İçeriğe Yönlendir

Uzun Yolda Et Taşımak

Anıl Kocaman

Recommended Posts

Özcan Cepheci

Okadar heyecana gerek yok et bir günde bozulmaz önemli olan daha soğmadan plastik poşete koymamak.parçalandıktan sonra her yanı soğutulduktan sonra taşımaktır.dondurulmuş et daha tehlikeli seyahat suresi ve erirse hemen pişirmek zorunda kalırsın.En ideal strafor kutu ve birkaç buz kalıbı ile taşımak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

etlerinizi öce buz tutturun derin dondurucuda, sonra kalın bir torba poşet bulun, ortaya etleriniz gelecek şekilde istifleyin yanlara ve en altada buz poşetleri( buz poşetlerini derin dondurucuda içine su doldurup buz tutturarak yapabilirsiniz)  koyarak hic sıkıntısız 1200 km yol yaptım kaç defa. büyük poşedi iki tane yaparsanız delinme ihtimaline karşi. sadece dışa koyduğunuz buz poşetlerinde erime başlar içerdeki etler taş gibi kalır bu da benim tavsiyem. yukardaki yorumlarda söz edilen malzemerin tedariği sıkıntılı ise.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
16 saat önce, Anıl Kocaman yazdı:

Ortalama 10 kilo ete kaçtane akü gider?

Ortalama 5 tane ile sorunsuz taşırsınız. Ancak iyice donmuş olsun. Derin donrucunun sıcaklığını iyice düşürün. Buz akülerini alışveriş yaptığınız eczaneden rica ederseniz verirler. 

Yorum bağlantısı
Serhat Işık
(düzenlendi)

Ben 3 senedir 1600 km  mesafede kurban eti götürüyorum. kurban etinin sığacağı beyaz bidona koyup  yola çıkmadan 1 yada 2 gün önceden derin dondurucuya bırakıyorum. arabanın bagajına güneş almayacak şekilde en dibine yerleştiriyorum. bidonun altına terlemeden dolayı akabilecek suya önlem için 2-3 kat naylon  üstüne de karton koyuyorum. bidonun üstüne de eşyalarımı koydum mu işlem tamam. 20-22 saatte eve varmış oluyorum. et halen çözülmemiş oluyor. tabi ki ilk koyduğum gibi olmuyor ama ette bir sıkıntı olmuyor.

bu bayramda kurban etini götüreceğim aynı yöntemle.

yolda bir sorun çıkmaması gerekiyor. 2-3 saatlik trafik, araç arızası gibi.

tarihinde Serhat Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Buz aküsü mü? 500ml pet şişe mi? Ben buz akülerinin hızlı çözüldüğünü düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Pet şişe. Kesinlikle daha uzun dayanıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

buz aküsü işe yaramaz 

500 ml peti dondurun atın mini buzluğa üzerine güneş gelmiyorsa 8 10 saat dayanıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

buz aküsü denelerdeki jel daha soğuk C lere iniyor olması lazım, daha çabuk erir ama daha soğuk tutar

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

buz aküsü denelerdeki jel daha soğuk C lere iniyor olması lazım, daha çabuk erir ama daha soğuk tutar

Buzluk -16. Ama deneyimlere göre çabuk eriyor. Ama pet şişe akşama kadar tamamen erimemiş oluyor. Buz aküsünde biz mi hata yapıyoruz anlamadım ki

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Erirken ne kadar ısı çektiği önemlidir. Buz aküsü pet şişedeki buzdan daha düşük sıcaklıklara inebilir ama erirken etten ne kadar ısı çekersen et o kadar soğur. Özgül ısı ve kütle meselesi. Geçen sene kurbanda bir kova etin ortasına pet şişe soktum. 3-4 saat sonra buz erimemişti ve etler de soğuktu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçen kurban strafor kutu içinde etleri yerleştirip dondurucuya ağzı açık şeklide dondurduk. Donduktan sonra kapağını kapattık ve Ankara"ya 3 saat çözülmeden bagajda gelmişti. Ek birşey koymamıştık. Strafor kutular bu iş için ideal , maraşta şehirler arası dondurma paketi yapanlar da strafor kutu içine kuru buz koyuyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mücahit Erdem

Üç senedir kalın strafor kutuyla Konya'dan Muş'a (yaklaşık 1.100 km) kurban eti getiriyorum. Eti iki üç gün derin dondurucuda donduruyorum sonrasında köpük kutuya dolduruyorum. Metro marketin balık reyonunda kendi kullandıkları kuru buz oluyor, rica edip o buzdan bir poşet alıyorum köpüğün altına, etlerin arasına ve kutunun üst kısmına o buzdan döküyorum. En önemli nokta bence kutunun hava almaması. Kapağı sıkıca kapatıp etrafını bantlıyorum. İlk sene gelirken gündüz sıcakta etler erir diye gece çıktım yola, Muş'a geldiğimde etler daha da donup birbirine yapışmıştı zor ayırdım. Geçen sene Antep Diyarbakır güzergahından geldim yer yer 50 derece sıcaklık vardı dışarıda ama etlerde en ufak salma belirtisi yoktu

Ecza depolarında kalın strafor kutular oluyor. Bendeki pfizerin kutusu, 35 kg eti rahatlıkla alıyor. Marketlerde satılan mavi kutulardan daha kalın duvarlı ve dayanıklı

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selim Gül

Eczanelerde strafor kutular oluyor, özellikle eczanelerde. Bende 1200 km yolda bununla taşıyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...