İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - TDCI Cvt Otomatik Şanzıman Maceram

Hasan Ali Gürsoy

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
58 dakika önce, Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Evet abiler. Vites kulesinin içindeki devre kartında sorun olduğu tespit edildi şimdilik. Yetkili servis 1000 tl diyor devre kartına. Oto sefaköy 700 tl dedi. fakat çıkmacı dağdelen var ikitellide 450 tl dedi komple kuleye.

Ben de kendim tekrardan söküp aldım devreyi ve elektronikçi arkadaşa gönderdim.Devreyi onarabilirse tekrar yerine takıp deneyeceğim. Olmaz ise komple kuleyi satın alacağım. Son durum bu size de bilgi vermek istedim.

s-l300.jpg

Sadece ışıklandırma gibi görünüyor ama.. bu kadar kablo bu kadar soket neyin nesi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sanıyorum vitesin hangi konumda olduğunu gösteren kart da bu olmalı. Atıyorum tabi, mantık yürütüyorum sadece. O kadar soket bu sebeplebir diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hall sensör gördüm üzerinde. Evet vites pozisyonunu okuyor sistem. Basit bi düzenek, onarımı mümkün

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Basit ama piyasa için büyük bir parça malesef. yetkili servis tamiri mümkün değil diyor. çıkmacılara soruyorum kimse tek başına devre kartını vermek istemiyor. 

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy
17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sadece ışıklandırma gibi görünüyor ama.. bu kadar kablo bu kadar soket neyin nesi ?

17 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Sanıyorum vitesin hangi konumda olduğunu gösteren kart da bu olmalı. Atıyorum tabi, mantık yürütüyorum sadece. O kadar soket bu sebeplebir diye düşünüyorum.

17 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hall sensör gördüm üzerinde. Evet vites pozisyonunu okuyor sistem. Basit bi düzenek, onarımı mümkün

Evet abiler. Devre kartına yakından bakıldığında sol arka taraftaki üç adet transistörün hemen altına denk gelen vites kolunun altında bulunan bir siviç var. ucu mıknatıslı hareketli bir parça. tiptronik moduna geçerken sağa sola yönlü hareket eden bir siviç. işte bu siviç o transistörlerin hemen altına denk geliyor ve hareketi o sağlıyor. işlevini yerine getirmiyor. Yetkili servis yenibosna otokoçtaki arkadaş zaten p0826 hatasını voltaj düşüklüğü ve ya kesintisinden alıyoruz o devre bozuk olduğu için dedi. işte biz de şimdi o devreyi bir elden geçirip bozuk entekreyi tespit ederek tamir etmeye çalışacağız. olursa tekrar yerine monte edip deneyeceğim. zaten olmazsa da kaybedecek bir şeyim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Selam forum üyeleri dostlar. Devre kartını tamir ettiler. Lakin araca montajını yaptık ve malesef sorun çözülür gibi oldu ama çözülmedi. Araç d konumunda kontak açılınca manuel tiptronik modda gözükmekte ve 2 yazmakta ekranda. P ye çekip aracı çalıştırdığımızda malesef otomatik şanzıman kutusu arızası uyarısı yanıyor. İlk taktığımda tiptroniğe alınca 1 gözüktü ama d ye alınca 2 gösteriyor ve p ye alıp araç çalışınca hata veriyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 saat önce, Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Selam forum üyeleri dostlar. Devre kartını tamir ettiler. Lakin araca montajını yaptık ve malesef sorun çözülür gibi oldu ama çözülmedi. Araç d konumunda kontak açılınca manuel tiptronik modda gözükmekte ve 2 yazmakta ekranda. P ye çekip aracı çalıştırdığımızda malesef otomatik şanzıman kutusu arızası uyarısı yanıyor. İlk taktığımda tiptroniğe alınca 1 gözüktü ama d ye alınca 2 gösteriyor ve p ye alıp araç çalışınca hata veriyor.

Komple vites kolunu gönderebilirim, 150-200 lira falan maliyeti olur galiba.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Abiler güzel bir şey oldu. Zannederim vitesin kafası yeni geldi. Şu anda vites kolu elektronik vites devresi onarılması neticesinde düzeldi. Vites kutusu arızası söndü ve tiptronik modu çalışmaya başladı. Çüzzi bir maliyet ve elektronikçi arkadaşın kusursuz işçiliğiyle sorun çözüldü.

Yetkili servis tamiri mümkün değil 1000 tl ye hallederiz demişti. Bir kaç şanzıman ustası tamir olmuyor kuleyi değiştiriyorlar komple dedi. Şükür ki devre kartı tamir oldu ve problem çözüldü.

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy
Arıza kodları silinememişti demekki.
Geçmiş olsun.

Eyvallah abi. Arıza kodu ancak beyinden temizlendi diye yorumladım. Şimdi iki yetkili servisi de gömerekten otosan a kallavi bir mail atacağım. Bakalım ne diyecekler.
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Edc şanzımanı 1 yıla yaklaştı kullanıyorum.Cvt'li olarak üretilen audi'lere bakmaya başladım.Araçta en çok aradığım sessizlik ve belirli miktarda performanstan sonraki en önemli olay şanzıman benim için.Dsg ve edc düşük viteslerde kararsız ve çoğunlukla saçmalıyor özellikle yokuş iniş çıkışlarda.11 yıl kullandığım cvt şanzımanlı c max'imi bu kadar çok özleyeceğim hiç aklıma gelmemişti. O şanzımanın kıymetini bilin her nekadar doğuştan özürlü taksada fordun kullandığı en iyisi buydu :D

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

2 tane aracımız var DSG’li. Düşük viteste hiç kararsız kaldığını ve saçmaladığını görmedim. Ama bizim buranın trafiği ile İstanbul bir değil tabi...[emoji849]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Eyvallah abi. Arıza kodu ancak beyinden temizlendi diye yorumladım. Şimdi iki yetkili servisi de gömerekten otosan a kallavi bir mail atacağım. Bakalım ne diyecekler.

Yetkili serviste onarım yoktur. Parça değişimi normaldir. Çıkan rakamlar da normaldir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy
Yetkili serviste onarım yoktur. Parça değişimi normaldir. Çıkan rakamlar da normaldir.

Şimdi olani biliyorum. Ama ideal bu mudur? Yani onlar böyle yapıyor diye normal kabul etmek doğrumu?
Yani bir arıza düşünün ki son kullanıcı arızalı parçayı eş dost yardımıyla onartıyor ve kendi söküp kndi takıyor. Ve yetkili servisin yaptığı normal öyle mi?
Vallaha ben yolunmayı pek hazmedebilen bşr adam değilim.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hasan Ali bey,

Buna yolunma gözü ile bakmayınız. Yetkili servis onardığı parça için garanti vermek durumundadır. İş ahlakı, ticaret böyledir. E marka kendi üretmediği, yaptırmadığı bi onarıma nasıl garanti versin?

Dediğiniz gibi bir durum olabilseydi zaten, yan sanayi diye bir parça üretimi olmazdı. Marka ucuzu da pahalıyı da kendi üretirdi. Ama sağlamak zorunda olduğu standartlar için bu durum bence gayet normal.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
20 dakika önce, Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Şimdi olani biliyorum. Ama ideal bu mudur? Yani onlar böyle yapıyor diye normal kabul etmek doğrumu?
Yani bir arıza düşünün ki son kullanıcı arızalı parçayı eş dost yardımıyla onartıyor ve kendi söküp kndi takıyor. Ve yetkili servisin yaptığı normal öyle mi?
Vallaha ben yolunmayı pek hazmedebilen bşr adam değilim.

Artık devir değişti işçilik ücretleri artıyor,teknoloji ilerledikçede parça maliyetleri düşüyor.Bir kart üzerindeki 3-5 liralık entegre arızasını bulmak ve lehimlemek gibi işler ile servisler uğraşmaz ve uğraşacak elemanlarıda bulunduramazlar. Zaten bu işlerden anlayanlarda zaman içinde kalmayacaktır. Eski yada bu işlere merakı olan insanlar bu işi yapıyor şimdilik. Bu yaz telefonumu denize düşürdüm tamirinie 520 tl fiyat çıktı.yenisi 675 tl'ya satılıyordu ve doğal olarak çöpe attım 900tl'ya biraz daha iyisini aldım.Telefon 5000 tl olsaydı 520 tl'ye paşa paşa tamir ettirip kullanırdım :D

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy
Hasan Ali bey,
Buna yolunma gözü ile bakmayınız. Yetkili servis onardığı parça için garanti vermek durumundadır. İş ahlakı, ticaret böyledir. E marka kendi üretmediği, yaptırmadığı bi onarıma nasıl garanti versin?
Dediğiniz gibi bir durum olabilseydi zaten, yan sanayi diye bir parça üretimi olmazdı. Marka ucuzu da pahalıyı da kendi üretirdi. Ama sağlamak zorunda olduğu standartlar için bu durum bence gayet normal.

Meselenin yolunma kısmı 5 liralık patçaya 25 lira demelerinde başlıyor hocam.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Artık devir değişti işçilik ücretleri artıyor,teknoloji ilerledikçede parça maliyetleri düşüyor.Bir kart üzerindeki 3-5 liralık entegre arızasını bulmak ve lehimlemek gibi işler ile servisler uğraşmaz ve uğraşacak elemanlarıda bulunduramazlar. Zaten bu işlerden anlayanlarda zaman içinde kalmayacaktır. Eski yada bu işlere merakı olan insanlar bu işi yapıyor şimdilik. Bu yaz telefonumu denize düşürdüm tamirinie 520 tl fiyat çıktı.yenisi 675 tl'ya satılıyordu ve doğal olarak çöpe attım 900tl'ya biraz daha iyisini aldım.Telefon 5000 tl olsaydı 520 tl'ye paşa paşa tamir ettirip kullanırdım :D

mutfak el aletleri artık yapıştırma yöntemi ile imal ediliyor. bozulunca at mantığı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Artık devir değişti işçilik ücretleri artıyor,teknoloji ilerledikçede parça maliyetleri düşüyor.Bir kart üzerindeki 3-5 liralık entegre arızasını bulmak ve lehimlemek gibi işler ile servisler uğraşmaz ve uğraşacak elemanlarıda bulunduramazlar. Zaten bu işlerden anlayanlarda zaman içinde kalmayacaktır. Eski yada bu işlere merakı olan insanlar bu işi yapıyor şimdilik. Bu yaz telefonumu denize düşürdüm tamirinie 520 tl fiyat çıktı.yenisi 675 tl'ya satılıyordu ve doğal olarak çöpe attım 900tl'ya biraz daha iyisini aldım.Telefon 5000 tl olsaydı 520 tl'ye paşa paşa tamir ettirip kullanırdım [emoji3]

Abi mesele zaten bu. Taş çatlasın 20 tl ye üretilen bir patçadan ciddi manada kar elde ediyorlar. Çünkü biliyorlar ki halk anlamaz ve bu parçaya mecbur.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Doğrudur yanlıştır konusuna girersek çıkamayız. Servisler bu tür onarım yapmaz, o topa girmezler.

C5 in devir göstergesinin ibresi (saatin akrep- yelkovanı) gevşemiş, 900 devirde çalışırken 500 de falan duruyordu. O kasa C5 lerde çok sık karşılaşıyor, ilanlarda bile bir sürü düşük göstergeli araç var. Yapılacak iş gösterge sökülecek ibre çıkartılıp doğru şekilde geri takılacak. Tekrarlıyor, eser miktarda japon değdirilecek. Servise gidildi sorun anlatıldı 110 lira mı ne fiyat verildi. tamam dedik arabayı içeri aldılar, az sonra geldi vatandaş gösterge bozuk komple değişecek dedi. E dedik gösterge değil ibre düşük, 110 tl dediniz? 110 lira arıza tespitiymiş :shok::angry:

E biz arızayı biliyoruz görüyoruz siz de görüyorsunuz. Yok hayır öyle değilmiş. Yeni gösterge de unuttum ya 1500 ya 3500 öyle birşeydi.

Verdik parayı servisten 3 km ötedeki elektrikçi 10 dk. da halletti, 20 lira at yeter dedi, attık.

• Beğen 4
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

110 tl dediniz? 110 lira arıza tespitiymiş :shok::angry:

Çok güldüm ya.. Vay arkadaş.. İnsan söylemez mi arıza tespit bedelimizdir diye...

Renault'ta benden hiç arıza tespit bedeli istendiğini hatırlamıyorum. Citroen ayıp etmiş. Hem çirkin araba yap, hem de böyle taleplerle gel...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 saat önce, Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Araç 10 yaşını geçtiği için muhatabınız Makine Mühendisleri Odasıdır diyecekler.. Boşa zaman harcama.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servis onarımı yaptı aldı senden 100 tl. Aksilik bu ya, onarım yapılan yerin daha farklı bozulması sebebiyle kaza yapıldı, araç yandı, şanzuman kafayı yedi bozuldu. 100 tl kazanayım derken 10.bin tl hasar çıktı ortaya.

Windows 10 lisanslı sanırım 600 tl. Boş Dvd 5 tl.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...