İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Yağ kaçağı

Ersev Kaya

Recommended Posts

Ersev Kaya

Selamlar sayın forum üyeleri. Arabamda bir süredir yağ kaçağı gözlemlemekteyim, en fazla bir ay olmuştur başlayalı. Sebebini merak edip arabayı şirketteki kanala çektim. Akünün tam alt kısmına gelen yerde bir kutu var; sızıntı oradan geliyor. Yalnız o sıvının yağ olduğundan emin olamadım. Çünkü yağda bir eksilme yok. Antifriz eksiliyor. Aralarında bağlantı var mı anlamadım. Belki de yağdır.

İkinci olarak ta o kutunun içinde sarı renk gözüken nesne neyse yerinden çıkacak gibi duruyor. Parmağımla çekince çıkıyor yerinden ve içindeki dişler de kırılmış. O gözüken şey nedir ve yerinden çıksa bir sorun teşkil eder mi? Saygılar.

P03a1v.jpggqlYrL.jpgqbqNd3.jpg9QXra9.jpg

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Sansimandan siziyor gibi gozukuyor.benim aractada ayni yerde var.her muayenede sanzimanda yag sizintisi var diye yaziyorlar.bir kac ustaya gosterdim.normal dediler.sanziman yagida ideal seviyede.benimde hep aklimda duruyor ama ufak bir yag kacagi icn sanzimani indirmek istemiyorum ve oyle duruyor.

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

sanziman yagi kacagi nadir gorulur cunku yag cok kalindir 75w90 olmasi lazim  eger kacaga sebeb oluyorsa ginede gostermekten zarar gelmez eger kacak artarsa zamanla sanziman sorunu cikmasin. bu arada yagi nasil olctuklerini gordunmu merak ettim

Yorum bağlantısı
Koray Demir
sanziman yagi kacagi nadir gorulur cunku yag cok kalindir 75w90 olmasi lazim  eger kacaga sebeb oluyorsa ginede gostermekten zarar gelmez eger kacak artarsa zamanla sanziman sorunu cikmasin. bu arada yagi nasil olctuklerini gordunmu merak ettim

Yağ seviyesini ölçecek tapa koymayı akıl etmemiş Ford. Aks söküldükten sonra yağ dolum yerine parmak sokulur ıslanıyorsa tamamdır. Kabaca 2.3 lt yağ alır manuel sistem.
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
18 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Selamlar sayın forum üyeleri. Arabamda bir süredir yağ kaçağı gözlemlemekteyim, en fazla bir ay olmuştur başlayalı. Sebebini merak edip arabayı şirketteki kanala çektim. Akünün tam alt kısmına gelen yerde bir kutu var; sızıntı oradan geliyor. Yalnız o sıvının yağ olduğundan emin olamadım. Çünkü yağda bir eksilme yok. Antifriz eksiliyor. Aralarında bağlantı var mı anlamadım. Belki de yağdır.

İkinci olarak ta o kutunun içinde sarı renk gözüken nesne neyse yerinden çıkacak gibi duruyor. Parmağımla çekince çıkıyor yerinden ve içindeki dişler de kırılmış. O gözüken şey nedir ve yerinden çıksa bir sorun teşkil eder mi? Saygılar.

P03a1v.jpggqlYrL.jpgqbqNd3.jpg9QXra9.jpg

Vites mil keçesinden yağ kaçağı var keçe değişir yağ kaçağı biter. Söylediğiniz turuncu parça vites kol ayarlayıcı kurcalarsanız vites kol ayarlarını bozarsınız

1 saat önce, Koray Demir yazdı:

Yağ seviyesini ölçecek tapa koymayı akıl etmemiş Ford. Aks söküldükten sonra yağ dolum yerine parmak sokulur ıslanıyorsa tamamdır. Kabaca 2.3 lt yağ alır manuel sistem.

Ford akıl etmemiş hangi marka akıl etmiş ?? ben hiç bir markada şanzuman yağ seviyesi gösteren tapa veya her neyse görmedim..

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sabri usta sen daha iyi bilirsin de Ford harici müdahale olmadan yağ ölçümü yapılabilen araçlar var diye aklımda kalmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
(düzenlendi)
10 saat önce, Halil ibrahim oruc yazdı:

Ben onun normal motor yağ kaçağı olduğunu düşündüğümden, yağ çubuğunu ölçtüm azalma yoktu. Onu demek istedim. Şanzıman yağı olabileceğini tahmin edemedim. 

Peki bu sarı olan parça nedir? Yerinden çıkmaya çok müsait ve dişleri de kırılmış.

tarihinde Ersev Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
2 saat önce, Koray Demir yazdı:

Sabri usta sen daha iyi bilirsin de Ford harici müdahale olmadan yağ ölçümü yapılabilen araçlar var diye aklımda kalmış.

Manuel şanzumanlarda yağ çubuğu olmaz, otomatik şanzumanların yeni nesil olanlarında bile bazı markalarda yağ çubuğu yok:)

Bir saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Ben onun normal motor yağ kaçağı olduğunu düşündüğümden, yağ çubuğunu ölçtüm azalma yoktu. Onu demek istedim. Şanzıman yağı olabileceğini tahmin edemedim. 

Peki bu sarı olan parça nedir? Yerinden çıkmaya çok müsait ve dişleri de kırılmış.

Ersev Bey yukarıda yazdım parçanın ne olduğunu:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Bir saat önce, Sabri Güngör yazdı:

Sabri bey, iyi de ben sarı olanı merak ediyorum. Turuncuyu yazmışsınız zaten. Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
2 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

sanziman yagini olcmek icin ozel yag cubugunun daha uzun olan bir modelini gordum  ustten yada farkli bir yerden sokulup test ediliyor bazi modeller icin tabiki. ama sanziman kapali bir devre oldugundan ve kacaga sebebiyet vermemesi icin tipa gibi plastik bir aksam koymazlar kanaatindeyim o yuzden saglikli olcumu yapmak hangi konumdan yapiliyor merak ettim dogrusu. oradaki kablolar debriyaj ve vites halati fakat sari olan sanirim vites halati olmasi lazim emin degilim ustalar bilir

2 saat önce, Sabri Güngör yazdı:

Manuel şanzumanlarda yağ çubuğu olmaz, otomatik şanzumanların yeni nesil olanlarında bile bazı markalarda yağ çubuğu yok:)

sabri usta bazi modellerde omur boyu yag degisimi istemez diye birsey var yani kisisel olarak herkesin kontrol edebilecegi bir durum deil sanirim servislerde buyuk bakimlarda kendi yontemleriyle kontrol ediliyor kanaatindeyim

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
7 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Sabri bey, iyi de ben sarı olanı merak ediyorum. Turuncuyu yazmışsınız zaten. Teşekkür ederim.

Afedersin Kardeşim sarı vites kablosunun ucu genelde iç tarafı dağılır tornacıda oraya sert plastikten parça yaptırıyoruz. Belli bir süre sonra yerinden çıkacak siz viteslere hakim olamayacaksınız

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Benim gosterdigim ustalar vites kolunun oradan bir tapayi  cikardiginda yag geliyor ise normal demisti.benim aracta ise cok hafif geliyirdu. vites gecisleri gayet yumusak ama o bolgede baris yag kacagi var.oyle duruyor ama aklimi hep kircaliyor.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
18 saat önce, Sabri Güngör yazdı:

Afedersin Kardeşim sarı vites kablosunun ucu genelde iç tarafı dağılır tornacıda oraya sert plastikten parça yaptırıyoruz. Belli bir süre sonra yerinden çıkacak siz viteslere hakim olamayacaksınız

Teşekkür ederim Sabri bey. Peki bu parça dağılmadan, yenisini nasıl temin edebilirim? Şimdiden hazır bulunsun.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
4 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Teşekkür ederim Sabri bey. Peki bu parça dağılmadan, yenisini nasıl temin edebilirim? Şimdiden hazır bulunsun.

Kardeşim parçayı tornacıda yaptırıyoruz, piyasada satılmıyor

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
(düzenlendi)
2 saat önce, Sabri Güngör yazdı:

Kardeşim parçayı tornacıda yaptırıyoruz, piyasada satılmıyor

Ücret karşılığı bir tane de bana yaptırmanızı rica etsem ne kadar tutar ki fiyatı?

Akşam park etmeden önce arabanın altına sunta koydum yağ damlatmaya devam ediyor mu diye. Sabah baktım damlayan yağ değil, kırmızı antifiriz.

tarihinde Ersev Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Bir saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Ücret karşılığı bir tane de bana yaptırmanızı rica etsem ne kadar tutar ki fiyatı?

Akşam park etmeden önce arabanın altına sunta koydum yağ damlatmaya devam ediyor mu diye. Sabah baktım damlayan yağ değil, kırmızı antifiriz.

sanziman yagida ilk etapta kirmiziya calan bir rengi var  sunta siviyi emer ama yagi kolay emmez sanirim ama su olduguna eminsen eger  o kisimda motor bloguna giren kalin hortum var yanlis hatirlamiyorsam oralarida bir kontrol edebilirsin

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
1 saat önce, Halil ibrahim oruc yazdı:

sanziman yagida ilk etapta kirmiziya calan bir rengi var  sunta siviyi emer ama yagi kolay emmez sanirim ama su olduguna eminsen eger  o kisimda motor bloguna giren kalin hortum var yanlis hatirlamiyorsam oralarida bir kontrol edebilirsin

Teşekkür ederim. Cumartesi anca bakabilirim.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
On 22.02.2017 at 14:52, Ersev Kaya yazdı:

Teşekkür ederim. Cumartesi anca bakabilirim.

Me yaptiniz sizintinin sebebini bulabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Evet. Kırmızı antifiriz. Ama bir şey yapamadım. Teşekkürler ilginize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
4 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Evet. Kırmızı antifiriz. Ama bir şey yapamadım. Teşekkürler ilginize.

antifrizde azalma varmi peki ?

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
On 25.02.2017 at 19:20, Halil ibrahim oruc yazdı:

antifrizde azalma varmi peki ?

Evet.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Rasim Bolat

2001 FOCUS aracımda şanzıman tamiri yapıldıktan sonra aynı şekilde yağ sızıntısı var. tekrar sökülecek sıvı conta haricinde uygulanacak farklı malzeme öneriniz var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...