi. Aynı şartlarda şehir içi 6,5 civarıydı.  Şu an kabul edilebilir. Bakımları doğru ve zamanında yapmak önemli. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Yakıt verileriniz fazlaymış yazacaktım, çözümünü bulmuşsunuz. Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanmanızı dilerim. Kullandıkça 508 ile aralarındaki farkları bizimle paylaşırsanız, Sizin için ne kadar hayırlı bir değişim olduğunu birlikte kutlayalım...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Cevlani

Merhaba

en son n kullanımım 1200 km tam dolu depo menzil 149 km 65,1 litre yakıt aldı. %70 uzun yol gerisi yoğun trafik. Hız 100-120 arası ekranda 52 km/h makul. 

508 baz modeli iç aksam olarak daha iyi gibi usb Bluetooth falan var. Ama otomatik far ve silecek yok. Koltuklar biraz daha rahat. Bagaja malzeme koymak daha rahat. 

Fordun yol tutuşu daha iyi gibi. Performans aynı motor kasa ağırlığı aynı. 508 izolasyon olarak daha iyi. Ama neticede ford Peugeot'dan daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. 

Gerçi geçen gün far ampullerini değiştirmek için söktüğümde ön panel plastik olduğunu gördüm yadırgadım. Genel olarak emsal diyebiliriz. 

Daha önce focusum vardı 2004 1,6 benzinli sw araç ben sattığımda 450.000 km idi. Şu an arkadaşımda 710.000 km de daha motor Yen'i Yen'i 1000 km de 1-1,5 litre yağ eksiltmeye başladı. 2 defa şanzıman değişti.  Motor hala iyi gidiyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat Set

2.0 tdci otm 10 litre ş.içi. 7.5 litre ş.arası. 130-140 bandında. Ama enjektörde sıkıntı var sanırım 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Eray Yiğit

1.6 tdci selective.1630 kg olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.kışın -10 ları gördüğümüz zamanlarda 8,2 lt.şu ara 7,2lt ye kadar düştü.bahar ve yaz 6,5-7 arası.bunlar şehir içi kullanım

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Metin Uzunoğlu
On 29.01.2017 at 15:17, Hakan Cevlani yazdı:

Cevap için sağolun. Geçen hafta komple bakım yaptırdım. Son sonuçlar şu şekilde;

uzun yol %80 ş.içi %20 hız 90 ile 120 arası mesafe 350 km ortalama tüketim 5,1 litre.  İstanbul şehiriçi aşırı yoğun olmayan trafikte 7,2 litre. Öncekine nazaran oldukça makul. Fakat aynı ağırlık ve aynı motora sahip eski otomatik 508 aracımla kıyaslayınca uzun yol aynı gibi onunla 130-160 arası 2000 km uzun yolda 5,6 idi. Aynı şartlarda şehir içi 6,5 civarıydı.  Şu an kabul edilebilir. Bakımları doğru ve zamanında yapmak önemli. 

2012 mondeo 1,6 tdci titanium aracım şu an 65000 km de sıkışık olmayan düzce trafiğinde çevre yolu ağırlıklı soğuk motor ortalaması 5,6-6 lt /100 km arasında değişiyor. şehirler arası 90 km/h sabit hızla 4,6 yı gördüm. batum-düzce arası 5,4 gördüm. otoban kullanımı 140-170 bandında  6-6,2 arası değişiyor. şu an itibari ile 5,6 lt/100 km.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...