İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Bagaj Kapağı Kilit Arızası

Selçuk Seymen

Recommended Posts

Selçuk Seymen

2007 focus dizel aracımı çalıştırdığımda bagaj kapağı kilitten kurtulup açılıyor. Ekranda "Bagaj kapağı açık" ikazı çıkıyor. Kontağı çevirdiğimde açıldığını çıkardığı sesten anlıyorum. Uzun yol giderken belli bir zaman sonra hareket halindeyken kendiliğinden kilitten kurtulup açılıyor. Uzaktan kumanda anahtarında şifrelemeyi kitabındaki tarife göre yapmama rağmen belli bir zaman sonra aynı hatayı tekrarlıyor. Bilen dostların tecrübelerinden istifade edeceğim.

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Kontak anahtarındaki bagaj düğmesi bozuk. Aynısı bende de oluyordu, anahtarı açıp bagaj düğmesini çıkardım sorun kalmadı. Şimdilik bagajı elle açıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Orijinal anahtarda bu arıza olunca, çinden aynı çakı tipi anahtadan getirtip belki düzelir dedim ama, bir müddet sonra ondada aynı hata meydana geldi. Yani bagaj kapağı kilitten kurtulup kaldırılarak açılacak biçime geliyor. Sizin tavsiyenizde anahtarın kilit açma butononuna basıldığında sadece kapı kilitleri gibimi açılıyor? Yani kilitten kurtulmayıp elle müdahale edilecek şekildemi duruyor? 

Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen
21 saat önce, Selçuk Seymen yazdı:

2007 focus dizel aracımı çalıştırdığımda bagaj kapağı kilitten kurtulup açılıyor. Ekranda "Bagaj kapağı açık" ikazı çıkıyor. Kontağı çevirdiğimde açıldığını çıkardığı sesten anlıyorum. Uzun yol giderken belli bir zaman sonra hareket halindeyken kendiliğinden kilitten kurtulup açılıyor. Uzaktan kumanda anahtarında şifrelemeyi kitabındaki tarife göre yapmama rağmen belli bir zaman sonra aynı hatayı tekrarlıyor. Bilen dostların tecrübelerinden istifade edeceğim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
15 dakika önce, Selçuk Seymen yazdı:

Selçuk bey merhabalar,

Konunuz buradadır, farklı konular açmanıza gerek yoktur.

Focus'ların bagaj hattı kablo kopukluğu sorunu mevcuttur. Bagaj kapağınızdaki kablo körüğünü söküp kabloları bi kontrol etmenizi öneririm. Ben anahtardan olduğunu düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Araç sedan mı hb mi ? Araba çalışırken anahtar kumandası devre dışı olması gerekiyor. Öncelikle bagaj açma düğmesi bagaj üzerinden kontrol edilmeli, basit bir yapısı vardır, lastiğin içine su alıp bagajı açabiliyor..

Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Sayın Gerşon,Bahsettiğiniz kablo arızasını elektrikçide bir iyice kontrol ettirdim, kopukluk ve temassızlık bulunamadı. Park pozisyonunda ve çalışır durumda sürekli olarak kilit açık olduğu halde (bagaj kapağı kilitten kurtulduğu halde) kilit açılma tıkırtısını direksiyonda duyuyorum. Kulübün acemisi olduğum için bu konuyu yanlış yerde açmış olabileceğimi düşünerek daha çok kişiye ulaşabilmek arzusuyla bir başka yerde açmış olabilirim. Bu sinir bozucu sıkıntımın Kulüp üyeleri arasından biri tarafından çözülebileceği ümidini taşıyorum. Daha çok üyeye duyurabilmem için yardımınız gerekiyor. Teşekkürlerimle.

Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Sayın Toker, Araç sedan. Ne su ve nede ter yönünden ıslanma ve nemlenme olmadı. Orijinal anahtarda yaptığı arızayı benzeri yeni anahtarda da yapmaya başladı. Marşa basınca Bagajın açıldığını duyuyorum, inip kapatıyorum hareket halinde hemen tekrar açılıyor. Yol bilgisayarında hem yazı ve hemde kırmızı ikaz ışığıda yanmaya başlayınca cinler tepeme çıkıyor. Anahtar şifre kodlamasını sildim ve tekrar (katoloğunda belirtilen biçimde) kodladım ama nafile. Bu mesele yardımlaşmayla bir şekilde çözülecek ümitle bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bana kısadevre gibi geliyor. Bir yerde bir kablo kırığı ya da soyulması olabilir.

Kumandasız yedek anahtar yok mu, onunla deneseniz anahtardan olup olmadığı zaten belli olur.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selçuk bey,

Farklı bir kilit mekanizması veya kilit düğmesi ile denendi mi? Kumandadan olacağına hiç ihtimal vermiyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Anahtarın pilini çıkartıp kontağı çevirmeyi denediniz mi? Anahtardan olup olmadığı kesinleşir..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
19 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Anahtarın pilini çıkartıp kontağı çevirmeyi denediniz mi? Anahtardan olup olmadığı kesinleşir..

Güzel fikir, pil sadece uzaktan kumanda için sonuçta.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Araç hareket halinde iken bagaj kapağını istesenizde açamazsınız. Demekki kilit kısmında bir sıkıntı yada kısadevre var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Sayın Toker, Araç sedan. Ne su ve nede ter yönünden ıslanma ve nemlenme olmadı. Orijinal anahtarda yaptığı arızayı benzeri yeni anahtarda da yapmaya başladı. Marşa basınca Bagajın açıldığını duyuyorum, inip kapatıyorum hareket halinde hemen tekrar açılıyor. Yol bilgisayarında hem yazı ve hemde kırmızı ikaz ışığıda yanmaya başlayınca cinler tepeme çıkıyor. Anahtar şifre kodlamasını sildim ve tekrar (katoloğunda belirtilen biçimde) kodladım ama nafile. Bu mesele yardımlaşmayla bir şekilde çözülecek ümitle bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Öncelikle burada bana çözüm üreten dostlarıma teşekkür ediyorum. Her bir tavsiyeyi aynen uygulayacağım. Sanki çözüme yaklaştığıma inanıyorum. Sonuçları ayrı ayrı bildireceğim. Şu anda Ankara'da sağnak yağmur var. Fiziki durumum dolayısı ile tavsiyeleri yarın yerine getireceğim. Tekrar teşekkürler. Yarın görüşmek üzere.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

https://hizliresim.com/GB6Ob7

Cevap vermekte biraz geciktim. 1 No.lu anahtarı motor kaputunu açmak için araç içinde taşıyordum. Pilsiz olduğunu hatırlayarak Cumartesi onunla denedim. Bagaj kapağı gene açıldı. Anladımki tahminleriniz üzere kablo kısa devresi. Pazartesi tavsiye üzerine işinin erbabı bir elektrikçiye gideceğim. Önceki baktırdığım ya işten pek anlamıyor, ya da kontrol aleti bozuk. Neticeden konuyla ilgilenen sizleri haberdar edeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

https://hizliresim.com/ALog17

Dostlar Merhaba. İlgi ve alaka gösteren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kablolar sağlam çıktı. Önceki ustanın yanlışı yok eksiği var. Kilit söküldü. resimdede işaretlediğim yerlerden sizlerde çözeceksiniz umarım. Yaylar bir parça özellik kaybına uğramış noktaya basan parça uzakta durması gerekirken vibrasyondan noktaya temas ederek bagajı açıyor. Yay kanatlarını biraz kaldırmak suretiyle iş çözüldü ve 250.00 tl. ye yakın masraftan ve sinir olmaktan teşvikleriniz sayesinde kurtuldum. Sağolun. Sayın Serkan Toker Şaşmaz'a yolum düşerse özellikle selamınızla gidip Faruk ustayla tanışacağım. Ayrıca radyo ekranı ile ilgili bir başka meselemide ileride gene sizlerle paylaşmak istiyorum, O' zamana kadar hoşça kalın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun Selçuk bey.

Sorun zamanlarında değil, her zaman sizleri görmeyi dileriz :flowers:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 saat önce, Selçuk Seymen yazdı:

https://hizliresim.com/ALog17

Dostlar Merhaba. İlgi ve alaka gösteren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kablolar sağlam çıktı. Önceki ustanın yanlışı yok eksiği var. Kilit söküldü. resimdede işaretlediğim yerlerden sizlerde çözeceksiniz umarım. Yaylar bir parça özellik kaybına uğramış noktaya basan parça uzakta durması gerekirken vibrasyondan noktaya temas ederek bagajı açıyor. Yay kanatlarını biraz kaldırmak suretiyle iş çözüldü ve 250.00 tl. ye yakın masraftan ve sinir olmaktan teşvikleriniz sayesinde kurtuldum. Sağolun. Sayın Serkan Toker Şaşmaz'a yolum düşerse özellikle selamınızla gidip Faruk ustayla tanışacağım. Ayrıca radyo ekranı ile ilgili bir başka meselemide ileride gene sizlerle paylaşmak istiyorum, O' zamana kadar hoşça kalın.

Radyo ekranın gündüz göremiyorsanız ve cihaz Sony ise en kolay kısmı orası.. ;) Kilit kadar değil de belki onda biri kadar uğraştırır..

Bagaj açma düğmesi su alır kolayca, usta geri takarken izolesine dikkat etmiştir umarım..

Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Sayın Toker, İşin başındaydım temiz çalıştı. Radyo ekran resmini çekip görüşlerinize sunacağım. Yol bilgisayar ekranı gibi olması gerektiğini düşünüyorum belkide hatta öyle olması gerekiyor. Aynı yaş ikiz emsallerine bakıyorum Sony marka aynen yol bilgisayar ekranı gibi. Zemin sarı yazılar dijital bold siyah. Benimkinde zemin siyah yazılar tek çizgi sarı noktalar halinde sadece radyo ekranında.

Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Sayın Gerşon, mesajımı yanlış bir cümle ile bitirdiğimi siteminizden anladım. Maksadım işim düştükçe değil idi. Sadece bagaj konusunu fazla uzatmamaktı. Ana sayfada dikkatimi çeken konulara bakıyorum. 68 Yılından beri trafikteyim. Son on yıldan buyana araçlar konusunda çok şeyler değişti. Sitedeki sorulara verilen cevaplar bu konudaki bilgimi ziyadeleştiriyor. Sitede Konu açmadan, bendeki birtakım bilgi eksikliklerinide verilen cevaplardan zenginleştiriyorum. Üye olup sizlerle tanışmama da "otoclubturkiye" sayfalarında gezinmeme borçluyum. Chrome'de yer işaretlerinin en başına ataçladım. Yeni üyeyim belki ama 15 gündür siteyi inceliyordum. Tiryakisi olduğumu bilin." Arazi Nylonu"nuzuda baştan sona hem hikayesini hem resimlerini gözden geçirdiğimi bu vesileyle ifade edeyim. Kazasız nice güzel günlerde kullanmanız dileğimle.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 saat önce, Selçuk Seymen yazdı:

Benimkinde zemin siyah yazılar tek çizgi sarı noktalar halinde sadece radyo ekranında.

Yeşil ekranlı mp3 çalabilen sony olması lâzım. Ekran is yapıp kararıyor. Temizlemesi basit, teybi yerinden sökme aparatı temin edelim ben yardımcı olurum size..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sayın Gerşon, mesajımı yanlış bir cümle ile bitirdiğimi siteminizden anladım. Maksadım işim düştükçe değil idi. Sadece bagaj konusunu fazla uzatmamaktı. Ana sayfada dikkatimi çeken konulara bakıyorum. 68 Yılından beri trafikteyim. Son on yıldan buyana araçlar konusunda çok şeyler değişti. Sitedeki sorulara verilen cevaplar bu konudaki bilgimi ziyadeleştiriyor. Sitede Konu açmadan, bendeki birtakım bilgi eksikliklerinide verilen cevaplardan zenginleştiriyorum. Üye olup sizlerle tanışmama da "otoclubturkiye" sayfalarında gezinmeme borçluyum. Chrome'de yer işaretlerinin en başına ataçladım. Yeni üyeyim belki ama 15 gündür siteyi inceliyordum. Tiryakisi olduğumu bilin." Arazi Nylonu"nuzuda baştan sona hem hikayesini hem resimlerini gözden geçirdiğimi bu vesileyle ifade edeyim. Kazasız nice güzel günlerde kullanmanız dileğimle.

Bilmukabele Selcuk bey :)
Yorum bağlantısı
Selçuk Seymen

Serkan bey, bahsettiğiniz temizliği sökerek yaptık. isini tozunu temizledik. Değişen; yalnız sarı noktalar biraz daha belirginleşti o kadar. Görüntü aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...