İçeriğe Yönlendir

Yıllık Vergi Matrahındaki Sorun

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik
Sayın hocam eşinizle sizin maaş bordoları farklı ek ve yan ödemelerden oluşuyor. Siz daha fazla kazanmanıza rağmen eşinizin vergi dilimine sizden erken girmesi bu yüzden. Ayrıntılı açıklamayı Mert Bey birazdan yapar. Benim söyleyeceğim maaşın bir kısmı vergi matrahına girerken, ek ders ve ya döner sermaye gibi ödemelerin tamamı giriyor diye biliyorum. Eşinizin dönerden kazandığı oran sizin ek dersden kazandığınız orandan fazla olduğundan sizden toplamda az kazanmasına rağmen daha çabuk vergi dilimine ulaşıyor. 
Evet Ahmet bey fark olmalı ama bu kadar fazla olmamalı diye tahmin ediyorum.

Hadi benim matrahı geçtim. Kendi aldığı maaş için hesapladığımizda bile fazla çıkıyor.
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bir sağlıkçı olarak yazayım.
Bizim maaslrimiz o kadar dengesiz ki anlamak için cidden mutemet olmak lazım.
1.maas sabit
2.sabit döner denilen kavram. Kadro dereceye göre ve okula göre değişir.
3.doner sermaye. Çalışılan birim, okul, kadro dereceye göre değişir
4.nobet ücreti. Okul, çalışılan birim e göre değişir
Bunlara göre bir sağlık çalışanı asla iki ay aynı maaşı alamaz. Çok fazla hata yapılır hesaplamalarda. Çok fazla değişken var çünkü Hata yapmış olabilir mutemet normaldir. Ama açıklama sanki yanlış olmuş size karşı. Mert incelesinde bende öğrenmiş olayım. Düzgün bir açıklama yapabileni daha görmedim ben yıllardır.
Bu arada eşinizin geliri sizden yüksek olması lazım. Lise ise fazla mesai almıyorsa özellikli birimde çalışıyorsa sizin maasiniz düşük kalır gibi geliyor

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu arada ben lisans 3.2 si olan arkadaşa da sordum acil de çalışan oda yüzde 27 lik dilimden işlem görmüş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Eşim üniversite mezunu. 7-2 kadro derecesi ve devlet hastanesinde yeni doğan yoğun bakım hemşiresi. Valla ben de bu kadar yoğun çalışmaya nasıl benden az alıyor şaşırıyorum. İkinci döner kısmı çok düşük hastanede. Ortalama 400 tl. Belki de bu yüzden.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Eşim üniversite mezunu. 7-2 kadro derecesi ve devlet hastanesinde yeni doğan yoğun bakım hemşiresi. Valla ben de bu kadar yoğun çalışmaya nasıl benden az alıyor şaşırıyorum. İkinci döner kısmı çok düşük hastanede. Ortalama 400 tl. Belki de bu yüzden.
Yeni doğan yoğun bakım özellikli birimdir. Katsayısı farklıdır döner sermayede. Ciddi olarak düşük.Normal serviste çalışan hemşire ne kadar alıyor sordunuz mu eşinize. Bazen hata yapılıp yoğun bakımda çalışsa bile nornal servis döneri yatabilir. Bunlar olan şeyler. Fazla mesai ücreti de yine özellikli birim üzerinden hesaplanır. Kaç saate ne kadar aldığını söylerseniz bir hata varki anlarız. Onlisans özellikli birim nöbet ücreti saati 13.70 TL den hesaplanmali.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Diğer bölümde çalışanlar daha az alıyor. Her ay değil ama iki ya da üç ayda bir diğer hemşirelerden fazla alıyorlar. Şimdiye kadar en fazla 900 aldı. Çok fazla mesaisi yok. Küçük kızımız var o yüzden mesaiye kalmak istemiyor. En fazla +16 yada +24 saati oluyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Diğer bölümde çalışanlar daha az alıyor. Her ay değil ama iki ya da üç ayda bir diğer hemşirelerden fazla alıyorlar. Şimdiye kadar en fazla 900 aldı. Çok fazla mesaisi yok. Küçük kızımız var o yüzden mesaiye kalmak istemiyor. En fazla +16 yada +24 saati oluyor.
Burada bir sıkıntı var. Ne olursa olsun diğer servis hensirelerinden fazla alması gerekiyor. Evwt hastanenin geliri düşük olabilir bu olası bir durum. Ama ne olursa olsun farklı birim çarpani farklı az yada çok farklı alması gerekiyor. Eşit dağıtım varsa burada da mutemet yada yönetim hata yapıyor. Kaldı ki eğer çalıştığı yoğun bakım 3.nasamak yoğun bakım ise eğer ayrıca yüzde 10 daha da fazla alması gerekir.
Bir tavan olayı vardir bizde belirli bir oranın üzerine çıkamazsın ama eşiniz zaten normalini alamadığı için tavana takılma olayı yok.
Evwt normalde aylık olarak sonradan yatan döner 900 civarı olması gerekir. Vergi kesintilerine göre bu oran yıl sonuna doğru düşer.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Evet eşim en zor bölümde 1. Basamakta çalışıyor. Bazı aylar yüzde on daha fazla alıyorlar sadece. Hastanenin sisteminde her ay dağıtılan miktar yazıyor. Mesela bu ay 2.400.000 TL dağıtılmış.

Sorumlu hemşireler tavana takılmış galiba. Eşimin öyle bir durumu yok şimdilik.

Dediğiniz gibi bir gariplik var. Zaten onu çözmeye çalışıyoruz.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Sağlık personelinin alması gereken maaşın bir kısmını "döner sermaye" geliri adı altında aldığı ve döner sermaye gelirinin tamamının da gelir vergisine tabi olduğu için vergi matrahları yüksektir. Bunu şöyle izah edersem daha rahat anlarsınız: Aynı kadroda örneğin "tekniker" iki çalışan iki ayrı kurumda çalışıyor olsun. Sağlık Bakanlığına bağlı kurumda çalışan tekniker 3500 olan maaşının 1000 TL sini döner sermaye geliri adı altında aldığı için Bayındırlıkta çalışan ve o da 3500 TL maaş alan teknikerden daha katmerli gelir vergisi ödüyor. Üst vergi dilimine daha çabuk giriyor. Biliyorum bu çok saçma bir durum ama maalesef böyle..

Rakamlar ve kavramları tam ifade edememiş olabilirim ama olayı kendi anladığım kadarıyla özetlemeye çalıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evwt aynen anlattığınız gibi.Saglik da döner sermaye nöbet ücreti hepsi gelir vergisine giriyor ve kesintiye uğruyor. İşin ilginç tarafı daha fazla vergi veriyoruz. Simdi diyeceksiniz ki daha çok kazanıyorsunuz daha çok vergi veriyorsunuz. Kağıt üstünde öyle ama ele geçen para olarak bakınca öyle olmuyor ayrıca işin en kötü tarafı bizim döner sermayemiz emeklilik etkisi sıfır. Vergisini ödüyoruz ama emeklilik hesaplanmasında ne toplu tazminata ne de emeklilik maaşında etki etmiyor. Yılardır bu durumu düzeltmediler gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Evet arkadaşlar doğru söylüyorsunuz. Ama bir ayda yıllık gelir vergisi matrahı 5000 TL artmaz ki. Buna da mantıklı bir açıklama getirilemiyor.

Önemli olan 100 tl fazla vergi vermek değil. Bir yanlışı düzeltmek.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Gedik

Arkadaşlar bir hafta önce başvuruma bimer'den cevap geldi. İlimdeki gelir idaresi başkanlığına başvurmam gerektiği yazıyordu. Bugün müsait olduk ve eşimle birlikte gittik. Memur hanım bordroları inceledi. İşin içinden çıkamadı. Bir arkadaşıyla birlikte hesapladılar gene işin içinden çıkamadılar. Ekimden kasıma yansıyan 2400 tllik fazlalığı kimse açıklayamadı. En son gelir vergisi müdürüne gittik. Müdür bey sağolsun bizi dinledi ama oda işin içinden çıkamadı. Benden bordroları aldılar bu hafta sonu inceleyecekler ve pazartesi salı günü bana dönüş yapacaklar.

Dönüş yapılmazsa tekrar giderim müdür beyle görüşmek için. Sonucu da paylaşırım. İyi akşamlar.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bordroyu düzenleyen bilir ancak nasıl hata yaptığını.
Onun sistemindeki parametrelere bakmak gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Bordroyu düzenleyen bilir ancak nasıl hata yaptığını.
Onun sistemindeki parametrelere bakmak gerek.
Evet Mehmet abi aynen bende öyle düşünüyorum ama adama yanlışlık var dediğim halde bakmadı bile bana. Başından savmak için yalan bile söyledi. Vergi Dairesi müdürü erken isteme gibi bir olayın mümkün olmadığını söyledi. Çözümsüzlük de burada oluyor zaten.

Kendi sisteminden girse ödemelerin hepsini çıkarsa sorun çözülecek ama yapmıyor.

Müdür bey bize bir yol gösterecek inşallah.
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Arkadaşlar bugün aldım müdür beyden evrakları. Kendisi bizzat hesaplamış. Muhasebeden arkadaşlar da hesaplamış. Kesin bir yanlışlık var bariz diyor. Ama sizin probleminizi çözecek adres biz değiliz. Ankara il defterdarlığına gideceksiniz dedi. Ben de gelecek hafta müsait bir zamanda il defterdarlığına gidip bu işin aslını öğrenecem inşallah. İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...