İçeriğe Yönlendir

Baştan Sona Bir Modifiye Hikayesi.. Hyundai İ30 Evrimi.. :) 34 ZV 4021

Anıl Ercan

Recommended Posts

Osman Bilgin

burada kimse apaçi demez, yani dışından ;) saygılı naif olarak fikirler beyan edilir.. zevkler de zaten abartı eleştiri olmamalı..
arabanın rengi güzel eski jantlar daha güzeldi bence ama videoyu izleyince çokta kötü durmuyor bence foto ile beraber video olsaydı ilk msjlarda daha belirgin olurdu.. çay güzel olmuş:=)
spoiler yakıtı etkilemez mi? benim bildiğim o hassas ayarlı ölçümlerle yapılıyor orjinalinde, 
kısacası maşaAllah, Allah tekerlerini düz bastırsın, havalı havalı :=)

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Güzel araç 

Güzel günlerde kullanın.

Egzoz ve air süspansiyon u çok begendim.

Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

herkese nacizane fikirleri için cok ama cok tesekkür ederim.. :)

206 Cabrio Restorasyon konusunu Cok yakında acacagım :) O Konu daha bi raabet gorecektir eminim :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konu tutar mı bilmem de.

spoiler dışında beğendim aracı.

Elinize sağlık.

Maşallah.

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Maşallah mat kırmızı arabalarda hic sevmem. Jant spoiler seciminizi begenmedim ve genelde on kısımda yama gibi duran ekleri begenmiyorum. On tampon tumleşik olmalı. Golf te R32, Opel de Opc tampon gibi. İlk stoplara siyah kenarlık eklemiştiniz devam etseydi kiraz renk olmalı bir kat film cekilmeli diyecektim led stop harika olmuş renk uyumu acısından yine kiraz renk olmalı diyorum. Kazasız belasız.
Jant konusunda araç modifiyesi kadar başarılı bulmadım sizi, araca bakış açınız iyi ama jantlar kötü.
Kazasız belasız
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

:nazar: renk güzel de çok ayakçı işi olmuş

Yok benim öyle şeylerle işim olmaz [emoji4] Benzetmişinizdir. Kimsenin üzerine Asırı Damarıma basılmadıkca ne sürerim ne Makas atarım. Performansı cok iyi. Yazılım var konuyu okursanız dikkatlice zaten yapılan yeri alınan gücüde yazmıstım [emoji4] Törpülenme yok. Varda Yok diyim yazılım absorme ediyor. Roket gibi gittigini söyleyebilirim. 

Yakında 206 Cabrio Restorasyon konumuda acacam o daha keyifli [emoji4]
206 yı da bu renge boyadınız di mi?
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Güle güle kullanın, jant ve spoiler bencede olmamış, onun dışında gayet güzel, birde sorum var, air olayında araç viraja girdiğinde yatan tarafı kaldırıyormu acaba, yani denge kısmı mersolardaki gibimi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

Evet 206 CC'mide i30'umun rengine boyatmıstım.. Youtubede restorasyon videosu mevcut fakat resim ve acıklamalarla okumak daha keyifli bence.. :)

Air konusunda Allaha bin sükür yol tutus problemim yok. Dediginiz virajlarda yan yatma yada yol tutmama problemi Ön arka bagımsız sistemlerde goruluyor. Ben Hem konfor hemde yol tutus acısından Virajlarda Saga donerken soldaki havanın saga kaymaması için 4 Teker Bagımsız Olarak yaptırdım. 

Söyle acıkliyim 4 Teker bagımsız Olunca Her Körügün havası ayrı ve sabit kalıyor. Atıyorum Sag Ön Amortisörde Körük yırtılması oldu 4 Teker bagımsızda sadece Sag Ön Asagı yavasca duser Basınc Kacırır Fakat ön Arka bagımsızda sag taraf hava kacırıyorsa otomatik sol tarafta kacırır. Birbirine bagımlılar cunku. Virajlardada saga yatarken araba Soldaki hava sag nasıl kayıyorsa koruk solda kayıyor Bu Yuzden araba virajlarda fazla güven vermiyor. 4 Bagımsızda tam tersi Sabit kaldıgı için İstediginiz gibi viraja makasa girin araba yatmıyor atmıyor. 

Konfor konusuna geleyim ; Hyundai İ30'ların Ön Süspansiyonları Mc Pherson süspansiyon, Arkalar Bagımsız Süspansiyon orjinalde. Bende Orjinale Sadık kalarak Ön'leride arkalarıda 4 Bagımsız bir sekilde uygulattım Extra ücret vererek. Sag On Cukura giriyorsa Sol Taraf Hissetmez. Veyahut Sol arka cukura girdiyse sag Arka hissetmez. Fakat Ön Arka bagımsızda tam tersi oluyor. Sag taraf cukura girdiyse Sol tarafta esniyor cukura girmiş havası yaratıyor. Sol arka cukura girdiyse Sag arkada hissediyor orasıda esniyor Yani arac Torsiyonlu, Dingilli, Burma kirişli arabalar gibi oluyor. Yeni nesil arabaların artık bir cogunun Arkaları bagımsız bu yuzden Orjinal bagımsız olanlara 4 Bagımsız air yaptırmak daha mantıklı daha iyi. 

Umarım acıklayabilmişimdir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Çok güzel eklentiler var.Ama kısa süre de çok çok geri dönüşte var daha bu iş burda bitmedi havası görüyorum :)

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Hayırlı uğurlu olsun bu işler zevk meselesi ben de spoiler dışında diğerlerini beğendim asıl merak ettiğimi mevzu sakıncası yoksa bu kadar işleme ne kadar para harcadınız,siz onu yaptım bunu yaptım dedikçe merak ettim :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Anladım, sendeki 4 bağımsız sistem basınç olayı basıncın sabit kalmasına göre işliyorsa, yani mesela jiroskop ve ivme sensörü gibi destek veriler olmadan sadece basınca göre işliyorsa sistemin anlamı pek olmaz, sadece az yatmasını sağlar, güzel olur ama o kadar,  bunun bir hesap kitabı olmaz,  görsel olarak daha güzel olur sanırım, benim istediğimse tam olarak aracın bu işi olması gerekene göre yapması, eğer öyleyse süper olurdu gerçekten, emin olmak için sistemin parçaları tam olarak nedir yazabilirmisin, işlemci elektronik aksam varmı? 

Yada bilgi alabileceğimiz bir site, link döküman vs. varmıdır?

Ha birde ayıptır sorması kaça bu düzenek :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Anıl selamlar, 5. jant değişimi sonrası koptum ben :), senin gibi kanı kaynayan gençlerin böyle klavye başına geçince hikaye tadında anlatımlarına bayılıyorum. Sanki yanında gibi hissettim. Air süspansiyon yaptırdığın yer ile irtibat halinde isen senden aracım olan, 2006 freelander 1td4 için tam bağımsız air olup olmadığını öğrenmen. Araç ile araziye giriyorum. Sıkıntı olurmu, bilgi isterim. Aracının keyfini çıkar güzel olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

herkese çok ama çok teşekkür ederim yorumları için. 

Ali abi 4 bagımsızda dedigin gibi basınclar sabit kalıyor. Araba saga sola yattıgında basınc kayma olayı olmuyor buda hayvani bir yol tutus sergiliyor :) Air'li araba yol tutmaz, basınc kacırır, konforsuz olur, körük patlar vs. gibi hurafelere kesinlikle itibar etmeyin. Aklında bu tip soru işareti olan varsa İstanbul/Kagıthane'ye yolu düserse aracımı test ettirebilirim :) Yıllardır bende bu hurafelerle air olayına siddetle karsıydım fakat yaptırınca neden ilk aldıgım zaman arabayı yaptırmadım diye dövündüm :) Simdiki aklım olsaydı arabayı bayii'den cıkartır cıkartmaz Air süspansiyon yaptırırdım.

Nitekim haklısın abi cünkü daha önce ucuza maal edilen ekipmanlarla araclara air yaptılar. Kullandıkları körükler, valfler 5 para etmez rekorlar o kadar dandiktiki araba sürekli basınc kacırır, yüksek bırak sabah araba yerde bulurdun dogruydu bi bakıma ön yargılar fakat artık Bi kac air firması o kadar kaliteli hale getirdiki Orjinal Amortisör sisteminden daha konforlu, daha yol tutuslu hale gelmekte arabalar. Benim yaptırdıgım firmayı ben cok arastırdım. Yaptıkları araba sahipleriyle birebir görüştüm araclarını test ettim. Aklım yattı ve yaptırdım. Normalde Ön arka bagımsız + Tek kompresör olarak anlastık. Alt yapı kablolama hortumlama işlemi Buna göre yapıldı. Fakat Babamla konuyu konusunca 4 Bagımsızla Ön arka bagımsızın farkını anlattıgımda o Benden daha akıllı davranarak 4 Bagımsız daha iyi o zaman Hem bizim arabada bagımsız süspansiyon ara soyle 4 bagımsıza cevirt dedi. İlk işim firmayı arayıp 4 bagımsıza cevirin demek oldu. Fakat alt yapı ve Arac içi kontrol panelinin konsolu Ön arka bagımsıza gore yapıldıgı için İşlem uzun sürdü yani 3 4 günde teslim alacakken aracımı 7 günde teslim aldım. Cünkü alt yapı konsol komple sıfırdan yapıldı ve 4 bagımsızda daha fazla ıvır zıvır var. Dedik madem 4 Bagımsız yaptırıyoruz Çift kompresör yaptıralım. Hemen aradım 1 kompresör daha ekleyin dedim Onuda eklediler ve aracımı teslim aldım. Keyifle 4 Aydır Kullanıyorum :)

Sistem parçaları Sunlar ; 2 Adet Ön Körük, 2 Adet Arka körük (Körükler Binek arac Yük Körügü Her biri 1.5 Ton Baskıya dayanıklı), 2 Adet Sıfır Ön Amortisör (Kendileri Alıyorlar Orjinal Amortisöre dokunmuyorlar), 8 Adet Valf (4 Bagımsızda 8 Adet kullanılıyor Ön Arka Bagımsızda 4 adet kullanıyor. 4 tanesi Arabayı Kaldırmak, 4 tanesi İndirmek İçin Her valf 1 tekeri kaldırıyor), Rekorlar, Alt yapı kablolama tesisatı, Arac içi Kontrol panel Konsolu, 4 Adet Basınc Gösterge Saati, Su filtresi, 2 Adet Yangın Tüpü, 2 Adet Kompresör, Uzaktan Kumanda Beyni ve Uzaktan Kumanda vs. vs. Bir çok ıvır zıvırı var. Kontrol panelinin ve Tüp kompresör montaj Görselini paylasacam. Ben Stepne bölgesine yaptırdım bagajımda yer kaplamasın Diye MDF'den stepne yerine göre havuzda yaptırdılar Cicek gibi oldu görselde göreceksiniz :) 

Fiyatlandırmaya geleyim yapılan işlemlerin ; 

Air Süspansiyon : 4000 TL (Normalde 4.200 TL'ydi Ben kavga dövüş 4000'e indirdim Suan Aynı Sistem 4.800 TL)

Jant & Lastik : 1900 TL 

Far & Sis Multimax Marka Xenon + Uzunlara Apexi Led : 700 TL

En Ön Cam Dahil Komple Solarfree Cam Filmi : 350 TL + Cam tavan 'ada 3M Film Çekildi : 150 TL

Komple Bodykit (Arka tampon, Ön Ek, Yan Marspiyel, Bagaj Üstü Spoiler, Dtm Spoiler, Cam Altı Spoiler) : 1400 TL

90 MM Çift Egzoz Cıkısları : 350 TL

Park,Plaka ve İc Ambiyans aydınlatmalarının Hepsi Led : 150 TL

Megachips Yazılım : 750 TL

Brembo Kaliper Kapakları + Sivri Mermi Bijonlar : 250 TL

Androidli Double Din Teyp : 1200 TL

Vs. vs. Aklıma gelmeyen ıvır zıvır uygulamalarla 11 12 Bin TL Civarı bi harcama yaptım. Pişmanmıyım Zerre Degilim :) 

Servet Abi Sorarım kendilerine özelden iletişim bilgilerinide verebilirim. 206 Cabrio Konumu Bugun acmayı düşünüyorum o daha bi hikaye tadında Sabaha kadar keyifle okursun o derece :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sağolasın, herşey güzel, hala eksik kalan yön şu, bu sistem basınçları yazdığım gibi virajlarda binen baskıyı, aracın yatış açısı, hızı, dönüş açısını yanal kuvveti kısaca ESP sistemine benzer bir kontrol sistemi gibi düşünürsek, bunu hesaplayan bir elektronik düzeneğe bağlımı ve düzeltmeleri ona göremi yapıyor, yapmıyorsa hala istediğim seviyede değil, sadece basınca bakarak sabit ayarda gidiyor sanırım, dediğin gibi virajda elbette etkili olur ama bu işi gerçekten lüks arabalardaki gibi yapan sistemler gibimidir onu merak ediyorum, yanlış anlaşılmasın, süper olmuş aracın, ben başka yerdeyim anlayacağın, acaba mersodaki gibi bir sistemi sonradan yapabilirmiyiz esas merak ettiğim bu. Yoksa böyle bir sistem için 4000 tl. sudan ucuz, hemde baya baya ucuz, düşünsene yarım akıllı ayponpon alacağına bunu al, araban daha akıllı ve deli gibi olsun :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ali, onu yapan sistemler var. Her körüğe entegre sensör aracın eğimini hesaplıyor ve aracı motorsiklet gibi viraja sokuyor. Yurt dışı rakamı 16.bin tl idi vaktinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

Ali abi Servet abininde dedigi gibi Airmatic Olarak adlandırılan Sistemler yurt dısında yapılıyor. Maalesef TR'de boyle bi uygulama yok. Fiyatıda servet abininde dedigi gibi asırı pahalı. Air-Ride tamamen dedigim gibi havanın sabit kalmasını saglıyor ve Spor yay uygulanmıs arac gibi yol tutuyor. Senin dedigin sistemi Accuair İsimli bi firma var yurtdısı menşeili o yapıyor. Citroen C5'teki Airmatic özelligi gibi. Belli bir hızdan sonra arac otomatik yere oturuyor yada kalkıyor. Bu Uygulamanın TR'ye gelmesi cok uzun yıllar sürer. Gelse bile yaptıracak araba sayısı cok azdır. Cunkü Air süspansiyon yaptıran kesimin Buda bende dahil %100'e yakını tamamen görsel amaclı yaptırıyor, Park halinde yere oturtarak aracı dikkat cekmesi amacıyla yaptırıyor. Senin dedigin airmatic sistemle arac tamamen yere oturmuyor maalesef belli bi basıklıga kadar basılıyor yere buda tabi bende dahil kimsenin işine gelmez. Aynı işi 800 TL'lik Eibach spor yay'da yapıyor mantıgı devreye girer :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 saat önce, Anıl Ercan yazdı:

Söyle acıkliyim 4 Teker bagımsız Olunca Her Körügün havası ayrı ve sabit kalıyor. Atıyorum Sag Ön Amortisörde Körük yırtılması oldu 4 Teker bagımsızda sadece Sag Ön Asagı yavasca duser Basınc Kacırır Fakat ön Arka bagımsızda sag taraf hava kacırıyorsa otomatik sol tarafta kacırır. Birbirine bagımlılar cunku. Virajlardada saga yatarken araba Soldaki hava sag nasıl kayıyorsa koruk solda kayıyor Bu Yuzden araba virajlarda fazla güven vermiyor. 4 Bagımsızda tam tersi Sabit kaldıgı için İstediginiz gibi viraja makasa girin araba yatmıyor atmıyor. 

Burdan anladığım kadarıyla, sağ sol bağımsız değilse abuk bir sistem çıkıyor ortaya.

İkinci anladığım viraj denge sisteminde Viraj demirleri dışında bir ekleme yok.

1 saat önce, Anıl Ercan yazdı:

Air-Ride tamamen dedigim gibi havanın sabit kalmasını saglıyor

Benim anlamadığım bir şey var.. 

Körüklerin tam dolu olduğu yani aracın en yüksekte olduğu konumdaki araç sertliği ile, körüklerin yarım olduğu yani aracın % 50 basık olduğu pozisyondaki sertliği aynı mı.. 

Körükler yarıda iken viraja girdiğimde, dışta kalan körükler baskıyı karşıladı, aracın dışa yatmasını önledi.. Peki içteki körükler nasıl davranıyor. Körük yarım dolu olduğu için daha fazla esneyebilip, Dıştaki yatmayı önlemiş olmasına rağmen aracın viraj içindeki tarafı daha kolay yükseliyor olabilir mi. ?

Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

Mehmet abim dediklerini söyle acıkliyim ; 

4 Teker bagımsız degilse abuk sabuk degilde Biraz Daha Konforsuz ve Biraz daha yol tutussuz oluyor araba yani bu demek degil kesinlikle araba taş arabası gibi kütük gibi konforsuz ve Virajlarda orası burası ayrı oynuyor demek degil. Orjinal'den daha fazla yol tutus oldugu aşikar sadece orjinal konfordan bi tık geri oluyor araba cunku sag esneyince solda esniyor. 4 Bagımsızda tam tersi neresi esnerse diger taraf sabit kalıyor eee buda dogal olarak yol tutus ve konforda 1 tık fazla oluyor. Aracın orjinal ön takımında herhangi bi parca kesilmiyor bicilmiyor eklenmiyor yada cıkarılmıyor sadece ön lere 1 çift yeni amortisör alınıyor körükler amortisörlere geciriliyor o kadar coilover sisteminin elektronik olanı diye düşünelim.

Konfor konusuna gelince 

Kullanılan körükler Binek arac yük körügü her biri 1.5 ton'a kadar dayanıklı. 4 Adet var Toplam 6 ton'a dayanıklı körükler kullanıldı. Arac zaten 1.530 kilo 4 e bolersek körük basına 400 kilo civarı yük oluyor. Arac yüksekken Körükler zaten yüke dayanıklı sert oldugu için aracta ufaktan konforsuzluk baslıyor ama bu degildir taş gibi oluyor orjinal konfordan 1 2 tık geriye düşüyor araba. Fakat araba basılınca o kadar konfor artıyor. Spor yayın tam tersi durum arac ne kadar basıksa o kadar konforlu ne kadar yüksekse o kadar konforsuz. 

Hatta söyle bişey söyliyim Ben genelde 3.5 Bar'da kullanıyorum aracı Herhangi sertlik problemim yok. Gayet konforlu bir sürüs saglıyorum gayet güzel esniyor arac. Arabaya 5 kişi aldıgımda Aracı yükseltik 5 Bar'a getiriyorum arac 3.5 bardaki konforuyla hatta daha fazla konfor saglayarak devam ediyor. Bu körüklere ne kadar cok yük binerse o kadar konforlu oluyor esneme yapıyor. 

Su bi gerçek 3.5 Bardaki basıklıgıyla 6 barda'ki yükseklik konforu tabiki aynı degil 6 barda araba cok sertlesiyor ve dedigim gibi ne kadar basarsan arabayı o kadarda konfor artıyor körüklerin esnemesi daha rahat oluyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Çok emek var belli. Siz beğendikten sonra gerisi önemli değil ama gel gelelim ben tamamen orijinalini tercih ederdim.

Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

Paspasları değiştirdim havuzlu paspas aldım orjinal :)

Allah kısmet ederse Cumartesi sabahı Memleketim kastamonu cide'ye gidecem. Bugun Aracımı arkadasımın Oto yıkama dükkanında Cilaladık İyice Parlattık :)

Cila'dan önce Auto Finesse Out Marka demirtozu sökücü sıktık araca ve yüzeyi demir tozundan arındırdık. Daha Sonra köpüklü yıkamayla İyice temizledik. En Son kurulayıp Sonax'ın Metalik Renkli arabalar için Ürettigi Cilasını Uyguladık Bayagı Yorucu Oldu Elle Attım Yaklasık 3 4 Saatimi Aldı. Fakat Sonuc Harikaydı. İçinide dısınıda Güzelce Parlattık :)

nW0mpN.jpg

qWO8aq.jpg

N10goL.jpg

jWb1M9.jpg

Ln5g5a.jpg

r2z8o1.jpg

7N3XGa.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

ön tampona alt lip piano black olsa daha güzel olurdu jantları begendim güzel olmuş i30a orjinal spoiler aracın renginde olsa daha iyi olur.Bide arka sislere çat çat olsa tadından yenmez.Bide tampona kesilip takılan piano black difüzör olsa 10 numara beş yıldız olur.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Havalı sistem havalı :) ama istediğim değilmiş, anlaşıldı, ayrıca Anıl kardeş, 1.5 ton falan bunlara bakma, körük demek risk demek, patlar, patlayacak:  risk şu, mersodaki gibi tam air matic ler diyim, duruma anında müdahale eder, sitroeni bilirsin, 1 tekerini çıkar o araç 3 tekerlede yolda belli bir hızda yatmadan güvenle gider, sende 4 bağımsız sistem var gerisi yok, valfe falan bakma, isterse titanyum olsun, birde sen sen ol fazla hızlı gitme, görsellik güzel bunun dışında gerisi boş, bu sistemlere fazla güvenme, sakin kullan ve dediğim gibi, körüklere güvenme...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Land rover, körük patlayınca hız sınırlı moda giriyor, air takılan araca entegre etmek kolay ayrıca risk aynı normal sistemle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
Havalı sistem havalı [emoji4] ama istediğim değilmiş, anlaşıldı, ayrıca Anıl kardeş, 1.5 ton falan bunlara bakma, körük demek risk demek, patlar, patlayacak:  risk şu, mersodaki gibi tam air matic ler diyim, duruma anında müdahale eder, sitroeni bilirsin, 1 tekerini çıkar o araç 3 tekerlede yolda belli bir hızda yatmadan güvenle gider, sende 4 bağımsız sistem var gerisi yok, valfe falan bakma, isterse titanyum olsun, birde sen sen ol fazla hızlı gitme, görsellik güzel bunun dışında gerisi boş, bu sistemlere fazla güvenme, sakin kullan ve dediğim gibi, körüklere güvenme...
Abi o körükler in patlama riski sıfır komple kort beziyle yapılıyor kullanılan Kauçuk ta arabalar da kullanılan Kauçuk karısından yapılıyor sadece keskin birşey olmadık ca patlamaz patlar ek yerlerin de patlar sadece
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...