İçeriğe Yönlendir

Muayenede lastik ebatları

Ertaş Demir

Recommended Posts

Uğur Kamil

Deşene 4x4'lerin çoğu muayeneden geçemiycek. Çoğu standarttan daha geniş ve büyük lastik kalıyor...

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Lastik üzerindeki yük ve hız endeksi neydi? Belki o nedenle kalmıştır, direk lastik ölçüsünden dolayımı geçmediğini söyledi görevli? 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Benim kapi etiketkerinde sadece olmasi gereken basinc yaziyor. Lastik olcusu yok.8c7fbc234f0f27757e0be1b6cf19183b.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Etiketle çözülecek iş olsa onun yenisini yaptırıp oraya yapıştırmak çokta zor değil.
Yakın zamanda muayeneye giden bu konu hakkında ayrıntılı bilgi alsa iyi olur. Sitesinde bile açıklayıcı net bir bilgiye ulaşamadım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Etiket bilgi amaçlıdır var yok olması birşey değiştirmez. Olması gereken ebatlar tüv de bilgi olarak vardır merak etmeyin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
15 saat önce, Ertaş Demir yazdı:

Benim aracım 2004 ford connect orjınal lastikve jant ebatlarım 195x65x15  Muayeneye girdiğim ebatlar 205x55x16 

abi 2004ün kataloğunu indiremedim 2005modelin kataloğuna baktım sadece lastik ebadı 195x65x15 olarak yazmışlar.2012 kataloğunda 205x55x16 opsiyonel tutulmuş.

Yorum bağlantısı
Ertaş Demir
10 saat önce, Furkan TANRIVEREN yazdı:

abi kataloga baktın mı

Ne için aracın lastik ve jant ebatları belli zaten 195 x 65 x 15 orjinali

9 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Lastik üzerindeki yük ve hız endeksi neydi? Belki o nedenle kalmıştır, direk lastik ölçüsünden dolayımı geçmediğini söyledi görevli? 

lastik ölçüleri uygun değil dedi bende nasıl yani dedim oda senin aracın 195 x 65 x 15 olacak bunlar daha büyük dedi bende haftaya kar lastiklerini takarım onlar orjinal ölçüde olduğunu söyledim oda kar veya dört mevsim bizim için farketmiyor ölçüler ojinal olsun yeter dediler

Yorum bağlantısı
Ertaş Demir
29 dakika önce, Furkan TANRIVEREN yazdı:

abi 2004ün kataloğunu indiremedim 2005modelin kataloğuna baktım sadece lastik ebadı 195x65x15 olarak yazmışlar.2012 kataloğunda 205x55x16 opsiyonel tutulmuş.

benim ölçülerde 205 x 55 x 16 ama maalesef kaldık tuv turkun verdiği evrakın fotosunu atarım

8 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Etiketle çözülecek iş olsa onun yenisini yaptırıp oraya yapıştırmak çokta zor değil.
Yakın zamanda muayeneye giden bu konu hakkında ayrıntılı bilgi alsa iyi olur. Sitesinde bile açıklayıcı net bir bilgiye ulaşamadım.

Ben ayın 20 sine tekrar gideceğim forumda paylaşmak için bilgi görevliye sorarım.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
44 dakika önce, Ertaş Demir yazdı:

benim ölçülerde 205 x 55 x 16 ama maalesef kaldık tuv turkun verdiği evrakın fotosunu atarım

Ben ayın 20 sine tekrar gideceğim forumda paylaşmak için bilgi görevliye sorarım.

abi katalogda olsaydı götürür gösterirdin adamlarda her türlü geçirmek zorunda kalırlardı katalogların hiçbirinde yük ve hız endeksi ile ilgili hiç bir şey yazmıyor.

desenize 2016 doblo kullananlar tüvtürkte muayenede kaldı 195 60 16 99t fabrika lastiği kullanıcılar 205 55 16 91 v takıyor :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kangooya geçen yıl yazlık lastik alırken lastikçiye sormuştum bu işi, tabanı 175 den 185 e çıkaralım diye, muayeneden kalırsın çok geliyorlar böyle muayene zamanı çıkma lastik için demişti. Bu arada aynı ölçünün sembole takılanı var 82t mesela kangoonun ki 86t bu da muayeneden kalma nedeni imiş.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

peki ben bişe sorim madem muayeneden geçmiyor bu lastik farklılığı şu iş nasıl oluyor. genelde eski kasa honda civic-s2000 tarzı arabaların arka tekerlekleri kamyon tekeri kalınlığında ve yamuk oluyor bildiğin yamuk dışa doğru baqcağı ayrık gibi. bunlar nasıl trafikte geziyor ? polis neden bağlamıyor bu araçları nasıl bir zevk ise artık buda şaşırıyorum

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benim orjinalde önler 205 5516 arkalar 225 50 16. Ama ben arkalara da 205 55 16 taktım :p muayene de bisi diyen olmadı demek orjinal ebat değil mevzu :) çünkü orjinal ebatini doğru bilse kusur yazardı. Hatta orjinal ebat taksam o zaman laf anlatmaya çalışırdık o ayrı

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Şimdi, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Benim orjinalde önler 205 5516 arkalar 225 50 16. Ama ben arkalara da 205 55 16 taktım :p muayene de bisi diyen olmadı demek orjinal ebat değil mevzu :) çünkü orjinal ebatini doğru bilse kusur yazardı. Hatta orjinal ebat taksam o zaman laf anlatmaya çalışırdık o ayrı

orjinal taksaymışsın kesin bırakırdı bunlar muayeneden :D:D

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bugün arkadaşın 2010 kangoya lastik aldık. Önce tüvtürk'ü aradık böyle böyle bir söylenti var aslı nedir diye. İlk yeterli bilgi veremedi numaramızı aldılar 10-15 dk sonra geridönüş yaptılar. Ben yokken arkadaş konuşmuş, ebatla ilgili birşey söylemedi(arkadaşta sormadı) adam sadece önemli olan aracın taşıma kapasitesiyle lastiğin taşıma kapasitesi uyumlu olması lazım dedi gerisi önemli değil dedi.

Şimdi bunlar lastik ölçüsünemi bakıyor yoksa taşıma kapasitesinemi yoksa herikisinedemi? Yada hiçbirinede değilde tamamen işlemi yapan personelin insafıylamı iş yapıyorlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
Bir saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Bugün arkadaşın 2010 kangoya lastik aldık. Önce tüvtürk'ü aradık böyle böyle bir söylenti var aslı nedir diye. İlk yeterli bilgi veremedi numaramızı aldılar 10-15 dk sonra geridönüş yaptılar. Ben yokken arkadaş konuşmuş, ebatla ilgili birşey söylemedi(arkadaşta sormadı) adam sadece önemli olan aracın taşıma kapasitesiyle lastiğin taşıma kapasitesi uyumlu olması lazım dedi gerisi önemli değil dedi.

Şimdi bunlar lastik ölçüsünemi bakıyor yoksa taşıma kapasitesinemi yoksa herikisinedemi? Yada hiçbirinede değilde tamamen işlemi yapan personelin insafıylamı iş yapıyorlar :)

abi tüvtürke göre bu 4 bilinmeyenli denklem gibi bişey olmuş :)

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
12 saat önce, Ertaş Demir yazdı:

Ne için aracın lastik ve jant ebatları belli zaten 195 x 65 x 15 orjinali

lastik ölçüleri uygun değil dedi bende nasıl yani dedim oda senin aracın 195 x 65 x 15 olacak bunlar daha büyük dedi bende haftaya kar lastiklerini takarım onlar orjinal ölçüde olduğunu söyledim oda kar veya dört mevsim bizim için farketmiyor ölçüler ojinal olsun yeter dediler

Tekrar gidince ayrıntılı olarak bir sorarsan bu konuyu forum olarak net bilgi almış oluruz.
Ben hala lastik ölçülerine niye taktıkları konusuna bir mantık bulamadım. Taşıma kapasitesine taksalar onu anlarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yük endeksi uygun olacak.
Lastik ölçüsü araç etiketinde belirtilen ölçülerden biri olacak.
Benim gördüğüm yorumlardan çıkarımlarım bunlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yük endeksi uygun olacak.
Lastik ölçüsü araç etiketinde belirtilen ölçülerden biri olacak.
Benim gördüğüm yorumlardan çıkarımlarım bunlar.

İlan edilen kusurlar tablosuna göre, lastik ebatlarına ilişkin bir kusur yok.

6.11.1           Yanlış lastik ebadı: yük kapasitesi çok düşük
6.11.2           Yanlış lastik ebadı: yüksek hız için uygun değil
6.11.3           Yanlış lastik ebadı: Aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılmış 
6.11.4           Yanlış lastik: karma (Radial ve Cross-ply) lastik takılmış
6.11.5           Yanlış lastik: lastik-jant uyumu hatalı
6.11.8           Lastikler yanlış: dönüş yönü hatalı

Bu kusurlardan birisi vardı herhalde. 

Ekleme:

Dolaylı yoldan söz konusu kusur;

6.13.1           Hatalı jantlar

olabilir.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertaş Demir
11 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

İlan edilen kusurlar tablosuna göre, lastik ebatlarına ilişkin bir kusur yok.

6.11.1           Yanlış lastik ebadı: yük kapasitesi çok düşük
6.11.2           Yanlış lastik ebadı: yüksek hız için uygun değil
6.11.3           Yanlış lastik ebadı: Aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılmış 
6.11.4           Yanlış lastik: karma (Radial ve Cross-ply) lastik takılmış
6.11.5           Yanlış lastik: lastik-jant uyumu hatalı
6.11.8           Lastikler yanlış: dönüş yönü hatalı

Bu kusurlardan birisi vardı herhalde. 

Ekleme:

Dolaylı yoldan söz konusu kusur;

6.13.1           Hatalı jantlar

olabilir.

p0OPYq.jpg

Evet Recep selim bey 6.115 den kalmış 

Görevli arkadaşın bana söylediği lastik ebatların uygun değil dedi

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
4 saat önce, Ertaş Demir yazdı:

p0OPYq.jpg

Evet Recep selim bey 6.115 den kalmış 

Görevli arkadaşın bana söylediği lastik ebatların uygun değil dedi

Lastik-jant uyumu ile lastiğin orijinal ebatlarında olmaması ayrı bir şey bence.

Örneğin;

Benim aracımın etiketlerinde en fazla 15" jant ve bunun için belirtilmiş ebatları kullanmalıyım.

16" ve buna uygun lastik kullanan bir başka kombinasyonu kullanırsam (örneğin 2009 ve sonrası Fiesta 'da 16" orijinal jant olmalı) lastik-jant uyumunu bertaraf ederim.

Sizin kullandığınız jant 2012 modelde kullanılan ise eğer, bu maddeye göre işlem yapamamaları gerek.

Doğru yapılmaya çalışılan uygulamaya yanlış gerekçe olmuş bence.

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Bu arada Ertaş Bey egzoz muayenesiz çevirmeye girseydiniz yüklü bir ceza gelebilirdi. Eğer yönetmelik değişmediyse tabii.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bunu genelde geniş janta dar lastik takıp jant dışarda duran ofsetli modellere yazılan bir kusur. Bence tamamiyle işlemi yapan görevlinin hatası.
Butür jant lastik durumundan dolayı 2-3 sene öncede çok kalan oluyordu muayeneden.
hoodG1.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertaş Demir
12 saat önce, Hakan Bayrak yazdı:

Bu arada Ertaş Bey egzoz muayenesiz çevirmeye girseydiniz yüklü bir ceza gelebilirdi. Eğer yönetmelik değişmediyse tabii.

Egzoz muayenesine hiç itiraz etmedim zaten iyi ki fark edildi hemen düzelttirdim

Yorum bağlantısı
Ertaş Demir
Bir saat önce, Ertaş Demir yazdı:

Egzoz muayenesine hiç itiraz etmedim zaten iyi ki fark edildi hemen düzelttirdim

Egzoz muayenesini birgün önceden yaptırmıştım ama evrakta hata vardı egzoz pulunu yaptırırken çok kalabalık vardı eleman karıştırmış makbuzun numarasıyla pulun numarası aynı değildi 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Uğur Kamil

Bugün Ercan 17 jantlarla gitti muayeneye ve agır kusur yazdılar.
Akşama orjinalleri takıp tekrar gitti. İşin ilginç yanına gelince(çok saçma birşey yapıyorlar) Konun aslını sordu kapıdaki etikete bakıyoruz dedi. Kapıda etiket olmasın o zaman sorun değil üzerindeki jantlada geçer :unsure2:

Kısaca orjinal jant lastik yoksa kapıdaki etiketi sökünce sorunda ortadan kalkmış oluyor :biggrin:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...