İçeriğe Yönlendir

Michelin Crossclimate Yaz Dönemi İncelemesi

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

Merhaba.

Golf'ü aldığımda üstünde eski sahibi tarafından 2015 yılı eylül ayında sıfır alınarak takılan Michelin Crossclimate 4 mevsim lastikler ile gelmişti. Ben aracımı 2017 Mayıs ayında almıştım yaklaşık 3 ay ve 9800 km mesafe geride kaldı.

Lastikler 2015 yılı 17. hafta made in germany üretimi ve toplamda 30 bin kilometre yol yapmış ve dişleri iyi durumda. Yanal alanlardaki bıyık adı verilen dikenimsi malzemeler o bile halen duruyor kopmamış.

Son 9800 kilometreyi ise mayıs ayı itibari ile yaz dönemi boyunca benim ile birlikte yaptı. Bu 9800 kilometrede kendimce bazı tecrübeleri paylaşmak istedim.

4 kez şehir dışı olmak üzere genellikle şehir içi kullanıldı.

Kullanım süresince bizim malum Gebze nin iğrenç trafiği, saçma sapan zamanlarda yapılan yol yapım/bakım çalışmaları, sürekli patlayan su boruları, oluşan kazalardan dolayı yolda kalan cam plastik vb kalıntılar gibi her türlü etkene maruz kaldık.

Lastik kış lastiği gibi yumuşak ve konforlu. Ses seviyes ise 68 DB etikette, gerçekten sessiz.

Önce ıslak performansını değerlendirmek gerekirse daha önceki aracım Altea da kullanmış olduğum Goodyear Efficentgrip Performance daha güvenli idi. Islak zeminde torkun etkisi ile ani gazlamalarda ya da ani frenajlarda patinaj ve kayma eğilimi gösteriyor. Su birikintilerine girildiğinde yörüngeden çıkarmıyor ama tedirginlik veriyor.

Kuru performansı ise ıslak ile pek farklı değil, ilk 3 viteste ani yüklenmelerde tork patlaması neticesinde bol bol asr ışığı yanıyor. Sıcak havalarda ise en son geçen çarşamba önüme atlayan yaya ile tecrübe ettiğim durum ise sert frenajlarda yere yapışmasını beklerken lastikler boşver usta sen devam et çarp gitsin modunda takılıyorlar.

Allah'tan yola atlayan yaya geri kaçtı da tatsız bir durumdan kurtulmuş olduk.

Ani direksiyon hareketlerinde ise herhangi bir kusuru yok gibi, yanal esneme rahatsız edici boyutta değil.

Asfalt geçişlerinde dönüş halinde iseniz ya da yol bozuk olduğu durumlarda seke seke gidiyorsanız çizgisini kaybediyor kayıyor hissi yaşamanıza neden oluyor.

Fren mesafesi yaz ve kış lastiklerine nazaran sanki daha uzun.

Tespit ettiğim bu durumların araçtan kaynaklanmadığını daha önce Golf sahibi olmuş biri olarak eminim. Değerlendirmede bu kıyası daha önce kullanmış olduğum Golf'te ki duruma göre yaptım.

9800 kilometrelik yaz kullanımına göre düşüncem her işi iyi yapan lastiğin olmadığı yönünde. Güncel etiket fiyatı 205/55r16 94V XL ölçüleri için 340 TL seviyelerinde olduğunu da ekleyince tarafımca tekrar tercih edilecek bir lastik olmaktan çıkıyor. Kısacası yazın pek yol tutan bir lastik değil. Bol bol ABS ve asr devreye sokuyor.

Kış döneminin değerlendirmesi ise kısmet ise inşallah 2018 Nisan ayına.

• Beğen 9
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Güzel bir bilgilendirme yazısı.

Kafadaki acabaları sildi götürdü.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Önceki aracımda 2 sene yaklaşık 35bin km Crossclimate kullandım. Kış mevsiminde almıştım, kışın İstanbul şartlarında yeterli buldum ama yazın iyi değil bence. Sürekli patinaj, düşük hızda frende bile kayma. Frene basmaya korkuyordum resmen. Bugün lastikçim yine Crossclimate önerdi, koşarak uzaklaştım. Hiçbir lastik bütün hava şartlarında birden mükemmel olamıyor maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Tokat'ın yazı aşırı sıcak geçmediği için bu sorunları anlattığınız kadar çok yaşamamıştım ben :)

Fiyatıda zam yemiş sanırım 215/55 R16 ebatı (205e göre hep daha pahalıdır) bahsedilen fiyattan almıştım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gerçek 4 mevsim lastiği yazdan ve kıştan %50 verimi çalıyor. En iyisi iklime göre lastik

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

CC bende kullanıyorum. Hemde çıkar çıkmaz aldım. İlk partiden.

Tabanı parçalanıyor. Benimkilerde hemen hemen 35.000km oldu. Normal şartlarda önden kayan aracım arkadan kopan bir araç haline geldi. (Önde Lassa Impetus, arkada CC var.)

Taban parçalanması gibi problemlerden dolayı para iadesi alan arkadaşlar oldu bilirkişi raporu ile. Benim uğraşmaya vaktim olmadan garanti süresi doldu. 

Alacak varsa önermiyorum. Başka alternatiflere bakın. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bende parçalanma kopma gibi durumlar yok, genellikle kış performansını beğeniyorlar. Ben muhtemelen bu kış memnun kalırsam yazlık lastik alıp CC yı de kış için ayıracağım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kış performansı kış lastiği gibi değil. Ama yaz lastiğinden iyi. İç anadolu gibi yerlerde kışın iş yapmaz. Tedirgin ediyor. 

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

daha önce de fikrimi söylemiştim; bu 4 mevsimler, kış lastiği uygulaması ile, tak/sök derdi yapmadan ve tek lastikle 3-4 sene idare edeyim diyen amcaların ve teşbihte hata olmasın eli sıkı kişilerin tercihi olur diye düşünüyorum..
kış- yaz lastiği ayrı olmalı diyenlerdenim, genelde de öyle olmuyor her işi yapan değil bir işte uzmanlaşan materyal ve kişiler makbul olmaz mı? (istisnalar hariç macgyver e da buradan hi diyorum:=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
daha önce de fikrimi söylemiştim; bu 4 mevsimler, kış lastiği uygulaması ile, tak/sök derdi yapmadan ve tek lastikle 3-4 sene idare edeyim diyen amcaların ve teşbihte hata olmasın eli sıkı kişilerin tercihi olur diye düşünüyorum..
kış- yaz lastiği ayrı olmalı diyenlerdenim, genelde de öyle olmuyor her işi yapan değil bir işte uzmanlaşan materyal ve kişiler makbul olmaz mı? (istisnalar hariç macgyver e da buradan hi diyorum:=)
Hocam adeti 350 TL olmuş eli sıkı işi değil pek

http://www.hepsiburada.com/michelin-205-55r16-94v-xl-cross-climate-oto-lastik-p-HBV000003T472
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Aslında şöyle hesap yaptım ben; benim araç için 205/55r16 hesap yapalım.

Crossclimate 1500 TL ye mal ediyorsun piyasadan montaj dahil. 4 sene kullanılsa 4 sene de illa ki 2 kere sök tak balans 80er liradan 160 yapar toplamda maliyeti Crossclimate 1560 TL ye geldi.

Goodyear Efficentgrip Performance yaz lastiği 230 TL gibi alınıyor piyasadan montaj dahil.
Petlas kış lastiği 200 TL ye alınıyor piyasadan montaj dahil.
Senelik sökme takma balans 80 lira ortalama .

Yaz lastiği 920 TL
Kış lastiği 800 TL
Sökme takma 320 TL
Toplamda 2040 liraya maal oluyor mevsim lastikleri.
Crossclimate ise 1560 TL gibi. Yani arada 500 lira oynuyor.

Kendi memleketinde ikamet ediyorsanız şehirler arası yola çıkmıyorsanın ve don ya da aşırı sıcak olayı olmuyorsa Crossclimate iş götürür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

yazın işi bitiyormuş kros klimanın, artık kışlarda acaip oldu, yazın sa fena sıcak, ülkeyi ortadan 2 ye böl, batı tarafta kalıyorsan yaz lastiği yeter sanki, özellikle batıya daha yakınsan mesela EGP gayet güzel, ayrıca yazın ve yağmurda krosun tepesindende atlarsın, hep deri 4 mevsim demek, 4 ündende azar azar demek, kısaca kurtarmaz demek...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Ankara'nın kışında buzunda berbat performans sergilemişti Crosslar. Bu yüzden kış mevsimi sert geçiyorsa kışın kış, yazın da yaz lastiği kullanmak en güvenlisi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Para verip almam. Yazın kış lastiği kışın yaz lastiği performansi veriyor. Petlas kışlık alırım yazın Goodyear yazlık. Michelin pilot serisi dışında artık benim için bitti. Primarcy olsun energy Saver olsun takım takım kullandım. Şuan yine primarcy var 2 senelik yan vermesi dışında hiç bir performansi tatmin etmiyor. Fiestada Petlas var hiç olmazsa performansi beklenen kadar. Alex değil ama aynı ebat fiyatına göre 3 de 1 parasına

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Kesinlikle, hem çok iyi bi kış lastiği, hemde iyi bi yaz lastiği olamaz. Sizde bunu kullanarak tecrübe ettiniz. Benim canım kıymetli arkadaş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

4 mevsim lastikleri evin 2. arabasına veya yazın sakin kullanılacak , kışları birkaç zaman evde bırkalıcak arabaya takılır dünyada, alışacağız bizdeki geçmişi yok daha yeni....

2000 li yıllarda sava ile gezerken uzaylı gibi bakarlardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
25 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

4 mevsim lastikleri evin 2. arabasına veya yazın sakin kullanılacak , kışları birkaç zaman evde bırkalıcak arabaya takılır dünyada, alışacağız bizdeki geçmişi yok daha yeni....

2000 li yıllarda sava ile gezerken uzaylı gibi bakarlardı

Şimdilerde de Dayton kullanıyorum desen aynı şekilde bakarlar İtalyan üretimi geçmişi Amerikan devi firestone a dayanan 100 yıllık firma halbuki.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Şimdilerde de Dayton kullanıyorum desen aynı şekilde bakarlar İtalyan üretimi geçmişi Amerikan devi firestone a dayanan 100 yıllık firma halbuki.

Lassa nın ucuz markası değil mı o?
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Lassa nın ucuz markası değil mı o?

Bridgestone un yan sanayisi gibi bir şey brisa çatısı altında Avrupa'da üretim yapılıyor.
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Iddiali bir lastik değil ekonomi beklentisi olan tüketiciye hitap eden f/p ürünü. Goodyear Eagle Sport gibi.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Evren Barış Özbek
On 16.09.2017 at 18:29, Mert Yeldan yazdı:

Merhaba.

Golf'ü aldığımda üstünde eski sahibi tarafından 2015 yılı eylül ayında sıfır alınarak takılan Michelin Crossclimate 4 mevsim lastikler ile gelmişti. Ben aracımı 2017 Mayıs ayında almıştım yaklaşık 3 ay ve 9800 km mesafe geride kaldı.

Lastikler 2015 yılı 17. hafta made in germany üretimi ve toplamda 30 bin kilometre yol yapmış ve dişleri iyi durumda. Yanal alanlardaki bıyık adı verilen dikenimsi malzemeler o bile halen duruyor kopmamış.

Son 9800 kilometreyi ise mayıs ayı itibari ile yaz dönemi boyunca benim ile birlikte yaptı. Bu 9800 kilometrede kendimce bazı tecrübeleri paylaşmak istedim.

4 kez şehir dışı olmak üzere genellikle şehir içi kullanıldı.

Kullanım süresince bizim malum Gebze nin iğrenç trafiği, saçma sapan zamanlarda yapılan yol yapım/bakım çalışmaları, sürekli patlayan su boruları, oluşan kazalardan dolayı yolda kalan cam plastik vb kalıntılar gibi her türlü etkene maruz kaldık.

Lastik kış lastiği gibi yumuşak ve konforlu. Ses seviyes ise 68 DB etikette, gerçekten sessiz.

Önce ıslak performansını değerlendirmek gerekirse daha önceki aracım Altea da kullanmış olduğum Goodyear Efficentgrip Performance daha güvenli idi. Islak zeminde torkun etkisi ile ani gazlamalarda ya da ani frenajlarda patinaj ve kayma eğilimi gösteriyor. Su birikintilerine girildiğinde yörüngeden çıkarmıyor ama tedirginlik veriyor.

Kuru performansı ise ıslak ile pek farklı değil, ilk 3 viteste ani yüklenmelerde tork patlaması neticesinde bol bol asr ışığı yanıyor. Sıcak havalarda ise en son geçen çarşamba önüme atlayan yaya ile tecrübe ettiğim durum ise sert frenajlarda yere yapışmasını beklerken lastikler boşver usta sen devam et çarp gitsin modunda takılıyorlar.

Allah'tan yola atlayan yaya geri kaçtı da tatsız bir durumdan kurtulmuş olduk.

Ani direksiyon hareketlerinde ise herhangi bir kusuru yok gibi, yanal esneme rahatsız edici boyutta değil.

Asfalt geçişlerinde dönüş halinde iseniz ya da yol bozuk olduğu durumlarda seke seke gidiyorsanız çizgisini kaybediyor kayıyor hissi yaşamanıza neden oluyor.

Fren mesafesi yaz ve kış lastiklerine nazaran sanki daha uzun.

Tespit ettiğim bu durumların araçtan kaynaklanmadığını daha önce Golf sahibi olmuş biri olarak eminim. Değerlendirmede bu kıyası daha önce kullanmış olduğum Golf'te ki duruma göre yaptım.

9800 kilometrelik yaz kullanımına göre düşüncem her işi iyi yapan lastiğin olmadığı yönünde. Güncel etiket fiyatı 205/55r16 94V XL ölçüleri için 340 TL seviyelerinde olduğunu da ekleyince tarafımca tekrar tercih edilecek bir lastik olmaktan çıkıyor. Kısacası yazın pek yol tutan bir lastik değil. Bol bol ABS ve asr devreye sokuyor.

Kış döneminin değerlendirmesi ise kısmet ise inşallah 2018 Nisan ayına.

Mert tecrübelerine sonuna kadar katılıyorum.

Aydın'da kış lastiği zorunluluğu yok. Ancak ben yinede ne olur ne olmaz, deyip bir takım 205/55r16 94V XL ölçülerinde Michelin Crossclimate aldım. Aydın sıcak memleket ama kış aylarında acil yola çıkmak icap etse, yazlık lastiklerle yola çıkamam. (Yıllarca Ankara'da yaşamış ve kış gelmeden kışlık lastikleri takmış biri olarak.)

Ben lastikleri tam bir yıl önce aldım. 10-12 bin km yol ya yaptım, ya da yapacağım. İlk taktırdığımda lastikler çok hoşuma gitmişti. Ancak, Nisan ayında rampalarda ufak tefek patinaj atmalar başladı. Haziran ayında biraz fazla gaz versem kuru ve düz yolda patinajla kalkmalar başladı. Ağustos ayında sabah 7.30 civarında hava sıcaklığı 26-28 C° iken refüj sulama olduğunu görüp hızımı 30-35km/h'a düşürdüğüm halde çok küçük bir virajda lastikler arkayı bıraktı. Esp'de toparlayıp arabayı tekrar yoluna soktu. Esp olmasaydı 1-2 arabaya girmiştim. Aynı yol, kuru iken 45-50km/h süratle gayet güvenli geçiyorum. Bir ay öncede Söke kavşağında (kuru asfaltta ve 32-33 C° sıcaklıkta) araba kafadan kaydı.

14 yıl önce bir daha Michelin almam demiştim, ama yine Michelin Crossclimate aldım ve bir kez daha hata yaptığımı anladım.

Daha önce Focus'ta kullandığım Continental Premiun Contact 2, C4 Picasso'da kullandığım Goodyear Efficentgrip Performance ve Golf'ü aldığımda üstünde olan ve 62 bin km yol yapmış Hankook Ventus'lar bile kuru ve ıslak asfaltta Michelin Crossclimate'tan daha iyi yol tutuyorlardı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Aslında şöyle hesap yaptım ben; benim araç için 205/55r16 hesap yapalım.

Crossclimate 1500 TL ye mal ediyorsun piyasadan montaj dahil. 4 sene kullanılsa 4 sene de illa ki 2 kere sök tak balans 80er liradan 160 yapar toplamda maliyeti Crossclimate 1560 TL ye geldi.

Goodyear Efficentgrip Performance yaz lastiği 230 TL gibi alınıyor piyasadan montaj dahil.
Petlas kış lastiği 200 TL ye alınıyor piyasadan montaj dahil.
Senelik sökme takma balans 80 lira ortalama .

Yaz lastiği 920 TL
Kış lastiği 800 TL
Sökme takma 320 TL
Toplamda 2040 liraya maal oluyor mevsim lastikleri.
Crossclimate ise 1560 TL gibi. Yani arada 500 lira oynuyor.

Kendi memleketinde ikamet ediyorsanız şehirler arası yola çıkmıyorsanın ve don ya da aşırı sıcak olayı olmuyorsa Crossclimate iş götürür.

Gözden kaçan bir nokta var.
15-20 bin km yıllık yapıldigini var sayalım;
CC alınırsa 4 senede 60-80 bin km kullanmak gerekir ki bence dayanmaz. Yaz kış takımı 4 senede 40+20 - 50+30 bin km kullanılmış olur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mert Yeldan

Michelin Crossclimate pişmanlıktır.
Hava 7 derece asfalt üstü hafif toz toprak ve ıslak. 30 kilometre hız ile s şeklinde ki virajda spin atarak kaldırıma çıktım. Sonuç yamuk jant yarık lastik. Mekanik bekliyoruz bakalım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...