İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Gaz Dolumu Sonrasi Klimadan Gelen "çıt" Sesi ve Devreye Girip Çıkma Sorunu

Salih akman

Recommended Posts

Salih akman
(düzenlendi)

2011 1.4 tdci my fiesta aracima gaz dolumu ve polen filtre degisimi yaptirdim. Sogutma ve uflemede sorun yok. Fakat daha onceden klimayi actigimda sadece birkez motor kaputunun altindan gelen "cit" sesi (sanirim klimanin devreye girdigini sogutmanin basladigini haber veren ses) defalarca olmaya basladi ve deviri etkileyip araci sarsmaya kadar ulasti. Gaz dolumunu yapan ustaya geri goturdugumde "o sesi yapmazsa basinctan sikinti cikarir abi normal" dedi. Bende araci 6 yildir kullaniyorum daha oncede gaz dolumu yaptirdim fakat boyle birsey olmadifini soyledim. O zaman biraz gez sorun devam ederse tekrar gelirsin dedi. Ve sorunum devam ediyor. 

Bu konuda bana yardimci olabilecek varsa sevinirim. 

İyi forumlar

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Gaz ya fazla basılmıştır yada az. Makineye bağlayıp uzun süre vakum yaptırıp tekrar bastırın. 

Aracınızın motor bölümünde gaz miktarı için etiket vardır. Ona bakarak bassınlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şimdi, Ersen Tapan yazdı:

Gaz ya fazla basılmıştır yada az. Makineye bağlayıp uzun süre vakum ayptırıp tekrar bastırın. 

Aracınızın motor bölümünde gaz miktarı için etiket vardır. Ona bakarak bassınlar. 

Sanıyorum klimacı, göz kararı gaz dolumu yapmış. Fazla gaz basmış. Klima sistemindeki soğutucu akışkan miktarının fazla olmasından, yüksek basınç oluşur. Sistem kompresörü korumak için yüksek basıncı tespit ettiği anda kompresörü devreden çıkarır. Kompresör devreden çıktığında basınç düşer ve kompresör devreye girer.... Böyle devam eder. Klima sistemindeki gaz boşaltılacak ve gramajında tekrar gaz dolumu yapılacak.

Fakat gaz dolumu yaptırdıysanız, gaz kaçağı söz konusu. Öncelikle az kaçağı giderilsin. 

Yorum bağlantısı
Salih akman

Gaz cihazindan marka model secip bilgi alarak yapti geri goturdugumde gazi tamamen bosaltip 390 gr gaz 5 gr yag seklinde dolum yapti fiestalarda bu gramlar gecerliymis fakat sorun cozulmedi devam ediyor.

Yorum bağlantısı

Belirtiğiniz sorun belirtileri, sistemde yüksek basınç sorununu işaret ediyor. Olası nedenleri; fazla gaz miktarı, kirli radyatör, çalışmayan radyatör fanı, gaz basınç sensörü arızası. 

Klimacı ne diyor?

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)

Bizim fiestada da oluyordu aynısı. Sorun Ac tuşu ile ilgili çıktı. Tuşu değiştirdik sorun çözüldü. İlginç bir şekilde biz de gaz bastıktan sonra çıkmıştı ortaya. Ama alaksız çıktı

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yıldırım Mustafa

Bu ses benim aracımda da vardı (kompresörün sürekli devreye girip çıkması) ve rolentideyken devir de 800-1000 arasi sürekli geziyordu.
Klima gazında azalma olduğundan yapıyor herhalde diye düşünüyordum klima da verimli soğutmuyordu zaten. Geçen klimayı açtığımda hiç soğuk üflemedi klimacıya gittim tamamen gaz bitmemiş 3 te 1 kadar azalmış dedi (iyice kafam karıştı) kaçak testinin ardından vakum yapıldı tekrar gaz basıldı klima şimdi çok iyi soğutuyor. Kompresörün sürekli devreye girip çıkmasından dolayı gelen çıt çıt sesi ve klima açıkken rolenti dalgalanması sorunu da ortadan kalktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Mirkelam

Klima basınc sensorunu değiştirsen gaz kaçarmı ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salih akman
3 saat önce, Muhteşem Or yazdı:

Belirtiğiniz sorun belirtileri, sistemde yüksek basınç sorununu işaret ediyor. Olası nedenleri; fazla gaz miktarı, kirli radyatör, çalışmayan radyatör fanı, gaz basınç sensörü arızası. 

Klimacı ne diyor?

Kirli radyator deyince aklima geldi klimaci benden radyatoru temizletmemi istedi yikamaciya goturdum kaputu actirdi ve icten tazyikli suyu dayadi tamda sag taraftan tuttu gaz musurude sag farin altindaymis bildigim kadarıyla acaba orayada gelip musure zarar mi verdi?? 

Klimaci birsey demiyor olur oyle abi normal dedi ama tabiki normal degil tekrar goturecegim bu soylediklerinizide bir bir sorarim bakalim ne diyecekler

2 saat önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Bizim fiestada da oluyordu aynısı. Sorun Ac tuşu ile ilgili çıktı. Tuşu değiştirdik sorun çözüldü. İlginç bir şekilde biz de gaz bastıktan sonra çıkmıştı ortaya. Ama alaksız çıktı

Bu cok ilgincmis gerkcekten 

2 saat önce, Yıldırım Mustafa yazdı:

Bu ses benim aracımda da vardı (kompresörün sürekli devreye girip çıkması) ve rolentideyken devir de 800-1000 arasi sürekli geziyordu.
Klima gazında azalma olduğundan yapıyor herhalde diye düşünüyordum klima da verimli soğutmuyordu zaten. Geçen klimayı açtığımda hiç soğuk üflemedi klimacıya gittim tamamen gaz bitmemiş 3 te 1 kadar azalmış dedi (iyice kafam karıştı) kaçak testinin ardından vakum yapıldı tekrar gaz basıldı klima şimdi çok iyi soğutuyor. Kompresörün sürekli devreye girip çıkmasından dolayı gelen çıt çıt sesi ve klima açıkken rolenti dalgalanması sorunu da ortadan kalktı.

kac gram gaz bastilar biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
8 dakika önce, Salih akman yazdı:

Kirli radyator deyince aklima geldi klimaci benden radyatoru temizletmemi istedi yikamaciya goturdum kaputu actirdi ve icten tazyikli suyu dayadi tamda sag taraftan tuttu gaz musurude sag farin altindaymis bildigim kadarıyla acaba orayada gelip musure zarar mi verdi?? 

Klimaci birsey demiyor olur oyle abi normal dedi ama tabiki normal degil tekrar goturecegim bu soylediklerinizide bir bir sorarim bakalim ne diyecekler

Bu cok ilgincmis gerkcekten 

Tesadüf beni güldürdü sadece. Gazla falan ilgisi yok tabi. Ac butonunun soketi ile ilgili sorun vardı belki sizinkine de su tutturunca bişe olmuştur. Soket radyotörün altında bir yerde sanırım

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yıldırım Mustafa

kac gram gaz bastilar biliyor musunuz?

600 gr civarı bir değer gördüğümü hatırlıyorum makineye baktığımda

Yorum bağlantısı
Salih akman

Bugun yetkili servise goturdum araci icim rahat olsun diye bilgisayar baglayip hata aramasi yaptilar herhangi bir problem cikmadi elektrikci bu calisma prensibi aracin ama surekli yapmasi biraz garip istersen gaz dolumu yaptirdigin yere bir daha goster baksinlar dedi kafam iyice karisti ?

22 saat önce, Yıldırım Mustafa yazdı:

600 gr civarı bir değer gördüğümü hatırlıyorum makineye baktığımda

Arac fiestaysa cok fazla basmislar ?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Benim Fiesta da gaz 650 gr. sol ön farın sağ tarafında yazar, 0,650 Kg. şeklinde,  dır, 390 çok az, yanlışınız olmasın, motor kısmına yada kitapçığa bakarak miktarı öğrenin, klimacılar oto makinede menüden seçip basarlar genelde, kaç gram basıyorsun diye özellikle sorun, inat etmesin dediğiniz miktarı bassın...

Bu arada klima ilk çalıştığında çat diye bir ses duyarsınız, bu normal, sonra bu ses duyulmaz...

Rolantide çalışan araçta klima belli aralıklarla devreye girer-çıkar, çıkmıyorsa hata vardır devirden anlarsınız çıktığını, bu arada fan açıktır araç dururken fan hep çalışır bunuda unutmayın.....

klima açık araç seyir halindeyken yani hızlıyken fan durur genelde, bazen düşük devirde döner, yavaşladığınız an ısı artacaktır hemen hızlanır, çalışma şekli böyledir....

Klima hiçbir zaman devamlı çalışmaz, devreden çıkmıyorsa hata var demektir, gaz az olabilir vs. rolantidede 110 la sabit hızda seyir esnasındada kompresör devreye girer çıkar, kompresör sürekli çalışmaz, bunuda söyliyeyim arkadaşlar...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Dediğim gibi, benim Fiesta da 640 gr. sizinkiler farklı olabilir, 390 doğru diyorlar, yinede kitabından sıvı miktarları kısmından bakmak yada motor kısmından bakmak lazım, orada bir etiket olacak, yazması lazım, olmadı servisten miktarını öğrenmek gerek...

El yanaşmıyor diyorsun, o zaman doğru basmışlar sanırım, yalnız kompresör sürekli çalışmaz, klima çalışırken motora bak, rolantide olacak tabii araç, kopresörün kafa kısmında kasnak var, kayış sürekli döner fakat göbek kısmı ara ara devreden çıkmalı, sesi duyulmaz içerden, sürekli dönmemesi lazım, sürekli dönüş kompresöre zarar verir, arada dinlenmesi lazım diye biliyorum...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yigit Özdal

Bendede bu cıt cıt sesi var gittiğim ustalar sorun olmadığını hatta sağlıklı çalıştığını söylediler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...