İçeriğe Yönlendir

Focus 2,5 Korna Sorunu

Macit Aliyev

Recommended Posts

Macit Aliyev

Merhaba değerli forumdaşlar. Aracım focus 2011 HB. Herzaman kornaya bastığım yerlerden dün bastığımda korna çalımıyordu. Sert bişekilde basınca çalıyor ama o eski kıvamda yavaş basınca çalımıyor. Hem sağ, hem de sol aynı şekilde sorunlu. Neden olabilir acaba?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizim kangooda olmuştu, lehimleri kopmuş sanırım, elektrikçi direksiyonun göbeğini çıkarıp 50 tl ye halletti 6-8 ay kadar önce.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İhtimal 1: Direksiyon zembereğinde sorun var. Bu durumda direksiyondaki diğer tuşlarda sorun var mı?

İhtimal 2: Korna sizinle vedalaşıyor bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Direksiyon içinde korna switchleri var. Kontaklarında oksitlenme veya kontaklarının arası açılmış olabilir. 

Kendi aracımda da aynı sorun vardı kendim halletmiştim. Ford'da da hemen hemen aynıdır diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

İhtimal 1: Direksiyon zembereğinde sorun var. Bu durumda direksiyondaki diğer tuşlarda sorun var mı?

İhtimal 2: Korna sizinle vedalaşıyor bence.

Diğer tuşları denemedim henüz. 

Kornanın ömrü bu kadar kısa olur mu?

Şimdi, Mustafa Arıkan yazdı:

Direksiyon içinde korna switchleri var. Kontaklarında oksitlenme veya kontaklarının arası açılmış olabilir. 

Kendi aracımda da aynı sorun vardı kendim halletmiştim. Ford'da da hemen hemen aynıdır diye düşünüyorum.

Ben sıcaklardandır dedim.Hafiften basınca bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
10 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Lehim kopduğunda sert basınca korna çalar mı Köksal abi?

Sert basınca o kopuk yer kısmen temas edip çalıyor olabilir ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Sert basınca o kopuk yer kısmen temas edip çalıyor olabilir ;)

+1

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oksitlenmiş. wd40 sıkmak lazım ama airbag'i söküp sıkmak lazım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Bir arabada bulunan en gereksiz şey.20 yılda 20 defa basmamışımdır.Bassamda etkisini görmediğim yalnızca milleti boş yere sinir eden zımbırtı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
25 dakika önce, Özcan Cepheci yazdı:

Bir arabada bulunan en gereksiz şey.20 yılda 20 defa basmamışımdır.Bassamda etkisini görmediğim yalnızca milleti boş yere sinir eden zımbırtı.

İlk defa böyle bir yaklaşım görüyorum. Korna olmazsa olmaz. Karşıya geçmeye çalışan dalgın bir yaya görürsem veya sokaktan caddeye çıkmaya hazırlanan bir araç görürsem bunların beni fark ettiğinden emin değilsem mutlaka korna çalarım. Beni fark etmelerini sağlarım. İnsanlarımız çok dalgın çünkü. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Üstelik, araç muayenesinde  olmayan, çalışmayan korna ağır kusur değerlendiriliyor sanırım. 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
13 saat önce, Özcan Cepheci yazdı:

Korna olmazsa olmazlardan. Şeritten bilmeden yan şeride geçenler mi ararsın ara sokaklardan bakmadan çıkanlar mı ararsın. Bu gibi konularda çok lazım oluyor. Özelliklede gündüz vakti.

9 saat önce, Muhteşem Or yazdı:

Üstelik, araç muayenesinde  olmayan, çalışmayan korna ağır kusur değerlendiriliyor sanırım. 

Muayene süreside yaklaşıyodu. İyi ki söyledin abi)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Güney Korede 5 gün geçirdim 1 kere korna duydum onda da yaya otobüsümüzün önüne atlar gibi oldu kavşakta. Korna gerekli ancak trafik adabı da şart.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
18 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

İlk defa böyle bir yaklaşım görüyorum. Korna olmazsa olmaz. Karşıya geçmeye çalışan dalgın bir yaya görürsem veya sokaktan caddeye çıkmaya hazırlanan bir araç görürsem bunların beni fark ettiğinden emin değilsem mutlaka korna çalarım. Beni fark etmelerini sağlarım. İnsanlarımız çok dalgın çünkü. 

Kornasız olmaz... Korna olmasa bu arkadaş durmazdı... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben de nadir kullanırım kornayı, gereksiz değil ama evden işe işten eve günlerde kullanmadan gider gelirim.. :)

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Korna çaldığında önüne gelen yaya donup kalıyor ve sesin geldiği istikameti arıyor çalmasan yolun üstünden çekilmiş olacak.

önüne çıkan araca çalsan iyi ihtimalde seni müzik açık olduğundan yada telefon ile konuştuğuiçin sürücü duymayacak,sende ben uyardım o da beni fark etti sanıp kaza bile yaparsın duyarsa zaten yaptığına devam eder yada sinirlenip el kol hareketi yapar günü zehir eder.Yolun üstünde bir hayvan yada hayvan sürüsü çıksa korna bassan kimin nereye kaçacağını kestiremezsin daha tehlikeli olur daha çok zaman kaybedersin.En iyisi dikkatli olup korna ile zaman kaybetmemek.

Çalıştığım yer izmir de en işlek kavşakların birinde bulunuyor haftada birkaç kaza görüyorum genelde tek çalan kornadan sonra ya çarpma sesi gelir yada kavga.en çok korna sesinide kavşak tıkanınca herkes basmaya başlayınca duyuyoruz.Korna çalıyor diye hiç kimse kavşağı açmıyor ama.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...