İçeriğe Yönlendir

Powerbank Test ve İncelemelerim

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

"Bir süredir powerbank incelemeleri ve kapasite testleri yapıp blogumda yayınlıyordum. İstedim ki burada paylaşayım."

https://powerbanktestleri.wordpress.com/

Xiaomi 5000mAh Ultra Slim Powerbank

15483600583_e237ce41d2.jpg

Xiaomi powerbanklar içerisinde belki de en merak edileni 5000mAh’lik model oldu. Diğer modellere göre ince olması onu diğerlerinden bir adım önde yaptı.

Xiaomi diğer powerbanklarında hep 18650 bataryalar kullandı. Bu da boyut olarak ciddi bir dezavantaj oluşturuyordu. Bu açığı kapatmak için lityum polimer bataryalı 5000mAh modeli çıkardı.

Xiaomi’nin bu powerbank için vaad ettiği verilere önce bir bakmakta fayda var. İçerisinde 18.5Wh kapasiteli lityum batarya mevcut. 3.7V gerilim ve 5000mAh değerlere sahip. Çıkış kapasitesi olarak 5.1V deşarj geriliminde minimum 3300mAh vaad ediliyor. Bu da güç olarak 16.83Wh demek. Unutmamak gerek Xiaomi bu değer için “minimum” diyor. Batarya gücü olan 18.5Wh kapasitenin %93 oranında çıkış kapasitesi olarak alınacağı da Xiaomi’nin verileri arasında.

Peki veriler son kullanıcı için ne ifade ediyor? Bir örnekle anlatmakta fayda var. iPhone 6s’in bataryası 1715mAh ve 6.9Wh değerlere sahip. Xiaomi bu powerbank için çıkış gücü olarak mevcut bataryanın %93’u kadarını vaad ediyor. Bu da 18.5Wh x 0.93 = 17.2Wh. Powerbankın iPhone 6s’i kaç kez şarj edebileceğini hesap edebilmek için çıkış gücünü, iPhone 6s’in batarya gücüne bölüyoruz. 17.2/6.9=2.49 kez. Ancak bu değer gerçekte sağlanmıyormuş gibi bir izlenim oluşuyor kullanıcılarda. Elde ettiğiniz 2.5 kez şarj eder dediğimiz değer sadece bataryanın şarj işlemi için geçerli. iPhone gibi akıllı cihazlar kapalı olarak şarj olmadığı için şarj işlemi esnasında bir taraftan da cihaz tarafından enerji tüketiliyor. Şarj işlemi sırasında telefonun kullanımına göre kaç kez şarj edeceği değişebilir. Şarj esnasındaki cihazın tüketimi de hesaba katıldığında ortalama olarak 2 kez tam şarj edebilir diyebiliriz belki.

dsc00334.jpg

Benim elde ettiğim veriler ise şu şekilde; yaklaşık olarak 16.8Wh ve 3450mAh.

dsc00340.jpg

dsc00339.jpg

Benimde elde ettiğim değerlere göre Xiaomi’nin vaad ettiği değerler gerçek ve elde edilebilir değerlerdir. Bu konuda Xiaomi’ye güven tam!

Yazımın sonunda Xiaomi 5000mAh powerbank’ın kutu açılım videosunu da izleyebilirsiniz.

Sony CycleEnergy CP-V5 5000mAh 

31770184062_1c9486ed6f_o.jpg

Elektronik devi Sony’de powerbank pazarına dahil oldu. Bende CP-V5 modelini temin edip inceleme ve gerçek kapasite testi yapma şansı buldum. 

Siyah, beyaz, kırmızı, pembe, mavi ve sarı gibi renk seçenekleri mevcut. Dış gövde tamamen plastik. Bu nedenle oldukça hafif. (135g) Boyutları ise 65x116x13,1mm

Powerbankın şarj soketi ve deşarj soketlerinin yanında birer LED mevcut. Şarj soketinin (microUSB) yanındaki LED powerbankın şarj olduğunu gösteriyor. Şarj işlemi bitince sönüyor. Deşarj soketinin (USB) yanındaki LED ise deşarj esnasında yanıyor. Ayrıca yanıp sönme sayısına göre de powerbankın ne kadar şarjı olduğunu gösteriyor. 

Bu powerbankın bir dezavantajı şarj olur iken aynı anda telefonunuzu şarj edemiyorsunuz. Bu durum tek şarj aleti ile hem powerbank hem telefonunuzu şarj edememenize neden oluyor. 

Kutu içeriği kısa bir USB-microUSB kablodan oluşuyor. Kılıf gibi aksesuarlar kutudan çıkmıyor. Kutu açılım videomu izleyebilirsiniz. 

31108542393_e9de1c46ae_o.jpg

Powerbank içerisinde 5000mAh kapasiteye sahip lityum iyon polimer pil kullanılmış. Sony bu pilin uzun ömürlü olduğunu ve 1000 şarjdan sonra kapasitesinin %90’ını koruyacağını vaad ediyor. 

Deşarj akımı maksimum 1,5A

31077734504_928ef088b2_o.jpg

Bir kaç kez şarj-deşarj işleminden sonra kapasite testine tabi tuttum. Testte çıkış gerilimi 5,01V. Bu değer deşarj işleminin sonuna kadar hiç dalgalanmadı. 

img_1031.jpg

Testte beni şaşırtan bir sonuç çıktı. 5V gerilimde 3000mAh (15Wh) kapasite vaad eden Sony’nin test sonucu; 3730mAh ve 18,5Wh. Bu değerleri teyit etmek için testi tekrarladım ama sonuç değişmedi. 

img_1045.jpg

img_1046.jpg

Teknik verilere göre 15Wh olması gereken kapasitenin yaklaşık %23 fazlası olan 18,5Wh değeri bizim için bir avantaj.

Asus ZenPower 10050mAh

31770182402_1584d861fe_o.jpg?w=620

Asus firmasının Zen serisine dahil ettiği ZenPower 10050 mAh powerbank.

Genel olarak bakıldığında tek USB çıkışına sahip. Ancak USB çıkışı 2.4A hızlı şarja imkan sağlıyor. Kalan kapasiteyi görebilmeniz için üzerinde 4 adet LED gösterge mevcut. Cihazın uyandırmak için de bir power butonu. Bu tasarım Xiaomi’den çok tanıdık. Hatta aynı denilebilir.

31108532833_554f6038ea_o.jpg?w=620

Ağırlığı 215 gr. Boyutu neredeyse kredi kartı büyüklüğünde. 90.6 x 59 x 22mm. Bu boyut sayesinde cepte taşımaya daha uygun. 5 farklı renk seçeneği mevcut; mavi, gümüş gri, siyah, altın sarı ve pembe. Dış kasa anodize edilmiş alüminyum kaplamalı.

Kutu içeriği kısa bir USB-microUSB kablodan ibaret.

31077731904_6d42d98b3f_o.jpg

Kullanılan batarya 10050mAh (36Wh) kapasiteye sahip. Çıkış kapasitesi 5.1V gerilimde 6400mAH (32.6Wh)

Asus 300 döngü şarj sonunda bataryanın kapasitesinin %86 kadarını koruyacağını vaad ediyor.

Ben yaptığım testte deşarj boyunca dalgalanma olmadan 4.96V ölçtüm.

img_1076.jpg?w=620

Gerçek kapasite testi sonuçları görsellerde görüldüğü üzere; 7917mAH ve 39.2Wh. Bu değerler Sony’de de başıma geldiği gibi Asus’un vaad ettiği değerlerin üzerinde. (6400mAH)

img_1078.jpg

img_1077.jpg

10.000mAh Kapasiteli Powerbanklardan En Hafifi ve En İncesi?

En ince ve en hafif 10.000mAh powerbank hangisi?

10.000mAh civarı kapasiteye sahip bir powerbank almak istiyorsunuz ama boyut ve ağırlık sizin için önemliyse bu yazım tam size göre.

En çok tercih edilen markaların 10.000mAh modellerini ağırlık ve boyut olarak sizin için bir tabloda karşılaştırdım.

Şüphesiz ki bu durumu etkileyen en büyük faktör kullanılan pilin türü. Lityum polimer piller bu konuda avantajlı. Hem daha hafif hemde daha ince. Ancak bu defada boydan dezavantaja neden oluyor çünkü aynı kapasiteye sahip lityum polimer piller daha uzun üretilmek zorunda kalınıyor.

Gelelim tablomuza;

ekc4b1ntc4b1sc4b1.jpg?w=620

Tabloya bakıldığında ağırlık ve incelik konusunda en avantajlı powerbank kuşkusuz Xiaomi ZMI Ultra Slim 10.000mAh modeli. Tablodaki diğer Xiaomi powerbanklar aluminyum gövdeye sahip iken bu powerbank plastik gövdeye sahip. Üstelik çok da ince, sadece 10,5mm!

Diğer powerbankları da tablodan kıyaslayabilirsiniz.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İncelediğim ürünlerin hepsi de gayet kaliteli. Hepsini de tavsiye ederim. Boyut ve kapasite olarak hangisi uyarsa size.

Ömer hocam Xiaomi 10400 ile Asus Zenpower 10400 neredeyse aynı. Ve ikisi de tam bir takoz. 

Onların yerine boyut olarak Xiaomi ZMI 10.000mAh olanı tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Quick charge ozellikli cihazlari da bekliyoruz. Guzel inceleme, ellerinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
İncelediğim ürünlerin hepsi de gayet kaliteli. Hepsini de tavsiye ederim. Boyut ve kapasite olarak hangisi uyarsa size.
Ömer hocam Xiaomi 10400 ile Asus Zenpower 10400 neredeyse aynı. Ve ikisi de tam bir takoz. 
Onların yerine boyut olarak Xiaomi ZMI 10.000mAh olanı tavsiye ederim. 

Mi10400 2 senedir kullanıyorum, sadece şarj soketi temassızlık yapıyor yoksa memnunum
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Xiaomi'nin tüm ürünleri kaliteli. 10400 modelini bende baya kullandım. Hatta baya da sattım emniyet mensublarına özellikle. Ama kullanılan batarya 18650. O yüzden hem ağır hemde kaba. Ama dış kasa aluminyum ve kalite hissi had safhada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

10000 lik varken 10400 xiaomi alınmaz kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

romoss premium serisi için döneceğim, mesaj şöyle dursun, mouse ile yazamıyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
10000 lik varken 10400 xiaomi alınmaz kesinlikle.

2 3 sene önce 10000ler daha yoktu malum en sağlam 10400 idi
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bende de xiaomi var 10400 lük. 3 yıldır sağlıklı şekilde kullanıyorum. Bir kere usb giriş yerindeki lehim çatladı düzelttik, kullanmaya devam ediyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Bende de xiaomi var 10400 lük. 3 yıldır sağlıklı şekilde kullanıyorum. Bir kere usb giriş yerindeki lehim çatladı düzelttik, kullanmaya devam ediyorum

Aynı sorun bende de var nasıl yaptınız bilgi verir misiniz?
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Aynı sorun bende de var nasıl yaptınız bilgi verir misiniz?

Abi tanıdık televizyon tamircisine gittim. Lehimleri tazeledik , düzelmedi. Usb girişi değişecek dedi. Madem öyle kontrol edelim dedim kontrol cihazıyla baktık usb soketinde sorun yok. Tekrar lehimleri ısıtıp düzelttik.

Çok ince bir yerde lehim çatlamış kablo oynadıkça şarjı bir kesiyor bir veriyordu. Maliyetsiz hallettik
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Abi tanıdık televizyon tamircisine gittim. Lehimleri tazeledik , düzelmedi. Usb girişi değişecek dedi. Madem öyle kontrol edelim dedim kontrol cihazıyla baktık usb soketinde sorun yok. Tekrar lehimleri ısıtıp düzelttik.

Çok ince bir yerde lehim çatlamış kablo oynadıkça şarjı bir kesiyor bir veriyordu. Maliyetsiz hallettik

Aynı sıkıntı var bende de, kasettiğim kasayı nasış açtınız?
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Aynı sıkıntı var bende de, kasettiğim kasayı nasış açtınız?

Yanlış anlamışım pardon. Alt ve üstteki beyaz kapaklar yapışkanlı. İnce bir tornavida ucu veya bıçak ucuyla aralayıp esneterek çıkıyor. Sonra plastik bi kapak daha vardı sanırım orasıda iki tane ince yıldız vida tutuyordu. Onuda açınca devre ve piller kasadan çıkıyor.

Buyrun videosu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Yanlış anlamışım pardon. Alt ve üstteki beyaz kapaklar yapışkanlı. İnce bir tornavida ucu veya bıçak ucuyla aralayıp esneterek çıkıyor. Sonra plastik bi kapak daha vardı sanırım orasıda iki tane ince yıldız vida tutuyordu. Onuda açınca devre ve piller kasadan çıkıyor.

Buyrun videosu

İşte bu, sağol kardeşim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Süper inceleme, elinize sağlık. En ince olanindan alayım ben

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...