İçeriğe Yönlendir

Focus II - Ayna Altı Led Yapımı

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2

Merhaba arkadaşlar bugün Focus 2.5 aracımın ayna altlarına led montajı yaptım sizler için uygulamayı görüntüledim. Ayak aydınlatmalarından elektrik almak zor olduğu için ledleri sinyal olarak kullandım. Eğer kapının arasındaki plastikten kablo çekmeyi başarabilirseniz siz daha farklı şekilde uygulama yapabilirsiniz.Kolay gelsin hepinize:)

Gerekli Malzemeler:

Kartal Göz Led, Havya(Lehim,Pasta), Matkap, Yan Keski, İzolabant, Çakmak, Trim Sökücü, Sıvı Conta, Zımpara, Maket Bıcağı,Metre, Kalem)

Uygulama Aşamaları:

İlk olarak 

Aynayı şu pozisyona getiriyoruz.

2EjrEj.jpg

Ardından trim sökücü ile aynanın ayaklarını attırıyoruz.Çok zorlamaya gerek yok.

g9Xq93.jpg

Led için uygun bir yeri işaretliyoruz ve matkabımızın uygun uçlarıyla delik açıyoruz.İnce uçtan başlayıp kalın uca doğru sıra izlersek daha temiz iş olur. Sonra deliğin çapaklarını zımpara ile temizliyoruz.

LOQybj.jpg

Ardından ledimizin etrafına az bişey sıvı conta sürüp vidasıyla sabitliyoruz.

jQB86r.jpg

5GYgqz.jpg

Aynanın sinyal kablolarını sıyırıp kırmızı kabloya + diğer kabloya da şaseyi bağlıyoruz. Havya ile lehimliyoruz kabloları ardından bant ile yalıtıyoruz.

zJn3Gj.jpg

En sonunda söktüğümüzün tersi şekilde aynayı topluyoruz. 

1GNL7j.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Anıl Mert

Güzel işlem elinize sağlık.

HTC Desire 816 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yani sadece sinyal olarak mı çalışıyor?

Ya da sinyaller yandığı süre boyunca mı?

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
32 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Yani sadece sinyal olarak mı çalışıyor?

Ya da sinyaller yandığı süre boyunca mı?

Evet sadece sinyal olarak çalışıyor şuan için ayak aydinlatmasindan kablo çekmek zor işti o yüzden bu şekilde değerlendirdim.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Bu da videosu

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

Bu şekilde biraz garip olmuş. Projeyi tamamlamaya bakın, çok güzel oluyor..

Kusursuz bir şekilde yapabilmek için kapıyı sökmek gerekiyor ama inşaat teliyle geçirenler varmış. Sattığım arabada kapıları sökmüştü işin ustası.

20160519_190414_zpskqprzhku.jpg

Ama sonuç mükemmel oluyor..

20160521_150054_zps8vnhyszd.jpg

20160524_205022_zps6iqatvmh.jpg

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
1 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Bu şekilde birqz garip olmuş. Projeyi tamamlamaya bakın, çok güzel oluyor..

Sigorta kutusunda gerekli kabloları buldum ancak sinyale giden kabloyla ayak aydınlatmasını birleştirmeye cesaret edemedim o şekil yapsaydım hem sinyal hem de ayak aydınlatması olarak kullanabilecektim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Türker

Kapıyı filan sökmeye gerek yok sadece kapı içi plastik döşeme ve aynanın sökülmesi yeterli tabi focusu iyi bilen bir de elektrik ustası gerekli.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Kabloyu geçirmek için kapının plastik triminin sökülmesi gerekiyor hoparlörler puntayla sabitlendiğinden içinde ki camı tutan mekanizma da çıkacak bayağı zahmetli oluyor. Ancak yukarda yazdığım gibi tam emin olamadığım şekilde aynanın sinyal kablosuna ayak aydınlatmasının artısı da bağlanırsa kullanılabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Kabloyu geçirmek için kapının plastik triminin sökülmesi gerekiyor hoparlörler puntayla sabitlendiğinden içinde ki camı tutan mekanizma da çıkacak bayağı zahmetli oluyor. Ancak yukarda yazdığım gibi tam emin olamadığım şekilde aynanın sinyal kablosuna ayak aydınlatmasının artısı da bağlanırsa kullanılabilir diye düşünüyorum.
Diyot ile bağlanırsa sinyal verince ayak aydınlatmasının yanmasıda engellenebilir sanırım.
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
5 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:
16 dakika önce, Osman Ünal2 yazdı:

Diyot ile bağlanırsa sinyal verince ayak aydınlatmasının yanmasıda engellenebilir sanırım.

Valla cesaret edemedim aynı kabloya çift pozitif bağlamayı o yüzden böyle kullanacam :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Şu haliyle amacından çok uzak olmuş maalesef. En kısa sürede kabloyu geçirip kapılar açılınca veya kumanda ile kilitler açılınca yanacak şekilde düzeltmelisiniz...

14 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

20160524_205022_zps6iqatvmh.jpg

Senin araba orjinaline en yakın hatta orjinalinden daha güzel aydınlatan bir proje olmuştu..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Kapi dosemesi sokulup plastik icinden sert bi tel yardimiyla kablo gecirilecek ilk basta zor gibi gorunsede iki kapi 1 saat surmuyor.

Kapi icinden gecmis halibb2591bcfd687fa7c67a17fcf0ef4dcd.jpg

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Evet o arabadaki en sevdiğim eklentiydi o lambalar abi. Bir de o gün yaparken içtiğimiz çay ve ikramları unutamam, güzel gündü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayak aydınlatma ön hazırlığı olmuş bu :)

Elinize sağlık. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sabahattin Kürekçi

Mehmet Bey ben de bugün ayna altı led taktırdım. Ayak altı aydınlatmadan kablo çekildi. Her şey iyi güzel sistem çalıştı. Fakat gece olunca şunu farkettim . Arabayı kilitliyorum ayna altı led de dahil bütün Işık’lar sönüyor. Fakat 30-40 dk sonra ayna altı led yüzde elli yanıyor. Sebebi ne olabilir. Nasıl çözülür bu sorun. Teşekkürler şimdiden .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 dakika önce, Sabahattin Kürekçi yazdı:

Mehmet Bey ben de bugün ayna altı led taktırdım. Ayak altı aydınlatmadan kablo çekildi. Her şey iyi güzel sistem çalıştı. Fakat gece olunca şunu farkettim . Arabayı kilitliyorum ayna altı led de dahil bütün Işık’lar sönüyor. Fakat 30-40 dk sonra ayna altı led yüzde elli yanıyor. Sebebi ne olabilir. Nasıl çözülür bu sorun. Teşekkürler şimdiden .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Devreye gizli bir yere bi tane normal ampul baglanmali. veya (elektronikci arkadaslar daha iyi bileceklerdir) Akimi kesmesi icin bir devre vs konulmali..

Ayrica tapatalk imzanizi kapatirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Sabahattin Kürekçi

Alpay Bey iç aydınlatmaların tamamı led. O yüzden önceden halojen ile akımı çektik. Buradaki sorun farklı arabayı kitleyince tamamen kapanıyor lambalar led dahil. 30-40 dk sonra sadece ayna altı led yanıyor. Elektrikçim e sordum çok bir şey diyemedi. Bakalım uymamıştır falan dedi. İlginiz için tşk

Yorum bağlantısı
Sabahattin Kürekçi
On 19.10.2017 at 14:49, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ayak aydınlatma ön hazırlığı olmuş bu :)

Elinize sağlık. 

Mehmet Bey konu ile ilgili bir fikriniz var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 saat önce, Sabahattin Kürekçi yazdı:

Alpay Bey iç aydınlatmaların tamamı led. O yüzden önceden halojen ile akımı çektik. Buradaki sorun farklı arabayı kitleyince tamamen kapanıyor lambalar led dahil. 30-40 dk sonra sadece ayna altı led yanıyor. Elektrikçim e sordum çok bir şey diyemedi. Bakalım uymamıştır falan dedi. İlginiz için tşk

Alper'in dediği doğru.. 

Devredeki ampulün geç sönmesini sağlayan gecikme devresi, sistemde bir akım görmek istiyor, led ampulde bunu göremiyor ve akımı kesmiyor.. 

Devreye ya akım çekmek için bir direnç yada paralel bir halojen ampul takılmalı.. 

Ben olsam gizli bir halojen ampul takardım.. 5 watt bir ampul yeter diye düşünüyorum.. 

Yorum bağlantısı
Sabahattin Kürekçi
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Alper'in dediği doğru.. 

Devredeki ampulün geç sönmesini sağlayan gecikme devresi, sistemde bir akım görmek istiyor, led ampulde bunu göremiyor ve akımı kesmiyor.. 

Devreye ya akım çekmek için bir direnç yada paralel bir halojen ampul takılmalı.. 

Ben olsam gizli bir halojen ampul takardım.. 5 watt bir ampul yeter diye düşünüyorum.. 

Ayakaltında halojen var ama usta elektriği kapıdan almış. Diyot taktı çok kısık yanıyor ama yine yanıyor. Yarın elektriği de ayakaltı aydınlatmasından alacak bence o zaman düzelir . İlginize teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 saat önce, Sabahattin Kürekçi yazdı:

Ayakaltında halojen var ama usta elektriği kapıdan almış.

Kapıdan ne elektriği aldı acaba.. 

Yorum bağlantısı
Sabahattin Kürekçi
On 25.04.2019 at 10:10, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kapıdan ne elektriği aldı acaba.. 

Valla ben ayak aydınlatmasından al demiştim. Farketmez dedi kapıdan aldı. Sonra bugün dediğime geldi. Ve sorun ortadan kalktı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...