İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Turbo Revizyonu

Ersin Alan

Recommended Posts

Ersin Alan

Aracın turbosunu revize ettirmek istiyorum ancak samsunda bu konuda ehil yer malesef yok ankara veya istanbulda bilindik garantili temiz iş yapan bir yer var mıdır 

Turboyu burda sökülüp göndersek revize yapacak yer bakıp sorunu çözmesi sonra kargo ile gelip burda takılması sağlıklı olur mu 

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Çok kısaca bildiğimi aktarayım. Turboda ikitane türbin (pervane) bir kademeli mil, Kademeli milin yataklayan yağlamayı da yapan delikli burçlar bulunur. 

Bu burçlar ve kademeli mil uygun periyotlarda yağ değişimi yapılmaması ve kullanım ömrüne bağlı olarak aşınır. Bu durumda milin ve burçların yeniden yapılması gerekir. Ancak burda şöyle sıkıntılı bir durum vardır. Bu mil 100.000D/dk gibi hızlarla döndüğü  için çok hassas balansının yapılması gerekir. Ancak bir çok turbo tamir eden kişide bunun balansını yapabilecek tezgah yoktur. Olan yere gönderirler. 

Havafilitresinden kaynaklanabilecek hatalardan ötürü bir ufak kum tanesinin bu hızda dönen türbin pervanesine çarpması bile pervanenin hasar görmesine sebep olabilir. Bu durumda pervaneleri değiştirmek gerekir. 

Bir çok turbocu turboyu sökmeden içinde ne ile karşılacağını ve nasıl bir masraf açacağından çok da emin olmaz. Kapalı bir kutudur turbo sonuçta.

Ayrıca arabada olabilecek herhangi bir hatadan dolayı revize edilmiş turbonuzunda tekrar bozulma ihtimali vardır. O nedenle garanti pek vermek istemezler.

Ben revizyondan yana pek değilim. Yenisinin takılması bence en güvenli ve sağlıklısı olur.

Not: Uzman değilim. Yazdıklarım benim yorumlarımdır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman

Ankara'da Turbo Market diye bir yer var, ben yolda kaldığımda tesadüfen kapısına gitmiştim. Son derece tecrübeli ve işini hakkıyla yapan bir dükkan. Ben çayımı kahvemi içerken onlar turbomu revize edip araca montajını yaptılar, bu arada soruna temelde ve uzun vadede sebep olan selenoid valfini de tespit edip değiştirdiler. Aynı gün yoluma devam etmiştim. Şu an turbo sorunum olsa, hiç üşenmeden Bursa'dan Ankara'ya gider ona yaptırırım.

Adres: Yıldız Sanayi Sitesi 35. Sokak No:9, 06105

Telefon: (0312) 354 54 04

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
(düzenlendi)
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Kaç dakikada yaptılar dedin :shok:

Ben çayı biraz yavaş içerim :D Ankara'da gidecek yer de olmayınca o saatte, mecburen adamın dükkanında bekledik ;)

3 saat civarı sürmüştü işlem.

Bu arada dakika yazmadım :)

tarihinde Mustafa Liman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

İşinin ehli bir yer bulabilirseniz turbo revizyonu gayet mantıklı. Ben de insignia aracıma yaptırmıştım bir dönem bir sorun yaşamadım. Servisin 2500 TL dediği turboyu 500 TL ye komple yenilediler ( 2013 yılı ). Mustafa Beyin söylediği yeri biliyorum hakikaten iyi iş yapıyorlar. Ankara da bu işi iyi yapan birkaç yer adı almıştım biri de burası idi. Bence arayıp görüşün bir fikir sahibi olursunuz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben de şimdiki aracımın turbosunu İstanbul topkapıda revize ettirmiştim. Tamircim söküp götürmüştü ertesi gün alıp montajını yapmıştı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
6 saat önce, Mustafa Liman yazdı:

Ben çayı biraz yavaş içerim :D Ankara'da gidecek yer de olmayınca o saatte, mecburen adamın dükkanında bekledik ;)

3 saat civarı sürmüştü işlem.

Bu arada dakika yazmadım :)

Yazılım var mı abi sende.

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
44 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yazılım var mı abi sende.

Mondeo'da yok, C-Max de vardı o zaman turbo yaptırdığımda.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Revizyonlu turbo yazılıma gelir mı. Bide bu hibrit turbo lafı aslında bı nevi revizyonda yapılan bir modifiye mi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Revizyonlu turbo yazılıma gelir mı. Bide bu hibrit turbo lafı aslında bı nevi revizyonda yapılan bir modifiye mi

Yazılıma gelir, hybrid turbo maalesef hatalı bir tabir. Esas olay var olan pallerin ve büyütülmesi ve fazla emme ve atma sağlamak. Mesela k03-29 Turbo 60mm kadar büyütülüyordu oem ebatı 40 küsür idi. 150hp 1.8t 250-300hp setuplara diğer ekipmanlar ile ulaşıyor idi.
Yorum bağlantısı
Ersin Alan
12 saat önce, Mustafa Liman yazdı:

Ankara'da Turbo Market diye bir yer var, ben yolda kaldığımda tesadüfen kapısına gitmiştim. Son derece tecrübeli ve işini hakkıyla yapan bir dükkan. Ben çayımı kahvemi içerken onlar turbomu revize edip araca montajını yaptılar, bu arada soruna temelde ve uzun vadede sebep olan selenoid valfini de tespit edip değiştirdiler. Aynı gün yoluma devam etmiştim. Şu an turbo sorunum olsa, hiç üşenmeden Bursa'dan Ankara'ya gider ona yaptırırım.

Adres: Yıldız Sanayi Sitesi 35. Sokak No:9, 06105

Telefon: (0312) 354 54 04

Arayıp bir konuşayım bu selenoid valfini kesinlikle değiştirmek gerekir mi uzun vade için birse ankaraya gidip yaptırmak mi yoksa kargo ile halletmek mi dah iyi olabilir 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Revizyon yaptıracak olsam bu işe girerdim. 

Kafadan dalamassın. Tesadüfen et kalınlığı uygun bir büyük çapta pal üretilmiştir o hibrit diyende. Yani x turboya daha büyük pal tak denemiyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Yüzme bilmiyorum zaten dalmam [emoji14] ama yazılım yerine mekanik daha güzel olurdu

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Emme büyümesi ile güç almak kadar riskli işlem yok. Yapanların %99'u turbo kırıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
12 saat önce, Ersin Alan yazdı:

Arayıp bir konuşayım bu selenoid valfini kesinlikle değiştirmek gerekir mi uzun vade için birse ankaraya gidip yaptırmak mi yoksa kargo ile halletmek mi dah iyi olabilir 

Yerinde işlem yaptırın. Teşhisi onlar koysun. Değişmediyseler bu piyasa içinde eğer bana göre on numara esnaflar.

Selenoid konusuna gelince, Mondeo'da arızasını pek görmedim, ama uçlarını ters takan ustalar(!) sebebiyle performansının %75 ini kaybedeni gördüm :D

Yorum bağlantısı
Ersin Alan
27 dakika önce, Mustafa Liman yazdı:

Yerinde işlem yaptırın. Teşhisi onlar koysun. Değişmediyseler bu piyasa içinde eğer bana göre on numara esnaflar.

Selenoid konusuna gelince, Mondeo'da arızasını pek görmedim, ama uçlarını ters takan ustalar(!) sebebiyle performansının %75 ini kaybedeni gördüm :D

Siz selenoidi de değiştim dediğiz için bende hazır el değmişken değişelim dedim

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
55 dakika önce, Ersin Alan yazdı:

Siz selenoidi de değiştim dediğiz için bende hazır el değmişken değişelim dedim

O işlem C-Max de yapıldı. Mondeo da turbo ile ilgili bir işlem yapmadım. Şimdilik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...