İçeriğe Yönlendir

Farları Yakınca Teybin Kabloları Yanıyor.

Yakup Duyar

Recommended Posts

Yakup Duyar
(düzenlendi)

İki adet farklı teyp taktım. İkisinde de aynı sorunu yaşadım. Sadece teybi açınca sorun yok ancak farları yaktığım gibi teybin kabloları yanıyor. Ortalık duman altı oluyor. Sorun nedir acaba?

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Farların bir komutu teybin tuş takımı ışıklandırma hattına bağlanır. Orada hata var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Farlardaki ampuller kaç watt?

Sonradan takılan elektrikli bi aksesuar var mı?

Sigorta kutunuzdaki tüm sigortalar orjinal amper mi?

Araç yanmaya kadar götürür bu durum.

Yorum bağlantısı
Yakup Duyar

Yaklaşık 1 senedir teypsizdi araç. Önceden kullandığımız teypte hiç bir sıkıntı olmadı. Sonradan takılan herhangi bir aksesuar yok. Sigorta kutusuyla da oynanmadı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
25 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ampüller ile bağı yok Sani

2 adet farklı teyple denenmiş abi. Teybe ışığı yak komutunu veren hatta sorun olabilir ama, eskiden yoktu diyor konu sahibi.

Yorum bağlantısı
Yakup Duyar

Evet aynı soketlere sahip ikisi de. Bununla bi ilgisi olabilir mi. Faz kablosuna teypten kırmızı ve sarı kabloyu birlikte bağlıyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Orası doğru. Teybin üzerinde park lambası tetik ucunu gösteren bağlantı ucunu bulup kontrol edin. İllumination yazması lazım

Yorum bağlantısı
Yakup Duyar

Hoparlör kablolarının dışında acc, battery+fuse, toprak, auto anten kablolarının girişi var. Illumination girişi yok malesef

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Enteresan bir arıza. Benden bu kadar. Ehil bir montaj ustası kontrol etmeli

Yorum bağlantısı
Yakup Duyar

Peki teşekkürler her şey için :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracın tesisatında hata var. 

Muhtemelen başka bir teyp takmak için oynandı ve öylece bırakıldı. Bu teybi takınca kısa devre yapıyor, Devrede de uygun sigorta yok, bu sebeple kabloyu yakıyor. 

Araç tesisatı kontrol edilmeli. 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Tesisatla oynanmış yeni teyp takılınca kısa devre yapıyor .bakılmalı 

Yorum bağlantısı
Yakup Duyar

Yanan yalnızca şase kablosuymuş bu arada

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aracın aydınlatma hattı eksi kablosu bir şeklide teybin eksi hattından dolanıyor vaziyete göre. Sani'nin dediği çıkacak gibi. Aydınlatma hattının kontrolü yapılmalı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Gördüğüm kadarıyla arac 84 model çok eski.

Bir tadilat yaparken farların oldugu yere teyp besleme kısmından şase aktarılmış olabilir.

Far gövdeden veya kendi kablosundan şase almıyor teyp kablosundan alıyor olabilir.Bu durumda far ampulleri yuksek güçlü oldugundan kabloyu yakabilir.

Sanayide benzer bir sıkıntı ile çok karsılasırdık.

Kaynakçı ustası makinenin bir yerine şase kablosunu takarak kaynak yapar, makine içerisinde gezerek çalışırken makineye metal gövdeden baglı olmayan bir kısma daha kaynak yapmaya çalışır.

Kaynak makinesi o bölgedeki cihazların şase hattı üzerinden işini görür ve tüm o civardaki kablolar bir güzel kavrulur.

Şase kablosu yandıgına göre bence problem bu olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yakup Duyar

Yüksek ihtimalle dediğiniz gibi. Tesisatı tekrardan kontrol etmem gerekecek. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ISO soketteki kablo renginden ezbere bağlarlar, şase ile pozitifin araç tesisatından değişik bağlandığını kendi gözümle görmüştüm. yani teyp sökülecek bağlantıda soket varsa sökülecek ve sıdırdan kablo kontrolü ile bağlanacak.

Yorum bağlantısı
Yakup Duyar

Teybi bizzat kendim kabloları tek tek kontrol ederek bağladım bağlantıda herhangi bir sorun yok

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

far anahtarı şaseyi bir şekilde teyp üstünden tamamlıyor, araç tarafı tesisata bakılmalı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Şaseyi bağımsız olarak aracın metal olan bir yerinden alıp deneyin.Çağlar abinin dediği gibi olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Aracın aydınlatma hattı eksi kablosu bir şeklide teybin eksi hattından dolanıyor vaziyete göre. Sani'nin dediği çıkacak gibi. Aydınlatma hattının kontrolü yapılmalı

Öyle olsa teyp yokken lamba nasıl yanacak.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Öyle olsa teyp yokken lamba nasıl yanacak.. 
Eksi bir şekilde dolanıyor diyeceğim ama mantık olmaz öyle şey diyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

en kısa yolu seçer, teyp üstünden geçmeye çalışıyordur tadilat varsa zaten sonucu kestirilemeyen arıza çeşidi derm.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...