İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Kalorifer Kademe Sorunu

Turan AL

Recommended Posts

Turan AL
(düzenlendi)

Merhaba Herkese. 

97 Mondeo Ghia aracımda kalorifer fan ayarında 1 2 ve 3. kademeler çalışmıyor. Sadece 4. kademe de çalışıyor kalorifer. Hem sağa hem sola çevirdiğimde ikisindede aynı tepkiyi veriyor. 1 2 3 çalışmıyor sadece 4 de çalışıyor. Klima açıkken de aynısı oluyor. Sizce sorunu nerede aramalıyım.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Merhaba Herkese. 

97 Mondeo Ghia aracımda kalorifer fan ayarında 1 2 ve 3. kademeler çalışmıyor. Sadece 4. kademe de çalışıyor kalorifer. Hem sağa hem sola çevirdiğimde ikisindede aynı tepkiyi veriyor. 1 2 3 çalışmıyor sadece 4 de çalışıyor. Klima açıkken de aynısı oluyor. Sizce sorunu nerede aramalıyım.
Gösterge panelini söküp klima kontrol panelini çıkarıp düğmeyi söküp dağıtman lazım. Oksit vs olup temas etmiyor olabilir
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok düğme değil bu..  Kalorifer rezistansı bozuk.. 

Bu şekilde kullanmaya devam edilirse, sokete ve tesisata da zarar verebilir. Bir an önce onarılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turan AL
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok düğme değil bu..  Kalorifer rezistansı bozuk.. 

Bu şekilde kullanmaya devam edilirse, sokete ve tesisata da zarar verebilir. Bir an önce onarılmalı. 

Bu rezistans torpidonun arkasında mı yer alıyor Mehmet Bey. 

Yorum bağlantısı
Turan AL
(düzenlendi)

Bahsi geçen rezistansa torpidoyu sökerek ulaştım. Tek vida tutturulmuş beyaz renkli basit bir parça gibi duruyor. Vidayı söktüm ve rezistansı yuvadan çıkardım. Soketi de çıkarttım yuvasından. Soketin uçlarının eridiğini gördüm. Rezistans ise sağlammış. Soketin bağlantılarını kestik ve devre dışı bıraktık soketi. Sokete giren Kablo uçlarını rezistans girişine kablo ucu klipsi ile direkt bağladık. Şuan da sorunsuz çalışmaya başladı. 

tarihinde Turan AL tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turan AL

Teşekkürler Mehmet Bey. Sizce yaptığımız çözümde bir sorun yaşar mıyız. Kablo pabuçlarını direkt rezistans üzerindeki girişlere taktık. Sorun çıkarmayacak gibi geldi bana ama Biraz bu şekilde kullanıp sonra tekrar kontrol edeceğim o bölgeyi. Herhangi bir bozulma var mı dikkatle inceleyeceğim. Umarım aynı sorunu tekrar yaşamayız. 

Yorum bağlantısı
Turan AL

GyXgnZ.jpg

Rezistans girişine takılan ve uçları eriyen  soket yukarıda ki. Sokete  bağlı kabloları kestik soketi iptal ettik (aynısını bulamadığımız için mecburen alternatif yol düşündük). Kablo uçlarına aşağıdaki pabuçları bağladık. Koruma plastiklerini de geçirdik herbirine. Olası Teması  engellemek için.  images?q=tbn:ANd9GcT5b5FkH2GFFfi3oPw2Y0r

Sonra hazırladığımız uçları aşağıdaki ki rezistans girişlerine bağladık. Rezistans üzerinde ki Siyah bölgeler mümkün olduğunca temizlendi. 

WGRy28.jpg

DyqrJl.jpgmJZaLP.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Murat Aksakal

Slm Turan bey size bir sorum olucak aynı sorun 96 Mondeo Ghia arabamda oluştu rezistans torpidoyu sökünce hemen karşımıza çıkıyormu

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...