İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Su Eksiltme

Mustafa Bayram

Recommended Posts

Mustafa Bayram
(düzenlendi)

Geçtiğimiz hafta sonu şehir içi trafikte durunca yoldan geçen biri arabadan su aktığını söyledi, inip baktım aracın sağ ön tarafından epey akmış yere ama yedek su kabı dolu görünüyordu ve fan çalışıyordu. Daha müsait bir yerde durup bakayım diye arabaya bindim ama radyatör su seviye ikazının yandığını fark edince tekrar inip baktım depo bu defa bom boş göründü. Su ile tamamlayıp gideceğim yere vardıktan sonra tekrar baktım eksilme olmamış. Bir kaç saat sonra tekrar kontrol ederek bir gözüm hararet göstergesi ve su ikaz lambasında 50 km civarı yol yapıp eve geldim yine eksilme yoktu. Sonra tavsiye üzerine gittiğim ve conta yanmış olabileceğini söyleyen bir usta ile yaşadıklarımı anlatıp uzatmayayım. Nihayet bir Ford yedek parçacısı sağ olsun benim yedek su kabının kapağını değiştirdi ve sorunum çözüldü çok şükür, bu sebepten dolayı çok kişinin motor yaptırdığına şahit olmuş. Meğer fan açmak üzere iken yükselmiş olan soğutma sıvısını tutamayan kapak yüzünden az kaldı usta bizim silindir kapağını sökecekmiş. Benzer bir durum yaşarsanız aklınızda bulunsun, Allah iyiler ile karşılaştırsın.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bununla çok çok geçmiş olsun. Ortalık ustayım diyen dalavereciler ile dolu maalesef. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Bu konuda yedek su deposu  kapağı önemli. Hat da su deposunda, eskimeden kaynaklanan  kılcal çatlaklar,basınç altın da kaçırır fark bile etmezsiniz. 99 larda sensörlü  yedek depo pahalı ama tamirde olmuyor.Ayrıca gevşemiş ise ,kaputa çarpıp zedelenebiliyor. Yanmaz bir malzeme ile kenarlardan sıkıştırın. Aklınız da bulunsun.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Kılcal çatlak yüzünden depoyu değiştirdim. Genleşince çatlak açılıp su eksiltiyordu. O hallolunca baktım radyatör de patlak o da değişti :-D

Kontrol etmekte fayda var, Allah korusun daha büyük sorunlar açabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram

Her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim, işin doğrusu aracımı alma sürecinde de sizlerin değerli bilgileriniz bana yol gösterdi ve epeyce faydalandım yazdıklarınızdan. Bu forumu bulmama sebep olan 97 model mondeo yerine 99 arayışım da sayenizdedir. Kayıt olmak ise yeni kısmet oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Geçmiş olsun. Düzenli olmayan su kaçağının bir sebebi de radyatör kazanlarındaki kılcal çatlaklardır. Uzun yolda eksiltme yokken, şehir içi dur kalklarda yüksek basınçtan bu bölgeden sızdırma yapabiliyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram

Tekrar merhaba, konunun başında gereksiz laf kalabalığı olmasın diye belirtmedim. Ama bahsettiğim ustaya daha işin başında elin değmiş iken termostatı da yenileyelim demiştim, demez olsaydım. Bugün farkettiğim bişey oldu. Kaçlık termostat takmişsa ne motor ne kalorifer ısınmıyor. Torque ile bağlanınca soğutma suyu sıcaklığını en fazla 68 derece görüyorum. Tekrar gidersem başım belaya girecek, Allah ıslah etsin, bildiği gibi yapsın diyorum. Burada isim vermekte belki sakınca görülebilir, merak eden Sakarya'lı arkadaşlara özelden yazabilirim uzak durmaları için.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Lpg tesisatı ve regülatör bağlantılarından da su eksiltmesi büyük ihtimal.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram

Anlaşıldı, bir kez daha görecez mübarek yüzünü :nea:

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram
12 dakika önce, Tuncay Arslan yazdı:

Lpg tesisatı ve regülatör bağlantılarından da su eksiltmesi büyük ihtimal.

Eksiltme sorunu kapak değişince çözüldü Tuncay bey, şu an sorun termostat. Tabi Mehmet bey'in dediği de muhtemel :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Burda da anlıyoruz ki 96 97 98 99 00 modeli her ne olursa olsun önemli olan bakımlı ve doğru ustanın elinden geçmiş olması. 97 modeli size kim küçük gördürüp 99 model alın dediyse yada dedilerse bir şeyi eksik demişler. Adam akıllı usta harici aracı kimseye elletmemeniz! Bi hararet yapsanız yada farklı sorunla karşılaşsanız kara motorun hükmü de buraya kadarmış dersiniz. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram

Haklısınız bakım ve işçilik kalitesi kesinlikle elzem. 97 model içinse küçük görme-gördürme gibi bir durum söz konusu olmadı, olamaz da. Yaygın görüşün hararet sorununun daha fazla yaşanması ve ayrıca markanın motor değişimine lüzum görmüş olması yeterli etken oldu benim için.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Benim arabam 98 model, 1.5 senedir biniyorum çok çok şükür şeytan kulağına hiçbir sıkıntı yaşamadım o yönde. Ha şöyle diyebiliriz, diğer motorlardan daha hassas ve dikkat duyan yapısı var. Ki aldığım gibi tüm bakımlarını yaptırdım ben

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram
On 18.11.2017 at 14:54, Mehmet Ozyurek yazdı:

Takmadı belki de :)

Takmış sağolsun, ama 60 derece yazıyo :)

Motocraft aldım internetten 88-102 derece yazıyor üzerinde, bir dertten daha kurtuldum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

60 dereceyi nerden bulmuş. Bu da ilginç :)

Ustalık işte :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 27.11.2017 at 15:15, Mustafa Bayram yazdı:

Takmış sağolsun, ama 60 derece yazıyo :)

Motocraft aldım internetten 88-102 derece yazıyor üzerinde, bir dertten daha kurtuldum

tofaş parçası olaiblir sıkça rastlanır

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

tofaş parçası olaiblir sıkça rastlanır

Özel Ford servisi... Fıkra gibi :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram

Kokpitten şelale sesi geliyor :unsure2:

En son termostat ve antifiriz değişimi yapılmıştı, hava mı kalmıştır, nereye bakmak gerekir?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Bayram

Bu su sesi yüzünden tekrar gittim ustaya, hava almak için termostat yuvasının oradan yedek su kabına dönen ince hortumu çıkarıp gaz verdi biraz motora tamam dedi sonra yine başladı, ileriki günlerde bi kaç kez de kendim yaptım bunu fakat  malesef kurtulamıyorum. Su eksiltme ya da hararet gibi bir sorun yok, hatta İstanbul'un meşhur trafiğinde neredeyse bir tam günüm geçti. Termostat ve antifriz değişimi öncesi böyle bir sorun yoktu. Çözümü nedir bu işin?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

En güzel hava alma yöntemi ;

araç çalışırken iyice ısınıp fan açsın. Tam fan çalışırken termostatın üstündeki küçük hortumu çıkarın ama kalın bir bezle tutun kendinizi yakmayın. Çok hafif çıkarın su biraz aksın sonra kapatın geri. Fan durunca hortumu tekrar çıkarın kesintisiz su gelmeye başlayacak. Sonra hortumu geri takın stop edip burakın. Araç soğuyunca yedek su deposunu açıp eksik suyu tamamlayın 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...